Schite

Salut,nu stiu cat de mare este pasiunea mea pentru barci sau cat va dura dar stiu ca o am de ceva timp si tot caut pe internet cateva schite.
Daca ma poate ajuta cineva cu vreo schita pentru canoe sau o barca din lemn as aprecia.(lungime maxima 4,9m:D)
Si inca o intrebare ar fi dk pot folosi smoala???:confused:
 
ok,greseala mea ,reformulez din nou o parte: vreau daca se poate ceva gratis,nu stiu cat talent am si din acest motiv nu vraeu sa investesc prea mult
 
Ultima editare:
merci pentru linkuri,acum mai am o nelamurire; dupa mai multe cautari pe google si youtube m-am hotarat ce vreau sa fac ,intrebarea mea este daca barca are 2m lungime si 0,5m latime poate tine o persoana ,cam ce greutate trebuie sa aiba?
 
Navomodel

intrebarea mea este daca barca are 2m lungime si 0,5m latime poate tine o persoana
Desigur, poate purta a tanara filipineza, la cele 41kg ale ei! :)
Pentru un barbat normal + echipament (90kg + 20kg =110kg) obiectul ar fi doar un navomodel, de dimensiuni medii.

Justificare
Daca "barcuta" ar fi de forma unui paralelipiped
(o alegere f. dezavantajoasa din punct de vedere hidrodinamic)
proiectia, in plan vertical ar fi de 1m2 (2m * 0.5m).

Asumand un pescaj de 0.15m (aproape disproportional de mare la CWL=2m) , rezulta un volum dislocuit de
1m2 * 0.15m =0.15 m3
In apa dulce (cu densitatea de 1000kg/m3) acesta corespunde unui deplasament de 150 kg.

Asumand un coeficient volumetric in jur de 0.6 (tipic pentru barci mici, propulsate cu vasle) rezulta deplasament de
0.6 *150 kg = 90 kg.

Asumand (doar pentru simplitatea calculului) o greutate proprie de 10kg a constructiei
(cam pe latura "fragila" daca nu recurgi la solutii high-tech gen fibra de sticla sau de carbon + rasina etc)
rezulta o incarcatura utila (pasager + echipament) de 80 kg.

Adica suficient pentru o filipineza mai supla , si chiar cu marja de siguranta :)
 
Ultima editare:
mda,crezi ca as reusi la 15 ani pe care ii am sa fac ceva mai complex?(probabil as reusi,dar trebuie sa ti cont si de bugetul pe care il am,nu an nici-o finantare de la parinti sau altcnv,pur si simplu sunt pe propria piele;) )
 
Am sters postarea anterioara. Mi s-a parut prea saraca oferta",asa ca revin cu inca doua variante :
Partea frumoasa" e ca nu glumesc !
 

Atașamente

  • flood improv table boat.jpg
    flood improv table boat.jpg
    49.4 KB · Vizualizări: 45
  • Virgil-Iantu-a-vaslit-pe-o-pluta-din-Pet-uri.jpg
    Virgil-Iantu-a-vaslit-pe-o-pluta-din-Pet-uri.jpg
    9.3 KB · Vizualizări: 40
  • big.jpg
    big.jpg
    40.6 KB · Vizualizări: 44
mda,crezi ca as reusi la 15 ani pe care ii am sa fac ceva mai complex?(probabil as reusi,dar trebuie sa ti cont si de bugetul pe care il am,nu an nici-o finantare de la parinti sau altcnv,pur si simplu sunt pe propria piele;) )
Pentru prima barca si 15 ani e o alegere perfecta. Felicitari pentru initiativa si spor la treaba.
 

Back
Sus