Ghidul Deltei Dunării

Uite cum ma provoci tu la Offtopic!
Nu sunt fiu al Maliucului, dar am beneficiat de o prietenie veche dintre un prieten de al meu si o persoana ce fusese detasata acolo.
Prima iesire a fost dupa cateva partide de pescuit dezamagitoare prin zona Buftea (unde m-am nascut si am crescut) impreuna cu doi prieteni buni. Am mers la Maliuc sa ne implinim un vis, acela de a vedea raiul pescarilor, Delta. Pregatirile de acasa au constat in culegerea visinelor din care sa facem visinata pentru delta, pregatirea rucsacului (1 bucata la 3 insi), ceva vesela, un topor, tigari si brichete. Nelipsitul dublucas "International" pe care unul din prieteni il lua cu el si la WC. Visinata a constat in 2 litri de sirop si 4 de alcool de 90 grade. Calculat la cinzeaca sa ne ajunga 1 saptamana, amestecata cu apa de Dunare pana la taria acceptabila. Cruda, avea cam 60-62 grade. Bineinteles ca s-a terminat in prima zi. O sticla de 1,5 litri pe tren, una pe vaporas, una cu Petrica, omul de acolo, si una dupa campare. Eram asa de "fermecati" ca ne-am asezat in prova pasagerului, pe babale sa vedem Rostokul, era prima lui vara de stationare la Partizani. Dupa plecarea vaporului de la ponton, era cam 1-1,5 km pana la epava si ne-am uitat cu mare atentie sa nu ne scape ceva. Dar am ajuns la Maliuc si Rostokul nema!!!!:happy:
Tare s-a mai amuzat Petrica de noi! L-am dibuit in schimb la intoarcere.
Camparea, undeva intrun crang de plopi pe la mila 22-23 (nu satul Mila 23) la 1 km in aval de Maliuc pe malul stang. Pescuiam in senal si in canalul de Centura, de la Maliuc pana in Gorgova la spartura in dig. La vremea respectiva, pe Centura si pe canalele transversale curgea apa. Dupa 2 zile am ramas fara carlige si plumbi. Pentru carlige multumim unor baieti din Galati iar pentru plumb multumim atelierului de reparat salupe, unde am gasit, eu un fier beton de 12 mm, lung de 7-8 cm iar varul meu o camasa interioara dintrun rulment spart, pe care le-am folosit pana la plecare.
De atunci, an de an, o data cel putin, mergeam in delta. Mergeam la Petrica, prietenul nostru. Am mers si prin alte parti ale deltei, dar nu cunosc zonele la fel de bine cum le cunosc pe cele de la Maliuc.
Am mai cunoscut atunci trei pustani, baietei de intre 4 si 6 ani, Zaharel, Cristi si Vladut. Au crescut intre timp, dar sunt tot prietenii nostri. Ii salut si de aici!

Faine povesti!
 
Zilele astea lucrez la o varianta de integrare comoda cu hartile Google Maps, cu un overlay de trasee si puncte de interes; sper sa ajung la o concluzie multumitoare pana luni ...
 
ciby are dreptate: l-am vazut denumit fie 35 fie 36. Legendaru mi-a spus care e varianta corecta dar deja am uitat care e :) Daca spui ca l-ai detectat, nu ma mai obosesc cu desenul. Cum zici ca iese acum la search? Unde se poate cauta? Cum?

In Google Maps ai o casuta de cautare tipica Google. Scrii acolo "canalul 36" sau "canalul 36, romania". Cu virgula adaugi detalii la cautare adrese. Mai nou vad ca mi se publica live desenele in cateva minute. Deci o sa apara detaliile pe care le adaug aproape instantaneu. Voi vorbiti si colorati pe poze ca eu fur si pun acolo :). Cand zic ca de senez ma refer ca fac sa apara traseele pe apa pe harta vectoriala (adica ce vedeti cu albastru pe harta).
 

Atașamente

  • canalul 36.jpg
    canalul 36.jpg
    33.2 KB · Vizualizări: 50
In Google Maps ai o casuta de cautare tipica Google. Scrii acolo "canalul 36" sau "canalul 36, romania". Cu virgula adaugi detalii la cautare adrese. Mai nou vad ca mi se publica live desenele in cateva minute. Deci o sa apara detaliile pe care le adaug aproape instantaneu. Voi vorbiti si colorati pe poze ca eu fur si pun acolo :). Cand zic ca de senez ma refer ca fac sa apara traseele pe apa pe harta vectoriala (adica ce vedeti cu albastru pe harta).

Merci. Zi-mi te rog care e diferenta intre Google Earth si Google Maps? Nu au aceeasi sursa?
 
Cred c-am ajuns la o soluție destul de onorabilă și cât-de-cât automatizată.

