Prima Canoe

Dupa mult timp in care am citit forumul si ce am gasit pe internet, am luat decizia ca anul acesta sa incerc sa construiesc prima canoe. Mi-a placut foarte mult proiectul lui Alex si am gasit pe blogul lui cartea Barci din lemn din colectia Poti face si singur, pe care am cumparat-o imediat. Pana astazi eram hotarat ca prima canoe sa fie una din aceasta carte (Puddle Duck proiectul lui Gil Gilpatrick), dar am luat decizia sa incep cu un proiect mai simplu. Acesta este Quick Canoe - Duckworks - Quick Canoe 155 . Dupa aceasta cu siguranta ma intorc la prima idee si o sa incep o canoe din sipci care arata de nota 10.

Saptamana urmatoare o sa pun tot ce am nevoie pe hartie si incep sa caut materiale. Din pacate unde locuiesc (Otopeni) nu am spatiu acoperit si o sa car tot langa Mizil, unde langa casa am o anexa in care pot lucra. In caz ca am nelamuriri o sa apelez la forum si sper ca la final sa arate ca aceasta IMG_0898 | Flickr - Photo Sharing! :cool:.

Numai bine :kaiac:,
Marius
 
Marius,
doar ca observatie; intre stilurile de lucru stitch& glue si strip nu sunt similaritati, deci, facand o canoe din placaj cu limitarile sale de forma care nu o sa-ti placa, nu o sa castigi multa experienta pentru cealalta.
Din experienta mea, putina, la constructia de caiace, costurile unui strip sunt similare cu ale unui S&G, adica undeva la minim 1500 Lei. Proiectul din placaj al lui Storer, este doar aparent mai simplu daca te gandesti la zona de chila de exemplu, este insa mai degraba o stilizare a unei canoe si asta se va vedea si la modul cum se comporta pe apa
Metoda strip este mai putin expusa sa-ti dea torsiuni in corpul navei, daca asezi formele corect pe bancul de lucru, in plus iti permite sa dai canoei tale curburi in spatiu, pe care S&G nu le permite, or, tu asta vrei, o forma de canoe asa cum toti ne-o imaginam, cu rotunjimi, cu treceri sinuoase de la mijlocul pantecos la capetele subtiri. In link-ul tau relativ la quick canoe 155 priveste a treia poza- ma gandesc ca asta vrei.
 
Orice informatie in plus ma ajuta. Clar nu se pot compara formele, dar si modelul din placaj arata cat de cat ok. De o canoe am nevoie sa o folosesc de 2 - 3 ori pe luna pe lacuri mici si balti. In acest caz ma gandesc ca una din placaj o pot baga peste tot fara sa stau cu grija. Recunosc ca este si problema timpului si cred ca pot sa termin mai repede una S&G.
Doua intrebari:
1. Cat de mari sunt diferentele dintre cele 2 tipuri in utilizare pe lacuri si balti ?
2. Cat de mari sunt rinscurile sa apara torsiuni?

Multumesc mult pentru raspuns :) !
 
Greu de cuantificat diferentele.
Ca sa-ti faci o idee, citeste topicurile: "caiacul din pod", si alte cateva recente despre wood duck simplu si dublu si vreo doua threaduri despre caiace strip. Mai sunt threadurile de canoe strip construit pe forum.
Mai este literatura gramada pe afara.
Dupa mine, de fapt sa faci un strip este mai usor , fiind sprijinit de banc(strongback) si de asezarea precisa a formelor pe acesta.
Odata pregatirea facuta cu grija (boloboc) asezarea stripurilor este o chestiune de timp , respectiv 3-7 zile in functie de precizia urmarita. Daca lasi lemnul natur vei vrea sa ai sipcile cat mai apropiate, fara spatii. Daca mergi pe vopsire opaca, poti fi mai tolerant cu spatiile care se vor umple cu epoxisi chit(asa lucrez eu acum un caiac)
La strip mai ai de slefuit intreaga suprafata pe cand la S&G suprafata este neteda.
Odata slefuirea terminata, la ambele metode de lucru se merge asemanator cu epoxi, fibra, slefuiri succesive si epoxi pana esti gata de vopsire.
Probabil colegii vor mai adauga si ei ceva.
Eu nu afirm ca strip-ul este mai usor de facut, ci doar ca este cam pe acolo cu S&G, in plus iti da libertate mai mare in a obtine forma dorita, asta compensand pentru eventuala munca suplimentara.
Daca esti dispus si dornic sa experimentezi, trebuie sa incerci ambele sisteme, mai mult, poti incerca si skin on frame numit de unii si fuselage frame
Daca doresti doar sa ai o canoe pentru pescuit sau plimbari, dupa mine ar trebui sa faci din start ceea ce vrei, chiar daca mai studiezi putin.
Apropos costuri, am cumparat de curand 4 coli de placaj okoume combi de #4 mm cu peste 500 ron si mi-am cumparat sipci de #6mm de la un gater care mi-a permis sa-mi aleg scandurile ce urmau sa fie facute "taietei", cu 400 ron pentru doua caiace
 
