Legenda Dunarii la TID 2012

nevasta capitanului la armata se cheama capitaneasa.la navy nu stiu daca se aplica.
am vorbit cu capitanul in urma cu ceva momente .azi au facut etapa de 55km la rame putin la vela pana la urma au strans vela din cauza vantului care era instabil.
au ajuns la Straubing erau la un cano club cantonati se aflau la masa toata echipa toti romanii sunt foarte bine .erau la masa se hidratau dupa o zi in care capitanul a fost deshidratat sau cel putin asa am inteles eu.Radu, Ionel Nea Dan, Legendarul si restul echipei Ro erau si ei la alta masa se hidratau .
Legendarul este reprezentantul oficial al echipei Ro si azi a participat la intrunirea oficiala care trateaza chestile administrative traseul de maine etc.
azi Legenda a suferit o mica avarie la safran in momentul cand a intrat in ecluza un vapor cat China si curentul produs de el a facut sa balboteze toata apa din ecluza si Legenda s-a lovit cu pupa de peretele ecluzei si cu ghionderul .in momentul cand portile ecluzei au fost deschise Legenda a fost scapata de sub control si a sarit ca un cal naravas in toate directiile dar itotul este sub control maine capitanul repara carma (are la el rezerva de scule holsuruburi etc).azi legenda a mai avut de infruntat si un tobogan pe care la trecut cu succes!
la final Legendarul a vrut sa vorbeasca cu mine la telefon sa ma intrebe de chestiile politice din tara .eu nu ma asteptam dar ma rog...
-ce sa intamplat domne" cu Nastase? s-a impuscat sau nu?
-nu stiu exact dar eu nu ii mai zic Bombonel ii zic Glontonel.
a ras cu pofta.
ma rugat sa ma interesez pentru saptamana urmatoare despre starea vremii pe portaldevreme.ro
ceva poze filme de la start sunt la Capitaneasa .
 
Iata cateva poze cu echipajul Legendei Dunarii, tocmai ce le-am primit si m-am gandit sa le impartasesc cu voi. :)
Seara buna va doresc
Semnat: Capitaneasa :skip:
 

Atașamente

  • IMG1235.jpg
    IMG1235.jpg
    51 KB · Vizualizări: 99
  • IMG1304.jpg
    IMG1304.jpg
    50.6 KB · Vizualizări: 95
  • IMG1303.jpg
    IMG1303.jpg
    47.7 KB · Vizualizări: 99
  • IMG1299.jpg
    IMG1299.jpg
    45 KB · Vizualizări: 105
  • IMG1298.jpg
    IMG1298.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 99
  • IMG1292.jpg
    IMG1292.jpg
    52.4 KB · Vizualizări: 98
  • IMG1263.jpg
    IMG1263.jpg
    37.5 KB · Vizualizări: 101
  • IMG1251.jpg
    IMG1251.jpg
    39.5 KB · Vizualizări: 97
  • IMG1249.jpg
    IMG1249.jpg
    38.5 KB · Vizualizări: 98
  • IMG1236.jpg
    IMG1236.jpg
    57.9 KB · Vizualizări: 96
O alta transa de poze.:p
Filmuletele inca le astept si eu, dar promit cum le primesc le postez.
Capitaneasa :skip:
 

