Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Topic: Prima Canoe

Gyula, ai perfecta dreptate. Multumesc pentru observatie!

Am modificat si eu in photoshop planurile. Nu am mai pus scaunele deoarece nu imi plac si o sa folosesc modelul de scaun al lui Gil Gilpatrick. In acest caz, cred ca o sa merg pe varianta 4mm cu 6mm.

Dupa mine, daca folosesti #4 mm, nu poti ocoli fibra, integral pe intreaga suprafata, interior/ exterior nu uita ca la noi se vinde okoume cu miez de plop. Mai este o problema, pentru eventuale solicitari din exterior, de genul suspendare pe un trunchi submers, prag sau pietris, trebuie sa ai fibra la interior care sa preia acel efort. Fibra pusa la exterior preia eforturile sarcinilor din canoe.
    Sper sa nu ma iei drept Gica Contra, ar fi pacat de toata munca daca te-ai trezi cu o crapatura pe undeva.

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Am inspectat de curand fundul caiacului meu de placaj, care deja e la al treilea sezon de utilizare. Doresc sa mentionez aspectul, ca nu sunt un tip dintr-ala grijuliu cu tot ce s-ar putea intampla. "daca"... Adica nu mi-am scutit caiacul de posibile abraziuni, lovituri etc, de dregul bucuriei de a trai aventura. Vreau sa spun ca "n-are nici o treaba !". Si n-am folosit placaj okoume. Am folosit placaj obisnuit de 4 mm . Observ ca stratul de fibra si rasina epoxidica chiar isi fac bine treaba. E posibil ca acest placaj obisnuit sa absoarba putin mai multa rasina, decat cel okoume.
    Am spus asta, asa ca sa iti faci o ideie mai ampla, inainte de a incepe a face socotelile pentru investitii.

Si inca o chestie :
    Am observat ca vei avea piese din placaj care vor trebui asezate arcuit. Inainte de a trasa si decupa placajul, verifica sensul pe care coala placajului se arcuieste mai bine si apoi te apuci de trasat.
    Succes !

Multumesc pentru sfat. Primul pas este sa cumpar placajul si sa gasesc in Bucuresti un loc unde sa il tai. Apoi duc materialele unde incep constructia. Am inteles ca cel mai bine la placaj este sa il tai un pic mai mare si apoi sa le slefuiesc partile suprapuse pana la dimensiunea corecta.

Locația
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by drmarius View Post
    Am inteles ca cel mai bine la placaj este sa il tai un pic mai mare si apoi sa le slefuiesc partile suprapuse pana la dimensiunea corecta.
    Nu este o conditie. In functie de indemanarea pe care o ai, ca sa obtii taieturile bune si frumoase. Daca le tai mai mari, vei avea de munca cu slefuitul lor, pana la conturul dorit...
    Daca intentionezi sa le tai singur cu un fierastrau pendular si n-ai mai facut asa ceva pana acum, spune si o sa iti mai dau cateva indicatii, cum sa faci ca sa iasa taietura dreapta si ingrijita.

6.  

Daca ies bine taiate direct cu fierastraul pendular este perfect. Eu am unul simplu de la Skil cu viteza reglabila. Multumesc mult!

Eu am folosit lama cu dinti mici, pentru metal, asa am putut taia foarte precis. Toate cele de lemn pe care l-am incercat taiau prea repede, era greu de controlat si nu dadea o taietura curata la okumeul de 4mm.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Eu am avut revlatia ce inseamna sa ai un pendular de calitate cand am folosit un Bosch .
    Un pendular trebuie sa fie macar orbital cu viteza (pas) reglabila, sa aiba mecanism solid, fara pic de joc, si sa accepte lame Bosch elvetiene. Oferta de lame permite apoi sa iti alegi, atat lame cu care poti taia stejar de 4 cm cu viteza, sau placaj de 4mm lent, fara aschiere, curbe, etc.

Locația
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Cu timpul, am capatat experienta si dexteritate, de a face taieturi de precizie cu fierastraie electrice pendulare, ieftine. Iar Skill pentru mine, e o marca rezonabila. Acum sa spun cum reglez eu aceasta unealta:
    - Pentru placaj subtire, in cazul nostru de 4 mm grosime, montez o panza Bosch cu dinti cat mai mici ( cum ar fi cea pentru metal). Si cu panza pentru parchet lamelar, m-as descurca. Cu cat mai mici dintii cu atat mai bine. Macar panza sa fie una dintr-un soi bun.
    - Elimin protectia din plastic a aparatului din fata panzei, pentru a vedea direct si bine locul unde panza intalneste, conturul trasat de pe placaj.
    - Aceasta unealta electrica mai are un butonel, pentru reglarea pasului (sau avans cum s-o numi). Aduc acest buton pe pozitia "0". Avansul uneltei il asigur, dupa cum simte mana mea, nevoia.
    - Pentru inceput, reglez turatia uneltei pe cea mai mica turatie.

- Execut niste trasaje pe care sa le decupez de proba, ca sa ma acomodez cu acest regim de lucru.
    - Dupa acomodare, cand rezulta o taietura de care esti multumit, poti mari turatia fierastraului pendular, dupa cum simti nevoia.

Succes

(U)P.S. Daca acel model de fierastrau pendular, e prevazut cu fascicol laser, sa nu te iei dupa el. Il tii dezactivat si urmaresti cu ochiul liber doar conturul trasat, in locul unde se "pupa" cu placajul.
    Last edited by Delafluviu Guzi; 14 Jul 2012 at 05:15 PM.

Am acces la un Bosh si panze din gama profesional. Dupa ce decupez fiecare bucata este bine sa le suprapun ca sa fac mici corectii prin slefuire pentru a le scoate identice?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. prima barca.
    de sspoll īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 81
    Ultimul post: 20 Nov 2018, 12:12 PM
  2. prima mea barca...
    de raitmaerg īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 17 Nov 2011, 06:11 AM
  3. Prima mea barca
    de kama3 īn topicul Construcţia de bărci