Neinitiat, barca jenanta, caut lacuri si sfaturi

Hai noroc,
am citit pe sarite cateva posturi si nu stiu in ce directie sa te sfatuiesc. In legatura cu ciupercile, doresti sa le eviti sau vrei sa faci o pizza? In legatura cu pustietatea lacurilor: vrei sa fi singur sau nu?

Daca vrei vreodata sa te dai la herastrau sub mai multi ochi "avizati" anunta si venim sa-ti vedem barcuta.
 
Cum sa te urci, frate, pe o scara de pisica intr-o barca de 9 kg gonflabila?
Eu zic sa stai potolit cu gluma, mai ales ca vrei sa iesi cu familia. Incearca-ti puterile la o apa mica, de 0,5-1 metru si o sa-ti treaca de iesit pe lac. Bineînțeles cu toate plinurile făcute: valize cu senvișuri, apă, ancoră+parâmă, scară de pisică, familie, veste, vâsle și umbrar (făcut).
Mie unul mi-ar fi frică să ies cu familia în așa ceva.
 
Ultima editare:
Ancora e intotdeauna binevenita.
Viata in pericol nu ti-o va pune pt ca are o droaie de compartimente. Eu nu sunt asa radical ca Vincentiu, am fost pe tot felul de lacuri mari si rauri serioase cu a mea. Fara frica.

Trebuie sa vezi pe unde ma bag cu un coleman navigator 1 de 20$ ca sa intelegi. Am mare incredere in astfel de barci. Dar nu iti face multe planuri cu ea. foloseste-o pt ca e usor de folosit. Fara umbrar podina si scara, pt ca nu merita. Podina am pus eu din doua bucati de placaj prinse cu suruburi si o gaura taiata in dreptul valvei. Podina intra inspatiul dintre fund si baloane, apoi umflam barca. Nu ajta decat marginal. Nu merita efortul.

Doar ... Ca e ca analogiile din postul meu initial.

Navigator III a grecului e barca stil cele pe care ti le recomandam. Seahawk II si Mariner. Nu stiu daca are podina si chila
 
Ultima editare:
Cum sa te urci, frate, pe o scara de pisica intr-o barca de 9 kg gonflabila?
Eu zic sa stai potolit cu gluma, mai ales ca vrei sa iesi cu familia. Incearca-ti puterile la o apa mica, de 0,5-1 metru si o sa-ti treaca de iesit pe lac. Bineînțeles cu toate plinurile făcute: valize cu senvișuri, apă, ancoră+parâmă, scară de pisică, familie, veste, vâsle și umbrar (făcut).
Mie unul mi-ar fi frică să ies cu familia în așa ceva.
Doi chinezi, primavara devreme intr-o astfel de barca au fost prinsi de curent si dusi spre o zona de whitewater foarte periculoasa numita Deschenes Rapids pe Ottawa River. Infricosati au sarit in apa incercand sa inoate spre mal. S-au inecat. Barca a fost gasita cu rucsaceii lor si bagaje randuite frumos inauntru. Trecuse cu bine de una singura prin rapizi.
 
Hai noroc,
am citit pe sarite cateva posturi si nu stiu in ce directie sa te sfatuiesc. In legatura cu ciupercile, doresti sa le eviti sau vrei sa faci o pizza? In legatura cu pustietatea lacurilor: vrei sa fi singur sau nu?

Daca vrei vreodata sa te dai la herastrau sub mai multi ochi "avizati" anunta si venim sa-ti vedem barcuta.

vreau sa evit pizza facuta direct pe pielea mea :)
ref la singuratate, vreau sa nu ma alerge paznicii sau sa ma taie in doua salupele :)

dar as vrea sa fac baie... sunt rau de caldura si juniorul la fel.
mi-e cam rusine sa ma vedet cu barcutza cu tot, o sa ma vada destula lume :)
 
Cum sa te urci, frate, pe o scara de pisica intr-o barca de 9 kg gonflabila?
Eu zic sa stai potolit cu gluma, mai ales ca vrei sa iesi cu familia. Incearca-ti puterile la o apa mica, de 0,5-1 metru si o sa-ti treaca de iesit pe lac. Bineînțeles cu toate plinurile făcute: valize cu senvișuri, apă, ancoră+parâmă, scară de pisică, familie, veste, vâsle și umbrar (făcut).
Mie unul mi-ar fi frică să ies cu familia în așa ceva.

