Lacul Belis Cluj

Kirule, daca iti amintesti de unu' cu o chitara neagra Gibson (spunea lumea ca i-am furat chitara lui Socaciu), sa stii ca eu eram :). Eu am fost la aero', fusesem campion national la zbor liber in anul anterior, iar la Cluj am facut demonstratii de micromodele la sala sporturilor. Inseamna ca am stat amandoi in complexul ala liceal din cartierul Gheorghieni, si noi in fiecare dupa amiaza coboram la lac, inchiriam o barca si faceam baie, ca altfel nu puteam supravietui :D. A fost cea mai misto tabara in care am fost vreodata..

Nu-mi amintesc de nimeni :) Ne-au rupt pe domenii si am nimerit o gasca naspa la rachetomodele. In plus ne tot scoteau in curte incolonati si ne duceau si la WC cu autocarele. Dar, da, trebuie ca am locuit ca vecini la internatul din Gheorghieni, langa lac.
 
Sunt atatea de povestit, a fost dupa cum spuneam cea mai misto tabara in care am fost vreodata (si am fost in destule). Cel putin la Belis la corturile militare am tras frigu' lu' kalaki peste noapte. Iar ca sa recuperam, ziua faceam baie in apa de gheata a lacului :D. Am vrut chiar sa traversam lacul, da' a strigat unu' la noi "ba, vedeti ca vin profii", dupa care am sters-o in padure, mi-am paradit izmenele etc.
Oricum, noi eram ca intotdeauna aia mai golani, ne durea la bostan despre incolonarile lor etc, tot ce ne interesa era distractia, dar si invatarea de lucruri noi pe parte de tehnica. Tin minte ca in ultima seara le-am facut baie la toti care au trecut pe sub geamurile caminului unde eram "gazati", aruncam cu pungi de apa, pana ne-a fugarit nea Angelica, profu' de navo care pastorea brigada turbata de la Galati.
In vara aia am descoperit o librarie, pe o straduta din Cluj care unea cele 2 piete mari cu biserici - Sf. Mihail si catedrala ortodoxa. Acolo am gasit o comoara - o gramada de kituri nemtesti de machete de avioane, ne-am cumparat pe saturate, si am facut si bisnita cu ele in tabara. Am venit acasa cu peste 20 de kituri de avioane, dintre care cel mai mult imi placea pasagerul britanic Trident. Mi-a placut asa de mult, incat pe 30 august, cand a fost cutremur, m-am trezit cu el in cap :p.
 
Din cate stiu eu, pe Belis si Tarnita este INTERZIS ambarcatiunilor cu motor. Sunt lacuri de acumulare care asigura apa potabila pentru Cluj, asa ca in mod normal e interzis, chiar daca mai sunt unii care ignora sau nesocotesc aceasta interdictie.

ce apa potabila man...apa de la robinet e menajera nu pt baut...sa nu imi zici ca tu ai curaj sa bei apa de la robinet de pe nu stiu ce tevi ruginite...
 
Treaba ta pentru ce o folosesti. Orasele care sunt alimentate din lacuri de acumulare, cu statii de decantare si de epurare, beneficiaza de o apa mult mai sigura (microbiologic) decat cele alimentate din foraje. Da, pana cu ceva vreme in urma, am baut apa potabila de la robinet. Acum beau imbuteliata pentru ca imi place la gust o anumita marca usor acidulata. Dar nu fac nazuri cand e sa beau apa de robinet. Daca pe vremea odiosului am baut doar apa de la robinet, in conditiile unor instalatii absolut insalubre, care rugineau in timpul pauzelor "tehnologice", acum cu atat mai mult sunt linistit.
Sunt unii pentru care si aerul este "aer menajer", nu pot sa stea decat cu purificatoare, ionizatoare, filtre, dezumidificatoare / reumidificatoare si salinizatoare.
Apropos, nu am prea multe retineri nici sa beau apa de izvor sau din paraie. Ba chiar si din pestera, am baut multa apa prin care am marsaluit, dupa ce am asteptat sa se aseze putin sedimentele. Sau din Dunare, sau din rauri si lacuri pe care m-am dat cu caiacul. Uneori folosesc un filtru, alteori nu.

