Alegerea pasului la elice - cine se pricepe?

Salutari tuturor !
Sunt in fata unei dileme cu datele de intrare foarte precise, am sa va rog, pe cei care ati mai trecut prin calcule de genul asta, sa-mi dati cateva repere:

Barca gonflabila cu punte rigida, chila gonflabila , 3,80 m 50 kg
Motor Yamaha 2 t 15 cai, 35 kg + rezervor 20 kg
----------------------------------------------
Ansamblul = 105 kg greutate proprie
Incarcatura utila 330 kg
-----------------------------
TOTAL 435 kg

Cu elice 9 1/4 x 10 1/2 se ridica in planaj la limita cu incarcatura asta, cu gazul in blana (WOT), dupa care gliseaza la cca 25 km/h cu gazul la 3/4 din cursa. Daca mai trag de gaz in continuare, turatia si viteza nu mai cresc, doar consuma mai mult.
As vrea sa pot urca mai usor barca in glisaj , eventual cu un supliment de incarcatura, drept pentru care as opta pentru o elice cu pas mai marunt gen 9,0. Nu imi dau seama cat de mult se simte schimbarea de pas, si nici nu imi permit sa cumpar 3 elice diferite pe care sa le probez. Dupa ridicarea in planaj, nu ma intereseaza viteza maxima... doar sa o ridic, dupa care reduc gazul la mimim cat sa o tin pe apa. Alte variante ar fi pas de 9 3/4 sau pas de 8. Ce ma sfatuiti ?

Cu multumiri anticipate,

Axa.
 
Salutare Axa,

Varianta castigatoare este 3 x 9 1/4 x 9 3/4. O sa intre mai usor un glisaj chiar si cu incarcatura mai mare si este chiar posibil ca motorul sa se tureze mai mult (respectiv sa creasca si viteza chiar daca pasul elicei este mei mic). Elicea costa 310 RON cu tot cu TVA si merita investitia chiar ca si elice de schimb (tractiune). Succes

Rares Badrea
 
Multumesc pentru singurul raspuns ;) , stiu ca pana la urma va trebui sa ma multumesc cu ce gasesc in stoc in oras, adica trebuie sa aleg intre pas de 8" sau de 9 "3/4 . Ce nu imi dau eu seama e daca un salt de la 10 1/2 ( actual) la 9 3/4 va face vre-o diferenta semnificativa sau nu , iar in celalalt caz daca diferenta intre 10 1/2 si 8 e prea mare si imi va creste prea mult turatia. THX !
 
Multumesc pentru singurul raspuns ;) , stiu ca pana la urma va trebui sa ma multumesc cu ce gasesc in stoc in oras, .....
Alegerea pasului optim la elice in functie de barca si incarcatura este o treaba delicata si dupa cum vezi nimeni nu doreste sa te puna la cheltuieli riscante.
Spune-ne modelul motorului ca apoi sa cautam ce elice accepta si sa poti alege. Inca ceva, la schimbarea pasului se modifica si diametrul elicei.
Dar mai bine zi-ne ce motor ai (modelul si din ce an).
Iata si un link cu componente de motoare, gasesti aici si elicile pe care le accepta motorul, cu tot cu cod OEM ce te va ajuta la cumparare.
 
Ultima editare:
Modelul motorului e in primul post, Yamaha 15 CP 2t @ an 2000, In specificatii accepta elice de la 9 1/4 x7 pana la 9 1/4 x 12 , toate la acelasi diametru. Stiu toate codurile, stiu deja ce gasesc in stoc in bucuresti ( pas 7, 8, 9 3/4, 10) . Probabil va trebui sa merg pe 9 3/4 si va spun dupa aia daca e vre-o diferenta spre bine. :rock:
 
Am o covata de genul celor din cismigiu de doua persoane si un foarte mic motor de 2CP 2T de la Yamaha, as vrea sa stiu parerea voastra daca are vreun sens sa achizitionez un alt tip de elice ii va creste in verun fel performanta mai exact viteza?
in momentul de fata am 3X7-1/4"X4"-A
Yamaha comercializeaza si urmatoarele tipuri de elice pentru motorul meu:
3X7-1/4"X5-1/2"-A
3X7-1/4"X4-1/2"-A
credeti ca se va simti diferenta , inafara de buzunar -300 lei, ?
 

Back
Sus