Alegere barca

Va salut domnilor !

Am marea rugaminte sa ma indrumati in a alege una din barcile de mai jos . Desi din punct de vedere financiar nu ar fi o mare diferenta(mai putin la partea cu inmatriculatul si ITP -ul ) , sunt inca indecis in a lua o decizie si trebuie s-o fac cat mai repede ( incepe sezonul :) )
1 . Blacksea open cu consola , motor Mercury 50 Hp in 4 timpi , cu bimini top si sonar , neinmatriculata , motor fara ITP ,4.6 m lungime si 1.82 latime , 300kg ,an fabricatie 2009 ;
2 . Hille Boote Malibu 450 , motor honda 50 HP in 4 timpi , inmatriculata ,4,5 m lungime si 1,88 latime , 250 kg , an fabricatie 1996 .

M-am plimbat doar cu Blacksea si pot sa zic ca se comporta foarte bine ,este bine intretinuta .Motorul mi se pare putin cam mare dar producatorul recomanda o motorizare pana la 75 HP . Despre Hille Boote nu stiu nimic .

Astept parerile voastre .


Numai bine ,

AleX
 
Va salut domnilor !

Am marea rugaminte sa ma indrumati in a alege una din barcile de mai jos . Desi din punct de vedere financiar nu ar fi o mare diferenta(mai putin la partea cu inmatriculatul si ITP -ul ) , sunt inca indecis in a lua o decizie si trebuie s-o fac cat mai repede ( incepe sezonul :) )
1 . Blacksea open cu consola , motor Mercury 50 Hp in 4 timpi , cu bimini top si sonar , neinmatriculata , motor fara ITP ,4.6 m lungime si 1.82 latime , 300kg ,an fabricatie 2009 ;
2 . Hille Boote Malibu 450 , motor honda 50 HP in 4 timpi , inmatriculata ,4,5 m lungime si 1,88 latime , 250 kg , an fabricatie 1996 .

M-am plimbat doar cu Blacksea si pot sa zic ca se comporta foarte bine ,este bine intretinuta .Motorul mi se pare putin cam mare dar producatorul recomanda o motorizare pana la 75 HP . Despre Hille Boote nu stiu nimic .

Astept parerile voastre .


Numai bine ,

AleX


am atasat si poze
 

Atașamente

  • IMAG0303.jpg
    IMAG0303.jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 127
  • Picture 002.jpg
    Picture 002.jpg
    94.2 KB · Vizualizări: 126
Salut

Nu pot spune ca sint un mare cunoscator, dar am un papuc si stiu ce inseamna lipsa de spatiu. Daca o iei pentru pescuit, pararea mea este ca open-ul este mult mai adecvat, spatii de depozitare si destul de multa mobilitate.Este bine ca motorul are o rezerva de putere .
Ceea ce este evident este si anul de fabricatie mult mai bun si pare o barca mult mai robusta. Daca si actele pentru inmatriculare sint in regula, pentru mine alegerea este simpla >>> Blacksea
 
Ultima editare:
Sfaturi... sfaturi

am atasat si poze

Ma bag si eu in vorba... Nu stiu care-i care... Cea rosie are un avantaj :) : Are "la conducere" 2 scaune... daca mergi "insotit" este mai frumos. Poate n-am citit cu atentie, sau n-am vazut, dar cea rosie are bordajul mai inalt - nu intra valul. Eu "man" (a se citi "min", :cool: asa cum m-a apostrofat cineva... :mad:,,, Just kidding !!! :):):)) un Delta Lux cu motor mare, 100 CP. Ca si constructie (la cat am vazut din poza) a mea seamana cu cea rosie. Asa cum a spus si colegul, o rezerva de putere este intotdeauna bine venita, chiar daca nu mergi ca disperatul...
Insa cel mai important criteriu dupa parerea mea este anul. Un motor din 1996 este un motor FOARTE vechi. Una era daca il aveai de nou si stiai cum l-ai folosit. Daca faci ture lungi si remote... adica departe de lumea dezlantuita, oprirea unui motor poate insemna o CATASTROFA ! In Delta nu vine nimeni dupa tine... nu exista Salvamont !!!
 
Cred ca in privinta nevoii de spatiu,la pesciut, ca destinatie principala .TOX are dreptae,asa cum si Pupezica remarca faptul ca e mai frumos [si mai confortabil] cu doua scaune alaturate. Bimini top-ul e pentru a te feri de soare.
Dar daca se strica vremea tare,cum sa intampla des pe Dunare ,e posibil sa-ti para rau ca nu ai o prelata inchisa. Sub aceasta prelata poti si dormi,daca vrei, la adapost de vant ploaie,tantari. Ziua o poti deschide partial si ai umbrar. Daca pescuiesti cu lamsete la fund ,sau vrei barca pentru agrement,eu zic sa te gandesti si la aceasta verianta si e posibilla doar pe barca cu parbriz: MALIBU 450.
 

