Calea de la virusat la marinar

Foarte frumoasa povestea ...bibicu13 . Daca ne spui ca pe maistrul militar il chema Brosman atunci inseamna ca ai facut yachting la Mangalia , felicitari !

Acum locuiesti tot in Mangalia ?
Apoi , acum exista mai multe scoli ( vreo 4 declarate , dupa stiinta mea ) si se spune ca vor mai aprea cateva in primavara . Chiar si eu am spus ca voi face un fel de scoala -( detalii in preajma) . Iata deci , ca ai avea posibilitatea sa si inveti lucruri noi si sa primesti si acte . Iar faptul ca Ceronav nu are o barca este o dovada clara ca aceste cursuri nu aveau destui amatori pentru a se justifica economic cumpararea unei barci .
 
... atunci singura alternativa rezonabila o constituie o forma de invatare a deprinderilor de la altcineva ( profesor , instructor, maestru - poti sa ii spui cum vrei ) intr-un cadru care sa iti dea si toata teoria necesara ( scoala , club , cerc tehnico-aplicativ - poti deasemenea sa ii spui cum vrei ) . De aceea tot rationamentul meu sta in picioare .
DA! VREAU LA SCOALA! Cum spuneam si mai sus, invat teoria cat pot de bine, o fac singur pentru ca nu-mi mai permit acum sa stau 8 ore/zi intr-o "banca" in deplasare si pentru ca asa m-am obisnuit de la liceu incoace... sistemu', ce sa-i faci.

Dar as vrea sa fac o scoala practica serioasa, pe o barca moderna, cu aparatura moderna, care sa ma invete tot ce trebuie pentru nivelul de "skipper-incepator", unde sa pot pune mana pe tot ce misca pe barca, sa fiu lasat sa fac asta, sa fiu incurajat sa fac manevre potential complexe, sa fac greselile inceputului la scoala (nu singur pe mare) si sa invat din greseli.

In situatia de fata astept oferta de scoli din primavara sa vad unde pot face asta cat mai bine. Daca dupa scoala nu ma simt in stare sa ies singur pe mare (in charter) voi merge la un curs RYA.
 
:D
Foarte frumoasa povestea ...bibicu13 . Daca ne spui ca pe maistrul militar il chema Brosman atunci inseamna ca ai facut yachting la Mangalia , felicitari !

Acum locuiesti tot in Mangalia ?
Apoi , acum exista mai multe scoli ( vreo 4 declarate , dupa stiinta mea ) si se spune ca vor mai aprea cateva in primavara . Chiar si eu am spus ca voi face un fel de scoala -( detalii in preajma) . Iata deci , ca ai avea posibilitatea sa si inveti lucruri noi si sa primesti si acte . Iar faptul ca Ceronav nu are o barca este o dovada clara ca aceste cursuri nu aveau destui amatori pentru a se justifica economic cumpararea unei barci .

Habar nu mai am cum il chema. Se intampla acum 20 de ani. Stiu ca era o unitate militara ce facea pregatire marinareasca si apartinea de un fel de scoala de echipaje (Marina Mangalia).
Tipii aia au venit la noi in liceu si au intrebat: doreste cineva sa faca caiac-canoe ??
Ne-am inscris vreo 20 de bucati insa la prima intalnire, cei de la Marina Mangalia ne-au separat pe doua siruri.
Rezultatul?
Sirul 1 s-a dus la caiac-canoe
Sirul 2 ... la yachting :sail: !

Eu am nimerit in sirul 2, fratele meu in sirul 1.

Mi s-a repartizat un Optimist. Era numai al meu si trebuia intretinut luna dupa fiecare iesire pe mare. Faceam cam 2 antrenamente pe saptamana (3-4 ore/antrenament).
Cei de la caiac-canoe erau 6-7 pe o barca iar in timp ce unul tragea la rame ... ceilalti faceau flotari :D
Prima iesire am relatat-o mai sus.
Dupa aceea microbul s-a inoculat ... incet-incet.
Dupa Optimist a venit randul claselor Sport si 370 (parca asa se numeau)
Dupa 2 ani a trebuit sa renunt.
Venise revolutia si trebuit sa plec prin lume sa imi fac facultatea, sa ma insor, sa am copii, masina, casa etc etc etc.

