Vesta salvare - ERGONOMICA - Recomandare, va rog.

stavride

Mediterraneus Ponticus
Bun' ziu',
Am o vesta (vezi poza atasata) care din momentul in care ma asez in caiac pana ma dau jos din el (indiferent de caiac), se ridica in zona umerilor acoperindu-mi urechile :). Din experientele voastre, ce vesta recomandati astfle incat ea, vesta, sa stea pe umeri si sa nu se mai ridice (incomodeze)? Cele cu bretele .... poate? Daca da, imi puteti spune ce model sa caut? Pretul conteaza destul de mult. Nu facem iesiri de 8 ore pe zi ca sa investim in veste foarte scumpe. Zic si eu :).
Multumesc
 

Atașamente

  • vesta.jpg
    vesta.jpg
    10.2 KB · Vizualizări: 63
Vestele prea lungi ,ce ajung la nivelul bazinului se ridica la umeri nu doar in caiac ,ci oricand te asezi jos. Doar ca astea scurte nu sant denumite chiar veste de salvare ,ce au o anumita normativa,..ci veste de flotatie. Eu am avut o vesta de pescuit ,cu multe buzunare, lunga [Jacson],marime unica ,reglabila,pe care am vandut-o de noua fiindca i-mi ajungea la urechi de cate ori ma asazam. Lungimea conteaza,..stiu doamnele ce spun,..sau scurtimea [in acest caz] ;)
 

Atașamente

  • untitleddf.bmp
    57.4 KB · Vizualizări: 25
  • dgf.bmp
    57.4 KB · Vizualizări: 17
Si ale mele sunt scurte. Pentru caiac. Besto se numesc ele - vezi atasament.
Ma interesa din experianta voastra daca recomandati ceva. Magazine cu veste sunt destule...dar ce sa alegi?
 

Atașamente

  • vesta.jpg
    vesta.jpg
    11.8 KB · Vizualizări: 34
  • vesta-besto-dinghy-50n-zipper-829.jpg
    vesta-besto-dinghy-50n-zipper-829.jpg
    20.9 KB · Vizualizări: 46
Salut!
Eu am SALTY DOG sint foarte multumit de ea ,pot sa spun ca de multe ori uit ca am vestea pe mine,eu unu o recomand chiar daca dai mai multi bani pe vesta cred ca merita.In timp cred ca iti vei da seama ca nu merita sa iti cumperi o vesta ieftina care sa te chinuie la fiecare iesire.
 
Multumesc @Imi, @niscu, @Jean.ro - intr-adevar merita sa cumpar o vesta buna decat doua mai putin reusite. La momnetul cand am cumparat ce am acum, am cumparat de banii pe care ii aveam. Am primit si atunci de la Catalin (barciinbagaje) recomandarea pentru o vesta buna (la alt pret evident) dar nu avem cum sa cumpar. Acum am revenit la vorbele lui si la sfaturile voastre de utilizatori.

Salty Dog - ce marime ai tu? Ce inaltime ai?

@Jean.ro - cand ai cumparat-o ce ai cautat mai exact la vesta? Sa iti vina bine pe uscat? :) (ca pe apa nu puteai sa o probezi cateva ore cu fundul in caiac). Sa fie accesorizata? etc...
 
Stavide .

Uita-te dupa o vesta specifica de caiac, cu bretele moi, din material teztil ne-intarit, nu prostiile astea care au material de flotatie in zona umerilor
Cauta pe google "paddling pfd" sau "kayaking pfd" se mai zice si "life jacket" dar "Personal Flotation Device" e denumirea consacrata
Si, daca nu o folosesti la whitewater, nu iti cumpara una specifica pentru pentru whitewater

Exemple:
Cabelas Canada - Boats & Watersports - PFDs & Life Jackets - Mustang Survival Deluxe Paddling PFD
Cabelas Canada - Boats & Watersports - PFDs & Life Jackets - Salus Multi-Sport PFD
Exclude-le pe cele 3 de jos
PFD's by Harmony Gear - Paddling.net
 
Eh, Stavride, Stavride... se pare ca eu sunt singurul care iti intelege problema.
Pe scurt, eu am avut vesta Bic, Acum am o vesta Multisport de :: AICI.
Ambele sunt veste speciale pentru caiac, asa cum zicea mihaif99, cu bretele moi, dupa toate rigorile. Si totusi, si eu am aceeasi problema ca tine, si o voi avea in continuare, indiferent cate veste voi schimba. Si tu la fel! Si nu e din cauza vestelor, ci din cauza BURTII. Cand stau asezat in caiac, volumul si forma burtii se modifica fata de pozitia ortostatica si imi impinge vesta in sus. Asta pentru ca in loc sa am un "V" cu varful in jos (la care daca strangi putin chingile din partea inferioara a vestei, nu mai misca in sus), la mine e invers, asa ca vesta abia asteapta sa plece in sus. Mie nu imi ajunge la urechi, dar oricum, ajunge sa ma frece la barbie :)
Din pacate asta este raspunsul corect, ca din catre am vazut, noi doi avem unele caracteristici constructive comune.
 
Si problema cu burta se poate rezolva, vesta mea (de la decathlon, ieftina) are o curea extra pentru problema asta. Cureaua se pune printre picioare si se strange bine in fata DUPA ce va asezati. Daca va deranjeaza cureaua mai ramane oricand solutia cu dieta, abdomene si padelat mult.
 
Nici asa nu vrea. Ii e frica ca il strange de oo.

Da... sa vezi cand intri in apa cu ea (Doamne-fereste!)
Avem 2 veste cu chingi dedesubt si na fara (p-aia i-am dat-o sotiei) si le-am testat la strand mai intai (de fapt ne-am testat pe noi)
Eu n-am rezistat decat 2 minute, aia cu oole:) nu e gluma, fiu-miu a rezistat vreo 5 pt ca a gasit o pozitie buna pt chinga dar i-a intrat in fund.
Din decenta i-am oferit-o sotiei pe cea fara chinga intre picioare si... pluteste ca un dop cu vesta in cap :):):) - nici vorba sa poata inota
 
Stavride, cu riscul sa te supar iti recomand sa probezi inainte vesta, noi nefiind in masura sa reproducem conditiile concrete care fac ca vesta sa "urce" pe tine....
:p:p
cand ai ajuns sa te impaci cu vre-una da-ne si noua de stire....:eek::eek:
 

Back
Sus