Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Topic: Transformare Zodiac Rescue Boat 470 in RIB

@Mihai
    Am inteles....eu (si cred ca si tu esti la fel daca ma iau dupa ceea ce spuneai cu curtea plina de barci)sunt ca un copil mic atunci cand vine vorba de barci....adica ...daca se intampla sa vad ceva mai bun, mai frumos sau pur si simplu altfel decat ceea ce am eu....VREAUUUUU!!!!
    Multumesc pentru sfat

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Eu cumpar ceva cand imi satisface un tip de nevoie, si se potriveste stilului meu de viata la un moment dat.

Tocmai de aia mai le am pe cele pe care le mai am, pentru ca sunt alese cu grija

@Mihai....am inteles ....banuiam eu ca nu e bine sa cumperi din impuls si dupa sa regreti
    In alta ordine de idei:
    1.Stiti cumva sa existe si sa se poata si procura in Romanica vreo solutie de revitalizat sau macar vopsit si protejat Hypalonul?
    2. Acum chiar cred ca veti avea o portie buna de ras la urmatoarea mea intrebare:
    Credeti ca se poate folosi in loc de aer pentru umflarea tuburilor vreo spuma poliuretanica sau ceva asemanator care odata ajunsa min interiorul tuburilor sa se rigidizeze si astfel sa obti un fel de barca nepneumatica dar oarecum mai sigura fiind imposibil de scufundat chiar si taiata si reprezentand , poate, o varianta de prelungire a vietii unei gonflabile....este doar o idee...daca v-am amuzat ma bucur sincer

Cum indrepti deformarile barcii, presupunand ca: ai introdus spuma (exact cat trebuie), a expandat iar barca si-a pastrat forma?
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Mda...buna intrebare....

6.  

Din cauza este nevoie si de minti luminate pe acest forum....sa gandeasca pentru uni ca mine ..entuziasti..dar fara multa gandire(a se citi minte) a priori.....

daca am inteles eu bine ai o pneumatica grea din hipalon si vrei sa o faci rib adica si mai grea. doi.balonul tine bine aerul si banuiesc ca mai are si compartimentele etanse (3buc min )(eu cred ca nu mai sunt etanse daca este mai veche barca gonflabila),drept pentru care vrei sa-i bagi spuma,sa o faci mai sigura. in Romania nu gasesti nimic pt hipalon nici macar materialul .

@stefan0172
    Ai inteles bine(oarecum)..adica:
    barca este grea si tocmai din cauza asta nu este o adevarat gonflabila(usor de carat si de montat) si din aceasta cauza(lipsa mobilitati) m-am gandit sa o transform in RIB(sa ii cumpar/fac un peridoc ) si cu asta basta.
    Are 5 compartimente etanse si chila gonflabila si...culmea(cu exceptia unui singur compartiment....care are un petic de 3x4 cm pus de fostul(prostul) proprietar...spun prostul pt ca a pus un petec de bicicleta care rasufla putin) este perfect etansa.
    Ma gandeam la spuma ca si o solutie oarecum inovatoare si de prelungire a vietii unei asemenea barci......
    Am inteles ca nu se gaseste nimic pt Hypalon in Romanica.....am sa cumpar de aici niste petice si adeziv ....
    Multumesc,
    Marius

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. zodiac s138
    de cristian1969 în topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27 Jun 2012, 02:03 PM
  2. zodiac s138
    de cristian1969 în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Feb 2012, 05:42 PM
  3. Saw boat engine
    de mosu în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 19 May 2011, 12:50 PM
  4. Pop Pop Boat
    de stavride în topicul Construcţia de bărci