Oricum postarea ta este un trolling, asa ca sa te bagi in seama, la ani buni dupa discutia initiala.
Sanatate!
 
Indiferent ce se intampla cu apa, pentru lacul Belis ar fi mult mai fain sa nu fie „brazdat” de siajele unor bărci motorizate. Mergeam la Belis acum mai bine de 20 de ani si era o oaza de liniste si de pace in care nu putini veneau sa-si petreaca concediile spunând că e „ca la mare”. Azi e tot „ca la mare”: gălăgie si aglomeratie.
 
Indiferent ce se intampla cu apa, pentru lacul Belis ar fi mult mai fain sa nu fie „brazdat” de siajele unor bărci motorizate. Mergeam la Belis acum mai bine de 20 de ani si era o oaza de liniste si de pace in care nu putini veneau sa-si petreaca concediile spunând că e „ca la mare”. Azi e tot „ca la mare”: gălăgie si aglomeratie.

Salut,
Chiar ieri m-am intors dintr-un concediu prin Apuseni, in apropierea lacului Fantanele (cred ca e cel caruia voi ii ziceti Belis- care este o localitate aflata pe malul lacului). Am vazut un ponton de barci -toate cu motor. Am intalnit pe cineva din Alba care tracta o barca de aluminiu cu motor de 30 HP si motor electric -pentru spinning.
La baraj starea de curatenie a lacului era deplorabila -ca in toate lacurile de acumulare din zona.....Chiar pe canalul de fuga erau multe resturi de arbori -in special radacini -incat imi este si frica sa ma gandesc ca ar trebui vreodata folosita caci toate alea lansate de la 100m pe albia raului ar face prapad la vale. Cu PET-urile adunate acolo s-ar putea pricopsi unul din cei care le aduna din orase.
Oare cei care opereaza hidrocentralele nu pot cheltui ceva din preaplinul profitului lor ca sa dea acestor lacuri un aspect decent?
Pacat!
 
Nu este interzis...doar pe Tarnita.
Sa se lamureasca odata pt totdeauna ...Belis si tarnita sunt cai navigabile din 2008
ae69f77fc0e38bd20b1d5af18a374ad4.jpg
3434a4bffd8b8ff1458455b695191675.jpg


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Indiferent ce se intampla cu apa, pentru lacul Belis ar fi mult mai fain sa nu fie „brazdat” de siajele unor bărci motorizate. Mergeam la Belis acum mai bine de 20 de ani si era o oaza de liniste si de pace in care nu putini veneau sa-si petreaca concediile spunând că e „ca la mare”. Azi e tot „ca la mare”: gălăgie si aglomeratie.
Poate ai avut tu ghinion ..noi am stat 2 saptamani pe lac si erau maxim 6 barci motorizate si alea in weekend

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Hei.. chiar ma gandeam ieri la o saptamana de vacanta in RO, care sa imbine o caiaceala (zilnica), bicicleta si eventual ceva drumetii pedestrase. Cred ca Belis-Fantanele ar fi o locatie potrivita. Aveti ceva recomandari ? Cazare, locuri de vizitat, trasee ?
 
Hei.. chiar ma gandeam ieri la o saptamana de vacanta in RO, care sa imbine o caiaceala (zilnica), bicicleta si eventual ceva drumetii pedestrase. Cred ca Belis-Fantanele ar fi o locatie potrivita. Aveti ceva recomandari ? Cazare, locuri de vizitat, trasee ?
Salut , mie personal mi-a placut mult la giurcuta de sus , de anul trecut s-au deschis 2 pensiuni la 5 min de mers pe jos de lac trasee de mtb sunt o groaza ...daca imi zici perioada in care doresti ma pot interesa de mai multe locatii , cazare ..Am un amic la Dealu Botii care organizeaza ture enduro anual , daca vrei te pun in tema cu el ca stie zona cel mai bine

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Back
Sus