Călătoriile yacht tender-ului Fraga 3

Lacul Brates, 4 ore si cam 15 kilometri din care ultimul pe jos

Am reusit astazi performanta de a face ultimul kilometru al iesirii pe Brates mergand pe jos. Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar iata ca s-a intamplat: iesisem noi pe la 10 cu barca, navigatie frumoasa, volte in vant avand ghiul afara, cu vant dinapoia traversului, valuri, plase prinse la derivor, dintr-astea, normale pe la noi. Vantul de N cu 12 km/h, iar in rafale de 17.
Bucurie mare, strang vantul cu ghiul in ax, sa nu deranjez membrii echipajului si ce-mi zic: ia sa fac o volta sub vant, asa la repezeala.
N-apuc sa gandesc profund, ca pun carma in tribord, banda si pana sa ma dezmeticesc, eram cu babordul sub apa. Barca, o doamna: a ramas la 90 grade cu catargul plutind si vela intinsa pe apa. Punem vestele pe noi, mai mult pentru a nu le pierde, caci apa avea 1,5 metri si pun barca pe chila dreapta, sa vad daca pot. Ridic usor catargul din apa cu tot cu vela. Ei, dar cum scoti apa? Cutia derivorului e tot sub apa.... Asta e, o luam pe jos, daca nu putem sa scoatem apa. O tema pentru iesirile viitoare: ranfluarea in conditii de apă mare. Ceva idei am, ramane sa le verific data viitoare, tot pe Brates. Ia uite domnule: ce n-au reusit Dunarea si Razelmul a reusit Bratesul.
Vine Mihai cu iola, recupereaza echipajul, apa minerala si sticla cu Pepsi si pleaca in volte.
Eu murat, cobor tot greementul si privesc in jur sa nu pierd alte lucruri, care eventual ar pluti. Totul e amarat, asa ca plec pe jos la mal, cu barca la remorca. Ajuns la mal, scot totul pe mal si trimit apa din barca in lac, acolo unde ii este locul. Ce am invatat:
- echipajul instruit pentru o eventuala cazatura, s-a comportat excelent
- o barca cu catarg din lemn, nu trece de 90 de grade cand se rastoarna si are obiceiul sa pluteasca orice s-ar intampla.
- cu ghiul in ax la vant strans, niciodata nu se face volta sub vant, se bandeaza instant.
- teoria ”epoxy peste tot”, astazi s-a dovedit excelenta, a fost pusa in practica la propriu, fara urmari de fond.
- electronicele au scapat intacte datorita saculetului Hiko pe care l-am castigat cu Fraga 2 la Cupa CSS6, in 2011 la Bucuresti pe Herastrau - multumesc Bogdan!
 

Atașamente

  • CIMG6471.JPG
    CIMG6471.JPG
    243.1 KB · Vizualizări: 71
  • CIMG6476.JPG
    CIMG6476.JPG
    249.3 KB · Vizualizări: 73
  • CIMG6479.JPG
    CIMG6479.JPG
    260.6 KB · Vizualizări: 79
Ultima editare:
Cu doua compartimente etanse, ceva indemanare si un ispol, ai putea rezolva problema. Daca barca are ceva flotabilitate, o poti intoarce din pozitia culcat asa cum fac sportivii, asezandu-te pe derivor si tragand de copastie . Dupa aceea e usor sa scoti apa ramasa in barca.
Daca nu vrei sa etansezi compartimentele, ia cateva elemente plutitoare : fendere, poate doua PET-uri de 6-10 l, pe care sa le fixezi sub banchete, prova-pupa .
Merita incercat pana gasesti varianta cea mai lejera. Barca e usoara, e imposibil sa nu o poti intoarce.

P.S>
E bine ca s-a intamplat acum si in conditiile astea excelente. Nu vreau sa imi inchipui ce insemna pe Razelm, pe vantul si valurile acelea de la Raid.
 
Ultima editare:
Repunerea pe chila dreapta...

Traditiile navale se cladesc prin sacrificii...
Repunerea pe chila dreapta este foarta usoara, chiar daca e vela ridicata. Totul merge la mână, fara a apăsa pe derivor. Singura problemă este cum aduc eu caseta derivorului desupra nivelului apei: fie scot derivorul si infund caseta apoi scot apa, fie trec una, doua saltele gonflabile pe sub fundul barcii iar apa se scurge, partial prin caseta, pana ajunge caseta singura afara din apa. Aceasta ultima solutie mi se pare cea mai eleganta, doua saltele gonflabile din plastic-PVC putant sa le tin permanent la bord. Odata ajuns in apă, "le trec pe sub chila" cum zic marinarii, apoi le umflu.
In orice situatie, primul lucru este coborarea greementului.
Acum sa revenim la traditii, obiceiuri si superstitii: sambata am mai lucrat la derivor si l+am dat cu epoxy. Nu spun ca inainte de iesire, cand pregateam barca nu vroia sa intre in caseta. Si dă-i, forţează-l să intre... Până la urmă cel mai deştept a cedat... fă-i pe plac nebunului, te pui cu el dacă vrea să iasă pe apă?
După răsturnare mă gândeam: să vezi ce draci mă apucă, că ăsta nu vrea să iasă.... Ei aş, ajuns la mal cu barca plină de apă a ieşit foarte uşor. Suspect de uşor...
Concluzia: dacă ceva incepe să meargă prost la bord încă de la pregărire şi lansare, poţi fi sigur că în curând va merge şi mai prost.
 