Poate ca acum sunt in stadiul aluia din American Beauty, poate ca vreau sa scap de viata inghesuita de aici, poate ca mie dor de fraza rostita de maistrul ala militar insa in momentul de fata sunt pe ultima suta de metri cu mutatul inapoi in Mangalia. Las dracu' Bucurestiul asta jegos si ma intorc acasa. Ce voi face acolo ?? Habar nu am. Momentan lucrez remote in domeniul IT asa ca de butonat pot sa butonez si din Bucuresti si de la Mangalia si din Croatia .... Intr-un alt post va posteam cum importam baze de date de prin Croatia.

P.S.1 De fiecare data cand ajung in Mangalia ... ma duc in noul port turistic .. ma uit la Bavariile tale si ma ia amocul. De un lucru sunt insa 100% sigur. Intr-o zi o sa am si eu barcuta mea. Habar nu am daca o sa fie o Bavarie sau vreo regina a baltii insa o sa fie a mea.

P.S.2 Ce mi se pare insa stupid este ca pentru niste acte sa depind de 1-2 scoli. Dar hai ca iar ma enervez ...

:sail:
 
:D

Poate ca acum sunt in stadiul aluia din American Beauty, poate ca vreau sa scap de viata inghesuita de aici, poate ca mie dor de fraza rostita de maistrul ala militar insa in momentul de fata sunt pe ultima suta de metri cu mutatul inapoi in Mangalia. Las dracu' Bucurestiul asta jegos si ma intorc acasa. Ce voi face acolo ?? Habar nu am. Momentan lucrez remote in domeniul IT asa ca de butonat pot sa butonez si din Bucuresti si de la Mangalia si din Croatia .... Intr-un alt post va posteam cum importam baze de date de prin Croatia.

P.S.1 De fiecare data cand ajung in Mangalia ... ma duc in noul port turistic .. ma uit la Bavariile tale si ma ia amocul. De un lucru sunt insa 100% sigur. Intr-o zi o sa am si eu barcuta mea. Habar nu am daca o sa fie o Bavarie sau vreo regina a baltii insa o sa fie a mea.

P.S.2 Ce mi se pare insa stupid este ca pentru niste acte sa depind de 1-2 scoli. Dar hai ca iar ma enervez ...

:sail:


E foarte probabil ca tu sa fi facut parte din grupele de copii pe care maistrul Brosman le-a pregatit la Mangalia . Felicitari , ai avut o adolescenta nautica !

Trebuie sa recunosti , insa , ca cei 2 ani de antrenamente pe barci mici nu inseamna deloc ca esti pregatit 100% pentru o barca mare , pentru mare , asa cum ti-o doresti . Poate vrei sa iesi doar pana la baliza de intrare in port , dar eu cred ca vrei mai mult . Asta inseamna ca trebuie sa stii si navigatie , si salvarea vietii pe mare si COLREG si comunicatii si marinarie si manevra navei si mecanica si cate si mai cate , informatii si deprinderi pe care numai un nou proces educational ti le poate da . Ai o mare sansa , prin mutarea la Mangalia , vei fi langa barci si vei putea sa iei parte la tot ceea ce sa ve intampla acolo in 2009 ! Mult succes in noua etapa a vietii !
 
in primul rand salutari!este primul meu post pe acest forum,dar asta nu inseamna ca sunt mai putin impatimit.eu nu pierd nici un numar din yacht mag. sau yacht expert chiar daca nu sunt la nivelul la care ar trebui.personal apreciez revistele motor boat&yachting,motor boats monthly.pentru robert,felicitari si multumiri pentru tot ceea ce faci!ti-am urmarit activitatea(pentru ca esti peste tot in acest domeniu) si am vazut ca faci totul cu pasiune,altfel cu siguranta nu ai rezista.MULTUMIRI!
 
pentru robert,felicitari si multumiri pentru tot ceea ce faci!ti-am urmarit activitatea(pentru ca esti peste tot in acest domeniu) si am vazut ca faci totul cu pasiune,altfel cu siguranta nu ai rezista.MULTUMIRI!

