Legenda Dunarii la TID 2012

Odata terminate pregatirile Legenda Dunarii cu echipaj de trei romani va pleca maine catre Ingolstat pentru a lua startul la TID 2012. In masura accesului la internet vom relata despre mersul turneului.
Calde salutari de la Capitan.
 
Cât mai mult vânt bun din travers, că din câte am înţeles ăsta e cel mai bun pentru parusul pe care îl aveţi.
 
Multumim, sa fie vant dinapoia traversului. Pana la Marea cea mare. Deoarece nu caram motor dupa noi, va trebui sa iesim in mare prin Garla Turceasca si sa navigam pana la Gura Portitei, dea colo vom trece in Razim si vom naviga pana la Jurilovca unde vom face inchiderea editiei. Asa sa ne ajute Dumnezeu.
 
Dragi Barcaholici,

Astazi am primit raspunsul la o intrebare de-a mea pusa d-vstra cu ceva timp in urma.
Ce caiac, ce canoe... Lotca traditionala, asta e raspunsul.
Da dragii mei, toate pregatirile au fost finalizate, echipajul: Capitanul, Legendaru si Nea Dan sunt gata de plecare catre Ingolstadt, de unde vom purcede catre patrie, purtati de apele dulci si naravase ale Dunarii. Vom incerca pe tot parcursul acestui turneu (cu editia nr. 57) sa va informam despre ispravile echipajului, despre impresiile celorlalti participanti, romani si straini, deopotriva.
Salut, cu aceasta ocazie si prezenta la start, la Ingolstadt, a celor patru romani (pe care ii rog a se prezinta singuri).
Privesc in trecut si totodata arunc o privire in viitor si in fata ochilor se deruleaza, obsesiv, aceiasi imagine:aplauzele si primirea de la Calarasi. Vreau sa mai traiesc inca o data acelasi sentiment. "Ieri" la Ingolstadt - un roman, "azi" la Ingolstadt sapte (7) romani, "ieri" la Ciciu - 50, "azi" la Ciciu - 350...
Va multumesc inca de pe-acum si va astept in numar cat mai mare pe apele Dunarii, oriunde in tara, cat si in afara ei.

Cu stima,
Legendaru'

P.S. Voi cantari echipajul inaintea imbarcarii...
 
Si...si...si ati stabilit si functiile ierarhice ale fiecarui membru din echipaj? :)

Gandeam ca daca unul e Comandant si altul bucatar... Cel de-al treilea mus(ai) cred ca-i ospatar !:noroc:
 
Echipajul a fost cantarit cu arbitru si documentat foto la plecarea din Romania. Am ajuns la 120km de Linz, pe niste ploi legendare si un vant de poveste care bate neincetat si acum. Totol este minunat, ne indreptam spre locul de lansare cu pasi marunti. Am repus in functie numarul de Germania pe care nu il mai stim si nu il putem afla pana nu reincarcam. Poate ne ajuta aurelian sau altcineva care il mai stie de anul trecut, rog un sms cu numarul chiar pe acesta. Capitanul merge acum sa pape omletica pregatita cu drag de maestrul bucatar ajutat de intregul echipaj.
Echipajul Legendei Dunarii va saluta cu drag pe toti din Austria.
 
Ce mi-e drag de oamenii astia !
Zici ca-s plutonul lui Sven Hasel cu misiunea : distractie pe apa :) !
 
am vorbit cu ei totul este ok!
se aflau undeva in ecluza in apropiere de Regensburg.
restul echipajelor traversau digul barajul "dam" prin tobogan!
 
Azi, Capitanul impreuna cu tot echipajul Lengendei Dunarii au acostat la Regensburg cu vela.
Tot OK!!
Semnat: nevasta Capitanului :))
 

Back
Sus