Incerc intai fara ancora si scara de pisica.
Poate ca am glumit putin referitor la valize, dar o sticla cu apa si 3 senvisuri nu cred ca atarna prea mult.
La veste pt copil si sotie nu am de gand sa renunt nici daca as merge cu bricul Mircea pe Cismigiu.

Acum si mai serios: consideri ca rastorn barcutza daca ma catar pe scara de pisica ? nu cred ca sunt in stare sa ma urc fara un ajutor serios si de-asta o voiam, pusa la pupa. Sunt 2 sfori si 3 bete de lemn...
sau rastorn barcutza oricum as incerca sa ma catar in ea ?

m-as duce si la apa de 1 m, dar nu cred ca ma lasa asytia in cismigiu...
 
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar barca nu este potrivita pentru genul de activitate pe care ti-o doresti, adica iesitul cu familia la picnic pe ape, ceva mobilitate, etc.

Multumesc, nu mi-ai facut decat un dush rece :), altminteri sunt realist. Daca iau microbul (si mai ales daca il ia fiu-miu), probabil ca trec peste seahawk II la next level.
Acum, ideea a fost urmatoarea: eu visam demult, banii nu prea se joaca cu noi, dar la investitia minuscula facuta ne putem face o imageine: vrem si mergem mai departe, sau nu.
Mi-este teama ca barcuta ne poate pune viata in pericol, as fi vizat sa nu fie o meduza daca ii pun podina, umbrar si un motoras de 2 cai si nu vaslele de o martoaga, dar imi dau seama ca nu poate fi asa. Si totusi, podina ii voi pune (motor cred ca nu), scara si poate ancora (are vreun rost an cora ? eu ma gandesc la momentul cand ma ia vantul si troaca nu e manevrabila, nu are nici macar chila sa tina si ea o directie)
Si de aceea am nevoie de sfaturile voastre, am vazut ca sunteti o comunitate si, daca voi fi in stare, vreau sa intru si eu in ea cu ceva de spus :)

Mihai are dreptate. Barca nu arata siguranta la o plimbare cu familia iar materialul este slab.
Dar eu am inteles ca asta e optiunea voastra de moment astia-s banii, cu asta defilam, asa ca n-am vrut sa dezamagesc :) . Cert e ca e bine sa stiti cum stati, iar comentariile celor sceptici sunt realiste.
Candva am primit si eu o remarca de la prietenul nostru Skipper si i-am constatat realismul: cand am enumerat imbunatatirile pe care le-am adus barcii proprii, panourile solare, frigider, aparat de aer conditionat, etc... Skipper mi-a zis " Tu iti cauti o barca mai mare, dar inca nu stii :) " .

Poate asta e si situatia voastra .
 
Skipper mi-a zis " Tu iti cauti o barca mai mare, dar inca nu stii :) " .

Cred ca asta rezuma cel mai bine situatia.
Eu nu am spus picnic pe apa ci picnic pe malul apei ceea ce e o diferenta. Pentru un picnic pe apa chiar si o barca de fibra la vreo 4 m e cam inghesuita pentru 3 - 4 persoane. Pentru un picnic pe malul apei incheiat cu o tura pe apa "just for fun" barca ta e foarte buna fara alte imbunatatiri. Se pare ca microbul e destul de bine instalat, deci pentru imbunatatiri vezi ideea de mai sus :)
 
Cred ca asta rezuma cel mai bine situatia.
Eu nu am spus picnic pe apa ci picnic pe malul apei ceea ce e o diferenta. Pentru un picnic pe apa chiar si o barca de fibra la vreo 4 m e cam inghesuita pentru 3 - 4 persoane. Pentru un picnic pe malul apei incheiat cu o tura pe apa "just for fun" barca ta e foarte buna fara alte imbunatatiri. Se pare ca microbul e destul de bine instalat, deci pentru imbunatatiri vezi ideea de mai sus :)

Sa nu exageram. Nici cockpitul unul velier cabinat pina in 30 de picioare, nu e cel mai spatios loc din lume. Nu problema dimensiunii sau macar a sigurantei se pune ,astea sunt ok, ci a cat este de adecvat si confortabil pt activitatea propusa acest echipament si asta numai din cauza materialului neramforsat si a presiunii reduse de umflare. Cum iti spunem, ca sa incerci, e buna. Daca decizi ca nu e moft, prioritatile se mai schimba.

Dar, sunt foarte incantat de sfaturile si informatiile binevoitoare pe care le-am dat cu totii. Felicitari domnilor!
 
Ultima editare:
Daca decizi ca nu e moft, prioritatile se mai schimba.

