Calea de la virusat la marinar

Mie forumul acesta mi se pare foarte apropiat de un club nautic. E adevarat ca post-urile pe un forum sunt putin impersonale, e altceva cand stai de vorba fata in fata, dar marele avantaj pe net este ca oameni din toata Romania (si nu numai!) pot sa verbeasca unii cu altii. As sugera un club virtual, daca forumul de fata nu indeplineste toate creintele, iar membrii care sunt geografic aproape se vor putea vedea la o bere dupa bunul plac... gresesc ?

In nici un caz nu gresesti, prietene. Totusi, cand vine vorba de un club organizat, de obicei in buna traditie romaneasca se gasesc binevoitori care stiu ei cel mai bine ce si cum, se formeaza ierarhii, apar bisericute etc. Pentru a ramane frumoasa treaba, imho cred ca forumul e de ajuns. Am cunoscut experiente naspa prin curtea motociclistilor, si eu cel putin nu sunt interesat de nici un fel de club. Cel mai frumos e sa ne ajutam reciproc, si fiecare sa se bucure in haiducia lui, sau in brigada cu alti pirati atunci cand are chef :).
 
2009 ... si acolo-a ramas
nu cred ca topicul a mai fost urmarit de initiator (Robert)
Robert, am trecut pe la scoala ta, cred ca prin mai 2011 (tre' sa verific hartia primita de la mesterul englez)
Acum, ca a decantat mult in timp si s-au mai si intamplat multe, au, ma gandesc, alta valoare impresiile.
N-a fost rau - omul era chiar interesant, desi eram pe frecvente diferite rau - dar asta n-a fost ceva in controlul tau.
Niste scolari (cel putin cum eram eu) clar n-aveau nevoie de o barca atat de confortabila cum era scrofita aia de Bavaria. Care-s sigur c-a presupus si o galagie de bani, pentru avut la dispozitie. Ceea ce nu prea se pupa cu "culturalizarea" in masa a populatiei doritoare de nautica.
Nu-s eu in masura sa judec programa RYA. Io-s doar un alt prost care nu i-a facut fata. Dar zau ca, desi m-am straduit sa fiu atent, am invatat nici 10% din ce-am invatat singur, pe propria-mi barca, la ceva timp mai incolo, in de doua ori timpul. Cu instructori ocazionali (tovarasi gasiti prin marina - unul, un yachmaster francez ), for free. E o constatare, nu un repros. Repet - poate eu prost.
La ora aia, as fi vrut sa continui si am regretat sincer ca scoala si-a dat obstescul sfarsit.
Una din cele mai pretioase invataturi, doar consolidate in scoala ta (si dupa), a fost una pe care o aveam deja de pe la 10-11 ani : daca vrei sa inveti sa canti la pian, iti trebuie pianul tau si drag de muzica - restul vine de la sine.
Si asta cred ca e calea de la virusat la marinar :)

P.S.
Nimic personal in ce-am scris aici - am apreciat initiativa ta, cu tot cu stangaciile ei. Chiar da.
Sper ca intre timp ti-ai definit ulterioarele proiecte si ca totul e ok.
 

Back
Sus