Atașamente

  • IMAG0303 2.JPG
    IMAG0303 2.JPG
    43.7 KB · Vizualizări: 77
Ultima editare:
... daca te uiti la soacra ,..ai o idee despre cum va arata aleasa inimii, la aceeasi varsta :) Vrei sa tii barca 10 ani,cauta o barca asemanatoare din "86 si uita-te la fundul" ei. Daca are "celulita" e posibil sa apara si la a ta. Dar daca se tine bine......:D
 
Tiganusmc- o barca din fibra intretinuta ,are o durata de viata de cateva zeci de ani, Eu nu cred ca varsta de 16 ani e problema. Celulita de care vorbesc mai sus ,cand apare la barci se numeste osmoza si se prezinta sub forma unor basici sub gelcoat .[stratul ce da culoarea si luciul]. Calitatea slaba a gelcoatului e de vina. Da o cautare pe forum "osmoza" si cred ca ai sa gasesti date,postate de oameni care se ocupa cu constructia de barci.
 
Are dreptate niscu in legatura cu vechimea, daca a fost intretinuta 16 ani nu este o perioada mare. A mea http://www.barcaholic.ro/f29/povestea-barcutei-mele-2927.html
este fabricatie 1984 si nu are nici cea mai mica problema. Pe de alta parte daca le pui in balanta pe cele 2, stiind ca preturile sint apropiate; 1996 nu este 2009 cum nici Honda nu este Mercury :). Conteaza cum au fost intretinute ca sa nu trebuiasca sa o cumperi si sa o pui direct pe butuci si sa te apuci de reparat diverse lucruri.

Pana una alta vad ca Xfisherman nu mai zice nimic, poate in astea 2 zile de cand discutam, deja a cumparat ceva :)
 
back ... n-am mai zis nimic pt ca am intimpinat o problema , Blacksea are actele incomplete si nu o pot cumpara>ramane sa vad maine cealalta barca.
Tox,cum te impaci cu "papucul' tau?Te deranjeaza rau lipsa de spatiu ?Bimini unde ai gasit sa-ti faci ?
 
Ma impac foarte bine, asta am vrut si nu as renunta la el :). Am cautat tot felul de metode de aranjare a echipamentului necesar pe punte si am gasit diverse modalitati.
Tot ce am cumparat( lada frigo, cutii depozitare alimente si ce mai trebuie pe balta, cutii accesorii pescuit..)au fost cumparate cu ruleta la mine. Acum toate se incadreaza sub "bord" perfect. Am observat ca fara scaunul din stanga este mult mult mai bine, pot pune chiar si pat pliant pe punte si am destul spatiu de miscare.

Despre bimini : -am facut un proiectel,
- o sa imi cumpar cele necesare(prinderi, teava inox 22)
- lucrez momentan la "masina de indoit" teava de inox
-o sa cumpar material lsi o sa vad ce iese :)

In cazul in care vrei sa iti faci pe comanda stiu pe cineva care este specializat, numai sa imi spui.
 
Super ideea cu masuratul accesoriilor ;)Da-mi,te rog,numarul tipului care se ocupa de bimini.Eu am gasit pe cineva aici in Bucursti,mai exact in Otopeni,dar lucreaza acump rau.
 
este posibil sa fie aceiasi persoana, am vazut cateva lucrari facute de el si stiu ca sint foarte ok.
pe mine pretul m-a facut sa iau decizia de a incerca sa il confectionez singur, pentru prelata o sa cer ajutor la o amica croitoreasa.
Si asa cred ca o sa ma duca intre 600-800 ron
vezi PM
 
Ohoo,pai este super pret.
Am si eu un prieten care face fel de fel de chestii din inox...poate apelez la el daca nu ma inteleg la pret.Mie,tipul din Otopeni,mi-a cerut numai pt o plasa de tantari,cu cadrul meu,1800 RON.F mult mi s-a parut.

Multumesc
 
Asa nebunie nu credeam ca va fi cu cumpararea barcii>Pana la urma cel cu "papucul"n-o mai vinde iar cel cu BS a rezolvat problema cu actele. Drept urmare maine se pare ca se va concretiza achizitia BS .Sper sa fie o decizie buna .
 
Daca ai indoieli mai bine te mai gandesti si mai cauti si altceva, eu am stat cam 2 ani pana m-am hotarat :). Verifica toate actele sa fie in regula, citeste si pe forum si vezi de ce probleme s-au mai lovit altii la inmatriculare. Are si peridoc?
 

Back
Sus