Dar, sunt foarte incantat de sfaturile si informatiile binevoitoare pe care le-am dat cu totii. Felicitari domnilor!

Thx all !
Cu toata tavaleala pe care mi-am luat-o :), am extras ceea ce trebuia sa inteleg si oricum intuiam (vezi si titlul). Iar problema mea nu este numai de barca, ci si e limitarile mele/noastre (nevasta-mea nu e chiar entuziasmata :), dar asta poate fi un avantaj, creste confortul dupa ce va declara ca ea nu. Din pacate voiam sa fim cu totii - sunt niste multi ani de cand ne simtim bine impreuna)
Asta este povestea, daca dupa mai multe incercari inghesuite si tematoare constat ca nu e moft, trec la next level si dupa ce ma cetesc p'aici, trec la alte intrebari.

Pana una-alta, Herastraul interzis. Azi noi baietii am dat o fuga, cu barca in portbagaj si bicicletele atarnate, am facut o velo-tura de jur imprejur si... peste tot panouri cu "accesul interzis pe lac" si alte inscriptii incurajatoare. Bine ca am luat bicicletele. Si apropo de limitari, ma dor mainile de mor :)
 
Ma enerveaza astia cu prognoza meteo !
Dupa accuweather trebuia sa fie furtuni inca de dimineata si de-aia nu ne-am trezit odata cu pasarelele :) ca sa mergem la Snagov.
Si iaca, furtuna inca n-a inceput... eram si inapoi acasa la ora asta, si mai destept cu 2 vasle !
 
salutare, eu am fost duminica trecuta pe mihailesti(am o kolibri de 3 m cu motor johnson de 3,5 cai, podina rigida,etc..)e super lacul poti intra usor adik e accesibil dupa intrarea in oras e un hotel....ceva cu D... si dupa vreo 150 m e o strada l dreapta care da chiar in lac...(prima strada dupa hotel). lasi masina sus si poti umfla barca jos....nu zice nimeni nimik...eu m-am plimbat vreo 4 ore.........a fost foarte misto, e si un stufaris mai in larg... noroc.
 
salutare, eu am fost duminica trecuta pe mihailesti(am o kolibri de 3 m cu motor johnson de 3,5 cai, podina rigida,etc..)e super lacul poti intra usor adik e accesibil dupa intrarea in oras e un hotel....ceva cu D... si dupa vreo 150 m e o strada l dreapta care da chiar in lac...(prima strada dupa hotel). lasi masina sus si poti umfla barca jos....nu zice nimeni nimik...eu m-am plimbat vreo 4 ore.........a fost foarte misto, e si un stufaris mai in larg... noroc.

Thx !
Intre timp m-am dat pe Marea Neagra bulgareasca, unde am si reusit sa rup o vasla (din Al!).
Am inteles ca am nevoie neaparat de chila si podina rigida.
Am prins un pic de gust, asa ca am pastrat ancora, am dat barcutza si acum incep sa caut una ceva mai serioasa.

Ma bate gandul la vreo chinezarie (pretul...) si orice sugestii sunt binevenite.
 
Snagov

De la capitania din Herastrau ai sa primesti cele mai bune informatii.Anul acesta tot cu o gonflabila cu motor de 2.5 m-am dat pe Snagov.
Interzis pe Herastrau.
 
Ultima editare:
cand am fost in vara la capitania snagov era un afis care spunea ca pe lacul herastrau este interzis accesul ambarcatiunilor cu motor.
 
Salut, am urmat sfatul :)
Intex mariner 400, si ea o mega valoare, ar fi ideal pentru genul de activitate pe care ti-o doresti, are podea rigida, de poti ridica in picioare, o chila micuta care sa iti dea un pic de directie la vaslit. Merge frumos cu motor, si probabil ti-ar da mari satisfactii. Nu vad de ca nu ai putea merge la camping pe ape cu o asemenea barca.
si mai mult, am vazut cam multe filme... asa ca vreau si motor. Nu gasesc insa nicio informatie concreta despre ce motor sa aleg, ma refer la cizma in special. Am gasit un Evinrude de 4 CP (cred ca limita pt Mariner e 3 CP) cu cizma medie, dar zau ca nu-mi dau seama daca e potrivit sau nu.
Am prins doua ocazii simultan, barcuta e deja arvunita si o iau in ianuarie, dar daca nu-mi fac cadou si motorul acum... trece euforia sarbatorilor si nu ma mai lasa consoarta.
Si mai am intrebari...
 
Ultima editare:

Back
Sus