Ajutor alegere motor va rog !

Salutari !
Intentionez sa-mi iau primul motor si nu stiu pt ce sa optez.
Detaliile sunt urmatoarele : barca mea are 2.70m, chila, podina gonflabila ( cam dezamagit de podina ), greutate cam 53 kg, pescuit pe Dunare in 2 persoane + eventuale bagaje.
Ma gandesc sa-mi iau un motor si sunt de-a dreptul confuz; am tot citit discutii despre 2 sau 4 timpi, avantaje si dezavantaje. Eu as opta pt 4 cai ( pt ca nu-mi trebuie permis de navigatie ) insa nu stiu catre ce firma sa ma indrept.
Alegerea ar fi mai usoara daca as avea bugetul pt un motor nou, insa din pacate trebuie sa ma indrept catre ceva second. De exemplu am sunat un om care are un yamaha 4 cp 2 timpi. Din discutiile purtate mi-a spus ca motorul e intretinut (nu arata rau in poze ) si ca e undeva fabricat in 1996, ceea ce mi s-a parut cam mult. Desigur ca a incercat sa-mi spuna avantjele celor in 2 timpi legate de intretinere, service si despre faptul ca e mai usor decat cele in 4 timpi. Mentionez ca cere 400 euro pe el, iar mie mi se pare cam mult pt un motor din 96.
As fi de-a dreptul recunoscator daca mi-ati face ceva lumina, orice informatie e bine venita fie ca e vorba de firme, preturi, lucruri tehnice.
Ar mai fi de adaugat ca nu ies toata ziua la pescuit cu motorul, sa zicem cel mult o data pe saptamana ( poate chiar o data la 2 saptamani ).
M-ar interesa si daca un motor de 4 cai face fata curentului de pe Dunare in conditiile enuntate de mine mai sus.
Chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi.
Toate cele bune.
 
poti sa te uit si pe www.probarca.ro,sint o gramada de motoare acolo,de preferinta din ce am studiat si eu,yamaha sau honda!preturile sint pe acolo 350-500 euro la cele in doi timpi!oricum studiaza bine de tot problema!
 
Salutari !
Intentionez sa-mi iau primul motor si nu stiu pt ce sa optez.
Detaliile sunt urmatoarele : barca mea are 2.70m, chila, podina gonflabila ( cam dezamagit de podina ), greutate cam 53 kg, pescuit pe Dunare in 2 persoane + eventuale bagaje.
Ma gandesc sa-mi iau un motor si sunt de-a dreptul confuz; am tot citit discutii despre 2 sau 4 timpi, avantaje si dezavantaje. Eu as opta pt 4 cai ( pt ca nu-mi trebuie permis de navigatie ) insa nu stiu catre ce firma sa ma indrept.
Alegerea ar fi mai usoara daca as avea bugetul pt un motor nou, insa din pacate trebuie sa ma indrept catre ceva second. De exemplu am sunat un om care are un yamaha 4 cp 2 timpi. Din discutiile purtate mi-a spus ca motorul e intretinut (nu arata rau in poze ) si ca e undeva fabricat in 1996, ceea ce mi s-a parut cam mult. Desigur ca a incercat sa-mi spuna avantjele celor in 2 timpi legate de intretinere, service si despre faptul ca e mai usor decat cele in 4 timpi. Mentionez ca cere 400 euro pe el, iar mie mi se pare cam mult pt un motor din 96.
As fi de-a dreptul recunoscator daca mi-ati face ceva lumina, orice informatie e bine venita fie ca e vorba de firme, preturi, lucruri tehnice.
Ar mai fi de adaugat ca nu ies toata ziua la pescuit cu motorul, sa zicem cel mult o data pe saptamana ( poate chiar o data la 2 saptamani ).
M-ar interesa si daca un motor de 4 cai face fata curentului de pe Dunare in conditiile enuntate de mine mai sus.
Chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi.
Toate cele bune.

1) Esti sigur ca umfli podina la 10 PSI si pontoanele barcii/chila la 3 psi? Majoritatea nu isi umfla podina la presiunea corespunzatoare si este dezamagita (majoritarea este...)
2) cumpara un motor de 5 CP, nu de 4. Poate vei avea sanse sa intre in glisare cu o persoana adulta normala.
3) pentru glisare in 2, trebuie un motor de 8-10 CP
 
1) Esti sigur ca umfli podina la 10 PSI si pontoanele barcii/chila la 3 psi? Majoritatea nu isi umfla podina la presiunea corespunzatoare si este dezamagita (majoritarea este...)
2) cumpara un motor de 5 CP, nu de 4. Poate vei avea sanse sa intre in glisare cu o persoana adulta normala.
3) pentru glisare in 2, trebuie un motor de 8-10 CP

