Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Topic: Vesta salvare - ERGONOMICA - Recomandare, va rog.

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Default Vesta salvare - ERGONOMICA - Recomandare, va rog.

Bun' ziu',
    Am o vesta (vezi poza atasata) care din momentul in care ma asez in caiac pana ma dau jos din el (indiferent de caiac), se ridica in zona umerilor acoperindu-mi urechile . Din experientele voastre, ce vesta recomandati astfle incat ea, vesta, sa stea pe umeri si sa nu se mai ridice (incomodeze)? Cele cu bretele .... poate? Daca da, imi puteti spune ce model sa caut? Pretul conteaza destul de mult. Nu facem iesiri de 8 ore pe zi ca sa investim in veste foarte scumpe. Zic si eu .
    Multumesc
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate vesta.jpg‎  
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

Vestele prea lungi ,ce ajung la nivelul bazinului se ridica la umeri nu doar in caiac ,ci oricand te asezi jos. Doar ca astea scurte nu sant denumite chiar veste de salvare ,ce au o anumita normativa,..ci veste de flotatie. Eu am avut o vesta de pescuit ,cu multe buzunare, lunga [Jacson],marime unica ,reglabila,pe care am vandut-o de noua fiindca i-mi ajungea la urechi de cate ori ma asazam. Lungimea conteaza,..stiu doamnele ce spun,..sau scurtimea [in acest caz]
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate untitleddf.bmp‎   dgf.bmp‎  

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Si ale mele sunt scurte. Pentru caiac. Besto se numesc ele - vezi atasament.
    Ma interesa din experianta voastra daca recomandati ceva. Magazine cu veste sunt destule...dar ce sa alegi?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate vesta.jpg‎   vesta-besto-dinghy-50n-zipper-829.jpg‎  
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Salut!
    Eu am SALTY DOG sint foarte multumit de ea ,pot sa spun ca de multe ori uit ca am vestea pe mine,eu unu o recomand chiar daca dai mai multi bani pe vesta cred ca merita.In timp cred ca iti vei da seama ca nu merita sa iti cumperi o vesta ieftina care sa te chinuie la fiecare iesire.
    --- The secret of getting ahead is getting started ---

6.  

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Multumesc @Imi, @niscu, @Jean.ro - intr-adevar merita sa cumpar o vesta buna decat doua mai putin reusite. La momnetul cand am cumparat ce am acum, am cumparat de banii pe care ii aveam. Am primit si atunci de la Catalin (barciinbagaje) recomandarea pentru o vesta buna (la alt pret evident) dar nu avem cum sa cumpar. Acum am revenit la vorbele lui si la sfaturile voastre de utilizatori.

Salty Dog - ce marime ai tu? Ce inaltime ai?

@Jean.ro - cand ai cumparat-o ce ai cautat mai exact la vesta? Sa iti vina bine pe uscat? (ca pe apa nu puteai sa o probezi cateva ore cu fundul in caiac). Sa fie accesorizata? etc...

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Stavide .

Uita-te dupa o vesta specifica de caiac, cu bretele moi, din material teztil ne-intarit, nu prostiile astea care au material de flotatie in zona umerilor
    Cauta pe google "paddling pfd" sau "kayaking pfd" se mai zice si "life jacket" dar "Personal Flotation Device" e denumirea consacrata
    Si, daca nu o folosesti la whitewater, nu iti cumpara una specifica pentru pentru whitewater

Exemple:
    Cabelas Canada - Boats & Watersports - PFDs & Life Jackets - Mustang Survival Deluxe Paddling PFD
    Cabelas Canada - Boats & Watersports - PFDs & Life Jackets - Salus Multi-Sport PFD
    Exclude-le pe cele 3 de jos
    PFD's by Harmony Gear - Paddling.net

Eh, Stavride, Stavride... se pare ca eu sunt singurul care iti intelege problema.
    Pe scurt, eu am avut vesta Bic, Acum am o vesta Multisport de :: AICI.
    Ambele sunt veste speciale pentru caiac, asa cum zicea mihaif99, cu bretele moi, dupa toate rigorile. Si totusi, si eu am aceeasi problema ca tine, si o voi avea in continuare, indiferent cate veste voi schimba. Si tu la fel! Si nu e din cauza vestelor, ci din cauza BURTII. Cand stau asezat in caiac, volumul si forma burtii se modifica fata de pozitia ortostatica si imi impinge vesta in sus. Asta pentru ca in loc sa am un "V" cu varful in jos (la care daca strangi putin chingile din partea inferioara a vestei, nu mai misca in sus), la mine e invers, asa ca vesta abia asteapta sa plece in sus. Mie nu imi ajunge la urechi, dar oricum, ajunge sa ma frece la barbie
    Din pacate asta este raspunsul corect, ca din catre am vazut, noi doi avem unele caracteristici constructive comune.

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Si problema cu burta se poate rezolva, vesta mea (de la decathlon, ieftina) are o curea extra pentru problema asta. Cureaua se pune printre picioare si se strange bine in fata DUPA ce va asezati. Daca va deranjeaza cureaua mai ramane oricand solutia cu dieta, abdomene si padelat mult.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Nici asa nu vrea. Ii e frica ca il strange de oo.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vesta salvare Helly Hansen Navigare Scan
    de nmmarine în topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 6 Nov 2011, 08:58 AM
  2. Vesta salvare Helly Hansen Rider
    de nmmarine în topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 7 Sep 2011, 05:11 AM
  3. Inchiriere padela/vesta
    de remyx în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 6 Jul 2011, 09:44 PM
  4. Recomandare manual de mers cu caiacul
    de kmbh69 în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13 Jan 2011, 07:03 PM
  5. Recomandare lac la munte pentru plimbare cu caiacul Tobago.
    de stavride în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 30 Aug 2010, 11:54 AM

Tags for this Thread

Bookmarks