reconditionare canoe 5m

Am intrat de curand in posesia unei canoe de 5m din lemn , care a stat vreo 15 ani nefolosita intr-un spatiu inchis . A avut pe exterior o panza impreganta si vopsita care e sfasaiata si pe care am s-o curat total . Desi pare intacta la imbinari ma gandesc sa-i dau o rasina dupa ce o curat si slefuiesc putin . Mentionez ca nu sunt un cunoscator in domeniu de aceea cer ajutorul pentru a-mi indica operatiile necesare si produsele pe care sa le folosesc pentru a aduce aceasta canoe la apa. E neaparat nevoie pentru operatie asta de epoxidica ? E necesar folosirea de panza de fibra ?

Va multumesc anticipat .
 
inainte de orice ar fi bine sa ne dai si noua o poza, ca eu cel putin nu imi dau seama care e treaba cu panza respectiva. E doar pe punte sau a fost invelita barca in panza.
Parerea mea este ca daca nu se vede nicio spartura sa o dai odata la apa si sa faci o tura, sau macar sa o urci pe doua capre sa pui 10l de apa in ea si sa vezi daca picura pe undeva. Daca nu are probleme, doar o estetizezi sau o speli si gata; daca are o lipesti preferabil cu rasina epoxidica si ceva tesatura, slefuiesti frumos si o estetizezi (vopsea, lac) si iarasi gata.
Da o poza si te mai sfatuim.
 
o sa fac o poza zilele viitoare . Panza a fost pusa pe tot exteriorul barcii cred ca protectie suplimentara impotriva apei . Eu voiam sa-i dau o mana de resina la pensula ca sa fiu sigur ca nu are pori si apoi peste rasina sa vopsesc si gata . Probabil ca testul apei asa cum spui imi va dovedi daca e nevoie de mai mult .
 
Iata si poze cu dansa : Primele sunt in starea intitiala si ultimele dupa ce am decojit-o . Urmeaza sa o smilgheruiesc , sa o chituiesc si apoi rasina cu panza . Cam ce fel de panza de fibra ( densitate ) trebuie ? Mai e nevoie in interior sa o lacuiesc ? va rog ce fel de rasina imi recomandati ?
 

Atașamente

  • canoe 003.jpg
    canoe 003.jpg
    60 KB · Vizualizări: 55
  • canoe 002.jpg
    canoe 002.jpg
    55.7 KB · Vizualizări: 50
  • canoe 001.jpg
    canoe 001.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 54
  • canoe 008.jpg
    canoe 008.jpg
    59.6 KB · Vizualizări: 59
  • canoe 011.jpg
    canoe 011.jpg
    62.7 KB · Vizualizări: 57
  • canoe 007.jpg
    canoe 007.jpg
    68.9 KB · Vizualizări: 56
  • canoe 014.jpg
    canoe 014.jpg
    51.4 KB · Vizualizări: 49
Iata si poze cu dansa : Primele sunt in starea intitiala si ultimele dupa ce am decojit-o . Urmeaza sa o smilgheruiesc , sa o chituiesc si apoi rasina cu panza . Cam ce fel de panza de fibra ( densitate ) trebuie ? Mai e nevoie in interior sa o lacuiesc ? va rog ce fel de rasina imi recomandati ?

Ohoooo! Frumoasă!!! De acum e DATORIA ta să o readuci la viaţă. Lemnul e sănătos aşa că nu trebuie întărit, ci doar izolat şi protejat. Trebuie să o şmirgheluieşti până rămâne lemnul curat, curat. Apoi îi dai un rând de fibră de 160-220g/mp, impregnată cu răşină. Atenţie! Răşină epoxidică, nu polimerică!!! Nu ai ce face, trebuie să izolezi cu răşină şi interiorul, altfel se va umfla la apă şi o pierzi. Spor la treabă că vara e pe noi!
 