Atașamente

  • IMG1353_.jpg
    IMG1353_.jpg
    56.8 KB · Vizualizări: 76
  • IMG1352_.jpg
    IMG1352_.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 77
  • IMG1346_.jpg
    IMG1346_.jpg
    61.7 KB · Vizualizări: 74
  • IMG1339_.jpg
    IMG1339_.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 76
  • IMG1338_.jpg
    IMG1338_.jpg
    63 KB · Vizualizări: 76
  • IMG1326_.jpg
    IMG1326_.jpg
    42.1 KB · Vizualizări: 79
  • IMG1318_.jpg
    IMG1318_.jpg
    55.7 KB · Vizualizări: 79
  • IMG1317_.jpg
    IMG1317_.jpg
    55.1 KB · Vizualizări: 76
  • IMG1311_.jpg
    IMG1311_.jpg
    53.5 KB · Vizualizări: 80
  • IMG1308_.jpg
    IMG1308_.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 84
  • IMG1371_.jpg
    IMG1371_.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 78
  • IMG1370_.jpg
    IMG1370_.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 73
  • IMG1369_.jpg
    IMG1369_.jpg
    52 KB · Vizualizări: 75
  • IMG1368_.jpg
    IMG1368_.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 75
  • IMG1367_.jpg
    IMG1367_.jpg
    45.5 KB · Vizualizări: 77
  • IMG1363_.jpg
    IMG1363_.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 77
Frumos, multumim.
Dar fara comentariile Legendarului, parca, ceva-ceva lipseste!
Vrem... relatari despre chiolhane
Vrem... sa participam si noi :)
 
Ultima editare:
Frumos, multumim.
Dar fara comentariile Legendarului, parca, ceva-ceva lipseste!
Vrem... relatari despre ciolhane
Vrem... sa participam si noi :)

Da stiu asa este, fara comentariile Legendarului....dar baietii inca nu au "prins" net. Cum vor avea net sunt sigura ca vor intra sa comenteze...asa ca ii asteptam cu relatarile lor de la fata locului :))
 
Iata cateva poze cu echipajul Legendei Dunarii, tocmai ce le-am primit si m-am gandit sa le impartasesc cu voi. :)
Seara buna va doresc
Semnat: Capitaneasa :skip:

Bravo mai baieti ( si fete :) ) !
Imi creste inima cand imi vad prietenii adunati la o masa cu tricolorul pe fundal, la un popas pe cursul TID-ului german . Atmosfera o stiu eu bine, de la editiile trecute. Dar un asa echipaj romanesc nici nu visam sa se adune, de la Ingolstadt ! :)
 
in alta ordine, am auzit azi dimineata la radio actualitati ca tot in aceasta perioada de timp alti romani parcurg Dunarea, zice premiera, de la izvoare la Mare

am gasit un articol, mai multe nu stiu:

Doi ar
 
Buna seara,
Am primit si filmuletele, m-am chinuit groaznic deoarece 2 filmulete au fost filmate aiurea:(, cu camera intoarsa :mad:, multumesc pe aceasta cale "musului" :gun:...
Daca stie cineva cum se pot face sa se vada normal, rog sa ma contacteze...
Filmuletele le puteti vedea aici: berzelius1 - YouTube
Vizionare placuta.
Semnat: :skip:
 
Multumiri Capitanesei pentru filme si imagini.
Am sucit eu "lansarea la apa" , ca sa nu ne rasucim gaturile privind stramb :)
Iaca : http://dl.transfer.ro/Lansare_TID_2012-transfer_RO-28jun-885fab.mp4

Multumesc mult Florio pt ajutor :)):banana:
Acum am inchis telefonul cu Capitanul, in primul rand "Va saluta tot echipajul Romaniei de la Erllau :noroc:" . Capitanul intreaba daca vine cineva la unul din puctele de campare ale TID-ului sa aduca 1 metru de bara "FI 12" si o panza de bomfaer. Se pare ca Legenda Dunarii a pierdut un strapazan care a ales nemarginirea pe fundul Dunarii.
Seara buna :skip:
 
