Neinitiat, barca jenanta, caut lacuri si sfaturi

N-atinge apa decat cu mine in spate... probabil ca de-aia face si mult zgomot pt nimic.
Din pacate nici cu strambarea tevilor nu castig mai mult de 5 cm si are cam acelasi efect cu coborarea oglinzii
Cu umflatul intr-adevar e o problemutza, n-as schimba pompa care este excelenta ci as incerca sa adaptez un manometru, de la compresorul masinii.

Cred ca intr-adevar ma gandesc mai incolo la imbunatatiri; de fapt, singura care imi vine in minte este s-o schimb pt o barca cu oglinda de 38cm, ca sa nu schimb motorul...
Oricum, o imbunatatire urgenta este un umbrar, care s-ar putea potrivi si la alta...
 
N-atinge apa decat cu mine in spate... probabil ca de-aia face si mult zgomot pt nimic.
Din pacate nici cu strambarea tevilor nu castig mai mult de 5 cm si are cam acelasi efect cu coborarea oglinzii
Cu umflatul intr-adevar e o problemutza, n-as schimba pompa care este excelenta ci as incerca sa adaptez un manometru, de la compresorul masinii.

Cred ca intr-adevar ma gandesc mai incolo la imbunatatiri; de fapt, singura care imi vine in minte este s-o schimb pt o barca cu oglinda de 38cm, ca sa nu schimb motorul...
Oricum, o imbunatatire urgenta este un umbrar, care s-ar putea potrivi si la alta...

Ba ar putea fi coborat destul de mult. Arata-l cuiva care se pricepe sa lucreze cu metalul, si are o masinarie de strambat tevi. Le da o curbura pe baloane, si reface indoitura in partea inferioara, si vei vedea cat coboara. Echea va lovi, dar poti pune o protectie

NU manometru de masina, DA manometru de joasa presiune ca acesta: Manonmeter

O barca cu oglinda de dimensunea interioara a Mariner-ului va fi grea si voluminoasa. Nu e o problema daca ai unde sa o tii si ai masina incapatoare.

Uite aici umbrar:
2-Bow Sun Shade Canopy Bimini Top For Boat, Kayak, Canoe & KaBoat.
 
Multam fain,
O sa caut si pe aici un manometru de genul respectiv si cred ca e bun (pana acum am stabilit presiunea ochiometric intr-un compartiment si apoi am bagat la fel ca numar de pompe si in celelalte). Umbrarul este exact tipul pe care as vrea sa mi-l fac (bineinteles simplificat, 2 tevi in "U", una mai scurta articulata pe cea lunga, nu-mi dau seama insa cum o prind pe cea lunga articulat pe barca).

Referitor la indoitura tevilor, o sa ma mai uit cand scot barca, oricum l-am mai coborat fata de ce era in poze; daca as castiga 5-10 cm cred ca ar fi ok, dar nu sunt sigur ca motorul nu va freca barca. Pe de alta parte, suportul nu are o constructie pre inteligenta si as fi vrut sa-mi fac altul, mai rigid si practic lipit de barca - dar sigur nu-mi va mai permite sa ma duc in jos...

Referitor la barca, ai dreptate privind volumul - cand am luat Marinerul gasisem la acelasi pret una "adevarata", dar avea 52 de kg :)
Si-asa este prea mare si ma intreba sotia unde naiba mai punem cortul si gentile frigorifice si bagajele. Barca + motorul ocupa 75-80% din portbagaj...
 
Ultima editare:
Echea va lovi, dar poti pune o protectie

Nu ma prind de ideea cu protectia... presupunand ca va lovi numai echea si nu motorul.

Dupa ce am mai coborat un pic motorul, tin echea oblica, dar nu pot cu mult mai oblica. Iar acceleratia o am tot acolo, nu e pe motor... sa zici ca o faceam "in trepte"
 
Trebuie insa rezolvata problema piciorului prea scurt. Trim-ul motorului sa fie la minimul, adica motorul vertical.

Motorul vertical... e alta intrebare.

Vertical pt asieta dreapta sau pt asieta "de mars", cu nava apupata datorita monstrului de la carma ?
Dupa logica mea as zice ca la asieta dreapta, atminteri creeaza un cuplu supimentar care mai rudica si ala prova, dar logica mea nu e infailibila :)
 
"Umbrarul este exact tipul pe care as vrea sa mi-l fac (bineinteles simplificat, 2 tevi in "U", una mai scurta articulata pe cea lunga, nu-mi dau seama insa cum o prind pe cea lunga articulat pe barca)."

Ia uite aici....eu am comandat asa ceva de la ei dar pentru ca au intarziat livrarea(au avut un motiv intemeiat dar nu m-au anuntat ) asa ca am comandat din alta parte...dar sa sti ca sunt de foarte buna calitate si o data lipiti pe barca poti fixa orice in ei...si sunt mult mai mari si solizi decat par in poza.....Suport cauciuc - Magazin Accesorii - Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!

In alta ordine de idei...te rog spune-mi si mie cum te impaci cu podeaua aia din pvc fractionata...are vreun pic de rigiditate?
Merci
 
Multam fain, chiar voiam sa intreb pe unde gasesc ceva de genul asta.
Podeaua e rigida, daca compari cu o podea gonflabila.

dar, precum spuneam si mai sus, cu mine pe o parte (130) si un amic pe diagonala ca sa ma echilibreze, barca este incovoiata si torsionata la ambele capete. E drept ca nici presiunea de umflare nu e prea mare, parca 0.25 bar.

oricum, la tonajul meu trebuie sa fiu atent sa calc pe 2 stinghii deodata, altfel se cam lasa si troznesc...
 
Multam fain, chiar voiam sa intreb pe unde gasesc ceva de genul asta.
Podeaua e rigida, daca compari cu o podea gonflabila.

dar, precum spuneam si mai sus, cu mine pe o parte (130) si un amic pe diagonala ca sa ma echilibreze, barca este incovoiata si torsionata la ambele capete. E drept ca nici presiunea de umflare nu e prea mare, parca 0.25 bar.

oricum, la tonajul meu trebuie sa fiu atent sa calc pe 2 stinghii deodata, altfel se cam lasa si troznesc...

Cu asa ceva ne confruntam.... :))
Asta da "glisaj" :))
 

Atașamente

  • apupata.jpg
    apupata.jpg
    16.6 KB · Vizualizări: 42
Am spus cat se poate de clar ca NE confruntam.....adicatelea amandoi....si eu si matale......si stiu ca nu e gluma.....dar putem macar face haz de necaz,nu? ;))

Eu am trecut deja la o faza mai avansata :) Am coborat de la 125 la 122 si progresez :)
Mai neplacut va fi ca nu-mi va mai ajunge elicea in apa.. probabil intorc mororul si il fac hovercraft :):)
 
Diferenta poate fi usor surmontata prin luarea la bord (in ambele intelesuri ale expresiei :)) ) a catorva recipiente din licoarea aia preparata conform legii puritatii germane...
 
Diferenta poate fi usor surmontata prin luarea la bord (in ambele intelesuri ale expresiei :)) ) a catorva recipiente din licoarea aia preparata conform legii puritatii germane...

Metoda nu e grozava pt ca:
- legea aceea e in Germania
- licoarea respectiva are efect dublu raporrtat la propria-i greutate
Ar meege lixoarea lui Bachus, dar si ea are dezavantaje:
- trebuie cantitatea echivalenta
- la cant. echivalenta, poate patzesc precum crocodilul din banc: stiu eu ce surprize imi face carma ?!? :)
 

Back
Sus