Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 34

Topic: Prima Canoe

Cool Prima Canoe

Dupa mult timp in care am citit forumul si ce am gasit pe internet, am luat decizia ca anul acesta sa incerc sa construiesc prima canoe. Mi-a placut foarte mult proiectul lui Alex si am gasit pe blogul lui cartea Barci din lemn din colectia Poti face si singur, pe care am cumparat-o imediat. Pana astazi eram hotarat ca prima canoe sa fie una din aceasta carte (Puddle Duck proiectul lui Gil Gilpatrick), dar am luat decizia sa incep cu un proiect mai simplu. Acesta este Quick Canoe - Duckworks - Quick Canoe 155 . Dupa aceasta cu siguranta ma intorc la prima idee si o sa incep o canoe din sipci care arata de nota 10.

Saptamana urmatoare o sa pun tot ce am nevoie pe hartie si incep sa caut materiale. Din pacate unde locuiesc (Otopeni) nu am spatiu acoperit si o sa car tot langa Mizil, unde langa casa am o anexa in care pot lucra. In caz ca am nelamuriri o sa apelez la forum si sper ca la final sa arate ca aceasta IMG_0898 | Flickr - Photo Sharing! .

Numai bine ,
    Marius

Marius,
    doar ca observatie; intre stilurile de lucru stitch& glue si strip nu sunt similaritati, deci, facand o canoe din placaj cu limitarile sale de forma care nu o sa-ti placa, nu o sa castigi multa experienta pentru cealalta.
    Din experienta mea, putina, la constructia de caiace, costurile unui strip sunt similare cu ale unui S&G, adica undeva la minim 1500 Lei. Proiectul din placaj al lui Storer, este doar aparent mai simplu daca te gandesti la zona de chila de exemplu, este insa mai degraba o stilizare a unei canoe si asta se va vedea si la modul cum se comporta pe apa
    Metoda strip este mai putin expusa sa-ti dea torsiuni in corpul navei, daca asezi formele corect pe bancul de lucru, in plus iti permite sa dai canoei tale curburi in spatiu, pe care S&G nu le permite, or, tu asta vrei, o forma de canoe asa cum toti ne-o imaginam, cu rotunjimi, cu treceri sinuoase de la mijlocul pantecos la capetele subtiri. In link-ul tau relativ la quick canoe 155 priveste a treia poza- ma gandesc ca asta vrei.

Smile

Orice informatie in plus ma ajuta. Clar nu se pot compara formele, dar si modelul din placaj arata cat de cat ok. De o canoe am nevoie sa o folosesc de 2 - 3 ori pe luna pe lacuri mici si balti. In acest caz ma gandesc ca una din placaj o pot baga peste tot fara sa stau cu grija. Recunosc ca este si problema timpului si cred ca pot sa termin mai repede una S&G.
    Doua intrebari:
    1. Cat de mari sunt diferentele dintre cele 2 tipuri in utilizare pe lacuri si balti ?
    2. Cat de mari sunt rinscurile sa apara torsiuni?

Multumesc mult pentru raspuns !

Greu de cuantificat diferentele.
    Ca sa-ti faci o idee, citeste topicurile: "caiacul din pod", si alte cateva recente despre wood duck simplu si dublu si vreo doua threaduri despre caiace strip. Mai sunt threadurile de canoe strip construit pe forum.
    Mai este literatura gramada pe afara.
    Dupa mine, de fapt sa faci un strip este mai usor , fiind sprijinit de banc(strongback) si de asezarea precisa a formelor pe acesta.
    Odata pregatirea facuta cu grija (boloboc) asezarea stripurilor este o chestiune de timp , respectiv 3-7 zile in functie de precizia urmarita. Daca lasi lemnul natur vei vrea sa ai sipcile cat mai apropiate, fara spatii. Daca mergi pe vopsire opaca, poti fi mai tolerant cu spatiile care se vor umple cu epoxisi chit(asa lucrez eu acum un caiac)
    La strip mai ai de slefuit intreaga suprafata pe cand la S&G suprafata este neteda.
    Odata slefuirea terminata, la ambele metode de lucru se merge asemanator cu epoxi, fibra, slefuiri succesive si epoxi pana esti gata de vopsire.
    Probabil colegii vor mai adauga si ei ceva.
    Eu nu afirm ca strip-ul este mai usor de facut, ci doar ca este cam pe acolo cu S&G, in plus iti da libertate mai mare in a obtine forma dorita, asta compensand pentru eventuala munca suplimentara.
    Daca esti dispus si dornic sa experimentezi, trebuie sa incerci ambele sisteme, mai mult, poti incerca si skin on frame numit de unii si fuselage frame
    Daca doresti doar sa ai o canoe pentru pescuit sau plimbari, dupa mine ar trebui sa faci din start ceea ce vrei, chiar daca mai studiezi putin.
    Apropos costuri, am cumparat de curand 4 coli de placaj okoume combi de #4 mm cu peste 500 ron si mi-am cumparat sipci de #6mm de la un gater care mi-a permis sa-mi aleg scandurile ce urmau sa fie facute "taietei", cu 400 ron pentru doua caiace

