Ajutor pentru achizitie fibra de sticla si rasina

Buna,
As dorii sa fac o barca pentru pescuit si am ramas la varaianta de a o confectiona din placaj de fag pentru intrior de 6 mm forma este ceva de genul celei construite din aluminiu vazuta aici pe forum http://www.barcaholic.ro/f5/barcuta-de-pescuit-aluminiu-2607-2.html lungime 2.4 m latime 1,2-1.6 m. Problema se pune ce fel de rasina sa folosesc pentru fibra de sticla si in cate straturi de fibra m-am gandit la 3 straturi exterior si interior, fibra de sticla exista la arad la polidis dar nu stiu ce fel de densitate sa iau si ce fel de rasina.
Am inteles ca rasina de fibra nu adera la lemn de tego de aceea am ramas la placaj de fag.

Daca aveti alte variante v-as fi recunoscator.
Va multumesc anticipat.
 
Intreaba la Holver placaj okoume de #6. Este mai usor decat fagul, , mai usor de modelat si e lipit cu adeziv corespunzator pentru utilizare in mediu ud.
Intreaba la Polydis Arad despre fibra si epoxi sau citeste pe forum ceva subiecte de constructie barci si caiace. Te lamuresti rapid.
Cred ca sunt prea multe straturi de fibra dar depinde si de greutatea acesteia.
 
Am vb cu Holver oferta la placaj ocume - 158 euro, stejar - 35 euro, banuiesc ca diferenta de pret face banii, dar avand in vedere ca armez cu fibra chiar si in mai multe straturi nu castig in rezistenta. Ocume de exterior nu marin, cel marin la comanda >300 euro.
Barca va fi folosita in medie 15 wekenduri anual pe Dunare.
 
Postez tot aici pentru a nu deschide un nou thread.
Am gasit o firma care le face barci din fibra, iar pretul mi se pare OK avnd in vedere cat costa materialel din ceea ce am citit aici, barca costa 300 euro. Maine (incepand cu vineri 22.06.2012) este ceva expozitie la Facultatea de Agronomie din Timisoara si se poate vedea, am sa incerc sa atasez ceva poze poate va faceti o idee si sa ma sfatuiti daca merita banii.
Dimensiuni 2.7 m x 1.4 m x 0,40 m - Barcuta verde

Sau barcuta albastra banuiesc ca are aceleasi dimensiuni.

Voi care ati alege, pentru pescuit pe Dunare la Bazias.

Cu multumiri.
 

Atașamente

  • Barca_15171_1335964889.jpg
    Barca_15171_1335964889.jpg
    14.1 KB · Vizualizări: 386
  • Barca_15172_1335964894.jpg
    Barca_15172_1335964894.jpg
    18.9 KB · Vizualizări: 470
  • Barca-4-persoane-din-fibra-de-sticla_5432381_1283928777.jpg
    Barca-4-persoane-din-fibra-de-sticla_5432381_1283928777.jpg
    23 KB · Vizualizări: 601
  • Barca-4-persoane-din-fibra-de-sticla_5432382_1283928777.jpg
    Barca-4-persoane-din-fibra-de-sticla_5432382_1283928777.jpg
    21.5 KB · Vizualizări: 522
Ultima editare:
Tu chiar ai iesi cu asa ceva pe Dunare in zona lacului de acumulare?
Ori esti viteaz, ori inconstient! Fara suparare!
Eu n-am iesit in zona aia, dar nu cred ca ai vrea sa cunosti pe propria piele ce-am patit in 2010 pe lacul Rosu din delta cu o barca de 4x1,65 m cu motor de 20 hp. Valurile aveau in jur de 0,7 - 0,8 m si distanta dintre creste era cam cat barca. Pai cu una din asta mica esti mancat daca te prinde vreun vant mai puternic.
Parerea mea.
 
Cea verde este din fibra cea albastra nu stiu ca oricum nu o mai produc pana peste o lunasi va fi la alt pret undeva la 2200 ron fara tva.

In ceea ce priveste iesirea pe lacul de acumulare o vei folosii numai la pescuit prin baltile si stufisurile de pe langa mal si imi trebuie o barca usoara sa o pot muta de colo colo cu masina si oricum nu cred ca imi trebuie motor la ea. Mai am o barca din tabla de vreo 5.5 m lungime si nu stiu ce latime are la care am un tomos de 10 cp si pot sa zic ca m-am descurcat onorabil cu ea pe valuri poate si mai mari incarcata cu 2.5 tone de combustibil.

Oricum trebuie sa o vad, ca dimensiuni si ca pret cred ca ar fi ok avand in vedere constructia uneia din placaj armat cu fibra costa mai mult.
 
Salut,
Pe Dunare nici vorba sa te dai cu astfel de "vane plutitoare" ! Asta daca vrei neaparat sa mai traiesti ! Ai nevoie de o barca de minim 4 m sau mai bine ( din punct de vedere a transportului), o gonflabila de 2.70 - 3.30m
Barcile acestea sunt bune pe lacuri interioare mici si pe ape lent curgatoare, dar sa iesi cu asa ceva pe dunare e destul de riscant, si o baie nu e intotdeaunea binevenita, mai ales ca poate fi si ultima !!!
 
Cu ce este mai periculos, pe Dunare, "dat-ul" cu barcuta albastra cu doua chile fata de un caiac (app. de TID).
 
Ultima editare:
pentru rezistenta superioara a laminatului se alterneaza sraturile de fibra multidirectionala(stratimatul), cu cele de fibra bidirectionala(tesatura), iar ca rasina poti folosi o poliesterica putin elastica.Ca nr de straturi te sfatuiesc sa dai 3 la interior si 3 la exterior. Am sursa si de rasina si de fibra ieftinake.0721558982
 

Back
Sus