ASA ARATA barca pe care doresc sa o cumpar - VREAU CATEVA SFATURI

Nu vreau sa fac "valuri", dar Vali, are "centura neagra" in domeniul nautic.

De la Mihai invatatura:"Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut!"
 
Ultima editare:
Dragi colegi, eu nu concurez cu nimeni la postari sau la "care o are mai lunga" - la plutire, bineinteles :p. Interesul meu a fost si este comunicarea constructiva si finalitatea practica a discutiilor, indiferent de mediul de comunicare. Din pacate nu mai am vreo tragere sa mai scriu pe barcaholic (motivele se stiu), si intervin doar cand consider ca e necesar.

In locul colegului andreypck as cere fabricantului o proba practica a barcii, cu motorizarea dorita, apoi as pune concluziile pe forum. In felul asta, s-ar rezolva mai multe odata: s-ar face lumina privind comportamentul barcii, s-ar lamuri si doritorul despre ce e vorba, si s-ar returna forumistilor o contributie online, ca o mica rasplata a timpului pe care si l-au dedicat scriind pe forum ;).
 
Dragi colegi, eu nu concurez cu nimeni la postari sau la "care o are mai lunga" - la plutire, bineinteles :p. Interesul meu a fost si este comunicarea constructiva si finalitatea practica a discutiilor, indiferent de mediul de comunicare. Din pacate nu mai am vreo tragere sa mai scriu pe barcaholic (motivele se stiu), si intervin doar cand consider ca e necesar.

In locul colegului andreypck as cere fabricantului o proba practica a barcii, cu motorizarea dorita, apoi as pune concluziile pe forum. In felul asta, s-ar rezolva mai multe odata: s-ar face lumina privind comportamentul barcii, s-ar lamuri si doritorul despre ce e vorba, si s-ar returna forumistilor o contributie online, ca o mica rasplata a timpului pe care si l-au dedicat scriind pe forum ;).

Iar "greva", dom' profesor?...si-au luat elevii nasu' la purtare? We don't need no education - YouTube
 
Ultima editare:
Lasa Ovidiu ca nu sunt profesor, ci invat si eu continuu, alaturi de brigada barcagiilor. Iar despre greva nici vorba, cine are placere stie unde ma gaseste ;). Merci de compliment, insa mai am de mancat mamaliga pana sa obtin "centura neagra" :).

In alta ordine de idei, asteptam continuarea topicului de catre initiator. Cum a ramas cu barca, e de acord fabricantul sa faci o proba scurta cu ea? Fiindca o proba practica valoreaza mai mult decat 100 de postari pe forum.
 
Salut. Nu am intrebat inca ""fabricantul" dar din ce imi relatati voi aici imi dau seama ca nu e facuta "dupa standarde" si incep sa ma indoiesc de ea. Daca atat cat dau atat si face, m-as orienta parca spre o varianta mai buna...cum ar fi Pescarus :)

Presupun ca mai multi de pe forum aveti aceasta barca si voiam sa va intreb daca gliseaza si ce motorizare ar fi optima.

Acum eu tot cautat pe net dar partea ciudata este ca dimensiunile difera de la un anunt la altul:
lungime 4.6, 4.5, 4.4;
latime 1.4, 1.3;
greutate 120kg; 130kg;
persoane 4; 5;
motor 15cai; 20cai;
preturi: 600euro; 800euro; 850euro; 1000euro; 6000ron;

Cum sa nu i-au teapa...? Poate cineva dintre voi are asa ceva la vanzare... as avea mai multa incredere!

La ce-or fi fost folosite astea de le vand proprietarii lor ?

Mersi mult.
 
Andrey", barcile astea au fost si sant folosite la pescuit de toate felurile sau agrement . Sant facute din fibra cu rasina poliesterica si o eventuala reparatie ,home made, se face cu materiale mai ieftine si usor de procurat. Nu stiu sa existe dimensiuni diferite ,dar datorita faptului ca s-au produs mult timp ,..cine stie ? E posibil sa se mai produca,nu stiu,cert este ca in curtea fabricii Bratesul din Galati,vad mereu una,doua barci de acest tip,dar astia au preturi ... Merg bine si usor la vasle, au o greutate optima pentru ca inertia sa te ajute cand urci contra curentului. [cu o barca f. usoara ,ai senzatia ca vaslesti pe loc in curent]
-Motorul optim pentru plimbare in regim de deplasament e de 8 cp , fara sa-l turezi prea tare.
-Barca semigliseaza ,cu 15- 20 cp,in conteaza incarcatura si repartizarea ei. Nu e lata la pupa ca o Laguna,dar nici nu costa la fel !
Nu te uita la faptul ca "nu sant la moda ",orice producator actual are interesul sa-si faca reclama. Asa ca ,...ce nu e produs de ei,.. nu are valoare !!!..??
Daca ai sa te hotarasti asupra acestui tip de barca ,dupa un timp, urca-te doar ,[nu e nevoie sa te si plimbi cu ea] ,intr-o barca mica si f. usoara, actuala, si-ai sa vezi diferenta :)
Poti intalni astfel de barci si pe litoral, pe lacuri,pentru agrement.
 
