Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 34

Topic: Lacul Belis Cluj

Default Lacul Belis Cluj

Salutare !Stie cineva sau a fost cineva pe lacul Belis cu barca cu motor as vrea sa merg cateva zile si nu stiu daca am voie cu salupa pe lac si unde se poate lansa la apa.Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Nu stie nimeni ?

Salut, am fost eu saptamana trecuta...poti lasa barca la apa in mai multe locuri...cel mai indicat la baraj...daca nu se poate mai poti lansa in primul golf din dreapta barajului...e usor de ajuns ...mai intrebi acolo. Cu salupa nu sunt probleme..doar atentie la copaci si butuci semi imersati.Distractie faina!

Din cate stiu eu, pe Belis si Tarnita este INTERZIS ambarcatiunilor cu motor. Sunt lacuri de acumulare care asigura apa potabila pentru Cluj, asa ca in mod normal e interzis, chiar daca mai sunt unii care ignora sau nesocotesc aceasta interdictie.

Senior Member hoinar's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    268

Salutare,

Maine in jur de 2-3:00 dimineata ajungem acolo vreo 11 din Bucuresti care ne-am bucurat de invitatia de aici:
    TURUL LACULUI BELIS-FANTANELE 9-10 IUNIE | TID Romania

O zi senina,
    Radu

6.  

Mutumesc pentru raspunsuri,am vazut barci cu motor pe net pe lac dar nu eram sigur Stima!

Am fost si m-am documentat Pe lacul Belis este interzisa utilizarea ambarcatiunilor cu motor, exista placi pe care este scris in mod explicit acest lucru. Nu doar pe Tarnita. Dar interdictia asta este incalcata, exista barci cu motor si pe Belis. Ca pentru orice lucru interzis in Romania, sunt destui cei care cred ca interdictiile astea se refera doar la altii.

Salut Bogdan, este o ordonanta de urgenta care te lasa sa folosesti barcile cu motor la Belis.

Ieri (sambata 18.07.) am coborit de la Belis. Sunt placi mari de interdictie, cu precizarea amenzii de pina la 100.000.000 lei (banuiesc vechi!!!). Lacul este insa plin de barci, eu am numarat vreo 30. Una chiar inmatriculata la Timisoara, maricica. Chiar ma mir cum a pus-o pe apa, ca eu nu am identificat un loc bun. Lipsa totala de amenajari. Si mizerie de nedescris, si pe lac si pe maluri. Mare pacat!

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. caiac pe ape nu foarte repezi in amonte de Cluj
    de klimm în topicul Rafting, whitewater
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 23 Dec 2014, 01:17 PM
  2. lacul Maneciu (jud. PH)
    de pyt în topicul Lacuri şi râuri din România
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14 May 2014, 07:35 PM
  3. lacul Rausor (jud. AG)
    de pyt în topicul Lacuri şi râuri din România