Klimm, multumesc mult pentru detalii. Sunt hotarat ca prima canoe sa fie cea din placaj. Saptamana urmatoare o sa vorbesc la Holver pentru placajul Okoume. Am vazut in planuri ca se poate folosi pentru podea plecaj de 6mm si pentru lateral de 4mm . Din pacate deoarece sunt necesare doar 3 bucati de 2500x1220 o sa fiu nevoit sa folosesc peste tot aceeasi grosime (5mm, sper sa gasesc la ei). Pe tot parcursul constructei o sa incerc sa fac multe poze si cu siguranta o sa va mai intreb cand am neclaritati.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Nu-ti face planuri pentru 5 mm, exista doar 4 sau 6 mm.
    Spor la treaba!

Banuiam ...

In cazul acesta cred ca o sa calculez putin sa vad daca se merita sa mai iau o placa in plus si sa folosesc 2 de 6mm si 2 de 4mm, asta in conditiile in care nu o sa o imbrac complet cu fibra. Obiectivul meu este sa fie cat mai usoara dar sa nu fie afectata rezistenta.

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

Fibra cred ca ar trebui sa fie peste tot,cit priveste greutatea la "barca "mea am folosit cam 5 kg de rasina plus intaritorul aferent. Dar eu am pus pe fundul barci la exterior 2 straturi de fibra si pe etrave 3. Sincer nu cred ca o sa o faci mult mai usoara lasind zone fara fibra , dar sint convins ca acele zone vor fi mult prea sensibile. Zic asta pentru ca in cazul meu dupa prima tura de mers pe Mures fundul barci are citeva "semne" ca ma gindesc sa ii mai pun un strat de fibra.

Ai dreptate. Astazi am luat planurile si instructiunile si m-am uitat putin prin ele. Se recomanda un strat de fibra pe podea la experior care urca putin si pe laturi. La toti care au construit-o si au respectat planurile (fara fibra pe tot exteriorul) nu am vazut probleme (din ce zic ei). Am mai gasit pe un forum pe cineva care a construi-o doar din placaj de 4mm. In planuri ei recomanda 5mm sau 6mm cu 4mm. Va rog sa imi spuneti daca este o diferenta foarte mare intre cele 2 optiuni pe care le am (4mm si 6mm), tinand cont ca o sa o folosesc doar pe lacuri si balti.

Legat de placaj, am urmatoarele optiuni:

1. 4mm
    2. 6mm
    3. 4mm si 6mm dar in acest caz trebuie sa cumpar o bucata de 6mm in plus.

Inca o data va multumesc mult!

Marius, doar o idee.... Am decupat repede din hartie dupa desenele ce ai pus, daca pui oblic bucatile fundului ies dintr-un placaj de 6, si laturile din doua de 4.
    In rest parerea mea, ca pot sa mergi linistit precum spune Michael, eu am facut PDRacerul dupa planurile lui, si totul a mers foarte bine.
    Si eu ma gandesc serios sa-l fac.....

Gyula
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Clipboard01.jpg‎  

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. prima barca.
    de sspoll īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 81
    Ultimul post: 20 Nov 2018, 01:12 PM
  2. prima mea barca...
    de raitmaerg īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 22