salut... daca in barca vrei sa mergi...ocazional,, si cu familia.. asculta-l pe Vali... la dunare iti trebuie bord inalt.., saidaca nu vrei motor mai mare de 5cp..deci glisajul nu te intereseaza arunca un ochi si la cirus plast din Ct.. pe google,,, eu am avut o barca b5 de la ei..la rame mergea f bine..dar nu e pt glisat,. eu am gresit..anul asta am cumparat 3 barci si am vandut 2 pana am ajuns la barca care ma satisface,,
NU FA CA MINE..MAI BINE MAI INTAI CAUTA SA TE URCI IN BARCA,,SA TE DAI CU EA APOI SA O CUMPERI
Cu respect
 
Poate o sa ziceti ca "sar de la una la alta" sau ca n-am mai raspuns de mult pe forum ... dar o sa ma intelegeti, sunt tatic de doua saptamani :)

Revenind la barcile noastre, dupa mai multe discutii legate de transport si depozitare, se pare ca ajung la sfatul pe care mi l-ati dat si voi: barca gonflabila...

Ce parere aveti:
- Noua sau second? (Second ma gandesc ca nu prea stii ce iei, mai ales daca nu ai "experienta")
- imi puteti lasa cate un link cu ce ati avut sau aveti, ce stiti de la altii ca ar fi bune
- ce dimensiuni imi recomandati
- ce ar trebui sa am in vedere?
- apropo de Decathlon, au acuma una Decathlon - brci barca XPLODER - X-PLODER "FISHER X-PRO 320 XPLODER - pescuitul _i plimbrile pe iazuri, lacuri _i râuri în care sunt curenci cu intensitate mic _i medie. , ii zice X-ploder
- astea de la Baracuda par "faine" dar a avut cineva, cum sunt cum se comporta? Barca Pneumatica Baracuda RY-BM330 » Pneumatice » Baracuda - Fisela
- kingfisher-ul asta nu stiu ce pret are. http://www.kingfisher.ro/ro/produse/barci/index.php?id_model=4 , dar seamana putin cu celelalte de mai sus

mersi mult...
 
personal si eu am fost in situatia ta
daca e sa mergi pe varianta second cauta ceva brand zodiac,quicksilver,allroudmarine,honwave etc,la achizitie sa o umfli foarte bine,studiaza lipiturile in amanunt ,ideal e sa fie fara lipituri etc.personal cu 3000 ron am luat un quicksilver airdeck 340 din 2011 de care sunt foarte multumit.
rabdare si tutun :)
 
Poate o sa ziceti ca "sar de la una la alta" sau ca n-am mai raspuns de mult pe forum ... dar o sa ma intelegeti, sunt tatic de doua saptamani :)

Revenind la barcile noastre, dupa mai multe discutii legate de transport si depozitare, se pare ca ajung la sfatul pe care mi l-ati dat si voi: barca gonflabila...

..

Felicitari ! Proaspat tatic, si gata, vrei sa pleci pe ape?
 
Aproape toti au zis ca "o sa-mi treaca" :)) dar uite cum le demonstrez ca s-au inselat :D.
Ce sa fac, incerc sa imbin utilul cu placutul ... sau poate placutul cu placutul, nu stiu.
Nu pot renunta la idee asa usor, si probabil ca multi dintre voi, de vreo 2, 3 ani ma tot uit "dupe ele" ... barcile, initial eram hotarat pe gonflabile, mai apoi eram convins de fibra, ca in final sa ajung tot la baloane :)

Am gasit nu mai stiu pe unde, ca este cineva la Constanta (si nu numai) care aduce barci "rusesti" - Karaidel 4 si Karaidel 44 mi-au placut. A avut careva?
 
Sunt din ce in ce mai impresionat de designurile rusesti. De la barci ultra-usoare, portabile care gliseaza cu 3 CP, la cabinatele compacte prezentate de Vali.

