Echilibrare motor barca

Recent mi-am cumparat si eu o barca Rio 450 top la un pret destul de bun . Acum practic incepe marea problema , ca nu stiu ce motor ar fi cel mai potrivit pentru ea . Date tehnice : 4,5 metri pe 1, 80 la 250 kg din cate stiu eu . Are 6 locuri chiar 7 si din sfaturile care le-am primit pana acum in cazul in care vreu sa merg mai tot timpul plin ar fi indicat sa am pe ea un motor de 60 -90 cp .
Voi ce parere aveti , ce ma sfatuiti ? . Care ar fi cel mai mare motor pe care barca il poate suporta ? Multumesc mult
 
barca are pe ea o ,,tablita" pe care scrie puterea maxima recomandata de fabricant...(in CP sau KW ).Dupa cum arata cred ca sigur suporta 80 cai..cel putin.
 
Esti cu banu pe tine si nu iti pasa cata benzina consuma, vrei binga si performanta pune un 90 CP

Daca vrei planaj frumos si economie pune un Honda de 50, evinrude e-tec de 60, etc.

Va merge in glisaj cu 4 oameni fara probleme.

Tine cont ca barca nu e mare.


Depinde ce vrei de la ea, si ce posibilitati ai.
 
Pe barca nu am gasit nici o tablita unde sa arate asta , m-am interesat la un producator in italia si ei spun din fabrica maxim 40 . Acum daca tu spui ca poate suporta si unul "Honda 90 = 160 kg" fara sa o rupa sau sa stea aplecata de fund prefer pe cel de 90 ... mai ales viteza ma pasioneaza putin :) . Iti multumesc mult pt sfat
 
Barca este produsa de actualul grup Rio-Scarani. Pe fisa tehnica, se indica motorizare maxima 40Cp. Uite ai aici fisa barcii: Rio Iberica.
Eu am 40 cp, dar am vazut barci identice si cu 50 cp si 60 cp. La 40 cp (aproape 40 la un Merc/Mariner de 20 de ani :) ) intra in glisaj cu 5 persoane dupa 10 sec. Viteza maxima este de 45 km/h cu o elice 10-3/8*13.
 
Pai atunci 90 nici nu intra in discutie

Asta e 40 - mi se pare de bun simtz - baga un Evinrude e-tec de 40 CP sau un Honda de 50 (e la fel de greu cu Hoonda 40 si cu Yamaha de 30-40)

Poti sa pui si un motor de 30, de exp un yamaha 2t de 30 CP, dar va fi problematica intrarea in glisaj cu barca foarte incarcata.

Depinde de ce vrei sa faci cu ea.

Eu am spus ce am spus ca sa iti explic ca o motorizare mica ar fi de bun simtz (ca raspuns la cei ce au recomandat 90 CP)
 
de acord cu mihai , nu te intinde prea mult ca poate te rupi in pupa ,. un motor de maxim 60cp trebuie sa iti ajunga . eu cu 90 de cai trageam banana de 10 persoane cu 24-25 nod( 45 km/h ) si crede-ma ca matul ala de cauciuc intra greu in alunecare
 
din experienta mea (destul de scurta, cei drept) barca se comporta bine la 3-4 persoane, fara bagaje. Eu am incarcat maxim: 4 adulti, + 1 copil 12 ani + 1 copil 1 an. Ahh... glisajul aparea la un moment dat. Tine cont si ca e o barca de doar 4,15 metri (450 e doar.. informativ :) )
 
