Despre libertate

dupa ce dai la o parte cuvinte pretentioase ca si "curtea constitutionala s-a pronuntat" sau "incalcare a spiritului constitutiei" raman doua bande de hoti, dintre care cea care a facut foame ultimii cativa ani, hamesita si disperata a indepartat-o de la ciolan pe cea ghiftuita care in urma traiului bun a lasat garda jos. citand-ul pe dragos_f pentru a nu pati ca si ponta sunt de acord ca remarcabil e faptul ca o rafuiala intre borfasii de catifea poate sa genereze dezbateri ale atator oameni cu carte, dar raspunsul e simplu, asta se cere, asta creaza audienta si implicit bani, deci ca natiune ASTA NE PLACE. in rest, in fiecare an electoral ni se serveste cacat despre cum parerea noastra conteaza in schimbarea unui hot satul cu alt hot flamand care ne-a mai furat si cu patru sau opt ani in urma. dupa parerea mea pentru ca raspunsul nostru sa fie pe masura nesimtirii lor ar trebui sa nu mergem la vot, sa se voteze ei intre ei, nu noi care la fiecare votare suntem pierzatori indiferent de rezultat. concluzie: ii girez increderea colegului stavride si sunt intru totul de acord cu victor socaciu. p.s. si eu am facut o tura buna ieri cu caiacul, deci dracul nu e asa de negru cum cred "colegii din opozitie".
 
@Imi
Adica nu schimb teava veche si sparta de la WC cu una noua pentru ca si cea noua s-ar putea sa curga ("am mai avut noi tevi din astea"). Atunci sa stam in rahat pana la gat ca tot rahat o sa curga si din teava noua.
 
nu avem o teava noua. alegem intre doua tevi ruginite si fisurate, care ambele au mai fost puse si prin ambele curgea cacatul.
 
@Imi
Adica nu schimb teava veche si sparta de la WC cu una noua pentru ca si cea noua s-ar putea sa curga ("am mai avut noi tevi din astea"). Atunci sa stam in rahat pana la gat ca tot rahat o sa curga si din teava noua.

Normal ca trebuie sa schimbi teava sparta de la wc, dar cu una noua si intacta, nu cu una second care e la fel de sparta si miroase a cacat chiar inainte de a fi montata.
 
Normal ca trebuie sa schimbi teava sparta de la wc, dar cu una noua si intacta, nu cu una second care e la fel de sparta si miroase a cacat chiar inainte de a fi montata.
De unde naiba teava noua ca si alea noi sunt facute din fier vechi retopit :) "decat o teava noua intr-un port nou , mai bine o teava cu experienta intr-un port vechi" - asta pt barcagii care pun picioru` pe pamant o data la 2 luni :)
 
Dacă îmi permiteţi o opinie fără cuvinte vulgare... cred că ar trebui să ne întrebăm unde vrem să ajungem. Sunt multe exemple: ţările din UE (exceptând BG şi Italia de Sud), Turcia, Congo etc.

Problema este că nu orice politician ne va duce acolo. Sunt unii cărora le place Rusia, de exemplu. Alţii care se simt bine în Congo sau în Brazilia. La fel ca în viaţă, unde nu suntem egali şi nu avem aceleaşi rezultate, şi în politică, diverse combinaţii de politicieni la putere dau diverse rezultate. Deci, trebuie să facem o alegere cât mai informată, în funcţie de unde vrem să ajungem.