Acum am vazut un rib absolut meserias. Are 3.30m, adica 11 picioare si felul cu mse comporta pe apa... poezie.

Cata stabilitate in regim de mars
RIB AQUA boat 330 SUZUKI 15 - YouTube

Cu 2 persoane
AQUA boat 330 SUZUKI 15 - YouTube

Cu 2 persoane pe valuri
AQUA boat 330,
Si
test drive AQUA boat 330 - YouTube

In concurs, isi permite sa se joace
Concurs


Acuma e adevarat ca s-ar putea sa coste mult. Trebuie intrebat si cumparata cea mai ieftina varianta.
 
Ultima editare:
Ar fi super "afacerea" dar nu imi permit atat de mult, 1250euro (din prima)
Oricum barca e super (in poze) si cu motor de 20cp la pretul asta e lux...
 
Pina la urma tot p-acolo iesi, si cu rigida la care te uiti plus un motor nou. Daca te hotarasti la Honwave, incearca sa te asiguri ca ca motorul ala e bun si merge.
Nu cumpara fara test !
 
Auzi, daca vrei rigida usoara pentru transport pe portbagajul masinii, de ce nu iti construiesti o barca stitch-and-glue singur?
 
@Mihai:

daca imi poti impartasi niste planuri pentru barca stitch-and-glue ar fi recunoscator, imi place sa le analizez, candva tot ma voi apuca de una.
Eu am un plan de la un coleg internaut, dar barca este mare (5.2m) si grea (~400kg) si doar placajul m-ar costa cam 1700 lei, fara lac, vopsea, si tot ce mai trebuie si fara manopera si deci timp...

Oricum, din motivele principale de transport si depozitare, m-am hotarat sa iau o pneumatica:

Barca pneumatica RY-BM330 Baracuda - BARACUDA
BARK BT-330 - BARK
KM-330 D - KOLIBRI

Incerc sa fac un tabel comparativ cu acestea 3 tipuri, o sa il atasez cand e gata.
 
Rigida
Se gasesc planuri la liber pe stephenson si bateau.com, arta e sa gasim un model simplu/usor/performant. Deocamdata sunt ultra incantat de planurile unui rus care a pus la dispozitie si cad-ul, deci poti sa re-dimensionezi cat vrei.
Incearca sa intri si pe capcompas.ro sit-ul e mai mult orientat spe constructie si chestii tehnice.

Pneumatica
Daca vreu sa o transporti in portbagaj nu trebuie luata prea mare, dar nici prea mica: 3.30 e ok.
Era un user: Modigliani de pe forumul rapitori.ro care are o baracuda de 2.90 sau 3 m si baga mina in foc pentru ea. Omului ii place sa povesteasca, asa ca ai de citit daca te duci sa cauti pe acolo.
Avea un motor de 5 cp , glisa si era foarte multumit.

Cat despre tabele comparative, practica.... aia spune multe. Pina nu o folosesti, nu stii cum se comporta.
Vezi ca daca factorizezi in pretz si motorul te apropii binisor de Honda
Parerea mea e sa te uiti si la mina a doua, o barca de cativa ani, putin folosita.
 
Daca imi permiti..cum am mai scris despre gonflabile... nu le recomand in zone cu stuf, si scoici... si nu la pescuit la rapitor..ligurita la stiuca...sunt destul de scumpe si totusi sunt vulnerabile....
si daca cauti ceva de curiozitate vezi ca la dedeman aveau seahawk II.. de la intex,, la oferta..si mi se pare destul de buna..pt o basica
 
Sunt din ce in ce mai impresionat de designurile rusesti. De la barci ultra-usoare, portabile care gliseaza cu 3 CP, la cabinatele compacte prezentate de Vali.

Acum am vazut un rib absolut meserias. Are 3.30m, adica 11 picioare si felul cu mse comporta pe apa... poezie.

Cata stabilitate in regim de mars
RIB AQUA boat 330 SUZUKI 15 - YouTube

Cu 2 persoane
AQUA boat 330 SUZUKI 15 - YouTube

Cu 2 persoane pe valuri
AQUA boat 330,
Si
test drive AQUA boat 330 - YouTube

In concurs, isi permite sa se joace
Concurs


Acuma e adevarat ca s-ar putea sa coste mult. Trebuie intrebat si cumparata cea mai ieftina varianta.




pana la urma stie cineva reprezentanta in Romania a barcilor Aqua Boat ???? sau preturi ??

am ramas incantat !
 

Back
Sus