OpenCPN - navigatie gratis

Smokey

Mic barcaholic
Scriu acest mini-articol pentru că am promis mai multor prieteni că le descriu cum devine treaba cu OpenCPN, iar dacă tot scriu mai bine o fac pentru toată lumea.

Toată lumea a auzit de proiectul OpenCPN: un program de navigație open-source, așadar gratuit, cu facilități suficiente pentru navigatorul de croazieră obișnuit, fără pretenții de regate.

Softul e gratuit (mai sunt și altele, de ex. Sea-Clear II), dar problema se pune la hărți. Există în momentul de față mai multe soluții pentru hărți, unele gratuite și legale altele pe bani - citiți în continuare.

Revenind la OpenCPN - ajuns acum la versiunea 3, o mică maturitate - are mai multe funcții interesante care pot fi consultate pe site (OpenCPN | Official OpenCPN Homepage). Am să subliniez cele care mi se par mai importante:
  • Suport pentru hărți BSB - hărți raster (scanate) calibrate (vezi mai jos detalii)
  • Suport pentru hărți CM93 - hărți vectoriale (vezi mai jos detalii)
  • Interfață NMEA - pentru comunicație în timp real cu GPS-ul
  • Interfață AIS - pentru a conecta un receiver AIS
  • Interfață pentru autopilot
  • Pluginuri pentru Google Earth - mod de vizualizare dual
  • Vizualizare fișiere GRIB - util pentru traversade mai lungi

Bineînțeles, sunt și briz-brizurile obișnuite, cum ar fi vizualizarea hărții în diverse moduri, managementul rutelor, managementul waypointurilor, alarma de ancora, etc. Este un sistem multi-platformă, funcționează și pe Linux și Mac, suportă mai multe limbi (franceza, germana nativ) - se poate traduce inclusiv în limba română (aprox 670 de propoziții ar fi de tradus).

Revenind la hărți, am să reamintesc cele două tipuri de hărți care pot fi folosite în general pentru navigația electronică:
  1. Hărți raster - imagini scanate și apoi calibrate
  2. Hărți vectoriale - hărți digitizate după o hartă raster

Pe scurt, hărțile vectoriale sunt de preferat pentru că nivelul de detaliu este ajustabil în funcție de scara la care se vizualizează harta. Dacă sunt doritori, pot elabora subiectul.

Hărți vectoriale compatibile cu OpenCPN
Cele mai răspândite sunt hărțile CM93/v2, un format care este deschis și care aparține teoretic de Jeppesen, cei care publică hărțile C-Map. Discuțiile sunt mai complicate, fomatul definit în 1993 a fost la liber până prin 2009, iar apoi Jeppesen a introdus un format nou CM93/v3, de data aceasta proprietar. OpenCPN știe să citească hărțile în varianta CM93/v2, ultima actualizare a acestor hărți fiind în 2010. Copyrightul pentru aceste hărți e într-o zonă gri acum, așadar hărțile acestea se găsesc în diverse locuri pe net, de exemplu aici (!).

Hărți raster compatibile cu OpenCPN
Sunt mai multe tipuri, dar la modă sunt acum hărțile în format BSB/KAP (fișiere cu extensia .KAP) - care conțin imaginea scanată și informațiile de calibrare.
Surse de fișiere BSB/KAP:
Se pot construi și calibra hărți din orice hartă scanată sau captură de ecran (din Google Earth de ex), dar ca să ajungeți la formatul BSB (calibrat) e un pic de muncă ... nu intru în detalii.

Instalare și configurare
  1. Se descarcă programul OpenCPN de aici: Download OpenCPN | Official OpenCPN Homepage
  2. Se instalează conform instrucțiunilor din OpenCPN User Manual | Official OpenCPN Homepage
  3. Se instalează pluginurile dorite, aș recomanda: BSB4, Google Earth Plugin. Pluginurile se copiaza in directorul "plugins" (vezi manualul), apoi trebuie activate din meniul "ToolBox"
  4. Se copiază / dezarhivează hărțile într-un director pe disc.
  5. Se configurează locația hărților și se importă (există acolo niște opțiuni cu rebuild and rescan) - din meniul "ToolBox"
  6. Pentru CM93 există în meniu un slider cu nivelul de detaliere
  7. Se configurează celelalte periferice: sursa de NMEA (ex. folosesc Garmin eTrex), AIS, autopilot, etc

Pentru fișiere GRIB folositi Requesting grib files from Saildocs (2010-07-08) sau GRIB.US > Home - dacă sunt doritori pot detalia subiectul. Rezolutia la grib.us este de 0.5 grade, la saildocs e implicit de 2 grade, se pot cere si cu rezolutie de 1 grad.

Antenție! Folosirea OpenCPN nu e recomandată decât pentru informare, pregătirea rutelor și eventual ca sursă auxiliară de navigație!
 
Ultima editare:
Doua intrebari
1. se poate converti intr-un format pe care sa il recunoasca Garmin ( eu am un garmin etrex 20 care recunoaste OpenStreetMap si Openmaps precum si ROAD)
2. Delta este cat de cat prezenta in harti?
 
Ce-am scris mai sus este pentru navigatie costiera, hai si oceanica. In OpenSeaMap sunt si unele rauri mari din Europa si partea civilizata a Dunarii, Delta nu prea.

Pentru delta cred ca ti-am scris in alt post, cea mai buna varianta este Ro.A.D. varianta 2010 (se mai gaseste pe ici pe colo) sau 2012 (care inca nu a fost cracuita, se pare ca nu se poate). Ca sa fii linistit, cumpara cu 570 RON varianta SD card a hartii si nu mai ai probleme, ai si updateuri gratuite: Garmin Romania
 
link-ul nu functioneaza pe motiv de "infringement of copyright".
si o intrebare de fraier (rau!): am descarcat harti, cred ca NOAA, ex: "ENC Kaarten Nederland 2013" si dezarhivat. sunt fisiere cu extensie .000 si, uneori, cite unul catalog.031. