Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 32

Topic: Alegere barca

Default Alegere barca

Va salut domnilor !

Am marea rugaminte sa ma indrumati in a alege una din barcile de mai jos . Desi din punct de vedere financiar nu ar fi o mare diferenta(mai putin la partea cu inmatriculatul si ITP -ul ) , sunt inca indecis in a lua o decizie si trebuie s-o fac cat mai repede ( incepe sezonul )
    1 . Blacksea open cu consola , motor Mercury 50 Hp in 4 timpi , cu bimini top si sonar , neinmatriculata , motor fara ITP ,4.6 m lungime si 1.82 latime , 300kg ,an fabricatie 2009 ;
    2 . Hille Boote Malibu 450 , motor honda 50 HP in 4 timpi , inmatriculata ,4,5 m lungime si 1,88 latime , 250 kg , an fabricatie 1996 .

M-am plimbat doar cu Blacksea si pot sa zic ca se comporta foarte bine ,este bine intretinuta .Motorul mi se pare putin cam mare dar producatorul recomanda o motorizare pana la 75 HP . Despre Hille Boote nu stiu nimic .

Astept parerile voastre .

Numai bine ,

AleX

Quote Originally Posted by Xfisherman View Post
    Va salut domnilor !

Am marea rugaminte sa ma indrumati in a alege una din barcile de mai jos . Desi din punct de vedere financiar nu ar fi o mare diferenta(mai putin la partea cu inmatriculatul si ITP -ul ) , sunt inca indecis in a lua o decizie si trebuie s-o fac cat mai repede ( incepe sezonul )
    1 . Blacksea open cu consola , motor Mercury 50 Hp in 4 timpi , cu bimini top si sonar , neinmatriculata , motor fara ITP ,4.6 m lungime si 1.82 latime , 300kg ,an fabricatie 2009 ;
    2 . Hille Boote Malibu 450 , motor honda 50 HP in 4 timpi , inmatriculata ,4,5 m lungime si 1,88 latime , 250 kg , an fabricatie 1996 .

M-am plimbat doar cu Blacksea si pot sa zic ca se comporta foarte bine ,este bine intretinuta .Motorul mi se pare putin cam mare dar producatorul recomanda o motorizare pana la 75 HP . Despre Hille Boote nu stiu nimic .

Astept parerile voastre .

Numai bine ,

AleX

am atasat si poze
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMAG0303.jpg‎   Picture 002.jpg‎  

Salut

Nu pot spune ca sint un mare cunoscator, dar am un papuc si stiu ce inseamna lipsa de spatiu. Daca o iei pentru pescuit, pararea mea este ca open-ul este mult mai adecvat, spatii de depozitare si destul de multa mobilitate.Este bine ca motorul are o rezerva de putere .
    Ceea ce este evident este si anul de fabricatie mult mai bun si pare o barca mult mai robusta. Daca si actele pentru inmatriculare sint in regula, pentru mine alegerea este simpla >>> Blacksea
    Last edited by tox; 22 May 2012 at 05:39 PM.

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Sfaturi... sfaturi

Quote Originally Posted by Xfisherman View Post
    am atasat si poze
    Ma bag si eu in vorba... Nu stiu care-i care... Cea rosie are un avantaj : Are "la conducere" 2 scaune... daca mergi "insotit" este mai frumos. Poate n-am citit cu atentie, sau n-am vazut, dar cea rosie are bordajul mai inalt - nu intra valul. Eu "man" (a se citi "min", asa cum m-a apostrofat cineva... ,,, Just kidding !!! ) un Delta Lux cu motor mare, 100 CP. Ca si constructie (la cat am vazut din poza) a mea seamana cu cea rosie. Asa cum a spus si colegul, o rezerva de putere este intotdeauna bine venita, chiar daca nu mergi ca disperatul...
    Insa cel mai important criteriu dupa parerea mea este anul. Un motor din 1996 este un motor FOARTE vechi. Una era daca il aveai de nou si stiai cum l-ai folosit. Daca faci ture lungi si remote... adica departe de lumea dezlantuita, oprirea unui motor poate insemna o CATASTROFA ! In Delta nu vine nimeni dupa tine... nu exista Salvamont !!!

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Last edited by tiganusmc; 23 May 2012 at 10:36 AM.

6.  

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

Cred ca in privinta nevoii de spatiu,la pesciut, ca destinatie principala .TOX are dreptae,asa cum si Pupezica remarca faptul ca e mai frumos [si mai confortabil] cu doua scaune alaturate. Bimini top-ul e pentru a te feri de soare.
    Dar daca se strica vremea tare,cum sa intampla des pe Dunare ,e posibil sa-ti para rau ca nu ai o prelata inchisa. Sub aceasta prelata poti si dormi,daca vrei, la adapost de vant ploaie,tantari. Ziua o poti deschide partial si ai umbrar. Daca pescuiesti cu lamsete la fund ,sau vrei barca pentru agrement,eu zic sa te gandesti si la aceasta verianta si e posibilla doar pe barca cu parbriz: MALIBU 450.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMAG0303 2.JPG‎  
    Last edited by niscu; 22 May 2012 at 07:03 PM.

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

ROSIE CU HONDA

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Last edited by tiganusmc; 23 May 2012 at 10:37 AM.

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

... daca te uiti la soacra ,..ai o idee despre cum va arata aleasa inimii, la aceeasi varsta Vrei sa tii barca 10 ani,cauta o barca asemanatoare din "86 si uita-te la fundul" ei. Daca are "celulita" e posibil sa apara si la a ta. Dar daca se tine bine......

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxx
    Last edited by tiganusmc; 23 May 2012 at 10:36 AM.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Alegere motor barca
    de mandache īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 8 Jun 2016, 11:03 AM
  2. Alegere barca pneumatica
    de aduadu īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 9 Dec 2012, 10:49 AM
  3. ALEGERE BARCA PNEUMATICA
    de marius6006 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 11 Feb 2012, 11:35 PM
  4. alegere lungime cisma de motor
    de Costel īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 15 Dec 2011, 09:30 PM
  5. alegere barca
    de daves_32 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 7 Mar 2011, 08:24 AM

Tags for this Thread

Bookmarks