Sacalii din Delta Dunarii

Multi din cei ce onoreaza cu prezenta acest forum, pe langa pasiunea pentru barci se mai ocupa cu pescuitul. Si cum Delta Dunarii este cea mai intinsa zona umeda a tarii, bogatia in peste fiind si ea pe masura, o putem numi pe buna dreptate, "Raiul Pescarilor". Cati din toti acesti impatimiti nu au petrecut vacante de neuitat cu corturile, trecand peste toate inconvenientele traiului "pe coclauri", tantari, serpi, tauni, vaci, cai, porci dati drumul in balta. Mai nou, a aparut un alt locuitor permanent al Deltei, sacalul "Canis aureus moreotica", lucru de neimaginat pentru subsemnatul pana in urma cu cativa ani.
Sacalul, asa cum am invatat la scoala, traieste in zonele mai calde ale terrei.

sacal.jpg


Inceput de octombrie, anul 2009, locatie intersectia canalului Dunavat cu canalul Cocos, ora ..., oricum se intunecase de putin timp, grup, 4 persoane, doua corturi plus tigania.
Ne faceam de lucru pe langa ceaunul cu bors, unul punand lemne pe foc, altul turnand in pahare, cand la un moment dat in avalul canalului Cocos se aude un urlet. Nu mai auzisem niciodata asa ceva, un scheunat mai prelung cu urme de latraturi, o umbra din urletul lupilor ce-l auzisem pe la TV. Deodata, incepe concertul. Un raspuns de pe undeva dinspre Mustaca, un altul din stuful din spatele corturilor de la vreo 200 m, un altul de pe malul de vis a vis de Cocos, de la 10 - 15 m distanta. Pun lanterna direct pe celalalt mal unde doua sclipiri miscatoare insoteau o umbra vaga in intuneric, pusa pe fuga.
"- Huo, sho, ne mananca orataniile! " striga unul dintre noi.
Liniste.
- Ce-o fi chestia aia? intreaba cel ce strigase.
- Enotii, zic eu, cred, nu i-am vazut decat in poze si nu i-am auzit niciodata. Din cate stiu, nu ataca omul, sunt atrasi de mirosul mancarii.
Mai trec cateva minute si concertul se reia, cu mentiunea ca cel de vis a vis a raspuns de undeva mai de departe. Cu mici intreruperi a continuat pana aproape in zori. Varul Nenita a dormit cu toporisca sub sacul de dormit. Eu am bagat cazmaua in cort, pe langa alte doua reteveie din gramada cu lemne de foc. Noaptea, ca tot omul, am mai iesit la toaleta. Lanterna pe cap, cazmaua in mana stanga in timp ce cu dreapta dam mana cu "cel mai bun prieten". Urletele acelea ne-au trezit de cateva ori. Tot timpul incepea unul sa urle si din balta ii tot raspundeau altii. La un moment dat ni s-a parut ca erau grupati in locul de unde se auzisera prima data, in aval pe Cocos, destul de aproape, am estimat noi ca erau in jur de 5 - 6 sute de metri.
A trecut si noaptea de cosmar, dimineata la cafea discutam despre cele intamplate cand apare Nea Grigore, un pescar din Dunavatu de Jos, cu care ne imprietenisem in vara.
-Ce faci Nea Grigore, treci asa fara sa te opresti si pe la noi? Hai sa bem o tarie!
Din vorba-n vorba ajungem la cele intamplate.
- Ce se intampla Nea Grigore, sunt enotii in calduri, se imperecheaza in perioada asta?
- Ce enoti?
- Pai, ... asa si asa, povestim toata tarasenia.
- Aaa, nu sunt enoti, sunt sacali.
- Ce sacali nene, aia traiesc in Africa.
- Daca va spun ...!
In fine, n-am contrazis omul, n-avea rost, era dus cu pluta, asa credeam in acel moment, sau poate asa le spuneau ei enotilor.
Dupa amiaza mergem sa cautam lemne in aval pe Cocos. Baietii pe jos prin salcii, eu cu barca sa pun lemnele. In locul de unde credeam ca s-a auzit primul urlet, varul meu da peste o sira (sira spinarii, coloana vertebrala, stiti voi la ce ma refer) de dimensiuni destul de mari si una bucata picior de cal sau vaca, partea de la genunchi in jos. In jur se vedeau urmele unui ospat proaspat. Sacalii gasisera un hoit sau doborasera animalul si-l halisera. In mintea noastra erau tot enoti.
Au mai urlat in cateva nopti, dar mult mai putin si mult mai departe. De mentionat ca intro seara am auzit un guitat de porc, un guitat ciudat, ca din gura mortii, urmat la cateva secunde de un urlet de sacal si de raspunsul altora din balta.
A trecut saptamana de concediu, ne-am intors acasa si de curiozitate caut cu varu' (Goagal, nu cel cu care am fost in delta) "Sacali in Delta Dunarii". Ce mi-a intors? Va rog pe voi sa verificati!
Atunci i-am dat dreptate bietului om, dar din pacate n-am apucat sa-mi cer scuze pentru gandul ce mi-a venit cand am auzit cuvantul sacal.
Si-am incalecat pe-o .... vasla si astept comentarii!