Atașamente

  • Ranfluare Fraga 3 (2).JPG
    Ranfluare Fraga 3 (2).JPG
    326.7 KB · Vizualizări: 72
  • Ranfluare Fraga 3 (1).JPG
    Ranfluare Fraga 3 (1).JPG
    309.4 KB · Vizualizări: 72
  • Ranfluare Fraga 3.JPG
    Ranfluare Fraga 3.JPG
    293.4 KB · Vizualizări: 75
Ziua Marinei - Dunare, 25 km

O zi plina pentru Fraga 3 - plina de semnificatii, plina de aventuri, plina de evenimente, in doar 25 de kilometri.
Sa incepem: astazi, de Ziua Marinei se cuvine ca toti cei iubitori de apă să fie dacă nu participanți, cel puțin in preajma evenimentelor ce au loc în porturile orașelor riverane. Așa că, atunci când am primit telefonul de la Sebi, un împătimit al caiacelor nu am mai stat pe gânduri și am răspuns prezent cu Fraga 3. Traseul ce urma a fi făcut era dela locul de campare al TID-ului (portul turistic de ambarcațiuni Braila) la Galați. Deși prognoza era cu vant de 20km/h nord, m-am gândit că unui marinar ca mine nu-i e frică de două sticle de vin, dară-mi-te de câteva picături de apă. Am luat consoarta și fuga la Braila, cu barcă, cu apă, mâncare, telefoane și tot ce trebuie pentru o zi de petrecut pe fluviu. Am ascultat vocea rațiunii (a se înțelege a jumătății mele) și am pus în barcă și motorul, culcat lângă puțul derivorului. Dacă o fi nevoie... Și mare nevoie a fost.
Am ieșit noi împreună cu caiacele de agrement pe la 10.30, după lansarea canotcilor din concurs și ușurel la rame, spre tribuna oficialităților brăilene. Pentru prima oară mi-am urmărit colegii de la marina civila și militară din propria-mi barcă, pentru prima oară participând de plăcere, pe apă la Ziua Marinei.
Am trecut la vale, am salutat protipendada Brăilei luând startul către Galați. În paralel se desfășurau porcul la școndru și fugăritul rațelor, așa că erau mulți tineri în apă. La un moment dat, a strigat un coleg din caiac că unul ce inotase după o rață intrase în panică în mijlocul Dunării și obosit cum era, dădea să se înece. L-am observat (era pe spate și avea numai fața deasupra apei în mijlocul valurilor) și m-am dus cu barca lângă el. I-am aruncat o saula de care să se țină și o vestă de salvare. L-am adus așa, ținându-se de pupa mea până aproape de mal, când deodată văd vesta aruncată în barcă și meseriașul aruncându-se înot înapoi, spre mijlocul Dunării după altă rață: nici mersi, nici ***u-te-n c*r. Bine că și-a revenit! ne-am zis și am plecat mai departe spre Galați.
Am acostat puțin la malul drept, am făcut o ședință foto :) și montând motorul înapoi pe drum, la vale. Bine am facut, fiindca eram obosit de atâta drum, soare și vânt din față. Când dădeam la rame prin valurile de jumătate de metru și cu rafalele de vânt din prova reușeam să stau pe loc, ba chiar o luam ușor amonte. Unde naiba, că Galațiul e în partea cealaltă.
Ajungând la gura de varsare a Siretului, la malul drept, cu vant din prova valurile au crescut peste jumătate de metru, iar la câteva mici veneau trei mari de peste un metru. Nu ma sperii eu ușor, dar cu două frumoase ocupante în barcă, am pus vestele pe noi și cu o rugaciune in gând am început să traversăm Dunărea, spre malul gălățean. Era deja ora 16.30 si la 17.15 trebuia să fim aproape de tribună.
Mi-am adus aminte de RAID 2013 și de cei trei frați de pe Razelm. Mai trecusem prin asta, însă aici e Dunare,vânt, curent, barje, adâncime în șenal și trei persoane în barcă. La un moment dat am simțit cum îmi stă inima când prova mea, sărind de primul val, intra sub al doilea și al treilea luând ceva apă la bord. Am potrivit turația motorului, astfel încât impactul cu valurile să fie minim, dar guvernarea posibilă și am trecut așa Dunărea până am ajuns la Galați. Aici sub mal am găsit adăpost, am oprit și am scos motorul fără de care era eroism și necugetare să incercăm traversarea, iar cu un burete cei câțiva litri de apă din barcă s-au întors la frații lor.
Am trecut la rame și ne-am făcut intrarea la Faleza gălățeană, primind semnătura legendarului Ivan Patzaichin pe tricoul oficial. Ars de soare și de vânt, însetaț și înfometat, cu mâinile umflate, mi-am adus aminte cu drag de RAID Romania 2013 și m-am întrebat: oare cât am slabit? Nici mie nu mi-a venit să cred: 1,3 kg, diferența pe cântar, acum, față de dimineață. Uraaaaaa!
 