Personal optez pentru Franţa/nordul Italiei, este o chestie de gustibus. Pentru a ajunge acolo, simplificând, trebuie ca cei în stare să producă bogăţie prin muncă să fie motivaţi să facă asta. Pentru asta există justiţie care trebuie să fie corectă, iar corupţia combătută, statul fiind de drept: pentru ca cel care a fondat o companie care produce ceva şi astfel creează bogăţie să nu fie deposedat abuziv, fie dintr-o dată fie lent prin taxare.
Dacă justiţia este doar respectată, dar incorectă (vezi era comunistă până la Năstase) avem ordine socială, dar nu şi bogăţie. Şi, deci, sărăcie, cum trăiam practic toţi înainte de '89 şi cum se trăieşte şi acum în Africa, de exemplu.
Singurul dintre cei care au luat poziţie zilele astea au menţionat treaba asta: ambasadorul SUA a amintit de o carte recentă, De ce eşuează naţiunile?, care dezbate genul acesta de probleme.
Deci scopul nu este de a avea o oarecare libertate personală, de a ne cheltui banii în Europa (şi ruşii merg în Europa!) etc. Scopul este ca cel care a făcut ceva să aibă garanţia că ce-i al lui nu vine nimeni să i-l ia: nu vine omul de la Garda Financiară să îi spună că trebuie să dea indiferent că a plătit corect sau nu taxele, nu vine politicianul în campanie să îi spună că trebuie să dea, nu vine un sponsor al politicianului după campania să îi spună să îi predea afacerea că altfel îl înfundă instituţiile statului cu ajutorul unor legi neclare şi a unei justiţii incorecte.

Cu privire la Băsescu, am două coordonate după care aleg să îl votez (sau nu): dacă este corect şi moral ce se întâmplă, şi dacă ajută pe drumul pe care eu îl doresc pentru societatea RO.
Corect şi moral depinde cum privim.
Cu privire la suspendare, clar nu are la activ faptele grave cerute pentru a fi suspendat, este un abuz motivat de faptul că are o popularitate scăzută (la 27% se pare) la finalul unor ani buni de când e la putere. Această uzură este normală, s-au văzut şi preşedinţi cu 10%, nu ţine de fapte grave sau mai ştiu eu ce.
Desigur că or mai fi şi alte motive, obscure, pentru suspendarea lui, dar discuţia ar deveni prea amplă.
Desigur că ar fi putut să acţioneze în anii ăştia mai constructiv, dar la urma urmei şi ceilalţi ar fi putut să fie mai nu ştiu cum. Iar neamul ăsta în general nu e prea constructiv, deci nu avem un exemplu negativ la Cotroceni.

Cu privire la drumul european al RO. Până una-alta, aşa cum Constantinescu a insistat în 1999 să fim de partea NATO şi a deschis astfel uşile către UE şi NATO, la fel şi Traian Băsescu va rămâne în istorie ca cel care a oferit celor din justiţie şansa să îşi facă treaba de capul lor (recenta condamnare nu a lui Năstase, ci a lui Plăcintă, fiu de senator al partidului până ieri la putere, dovedeşte acest lucru. Crede cineva că pe timpul lui Năstase ar fi fost condamnată odrasla vreunui senator PSD? Sau îşi mai aduce cineva aminte de ce au păţit Buduşan şi Cristi Panait?). Din punctul ăsta de vedere merită un vot, în ciuda altor chestii (fiică-sa de exemplu).
În partea ailaltă, lucrurile sunt nasoale: provocat sau nu, Ponta s-a dovedit iresponsabil prin faptul că nu a fost în stare nici să reprezinte RO acolo unde a ţinut morţiş să se ducă, nici să accepte verdictul de plagiat - şi a procedat total abuziv (şi hilar) la dizolvarea tuturor autorităţilor (administrative) în materie. Când îţi spune preşedintele Academiei RO că nu eşti doctor în drept, cred că e totuşi cazul să înţelegi. Mai grav, omul e mitoman. Cred că prin PSD/USL se pot găsi şi oameni mai normali, la fel cum la PDL a existat un Boc care şi-a păstrat o imagine personală de om corect.

Personal subscriu şi la ce a spus dl. Liiceanu, înainte de loviluţia recentă: politica ar trebui să funcţioneze după regulile convenite, ca noi ceilalţi să avem timp de viaţa noastră. De exemplu, în loc să scriu asta, să citesc mai departe Colreg/RND.