Drago , m-ai lasat fara replica... Multumesc pentru cuvintele frumoase si eu te felicit la randul meu pentru ca esti pasionat si dedicat velelor . Spuneam mai de mult ca doar pasiunea reala ii apropie pe iubitorii de vele...
 
Buna , domnilor ...Nu am mai vorbit de ceva vreme de nevoia de invatare si de calitatea procesului educational....ce noutati aveti ?

Pentru Drago : distinse salutari si o intrebare : in ce pozitie te afli pe " calea de la virusat la marinar " ?
 
Buna , domnilor ...Nu am mai vorbit de ceva vreme de nevoia de invatare si de calitatea procesului educational....ce noutati aveti ?
Salut Robert!Excelent ales subiectul si cu aceasta ocazie, as dori sa te consult inainte de a alege o locatie la malul marii (Portul Tomis, Portul Belona sau Portul Mangalia) pentru cateva sedinte si sfaturi nautice, stiind ca in fiecare dintre aceste porturi isi fac meseria skipperi cu oarece experienta de la care poti invata ceva in plus.Tomis-dl Alex Micu, Magda Ion;
Belona-dl Arthur, Sefcay;
Mangalia-dl Alex Mihaita Iulia N
Stiu ca toti au evoluat pe veliere de peste 40ft in regate si au peste 20 de ani de yachting.So who is "THE SKYPPER"?
 
Salut Robert!Excelent ales subiectul si cu aceasta ocazie, as dori sa te consult inainte de a alege o locatie la malul marii (Portul Tomis, Portul Belona sau Portul Mangalia) pentru cateva sedinte si sfaturi nautice, stiind ca in fiecare dintre aceste porturi isi fac meseria skipperi cu oarece experienta de la care poti invata ceva in plus.Tomis-dl Alex Micu, Magda Ion;
Belona-dl Arthur, Sefcay;
Mangalia-dl Alex Mihaita Iulia N
Stiu ca toti au evoluat pe veliere de peste 40ft in regate si au peste 20 de ani de yachting.So who is "THE SKYPPER"?

Draga Maast , as vrea sa iti exprim deschis sfatul meu : daca doresti sa urmezi cursurile unei scoli , acestea sunt cunoscute . In acest moment cred ca dl. Deboveanu este un excelent teoretician , dar probabil ca mai sunt si altii .

Daca ma intrebi de practicieni , toti cei amintiti de tine sunt oameni cu multe calitati si experienta . E adevarat ca fiecare a urmat alt traseu educational , sunt oameni din generatii diferite , de profesii diferite si cu experiente diferite . Insa de la fiecare dintre cei enumerati de tine , eu , am invatat cate ceva , de-a lungul anilor , lucru de care m-am bucurat si iti urez si tie sa te bucuri , deasemenea.

Iar daca vrei sa analizezi performantele in regatele din ultimii 2-3 ani , ele deasemenea sunt cunoscute si poti sa iti dai singur raspunsuri .

Este cunoscut si faptul ca eu am cooperat foarte mult cu bunul meu prieten Alexandru Mihaita si pe care il consider foarte bun ! Mai bun decat muulti altii , romani sau straini , pe care i-am vazut in pupa noastra in regate . Insa foarte bun este si Adrian Mihaita , cel mai bun timonier la 2 vele pe care l-am vazut vreodata . Sigur ca si Alex Micu si Magda si Iulia si Artur si Sefcai sunt buni si ii salut cu respect. Daca o sa-i vad foarte des in prova mea o sa consider ca au devenit si mai buni .

Insa nu sunt importante numai performantele in regate . Yachtingul nu inseamna numai regate .

Yachtingul inseamna cat de placut iti schimba viata barcile cu vele....
 
