Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 42

Topic: ASA ARATA barca pe care doresc sa o cumpar - VREAU CATEVA SFATURI

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    11

Lightbulb ASA ARATA barca pe care doresc sa o cumpar - VREAU CATEVA SFATURI

Salut. Datorita bugetului redus...m-am orientat spre aceasta barca din fibra:

Lungime 4.2m
    Latime 1.2m
    Inaltime 0.5m
    Barca are in jur de 85 kg si este recomandata pentru 3-4 persoane, sezuturile fata/spate sunt umplute cu aer, vine cu placa motor, furcheti si vasle, culoare la comanda.

Mentionez ca o voi folosi la pescuit, pe lacuri in timpul anului (maxim cateva ore pe saptamana) si de cel mult 2 ori/an pe Dunare - pe distante scurte, mai ales traversat apa (aprox 5-6 zile pe sejur).

1. Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?
    2. Merita cele 4 manere pentru transport, la pretul de 100lei?
    3. Vazand datele de mai sus, merita acesta barca cei 2000lei?
    4. Daca, da, credeti ca as mai putea imbunatati ceva la ea inante de a o cumpara, adica in procesul de fabricatie? (o "spaga" pt atentie la detalii si finisaje)?

Ca si comparatie am luat aceasta barca (care bineinteles este mult mai bine lucrata, dar pretul este dublu)

Barca cu motor EdBoats, barci cu motor, ambarcatiuni, salupe cu motor , Fish400,

Multumesc mult pentru pareri!
    O zi frumoasa!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate barca 1.jpg‎   barca 2.jpg‎   barca 3.jpg‎   barca 4.jpg‎   barca 5.jpg‎   barca 6.jpg‎   barca 7.jpg‎   barca 8.jpg‎   barca 9.jpg‎  

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Atentie ca la pretul acesta se adauga peridoc pentru transport si motor. Consider ca o gonflabila care poti sa o pui in masina cu tot cu un motor mic este mult mai utila. Barcuta mea gonflabila a costat 2800 de la Decathlon... am descris-o in sectiunea cu aceeasi denumire. Este de verificat si oferta Spat (Spat.)

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Cred ca se poate negocia cu ei...
    Laguna Minor.

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    11

Mersi de raspuns.

Chiar inainte sa deschid topicul, am citit despre barcuta ta gonflabila de la decathlon (coincidenta sau nu). Eram hotarat intr-o vreme (anul trecut) pentru o gonflabila, dar totusi m-am orientat in cele din urma spre una din fibra. Cred ca 2 din 3 persoane pe care ii intrebi iti raspund ca intre cele 2 fibra este "sfanta". Tu ce parere ai?

Motorul nu vreau sa-l iau acuma, pentru ca pe distantele scurte de care ziceam ma descurc cu vaslele (e posibil sa schimb barca pana ce o sa ajung sa iau motor...)

Iar cei de la Spat stiu ca fac barci bune, ce pescar n-ar vrea o laguna...dar cat crezi ca pot reduce din pret...30euro~100lei, plus ca pretul de 840euro este FARA TVA.

Asadar de la 4583lei as ajunge sa zicem pe la 4450lei, ceea ce suma este exclus...

Dar totusi nu ai zis nimic de barca din poze: e noua, e din fibra, cat crezi ca m-ar tine, ce-ar trebui imbunatatit la ea?

Multam.

Salutare,

- O podea de lemn gen gratar (pentru a feri de contactul cu apa bagajele si picioarele). Apa va intra in barca n-avea grija!
    - Bung de scurgere in transom (ca sa scoti mai usor apa din barca atunci cand o scoti din apa)
    - Sezuturi tapitate (pentru un confort sporit)

Fir intins!

6.  

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

Postez tarziu probabi,dar acum am vazut rubrica.
    -85 kg= e o barca ce se va transporta pe peridoc
    -4,2m/1,2m,la Dunare,cel putin in zona Braila/Galati/Tulcea,e prea putin. In aceasta zona Dunarea e lata,valurile conteaza,trec tot felul de nave si va lua sigur apa,mai ales daca o dotezi cu un motor mic=viteza mica.[ Valuri serioase se pot isca si pe un lac]l
    -Cu 1,2m CM,nu straluceste la capitolul stabilitate transversala.
    -Daca tot discutam de transport pe peridoc,...poti cumpara la mana a doua o barca Pescarus"=4,6m/1,4m,care suporta un motor mai mare si ofera siguranta familiei. Oastfel de barca are pe "net un pret de 25-35mil.[SH]
    -Sa zicem ca te duci la pescuit si faci drumul cu o barca f. mica pe vreme frumoasa.Dar daca se isca vant,apar valuri si barca incepe sa danseza, n-o sa zici la intoarcere ca mai bine cumparai una mai mare ?
    Sper sa nu te supere postarea mea ,..cam directa
    .
    PS-LagunaMinor,recomandata de Pupezica",are avantajul de a putea fi transportata pe portbagaj.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 58_1301562591.jpg‎  
    Last edited by niscu; 6 May 2012 at 10:14 PM.