Atașamente

  • 91 CTMN Albatros Galati.JPG
    91 CTMN Albatros Galati.JPG
    309.7 KB · Vizualizări: 57
  • 9 O semnatura de pus in rama.JPG
    9 O semnatura de pus in rama.JPG
    305 KB · Vizualizări: 59
  • 8 Insotirorii de tura.JPG
    8 Insotirorii de tura.JPG
    208.9 KB · Vizualizări: 57
  • 7 Fraga 3 sedinta foto.JPG
    7 Fraga 3 sedinta foto.JPG
    248.6 KB · Vizualizări: 61
  • 6 CTMN Albatros Galati.jpg
    6 CTMN Albatros Galati.jpg
    186.9 KB · Vizualizări: 61
  • 5 Lansarea la apa.jpg
    5 Lansarea la apa.jpg
    181.4 KB · Vizualizări: 61
  • 4 Lansarea la apa.jpg
    4 Lansarea la apa.jpg
    175 KB · Vizualizări: 61
  • 3 Lansarea la apa.jpg
    3 Lansarea la apa.jpg
    228.4 KB · Vizualizări: 60
  • 2 Canotcile la incalzire.jpg
    2 Canotcile la incalzire.jpg
    275.8 KB · Vizualizări: 60
  • 1 Fraga 3 in zori de ziua.jpg
    1 Fraga 3 in zori de ziua.jpg
    188.6 KB · Vizualizări: 63
Ultima editare:
Mai aproape de apa...

Intrucât nu mai puteam scăpa de povestirile ei, despre ape, despre marinari, despre Delta, despre mare, cum că s-a săturat să stea in casă toată ziua i-am zis: ia du-te mătăluță frumușel la cineva care să te plimbe cum vrei tu și pe unde îți este dorul. Nerecunoscătoarea și-a umflat randa și dusă a fost, fără urmă de regret. Acum, cum să-i mai dau de urmă? N-am încotro, trebuie să-mi mai fac una...
 

Atașamente

  • WP_20151121_14_32_13_Pro.mp4_000020762.jpg
    WP_20151121_14_32_13_Pro.mp4_000020762.jpg
    85.2 KB · Vizualizări: 36
Nu aduce Moș Nicoale ce aduce experiența....

Faptul ca am participat la RAID-uri și astă toamnă la ACARTAR am ajuns la ceva convingeri, pe care altfel nu le puteam decât presupune: iesirile in Delta sau chiar pe Dunare, in condițiile noastre mioritice, presupun un minim de greutate și un maxim de spațiu pentru campare, totul adaptat la realitățile familiale. Visele ce au deplasamente mari atârnă greu, patinează și presupun niscaiva costuri pe măsura lor. Concluzia este că sunt necesari pașii mici și încredere în viitor, fiindca deciziile entuziaste dar neadaptate realității presupun o anumită balanță financiară care se poate dezechilibra foarte ușor în ceea ce mă privește. La ce lucrez acum: un cat de 5 pe 2,5, combinând trei proiecte: Jarcat5, TC 670-ul și oleacă din StowAway. Ce vreau să obțin în final:
1. Maxim de spațiu de care să te bucuri la bord - 2,3 persoane;
2. Minim de deplasament - tradus prin barcă ușoară, peridoc ușor, tractare ușoară, lansare/ridicare ușoară din apă, motor mic etc. Ținta este 300 kg, restul până la 500kg tractabil fiind peridocul. În câteva cuvinte este masa maxim autorizată de remorcare fără frânare a unei berline.
3. Costuri minime, incă nu am o prognoza clară dar, fara armare de sailing caut să mențin un nivel de 2500E. Fortuit cu o corecție pozitivă, bineînțeles
Planurile sunt de concepție proprie și întrucât sunt o reprezentarea materială a ceea ce există în Akasha, vor păstra caracterul open al acesteia. Dacă cineva va dori să se inspire din ele să constuiască ceva, se va numi înțelept fiindcă va învăța din greșelile altuia. Și eu vreau sa fiu cel care greșește.
 
Întotdeauna am apreciat ce ai făcut şi cum ai făcut, serios, studios, consecvent, prevăzător, ponderat, execuţie desăvârşită, împărtăşind tuturor experienţa şi sfaturile cu generozitate.
Aştept cu nerăbdare noul tău proiect, cu speranţa că mă voi inspira din el şi cu încredere că nu vei greşi deloc.
 

Back
Sus