Îmi amintesc de nişte versuri din anii '90, ale lui Andrieş: "Avem o scenă mare, nimic bătut în cuie, / Cine vrea pe scenă, plăteşte şi se suie."
 
Tot Liiceanu ,spunea prin "90, ca ne lipsesc reperele. Cei 23 de ani scursi de la revolutie nu au avut ca rezultat crearea nici macar a unui personaj politic romanesc demn de acest statut. Un om care sa promita si sa faca , care sa nu-si promoveze fiica in parlamentul UE, ori al carui frate sa nu aduca tigari de contrabanda in tara cu avionul, care sa nu cheme minerii ca sa-i apere statutul,....doar lucrurile astea ramin in constiinta oamenilor. Asa se face ca populatia asta multa si ocupata cu traiul de zi cu zi , voteaza inca pe baza de simpatii. Asa stand lucrurile,..argumentele prezentate mai sus,oricat de reale ar fi ,nu pot crea efecte. E nevoie de un nivel de trai mai ridicat pentru ca omul de rand sa aiba timp si pentru rationat. Santem intr-un cerc vicios.
Mie imi vine in minte un alt cantec, Pavel Cneazul/Phoenix, chiar daca nu sant deloc adeptul solutiilor radicale.
 
Chiar si CC a spus ca vreo 3,4 motive din alea 7 sunt valabile, deci se recunoaste partial suspendarea, ceea ce este mai mult decat suficient.
Stiati ca in timpul mandatelor lui Base` a ajuns alocatia de hrana pentru copii din centrele de plasament la 6 lei/zi/copil - 6 LEI ?? , stiti ca sa cheltuit 103 milioane de euro pentru un sistem informatic la CNAS ineficient si inoperabil in timp ce nu existau medicamente in spitale ,stiti cat sufera pensionarii ca le-au taiat pensiile, bugetarii cu salariile, cunosc pompieri/medici SMURD care deabia supravietuiesc,ati uitat ca Base ne-a facut tampiti ca am invatat si ne-a trimis la plimbare in alte tari,stiti cate controale avem la SRL-uri si cand ii intrebi de ce vin iti zic ca asa au ordin si trebuie sa dea amenzi ca sa stranga bani la buget si cate si mai cate.
Iar de cealalta parte stiti cate milioane de euro sunt aruncate pe constructia de sosele inexistente , cati bani sau scurs prin firmele celor de la putere, cate fonduri europene au fost impiedicate sa fie luate de oameni pentru investitii prin taraganare si reavointa, cati acoliti sunt protejati de justitia "independenta" condusa de Base. vezi Udrea,Ritzi,Negoita,Kovesi,Blejnar,etc, etc
Asta inseamna "actiuni impotriva intereselor poporului" , deci demitere.
Dupa mine omul asta si cu gasca lui portocalie trebuie dati afara cu un sut in bot cu un bocanc marimea 45 cu bombeu metalic.

pt ghrt:Nu stiam ca Italia de sud e tara in UE.
 
Considerand ca barcaholicii nu sunt adunati pe acest forum pe criterii politice, putem considera ca avem o prima statistica a pozitiei societatii romanesti in chestiunea referendumului din 29 iulie (chiar si tacerea celor pe care ii stim pe forum dar nu "si-au dat cu parerea" se poate interpreta statistic). Cei care au pareri clare, no coment. Insa pentru cei ce iau situatia gen, "eu ma plimb cu caiacul indiferent cine e la putere" sau "nu conteaza, toti sunt o apa si-un pamant", ma simt dator sa prezint celelalte doua metode ale lui Steinhardt de rezistenta la tiranie:
1. Zurbagiul - omul care nu se poate incadra in societate, care nu are domiciliu, buletin, nu plateste impozit etc.
2. Moartea asumata - cel care stie ca de acum inainte a pierdut totul, ca nu trebuie sa mai nutreasca nici cea mai mica speranta. Acest om este nesantajabil fiindca el nu mai are nimic de pierdut. Fiind intangibil, va supravietui.
Indraznesc sa cred ca nu sunteti in aceasta situatie si ca nu va doriti o asemenea viata.
 