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Quote Originally Posted by niscu View Post
    Postez tarziu probabi,dar acum am vazut rubrica.
    -85 kg= e o barca ce se va transporta pe peridoc
    -4,2m/1,2m,la Dunare,cel putin in zona Braila/Galati/Tulcea,e prea putin. In aceasta zona Dunarea e lata,valurile conteaza,trec tot felul de nave si va lua sigur apa,mai ales daca o dotezi cu un motor mic=viteza mica.[ Valuri serioase se pot isca si pe un lac]l
    -Cu 1,2m CM,nu straluceste la capitolul stabilitate transversala.
    -Daca tot discutam de transport pe peridoc,...poti cumpara la mana a doua o barca Pescarus"=4,6m/1,4m,care suporta un motor mai mare si ofera siguranta familiei. Oastfel de barca are pe "net un pret de 25-35mil.[SH]
    -Sa zicem ca te duci la pescuit si faci drumul cu o barca f. mica pe vreme frumoasa.Dar daca se isca vant,apar valuri si barca incepe sa danseza, n-o sa zici la intoarcere ca mai bine cumparai una mai mare ?
    Sper sa nu te supere postarea mea ,..cam directa
    .
    PS-LagunaMinor,recomandata de Pupezica",are avantajul de a putea fi transportata pe portbagaj.
    Fara a avea vreo pretentie la adevarul absolut, cu gonflabila mea mergi si cu 35 - 40 Km/h pe apa fara valuri. Am traversat Isacul pe "furtuna"... nu valuri mari, ca muream de inima in primul rand, dar valuri serioase. Isacul e un lac mare. Mie mi se pare fff important raportul intre puterea motorului si barca. Chiar daca nu mergi ca un disperat, in umila mea opinie viteza te poate scoate din situatii grele. Deasemenea am iesit pe Dunare cu barcuta mea de cauciuc, pe valuri, Dunare agitata, etc... si a fost ok. Dezavantajul a fost ca ... a fost foarte ud !!!

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

Pupezica,in ce priveste "adevarul absolut",facem parte din acelas club. Pneumatica si eu cred ca poate multe. Are centrul de greutate coborat [se sta pe fund,nu pe bancheta],are fund plat,nu izbeste valul la fel de dur ca o barca rigida,doar ca nu poti sa-ti iei sotia cu tine in barca daca sufera de cistita'dat fiind faptul ca se sta de multe ori ud la dos"

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Eu nu mai vorbesc, 100% pneumatica pentru siguranta. Un Quicksilver 340, modelul enduro, daca iti doresti podea rigida, sau un Honwawe T38i "rib" cu chila gonflabila la 10 PSI sunt barci cu care nu ti-e frica de valuri mari. Pui un 10 CP si zbori.

Daca vrei o barcuta sa plimbi familia agale pe lacuri mia mititele, si sa pescuiesti, vindea cineva pe Barcaholic un Intex Mariner 400, fratele mai mare al Intex SehawkII dar cu podina si chila. Cu 2.5 CP vei merge frumos la deplasament. Daca bugetul e redus, ia-o pe asta, o vei folosi probabil mai mult decat pe cea de fibra.

Cu toate aceste ideea unei rigide minuscule de portbagaj, cu profil adanc, undeva la 2.50-2.60 ungime, lata, eventual stil catamaran, proiectata pentru glisare usoara, si pe la 25-30 kg mi-ar surade. Atunci cand vreau sa merg singur la pescuit, pe vreun raulet sau lac mic, sa nu mai pierd timp cu montat/uscat/demontat.

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    11

Salut. Nu ma supara de loc postarile, ba chiar sunt bune, sunt pareri obiective, exact ce am nevoie.

Doar ca discutia a degenerat un pic de la intrebarile mele de mai sus.

1. Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?
    2. Merita cele 4 manere pentru transport, la pretul de 100lei?
    3. Vazand datele de mai sus, merita acesta barca cei 2000lei?
    4. Daca, da, credeti ca as mai putea imbunatati ceva la ea inante de a o cumpara, adica in procesul de fabricatie? (o "spaga" pt atentie la detalii si finisaje)?

Cel putin doi ani o voi folosi la vasle, iar pe multe lacuri pe care le vizitez nu permit utilizarea motorului pe benzina, deci nu-mi trebuie viteza...
    Credeti ca nu ma voi descurca 2, 3 km pe Dunare, pe langa mal, asa incet?

Ce parere aveti>?

Page 1 of 5 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vreau sa imi iau barca
    de mitrer īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 16 Jun 2014, 11:39 AM
  2. Vreau sa imi vand jolla pentru ca vreau sa imi iau ceva mai mare
    de papi īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 12 Mar 2013, 05:12 PM
  3. doresc sfaturi pt vela simpla