Detaliile sunt aici: Harta - Ghidul Deltei Dunarii

Pe scurt, tot ce se marchează ca o coordonată în wiki va apare pe prima pagină automat, cu link la pagina respectivă.

În plus, am făcut o hartă google maps publică, pentru a marca trasee, canale sau alte elemente complexe. De aici poate Alex să le transpună direct în Google Maps Editor, apoi punem păstra în această hartă doar traseele și ce nu se află în harta oficială google.
 
Cred c-am ajuns la o soluție destul de onorabilă și cât-de-cât automatizată.

Detaliile sunt aici: Harta - Ghidul Deltei Dunarii

Pe scurt, tot ce se marchează ca o coordonată în wiki va apare pe prima pagină automat, cu link la pagina respectivă.

În plus, am făcut o hartă google maps publică, pentru a marca trasee, canale sau alte elemente complexe. De aici poate Alex să le transpună direct în Google Maps Editor, apoi punem păstra în această hartă doar traseele și ce nu se află în harta oficială google.

Excelent! Multumiri tuturor pentru initiativa si implementare. Astept popularea cu date/coordonate POI.
 
Am desenat:
Gârla Sontea
Canalul Olguta
Canalul Radacinoasele
Gârla Împutita

Am adaugat si niste nume de lacuri gasite pe harti pe net si prin ce mai aveam eu.
Am si deseneat pe harta din wiki doua dar nu sunt sigur exact care sunt limitele. Rog editere.
 
Uitasem. Pozele pe care le vedeti in Google Earth sau Google maps in anumite locatii se pun pe Panoramio - Photos of the World.

Daca aveti cont google (adresa de mail pe gmail) va logati cu acesta. Urcati pozele si setati pozitia unde a fost facuta poza cat mai corect. Dar mai nou aparatele foto mai recente au incorporat GPS care salveaza o data cu poza si coordonatele. Asa ca parte cu pozitionarea nu mai este necesara.

Pozele nu apar imediat. La anumite periade sunt scanate si selectate sa apara in aplicatiile enumerate mai sus.

Exemplu profilul meu: Panoramio - Photos by Alex Prodan

Sub fiecare poza vedeti o iconita sau doua iconite. Asta inseamna ca poza a fost selectata sa apara in Google Earth, Google Maps sau ambele.
 

Atașamente

  • icon.JPG
    icon.JPG
    24.2 KB · Vizualizări: 47
Am reusit sa-mi creez cont pe ghid. La deschiderea descrierii canalului Cranjala apare harta cu pozitionarea acestuia. Toate bune si frumoase, numai ca traseul marcat este incorect. De la dig se muta pe Centura si se varsa in Sontea. Nu e bine. Am incercat sa modific traseul pe harta si am avut surpriza de al gasi corect marcat de catre Alex78. Dar in harta de pe ghid apare in continuare gresit. Ce trebuie facut?
 
Stiu. Eu am desenat initial din ce am ghicit dintr-o harta pe hartie. Pe urma am corectat dar apare inca desenul vechi. Am contactat deja adminul.
Poti edita si tu traseul. A pus adminul harta si link de unde se modifica.
 
Man!
Ati rezolvat romaneste!!! :gun:
Ati sters traseul vechi, care era corect doar pana la dig si ati pus in locul lui completarea de la dig pana in Fortuna!!!
Asa ca tot incorect este.
Cranjala incepe la Maliuc si se termina in Fortuna!
 
Am o harta mai detaliata dar din '83 care zice ca de la maliuc pana acolo e Dunarea Veche. Cum am spus, poti edita traseul desenat de mine daca stii exact. Eu ajut de la distanta. N-am calcat pe acolo. Folosesc doar harti care se pare ca sunt prost facute.

Vezi ca se gaseste pe net harta asta din '83 de Petre Gastescu. E impartita in 4 fisiere mari. Are niste detalii pe care nu le gasesti in harta de la Gipo. Stiu ca in aproape 30 de ani Delta s-a schimbat dar cred ca denumirile sunt cam aceleasi.
 
Ultima editare:
Apreciez efortul tau, chiar daca nu ai calcat pe acolo. Sunt sigur ca vei ajunge, mai ales ca este loc bun de caiac.
Am incercat sa corectez dar nu stiu cum.
Posibil ca denumirea veche sa fie Dunarea Veche, dar daca mergi in zona vei observa ca toti se refera la Cranjala. Asa ca numele mai evolueaza.
Poate imi explici pe scurt cum se face corectia, pe PM.
 
Ok. In urma explicatiilor am inteles ca-mi trebuie cont pe Gmail.
Am verificat si pe Google Maps apare traseul corect, operat de Alex78. Multumim Alex!
Urmeaza ca Adminul sa incarce in Ghid ultima varianta.
 

Back
Sus