Klimm, multumesc mult pentru detalii. Sunt hotarat ca prima canoe sa fie cea din placaj. Saptamana urmatoare o sa vorbesc la Holver pentru placajul Okoume. Am vazut in planuri ca se poate folosi pentru podea plecaj de 6mm si pentru lateral de 4mm . Din pacate deoarece sunt necesare doar 3 bucati de 2500x1220 o sa fiu nevoit sa folosesc peste tot aceeasi grosime (5mm, sper sa gasesc la ei). Pe tot parcursul constructei o sa incerc sa fac multe poze si cu siguranta o sa va mai intreb cand am neclaritati.

Untitled-2.gif
 
Banuiam ...

In cazul acesta cred ca o sa calculez putin sa vad daca se merita sa mai iau o placa in plus si sa folosesc 2 de 6mm si 2 de 4mm, asta in conditiile in care nu o sa o imbrac complet cu fibra. Obiectivul meu este sa fie cat mai usoara dar sa nu fie afectata rezistenta.
 
Fibra cred ca ar trebui sa fie peste tot,cit priveste greutatea la "barca "mea am folosit cam 5 kg de rasina plus intaritorul aferent. Dar eu am pus pe fundul barci la exterior 2 straturi de fibra si pe etrave 3. Sincer nu cred ca o sa o faci mult mai usoara lasind zone fara fibra , dar sint convins ca acele zone vor fi mult prea sensibile. Zic asta pentru ca in cazul meu dupa prima tura de mers pe Mures fundul barci are citeva "semne" ca ma gindesc sa ii mai pun un strat de fibra.
 
Ai dreptate. Astazi am luat planurile si instructiunile si m-am uitat putin prin ele. Se recomanda un strat de fibra pe podea la experior care urca putin si pe laturi. La toti care au construit-o si au respectat planurile (fara fibra pe tot exteriorul) nu am vazut probleme (din ce zic ei). Am mai gasit pe un forum pe cineva care a construi-o doar din placaj de 4mm. In planuri ei recomanda 5mm sau 6mm cu 4mm. Va rog sa imi spuneti daca este o diferenta foarte mare intre cele 2 optiuni pe care le am (4mm si 6mm), tinand cont ca o sa o folosesc doar pe lacuri si balti.

Legat de placaj, am urmatoarele optiuni:

1. 4mm
2. 6mm
3. 4mm si 6mm dar in acest caz trebuie sa cumpar o bucata de 6mm in plus.

Inca o data va multumesc mult!
 
Marius, doar o idee.... Am decupat repede din hartie dupa desenele ce ai pus, daca pui oblic bucatile fundului ies dintr-un placaj de 6, si laturile din doua de 4.
In rest parerea mea, ca pot sa mergi linistit precum spune Michael, eu am facut PDRacerul dupa planurile lui, si totul a mers foarte bine.
Si eu ma gandesc serios sa-l fac.....

Gyula
 

Atașamente

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    22.5 KB · Vizualizări: 58
Gyula, ai perfecta dreptate. Multumesc pentru observatie!

Am modificat si eu in photoshop planurile. Nu am mai pus scaunele deoarece nu imi plac si o sa folosesc modelul de scaun al lui Gil Gilpatrick. In acest caz, cred ca o sa merg pe varianta 4mm cu 6mm.

Untitled-5.gif
 
Dupa mine, daca folosesti #4 mm, nu poti ocoli fibra, integral pe intreaga suprafata, interior/ exterior nu uita ca la noi se vinde okoume cu miez de plop. Mai este o problema, pentru eventuale solicitari din exterior, de genul suspendare pe un trunchi submers, prag sau pietris, trebuie sa ai fibra la interior care sa preia acel efort. Fibra pusa la exterior preia eforturile sarcinilor din canoe.
Sper sa nu ma iei drept Gica Contra, ar fi pacat de toata munca daca te-ai trezi cu o crapatura pe undeva.
 