Ultima editare:
Draga Maast , as vrea sa iti exprim deschis sfatul meu : daca doresti sa urmezi cursurile unei scoli , acestea sunt cunoscute . In acest moment cred ca dl. Deboveanu este un excelent teoretician , dar probabil ca mai sunt si altii .

Daca ma intrebi de practicieni , toti cei amintiti de tine sunt oameni cu multe calitati si experienta . E adevarat ca fiecare a urmat alt traseu educational , sunt oameni din generatii diferite , de profesii diferite si cu experiente diferite . Insa de la fiecare dintre cei enumerati de tine , eu , am invatat cate ceva , de-a lungul anilor , lucru de care m-am bucurat si iti urez si tie sa te bucuri , deasemenea.

Iar daca vrei sa analizezi performantele in regatele din ultimii 2-3 ani , ele deasemenea sunt cunoscute si poti sa iti dai singur raspunsuri .

Este cunoscut si faptul ca eu am cooperat foarte mult cu bunul meu prieten Alexandru Mihaita si pe care il consider foarte bun ! Mai bun decat muulti altii , romani sau straini , pe care i-am vazut in pupa noastra in regate . Insa foarte bun este si Adrian Mihaita , cel mai bun timonier la 2 vele pe care l-am vazut vreodata . Sigur ca si Alex Micu si Magda si Iulia si Artur si Sefcai sunt buni si ii salut cu respect. Daca o sa-i vad foarte des in prova mea o sa consider ca au devenit si mai buni .
Insa nu sunt importante numai performantele in regate . Yachtingul nu inseamna numai regate .

Yachtingul inseamna cat de placut iti schimba viata barcile cu vele....

Mercy Robert! M-ai luminat dar o barca gasesc la tine ? Un sail test Bavaria, Mangalia - Eforie ! Care din bavarii o consideri tu cea mai reusita?
 
Mercy Robert! M-ai luminat dar o barca gasesc la tine ? Un sail test Bavaria, Mangalia - Eforie ! Care din bavarii o consideri tu cea mai reusita?

Fara indoiala , daca te preocupa spiritul sportiv , Bavaria cea mai reusita este varful de gama ,modelul Bavaria 50 Vision . In momentul acesta exista 3 astfel de barci in Romania , toate fiind flamande de lupta in regatele viitoare !

Insa , daca te gandesti mai mult la ideea de CRUISER , atunci ar fi cel mai interesant sa studiezi modelul 55 Cruiser , ce inca nu exista , dar e in productie si o sa-l aducem si noi in Romania in curand . Pe threadul Bavaria Yachts de la capitolul Veliere , pe forum , gasesti informatii si fotografii .

Avem un Bavaria 50 cruiser cu 5 cabine la Mangalia pe care putem sa ti-l prezentam oricand .
 
DA! VREAU LA SCOALA! Cum spuneam si mai sus, invat teoria cat pot de bine, o fac singur pentru ca nu-mi mai permit acum sa stau 8 ore/zi intr-o "banca" in deplasare si pentru ca asa m-am obisnuit de la liceu incoace... sistemu', ce sa-i faci.

Dar as vrea sa fac o scoala practica serioasa, pe o barca moderna, cu aparatura moderna, care sa ma invete tot ce trebuie pentru nivelul de "skipper-incepator", unde sa pot pune mana pe tot ce misca pe barca, sa fiu lasat sa fac asta, sa fiu incurajat sa fac manevre potential complexe, sa fac greselile inceputului la scoala (nu singur pe mare) si sa invat din greseli.

In situatia de fata astept oferta de scoli din primavara sa vad unde pot face asta cat mai bine. Daca dupa scoala nu ma simt in stare sa ies singur pe mare (in charter) voi merge la un curs RYA.