Fratilor dragi,

A fost o super aventura in sensul in care valurile dunarii impletite armonios cu valurile de bere, cu razele de soare, cu rasetele ce nu se mai terminau, cu geniul legendarului in ale bucataritului au creat impreuna cea mai buna reteta astfel incat nevasta-mea sa declare ca a fost cel mai fain concediu al ei ...
O sa revenim cu amanunte, detalii si o tona de poze saptaman viitoare ....pina atunci nu ma pot abtine sa va pove o faza faina ...
La Straunbing in ziua de pauza pe 27 undeva pe la ora 19:00 a avut loc un moment poetic a fost invitata orchestra unei biserici si s-au sustinut mai multe ragaciuni pentru ca pe urmatorul sector de Dunare sa nu fie construita o hidrocentrala una peste alta vreo juma' de ora de lied-uri si rugaciuni ......
No buuuuun.... fratiorii mei ...fiti atenti, cand era pacea mai mare si linistea mai adanca iar lumea cuprinsa de o adanca stare meditativa se aude fix din spatele orhestrei un FOARTE puternic sfarait al uleiului incins peste care Legendarul turna cartofii care erau umezi ...
Nemtii ... au sarit parca le-ar fi turnat Legendarul uleiul pe spate asa s-au uitat toti deodata catre locul unde vesela echipa romaneasca astepta cu nerabdare sa pape.
Master chef Legendarul nu a stiut cum sa ia mai repede tigaia de pe foc aruncand apoi priviri sfioase catre ceilalalti.
In timp ce scriu radem cu lacrimi ...a fost super super fain ....am avut cod galben de vreme si voie buna, aceeasi energie faina a unor oameni a caror singura ocupatie este distractia, padela si admiratul naturii.
In scurt timp o sa postam pozele

Cu drag va saluta din Viena,
Hoinar si Anca
 
Fratilor dragi,

A fost o super aventura in sensul in care valurile dunarii impletite armonios cu valurile de bere, cu razele de soare, cu rasetele ce nu se mai terminau, cu geniul legendarului in ale bucataritului au creat impreuna cea mai buna reteta astfel incat nevasta-mea sa declare ca a fost cel mai fain concediu al ei ...
O sa revenim cu amanunte, detalii si o tona de poze saptaman viitoare ....pina atunci nu ma pot abtine sa va pove o faza faina ...
La Straunbing in ziua de pauza pe 27 undeva pe la ora 19:00 a avut loc un moment poetic a fost invitata orchestra unei biserici si s-au sustinut mai multe ragaciuni pentru ca pe urmatorul sector de Dunare sa nu fie construita o hidrocentrala una peste alta vreo juma' de ora de lied-uri si rugaciuni ......
No buuuuun.... fratiorii mei ...fiti atenti, cand era pacea mai mare si linistea mai adanca iar lumea cuprinsa de o adanca stare meditativa se aude fix din spatele orhestrei un FOARTE puternic sfarait al uleiului incins peste care Legendarul turna cartofii care erau umezi ...
Nemtii ... au sarit parca le-ar fi turnat Legendarul uleiul pe spate asa s-au uitat toti deodata catre locul unde vesela echipa romaneasca astepta cu nerabdare sa pape.
Master chef Legendarul nu a stiut cum sa ia mai repede tigaia de pe foc aruncand apoi priviri sfioase catre ceilalalti.
In timp ce scriu radem cu lacrimi ...a fost super super fain ....am avut cod galben de vreme si voie buna, aceeasi energie faina a unor oameni a caror singura ocupatie este distractia, padela si admiratul naturii.
In scurt timp o sa postam pozele

Cu drag va saluta din Viena,
Hoinar si Anca

Cum adica "a fost" ? S-a si terminat pentru voi si echipajul Viorel - Lusiana ?
Aoleeeu...ce mai trece timpul cand te simti bine, nu-i asa ? :D
Ma bucur sa aud ca v-a fost atat de frumoasa aventura, mai ales daca si Anca s-a simtit excelent ( o reteta de succes pentru familia unui barcaholic e ca sotia sa se intoarca zambind de pe apa :) ) .
Reculege-te si vino cu povesti si documentar foto . Rapid, ca in doua zile plec si eu pe unde albastre, cu velele sus ! ;)
 
Prima zi a echipei romanesti la TID 2012 :)

Prima zi a echipei romanesti la TID 2012 :)
 

Atașamente

  • _DSC0538.jpg
    _DSC0538.jpg
    75.9 KB · Vizualizări: 84
  • _DSC0540.jpg
    _DSC0540.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 81

Back
Sus