,,O zi memorabila"..prin ce ?Am vazut cum oamenii ,,se pot suci" de la o zi la alta ..am vazut o adunare de ,,curve masculine" care migreaza si pupa mana celui care ofera ciolanul cel mai savuros..Cade Presedintele Basescu..si? Vor mai cadea presedinti ,vor veni la putere dictatori,curvele vor ramane aceleasi.Ce am descoperit in aceasta ,,zi memorabila"? Am descoperit ca ,,dictatura mediocritatii" poate castiga puterea.In rest ,nimic de care sa fim mandrii ,din contra.Cine nu are varsta si mai ales nu a avut tangente cu PSD-ul nu va intelege never ce ne (ca popor) asteapta .eu am dus-o bine si cu unii si cu altii pt ca am muncit si mi-am intretinut neuronii (care ,,ie mai multi de doi").Nu ca sub PDL incepea sa curga lapta cu miere dar macar rahatul era tinut la rece si nu mirosea.Astia nu stiu sa tina rahatul la rece ...lor sa n u le miroasa ca ,,prostimea nu conteaza"" ..

Zile memorabile au fost cele din decembrie 89,din timpul ,,golaniadei",mineriadei..etc pt care nimeni nu a platit nici pana acum...Ieri a fost o zi rusinoasa in sitaria noastra,o zi in care niste ,,puberi" au dovedit ca pot prin rautate,lipsa de respect (a semenilor si a legilor) si curvasarie pot schimba cursul unei natiuni.

In fine ,,vom trai si vom vedea "(eu sigur voi trai..bine).


Memorabil nu inseamna neaparat in sensul bun. Memorabil inseamna ceva ce nu va fi uitat. A fost o zi memorabila fiindca USL a incalcat legea dar nu se gaseau parghiile de a fi sanctionat. Prin suspendarea presedintelui insa, s-a dat la mana poporului. Daca poporul ii va sanctiona sau nu ... asta e alta problema.
Deci a fost o zi memorabila.
 
@CrocoDiluDiluDilu: Fraza elaborata, apelul la cartea lui Steinhardt plus citatul din Churchill disipa atentia, de aceea nu e clar unde te situezi. Asta spre deosebire de Imi, de exemplu (sa traiesti, Imi!) care se pozitioneaza clar si cu care sunt de acord.

Daca faptul ca am spus ca USL da lovituri sub centura n-a fost deajuns ca sa-mi precizeze pozitia, afirm acum: sunt impotriva USL!!!
 
Prieteni, simt ca trebuie sa spun si eu ceva.

Privesc din afara jucatorii. De mult nu ma mai uit la politicieni decat ca niste reprezentanti, adica niste slujbasi in mana unor fort(z)e, care dicteaza cu adevarat: economia, bugetele, legi care inlesnesc accesul lor la resurse, chestiile care conteaza. Asadar cine sunt echipele?
PDL - reprezentantii patronatului si bancilor, si al corporatiilor. Cine, ce tara, mai are 16% impozit in lumea asta? Castiga ei, ajungi sclav la patron si banci, sa iti traiesti viata pe datorie. Popularitate in scadere(era)
PSD(USL) - Afaceristii locali, "fosti" cu relatii, imbogatiti peste masura, oloigarhi locali, mogulii, latifundiari.... trag sfori dau tunuri, tenta guvernarii pare sociala, dar bani nu exista => inflatie, cu ei ajungi sarac pentru ca nu e de unde. Seaca tot. Popularitate in crestere(era).
Pe cata greata imi privoaca unii, pe atata scarba imi provoaca cailalti.