Salutare Octavian,

Ideea de baza este ca trebuie sa respecti motorizarea maxima specificata in placuta de omologare. Cei care pun motoare mai mari o fac pe propria raspundere (o inmatriculeaza la capitanie cu spaga) iar in cazul, Doamne fereste, al unui accident se face o ancheta si e de caz penal. De asemenea firmele de asigurare nu vor accepta aceasta combinatie ilegala. Daca vrei sa obtii maxim de performanta atunci iti recomand un Evinrude de 40. Este un motor de 2 timpi cu injectie directa. Cand ne referim la 2 si 4 timpi este vorba de timpi motor necesari unui ciclu de combustie completa. 2 timpi = doua curse de piston sus-jos, pentru fiecare ciclu de combustie. Asta inseamna ca pistonul primeste "impuls" la fiecare cursa. 4 timpi = patru curse de piston sus-jos-sus-jos, pentru fiecare ciclu de combustie. Asta inseamna ca la fiecare a doua cursa pistonul primeste "impuls" (exista un timp mort intre evacuare si admisie). Toate acestea se traduc intr-un cuplu mult mai mare in favoarea motoarelor de 2 timpi. Mitul cu motoarele de 2 timpi care scot fum si care au fost interzise nu are legatura cu motoarele de generatie noua de 2 timpi cu injectie directa (Evinrude E-tec, Yamaha HPDI sau V-max si Mercury Optimax) care doar ca principiu de functionare mecanic sunt motoare in 2 timpi insa tehnologia folosita in arderea combustibilului si respectiv reducerea noxelor este mult mai avansata decat a motoarelor in patru timpi pe injectie. Motoarele in 2 timpi costa mai putin, sunt mai usor de intretinut, sunt mult mai usoare pe acelasi prag de putere, au piese mai putine in compozitie si sunt mult mai adecvate aplicatiilor marine. Cursele de barci F1 cu motoare outboard folosesc motoare in 2 timpi si asta ar trebui sa spuna totul.

Vant din pupa si benzina in rezervor!

Rares Badrea
 
E aceeasi tehnologie de ardere, diferenta e ca la motoarele cu injectie DIRECTA pe orificiul de admisie intra doar aer comprimat (si un pic de ulei) din carter, si nu amestec ca la un motor carburat, combustibilul e apoi pulverizat (injectat) dupa ce pistonul a trecut de orificii pe cursa ascendenta, iar uleiul injectat in carter. Atata tot :)
 
E aceeasi tehnologie de ardere, diferenta e ca la motoarele cu injectie DIRECTA pe orificiul de admisie intra doar aer comprimat (si un pic de ulei) din carter, si nu amestec ca la un motor carburat, combustibilul e apoi pulverizat (injectat) dupa ce pistonul a trecut de orificii pe cursa ascendenta, iar uleiul injectat in carter. Atata tot :)

Salutare Mihai,

te referi, desigur, la tehnologia Optimax si Tohatsu. Tehnologia "de ardere" este intr-adevar la fel la toate motoarele: scanteia aprinde amestecul carburant! Diferenta este data de cantitatea de noxe emisa. Evinrude E-tec are capacitatea de a modifica raportul de combustie (aer/benzina) de la 14.7/1 pana la 40/1 reducand astfel emisiile aproape de zero in anumite conditii de exploatare (idle and trolling) si asta il face cel mai eficient si totodata cel mai avansat. Ca tehnician acreditat de Yamaha, Mercury si OMC am avut ocazia sa lucrez indelung cu aceste motoare (mai ales ca in Australia toata lumea prefera 2 timpu for obvious reasons) si din experienta mea proprie sunt si cele mai fiabile urmate indeaproape de HPDI-ul de la Yamaha si mai apoi de Optimax. Optimaxul are o "problema" cu injectoarele de aer care se colmateaza (daca nu faci decarbonizarea necesara la revizia de 100) si inceteaza sa lucreze facand amestecul mai bogat fara mari simptome la exploatare. Daca mergi mult cu el asa afuma bujiile si de aici combustie ineficienta etc etc. Daca sunt intretinute cum scrie la carte nu sunt probleme. Eu fac recomandarea strict din punct de vedere a conditiilor din Romania unde trebuie sa argumentezi 2 ore ca sa convingi clientul ca trebuie schimbat un impeller care mai are doar 3 pale din 6 (pai nu se incalzeste si da cu apa bla bla)
 
Orice motor ai pune, daca nu-ti reglezi trim-ul cum trebuie si "profundoarele" motorului sunt mai jos decit linia fundului barcii nu-ti va intra in glisaj cu-una-cu doua.
Vezi ce "cizma" are motorul pe care ti-l pui.
 

Back
Sus