Ohoooo! Frumoasă!!! De acum e DATORIA ta să o readuci la viaţă. Lemnul e sănătos aşa că nu trebuie întărit, ci doar izolat şi protejat. Trebuie să o şmirgheluieşti până rămâne lemnul curat, curat. Apoi îi dai un rând de fibră de 160-220g/mp, impregnată cu răşină. Atenţie! Răşină epoxidică, nu polimerică!!! Nu ai ce face, trebuie să izolezi cu răşină şi interiorul, altfel se va umfla la apă şi o pierzi. Spor la treabă că vara e pe noi!

Rasina asta pentru lemn, se numeste Epiphen 4020 . E cea mai buna si cea mai scumpa, in acelasi timp
 
Multumesc pentru sfaturi . Crezi ca trebuie sa scot coama de pe creasta barcii sau merge intinsa panza peste ea sau din doua fasii in lateralele ei ? Mi-e ca daca o scot , voi largi prea tare gaurile de suruburi caci sunt cam vechi si cred ca ma voi chinui sa le scot , mai ales ca nu sunt in cruce .
 
La fel ca Dorin (Crocodilu) zic si eu ca ai o barca foarte frumoasa si pare ca lemnaraia este sound.
Dupa ce o slefuiesti suficient, asezi cu grija tesatura pe barca (150-200g/m.p.) si cu o pensula dai cu rasina epoxidica, dar nu la soare, undeva mai protejat. Cand s-a intarit mai dai usor cu un smirghel peste zonele unde se poate agata si mai pui un strat, sau daca ti se pare mult, macar fasii in zonele uzate mai mult (fund, chila, etc) si repeti operatia cu rasina. Cand s-a inarit mai dai o mana de rasina si daca e nevoie inca una pana tesatura este perfect acoperita. Smirghel frumos, lac si mai faci poze.

Distinctia trebuie facuta intre rasina epoxidica si poliesterica, "polimerice" daca exista termenul fiind amandoua. (scuze Dorin)


LE: in legatura cu chila (coama) nu cred ca ar fi bine sa o scoti, dar mai bine il intrebi pe Vali cum trebuie facut in zona ei cu tesatura, eu cel putin mi-as da cu parerea duba bun simt nu dupa cunostinte verificate.
 
La fel ca Dorin (Crocodilu) zic si eu ca ai o barca foarte frumoasa si pare ca lemnaraia este sound.
Dupa ce o slefuiesti suficient, asezi cu grija tesatura pe barca (150-200g/m.p.) si cu o pensula dai cu rasina epoxidica, dar nu la soare, undeva mai protejat. Cand s-a intarit mai dai usor cu un smirghel peste zonele unde se poate agata si mai pui un strat, sau daca ti se pare mult, macar fasii in zonele uzate mai mult (fund, chila, etc) si repeti operatia cu rasina. Cand s-a inarit mai dai o mana de rasina si daca e nevoie inca una pana tesatura este perfect acoperita. Smirghel frumos, lac si mai faci poze.

Distinctia trebuie facuta intre rasina epoxidica si poliesterica, "polimerice" daca exista termenul fiind amandoua. (scuze Dorin)


LE: in legatura cu chila (coama) nu cred ca ar fi bine sa o scoti, dar mai bine il intrebi pe Vali cum trebuie facut in zona ei cu tesatura, eu cel putin mi-as da cu parerea duba bun simt nu dupa cunostinte verificate.



Merci mult pentru indrumari . LA final ce lac se da ? E bun cel de la Kober special pentru amabrcatiuni ?
 
Da, nu e bun. Pana ajungi acolo aflam noi care e mai bun, dar cel de yachturi de la Kober s-a cam plans lumea de el.
 
As mai avea o intrebare : credeti ca e grea modificarea pentru montarea unul derivor central ? As vrea sa-i montez catargul si vela de la vechea barca . Dupa cum constatati nu are ocheti pentru vasle .
 

Back
Sus