Privind din avion, situatia este exact cum o prezinti. De cand lumea si pamantul, individul a fost exploatat, de la nivel de trib la chestii mult mai rafinate (vezi industria alimentara si cea farmaceutica ce te transforma in cotizant la cheremul lor). Numai ca, marile corporatii (pe scurt VESTUL) au ajuns la concluzia ca esti mult mai productiv daca poti sa-ti permiti micile placeri iar baronii locali (ESTUL) iti pun si acum pumnul in gura, jugul pe cap si te biciuiesc sa nu cumva sa te opresti din tras.
 
Părerea mea este total greşită, o ştiu, dar realitatea banilor este că lucrurile sunt trase înainte de inventivitatea omului. Că invenţiile se fură (copiază) contează mai puţin, deoarece cei care, ca naţiuni, conduc în topul invenţiilor şi inovaţiilor au printre cele mai ridicate niveluri de trai (SUA şi Japonia dacă nu greşesc, informaţiile sunt mai vechi). Cine nu crede, cum poate explica că toate economiile comuniste produceau numai plagiate de proastă calitate?

Ei, au fost şi sclavi inventivi, dar pentru a avea un apetit pentru aşa ceva la nivelul societăţii, oamenii trebuie să se simtă liberi şi recompensaţi.



PS: Cu referire la Italia de sud, bineînţeles că nu este o ţară, dar este altceva decât aia de nord. Una este să trăieşti în sud şi alta în nord - ei bine, eu nu am trăit dar aşa mi-a spus şi mie altcineva.
 
Cândva am dus și eu la o biserică catolică o contribuție pentru un nou lăcaș. Părintele Eugen Blajuț m-a notat pe listă, cu suma, numele etc. după care mi-a spus: Să vă dea Dumnezeu tot ce vă doriți și multe bogății, să câștigați la loto.... I-am spus: eu nu-mi doresc niciun câștig nemeritat, mai ales bani fiindcă nu am cu ce să îi plătesc. S-a uitat la mine lung, dar neputând să-i descifrez privirea am adăugat: Da, orice câștig, mai ales în bani și la loto, de exemplu, trebuie plătit cumva: cu sănătate, cu liniștea din familie, sau cu orice altceva. Și eu nu sunt dispus să plătesc banii nemeritați, de aceea nici nu mi-i doresc.
Și acum stau și mă gandesc: cum și cu ce vor plăti oare toți acei ce au câștiguri nemeritate? Dar cei ce au înșelat un om, având de câștigat pe spatele lui? Dar cei care au înșelat doi, trei sau speranțele sutelor, zecilor de mii de alegători, indiferent de culoarea politică? Căci cineva a crezut sincer, măcar la un moment dat.
Eu nu am ales în funcție de culoarea politică niciodată și niciodată în funcție de partid, uniune etc. ci în funcție de om, așa cum l-am perceput din propria-i prezentare.
Karmă grea au cei ce ne conduc, dar și mai grea devine pentru că și-au pierdut libertatea odată cu plățile restante.:)
Am pus un emoticon vesel fiindcă mă amuză toată dandanaua: Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
 
Ultima editare:
Puneti un poll la acest topic. Basescu sau USL? Sa vedem rezultetele alegerilor de pe 29 ... anticipat :).
 
Puneti un poll la acest topic. Basescu sau USL? Sa vedem rezultetele alegerilor de pe 29 ... anticipat :).

Cu tot respectul, nu conştientizezi miza acestui referendum. Aici nu mai este ca la pariurile sportive. Problema nu se pune cine a fost mai deschis la minte (sau mai realist) şi a dat pronosticul corect. Nu conteaza. Chiar de loc. Aici conteaza doar cine invinge.
 
Ultima editare:
Despre libertate - destul!