Mihaif99 multumesc pt raspuns. Stiu ca te pricepi la motoare si barci. Prima intrebare ar fi 2 sau 4 timpi ?
Despre glisare......sincer nici nu ma intereseaza sa glisesz ci doar sa inaintez contra curentului pe Dunare.Motorul de 5 cai necesita permis de navigatie, singurul motor de 5 cai care are o putere sub cea prezvazuta de lege este Parsun.
P.S Presiunea podinei n-am masurat-o niciodata. :|
 
Mihaif99 multumesc pt raspuns. Stiu ca te pricepi la motoare si barci. Prima intrebare ar fi 2 sau 4 timpi ?
Despre glisare......sincer nici nu ma intereseaza sa glisesz ci doar sa inaintez contra curentului pe Dunare.Motorul de 5 cai necesita permis de navigatie, singurul motor de 5 cai care are o putere sub cea prezvazuta de lege este Parsun.
P.S Presiunea podinei n-am masurat-o niciodata. :|

Nu te mai gandi la curent, gandeste-te la un motor care sa iti dea viteza maxima de deplasament, probabil 7-9 km/h (dupa asta urmeaza un salt mare de viteza odata cu glisarea) Un 2.5 - 4 CP e mai mult decat suficient. Daca curentul e mai lent decat viteza max de deplasament vei putea merge contra curentului :) Daca e mai rapid, un cal-doi nu vor ajuta.
Nicu are in general dreptate. In plus motorul in 2 timpi, mai ales la turatii reduse face o pelicula de ulei pe apa. Nu prea placut.
 
Ultima editare:
Nu am folosit Parsun. Am auzit si eu ca sunt copiate dupa yamaha, dar nu prea am incredere in calitetea componentelor. Ca si masinele facute pentru State. Un Golf de State era o masina foarte putin fiabila din cauza componentelor inferioare.

Nici foarte iefine nu sunt aceste Parsun. Eu personal mi-as lua un Suzuki de 2.5 cp pentru ca va face EXACT aceeasi branza (viteza, etc) la deplasament.

Pentru glisare ia un motor de 9.8 - 9.9 cand dai examen si gasasesti vreo ocazie.
 
Am facut proba Cu tohatsu MFS4BD si barca mea 270 cm air deck. Singur in barca glisez, chiar se ridica bine de varf. In 2 nu se ridica asa de mult, dar parca totusi gliseaza putin.
Promit filmulet curand.
 
Am facut proba Cu tohatsu MFS4BD si barca mea 270 cm air deck. Singur in barca glisez, chiar se ridica bine de varf. In 2 nu se ridica asa de mult, dar parca totusi gliseaza putin.
Promit filmulet curand.

Cand barca se ridica de varf(prova), nu inseamna ca gliseaza, se produce fenomenul in care motorul face "gaura in apa"(holeshot).Nu vezi nimic in fata, prova este "ridicata la cer" si asta din cauza motorului de putere mica, pe care chiar daca il turezi la maxim, nu reuseste sa salte barca in acvaplanare(glisare).
Poate singur in barca, daca nu ai greutate mare, cu motorul de 4cp turat la maxim, barca s-ar putea sa intre in semiglisare-glisare.
Am avut si eu o barca de 270, dar pe care aveam motor de 10cp.Postez un videoclip ,din care o sa iti dai seama despre ceea ce am scris mai sus.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/24Aprilie201204#5734674714081521330

As fi evitat "holeshot-ul", daca aveam instalat pe motorul de 10cp un hidrofoil.
Am probat barca, cu un motor de 6cp, cu hidrofoil si glisa instantaneu.Descoperirea am facut-o in momentul in care am vandut barca, asa ca noul proprietar se bucura de o barca ultra-usoara(28kg), care cu un motor de 6cp(25kg), cu hidrofoil, merge perfect.
 
Ultima editare:
Inteleg ce vreti sa spuneti. Barca mea s-a comportat precum a dvs in inceputul filmuletului pe care l-ati postat. Ulterior dupa ce turati se observa ca gliseaza, barca ia o pozitie mai joasa si atinge apa tangential.
Prin urmare mi-ar trebui ceva mai multa putere pt glisaj, barca mea fiind si putin mai grea (53 kg ) iar eu am in jur de 80 kg :|.
 
Pentru ca barca sa gliseze, putem sa facem un calcul simplu si aflam puterea motorului de care avem nevoie.
Informatia am primit-o de la maestrul Vali.
Raportul dintre greutatea totala a barcii, complet echipate si incarcate(deplasament) si puterea motorului, trebuie sa fie de maxim 25-30kg/cal putere, optim ar fi 20kg/cal putere.

Calculul este valabil pentru barcile cu forme constructive specifice pentru glisare.
 
Ultima editare:

Back
Sus