Sunt intru totul de acord cu ce spui tu! Si eu sunt intr-o situatie similara - imi doresc o scoala practica - teoria sunt capabil sa o invat singur daca cumpar/imprumut/fac rost de o documentatie buna. Sunt curios, ai gasit ceva ?
Eu sunt la inceput si am nimerit doar peste YCRR si alti asemenea care la 500 de EURO vor sa-mi arate multa teorie si 2 zile de practica pe o barca aglomerata. La banii astia gasesti un curs practic RYA de 5 zile prin Grecia sau Croatia cu 4 cursanti pe barca; mie marinaria din fotoliu mi se pare frumoasa dar imi doresc sa iau contact direct cu partea practica si sa vad daca e intr-adevar pentru mine sau daca trebuie sa ma orientez in alta directie.
Sunt curios, oare nu exista pe forumul asta marinari experimentati si posesori de barci care sa vrea sa invete niste novici? Ar fi o oportunitate sa recupereze ceva din investitia in barca si ar fi benefic de ambele parti, nu credeti ?
 
teoria sunt capabil sa o invat singur daca cumpar/imprumut/fac rost de o documentatie buna. Sunt curios, ai gasit ceva ?
Documentatie in romana am gasit asa:
* documente virtuale:
- ce-i pe siteul www.rna.ro --> suficient pentru introducere in domeniu
- manualele de pe acest site de marinarie, conducere si manevra
- ceva chestii underground de pe DC++, si ceva cursuri de la universitatea maritima (majoritatea dar prea stufoase pt. agrement)
- ce s-a mai postat aici

* carti
- cartea dl. Deboveanu "Manevrarea Yachtului de Agrement" (cred ca asta-i numele corect, nu o am langa mine -- e imprumutata, nu am cumparat-o)
- Navigatia cu Vele si Reglarea Greementului - e de la YCRR
- Dictionarul Enciclopedic de Marina

In engleza am o gramada de documente de pe eMule, Torrents: cauta dupa "sailing", "skipper", "seamanship", "RYA", "yachtmaster" si vin o gramada de carti, iti trebuie 3 vieti sa le citesti.
Gasesti pe torente inclusiv documentatie completa de la RYA.

Deci, de teorie e plin podul, sa vedem cu practica.

Personal stau in expectativa, la Timisoara inca nu au inceput examinarile si am cateva deplasari de servici programate primavara asta, nu stiu cum le voi putea combina pe toate.

Oricum, dupa ce voi face cursul de navigare cu vele la noi (inca nu m-am decis unde) voi face o evaluare a capabilitatilor personale si daca va fi cazul voi continua practica intr-o locatie RYA (Gouvia sau Gibraltar), sau un skipper-training. Dar asta mai in vara.
 
De ce nu o punem de un club nautic cu filiale in tara, macar printre cei care sutem pe aici? Sigur fiecare poate ajuta cu ceva!
Ce ziceti,incercam?
 
Oricum, dupa ce voi face cursul de navigare cu vele la noi (inca nu m-am decis unde) voi face o evaluare a capabilitatilor personale si daca va fi cazul voi continua practica intr-o locatie RYA (Gouvia sau Gibraltar), sau un skipper-training. Dar asta mai in vara.[/QUOTE]

Eu am cautat putin pe net si am gasit niste preturi bune in Costa Brava, langa Barcelona. Un curs RYA Competent Crew e in jur de 500 EUR si marele avantaj e ca sunt zboruri ieftine in directia respectiva. In Gibraltar mi s-ar parea mai interesant, dar m-ar costa mai mult sa ajung acolo - n-am gasit zboruri ieftine din Romania. M-am decis sa ma duc prin iunie, o sa povestesc pe-aici cum a fost.
 
De ce nu o punem de un club nautic cu filiale in tara, macar printre cei care sutem pe aici? Sigur fiecare poate ajuta cu ceva!
Ce ziceti,incercam?

Mie forumul acesta mi se pare foarte apropiat de un club nautic. E adevarat ca post-urile pe un forum sunt putin impersonale, e altceva cand stai de vorba fata in fata, dar marele avantaj pe net este ca oameni din toata Romania (si nu numai!) pot sa verbeasca unii cu altii. As sugera un club virtual, daca forumul de fata nu indeplineste toate creintele, iar membrii care sunt geografic aproape se vor putea vedea la o bere dupa bunul plac... gresesc ?
 

Back
Sus