Motto: “Când vezi pe cineva cum obţine puterea, gândeşte-te ce va face când va trebui s-o cedeze” – CT Popescu

Cu ani în urmă, când internetul a devenit accesibil, am încercat să-l fac înţeles pentru unchiul meu care, evident, aparţinea unei alte generaţii. Mi-a ascultat tirada, poate prea vehementă, după care cu un gest de neputinţă mi-a spus:
-Eu nu înţeleg prea bine cum funcţionează toate astea, dar la fel ca toate lucrurile de pe pământ, îl putem judeca simplu. Internetul tău, zideşte? Dacă zideşte, e bun. Dacă nu zideşte, uită-l.
Omul este creaţia lui Dumnezeu şi are în el scânteia Divină. Atunci când conştiinţa lui nu este opacizată de ură, de dorinţe, de frică şi de alte mizerii din registrul emoţional, el are acces şi revine la această scânteie care este baza Sinelui său. În străfundurile sale, orice Om este Bun. Lăsat în pace cu conştiinţa lui, cu precizia unei legi fizice, orice om poate să discearnă singur ce „zideşte” şi ce „nu zideşte”. Poţi să-l încurci cu argumente perfide, să-l legi la ochi şi să-l învârţi ca la Baba Oarba, dar el va simţi printr-o tainică rezonanţă ce „zideşte” şi ce nu, busola lui interioară va gira tot timpul spre nord.
Lupta la care suntem chemaţi în 29 iunie are un nume: Traian Băsescu. Nu vă lăsaţi amăgiţi fiindcă esenţa răului e alta. USL e perfid şi de această dată şi cu acest joc vrea să-şi dezbine adversarii în două tabere: cei pro şi cei contra lui Băsescu. În această luptă însă nu avem voie să intrăm cu ochii legaţi şi în orice caz, nu înainte de a ne consulta busola interioară, forul ultim al fiinţei, pe care să-l întrebăm la modul cel mai sincer cine „zideşte” şi cine nu. Până la urmă, nu are prea mare importanţă cine ocupă fotoliul prezidenţial, fiindcă oricum, pe preşedinte l-au dezbrăcat de putere şi de responsabilităţi. Problema este modul în care au acţionat (incalcand legea, sfidand totul, de pe pozitii de forta), care le dă pe faţă caracterul. Dacă acum, când sunt la mâna poporului se poartă aşa, cum vor face oare după ce se vor vedea instalaţi în fotolii pentru patru ani? Cine îi va tempera? Cine îi va penaliza pentru abuzuri? Niciodată, nimeni nu a negociat cu teroriştii. Creearea unui precedent în acest sens poate fi catastrofală. Analogic trebuie să procedăm şi în acest caz. Au înaintat deja nepermis de mult. Nu trebuie să mai câştige nici o palmă. Nici un deget în plus.
 
Ultima editare:
Cu tot respectul, nu conştientizezi miza acestui referendum. Aici nu mai este ca la pariurile sportive. Problema nu se pune cine a fost mai deschis la minte (sau mai realist) şi a dat pronosticul corect. Nu conteaza. Chiar de loc. Aici conteaza doar cine invinge.
Subscriu . In plus, zilele acestea sunt de doua ori pe zi conectat la reactiile din presa straina, la reactiile politicienilor din tarile ce le consideram noi dezvoltate si civilizate. Asta ma mai calmeaza putin si ma face sa-mi zic:
"Bag seama ca nu suntem, "orfani" ! "
 
Eu zic sa nu dramatizam. Lucrurile au un curs al lor pe care nu prea reusim sa-l influentam noi electorii.Ex-rezultatul alegerilor precedente dadea dreptul actualului USL sa formeze guvernul. Dar Base"a vrut altfel,s-a aliat cu maghiarii[carora le-a facut concesii] si cu un nonpartid,rasturnand astfel rezultatul alegerilor. Daca se va intampla totusi sa votez cu Base" [chiar dac nu sant deacord cu tacticile lui],o voi face doar pentru faptul ca nu-mi place sa vad un om singur incoltit de o gasca. Adica vot emotional,fiindca programele lor sant "praf in vant".
 

Back
Sus