PS
Fotografia nu imi apartine, este luata de pe net.
 
Ultima editare:
In Decembrie 2005 ,in zona de confluenta a Siretului si Dunarii,in timpul unei partide de vanatoare, au fost vazuti doi sacali. Unul dintre ei a fost impuscat. Se pare ca sacalul nu e o prezenta noua in Romania , doar ca acum numarul lor a crescut. Ma intreb daca aparatele cu ultrasunete destinate indepartarii cainilor agresivi,i-ar putea tine la distanta,..numai ca vom ajunge sa ne inchinam" la Toshiba ,sau Duracell.......ca daca dormim si se termina bateriile ???....:cool:
 
Rasfoind netul in cautare de informatii despre acest subiect, am gasit ca prima relatare apare in anul 1929, undeva in sudul Olteniei, in lunca Dunarii.
Ce pot spune dupa intamplarea povestita mai sus, este ca impresia ramasa a fost ca sunt foarte multi. Nu stiu daca erau din aceeasi haita (sacalii fiind animale sociale), dar faptul ca primul urlet a venit din zona ospatului, ca si altele dupa aceea, m-a facut sa cred ca era o chemare la masa. Presupun ca pleaca in cautarea hranei separati, iar primul care gaseste ceva ii cheama si pe ceilalti, daca este vreun hoit, sa se infrupte, daca este un animal bolnav sau doborabil, la vanatoare.
Numarul denota faptul ca au apucat sa se inmulteasca, hrana din abundenta ajutand la cresterea numarului de exemplare. Daca noi oamenii nu suntem in stare sa gasim hrana in salbaticia deltei, nu acelasi lucru se poate spune despre ei. Exista in Delta Dunarii foarte multe specii de pasari ce cuibaresc la sol, apoi exista o multime de porci salbatici sau salbaticiti raspanditi pe arii extinse, caii salbaticiti si vacile care nu se mai intorc acasa. Si la nevoie se multumesc si cu rozatoare sau mici reptile.
Oricum, experienta traita in acea noapte a fost ceva sinistru!
 
Grasut, sacalul :) .

Multumesc si eu pentru link. M-am bucurat de ceea ce eu nu stiu sa fac : fotografii :) .
 
Am vazut de curand prin intermediul retelei Facebook, o fotografie inedita marca Mircea Berzegheanu. O pisica salbatica in Delta Dunarii, care inoata... Nu stiu unde si-a postat-o ca sa va postez linkul.

Poze superbdesuperbe din Delta, gasesc de cativa ani la fotograful Daniel Petrescu... Gallery | Daniel Petrescu Photography
 

Atașamente

  • Felis silvestris_002.jpg
    Felis silvestris_002.jpg
    30.6 KB · Vizualizări: 107

Back
Sus