Am inspectat de curand fundul caiacului meu de placaj, care deja e la al treilea sezon de utilizare. Doresc sa mentionez aspectul, ca nu sunt un tip dintr-ala grijuliu cu tot ce s-ar putea intampla. "daca"... Adica nu mi-am scutit caiacul de posibile abraziuni, lovituri etc, de dregul bucuriei de a trai aventura. Vreau sa spun ca "n-are nici o treaba !". Si n-am folosit placaj okoume. Am folosit placaj obisnuit de 4 mm . Observ ca stratul de fibra si rasina epoxidica chiar isi fac bine treaba. E posibil ca acest placaj obisnuit sa absoarba putin mai multa rasina, decat cel okoume.
Am spus asta, asa ca sa iti faci o ideie mai ampla, inainte de a incepe a face socotelile pentru investitii.

Si inca o chestie :
Am observat ca vei avea piese din placaj care vor trebui asezate arcuit. Inainte de a trasa si decupa placajul, verifica sensul pe care coala placajului se arcuieste mai bine si apoi te apuci de trasat.
Succes !
 
Multumesc pentru sfat. Primul pas este sa cumpar placajul si sa gasesc in Bucuresti un loc unde sa il tai. Apoi duc materialele unde incep constructia. Am inteles ca cel mai bine la placaj este sa il tai un pic mai mare si apoi sa le slefuiesc partile suprapuse pana la dimensiunea corecta.
 
Am inteles ca cel mai bine la placaj este sa il tai un pic mai mare si apoi sa le slefuiesc partile suprapuse pana la dimensiunea corecta.
Nu este o conditie. In functie de indemanarea pe care o ai, ca sa obtii taieturile bune si frumoase. Daca le tai mai mari, vei avea de munca cu slefuitul lor, pana la conturul dorit...
Daca intentionezi sa le tai singur cu un fierastrau pendular si n-ai mai facut asa ceva pana acum, spune si o sa iti mai dau cateva indicatii, cum sa faci ca sa iasa taietura dreapta si ingrijita.
 
Daca ies bine taiate direct cu fierastraul pendular este perfect. Eu am unul simplu de la Skil cu viteza reglabila. Multumesc mult!
 
Eu am folosit lama cu dinti mici, pentru metal, asa am putut taia foarte precis. Toate cele de lemn pe care l-am incercat taiau prea repede, era greu de controlat si nu dadea o taietura curata la okumeul de 4mm.
 
Eu am avut revlatia ce inseamna sa ai un pendular de calitate cand am folosit un Bosch .
Un pendular trebuie sa fie macar orbital cu viteza (pas) reglabila, sa aiba mecanism solid, fara pic de joc, si sa accepte lame Bosch elvetiene. Oferta de lame permite apoi sa iti alegi, atat lame cu care poti taia stejar de 4 cm cu viteza, sau placaj de 4mm lent, fara aschiere, curbe, etc.
 
Cu timpul, am capatat experienta si dexteritate, de a face taieturi de precizie cu fierastraie electrice pendulare, ieftine. Iar Skill pentru mine, e o marca rezonabila. Acum sa spun cum reglez eu aceasta unealta:
- Pentru placaj subtire, in cazul nostru de 4 mm grosime, montez o panza Bosch cu dinti cat mai mici ( cum ar fi cea pentru metal). Si cu panza pentru parchet lamelar, m-as descurca. Cu cat mai mici dintii cu atat mai bine. Macar panza sa fie una dintr-un soi bun.
- Elimin protectia din plastic a aparatului din fata panzei, pentru a vedea direct si bine locul unde panza intalneste, conturul trasat de pe placaj.
- Aceasta unealta electrica mai are un butonel, pentru reglarea pasului (sau avans cum s-o numi). Aduc acest buton pe pozitia "0". Avansul uneltei il asigur, dupa cum simte mana mea, nevoia.
- Pentru inceput, reglez turatia uneltei pe cea mai mica turatie.

- Execut niste trasaje pe care sa le decupez de proba, ca sa ma acomodez cu acest regim de lucru.
- Dupa acomodare, cand rezulta o taietura de care esti multumit, poti mari turatia fierastraului pendular, dupa cum simti nevoia.

Succes

(U)P.S. Daca acel model de fierastrau pendular, e prevazut cu fascicol laser, sa nu te iei dupa el. Il tii dezactivat si urmaresti cu ochiul liber doar conturul trasat, in locul unde se "pupa" cu placajul.
 
Ultima editare:
Am acces la un Bosh si panze din gama profesional. Dupa ce decupez fiecare bucata este bine sa le suprapun ca sa fac mici corectii prin slefuire pentru a le scoate identice?
 

Back
Sus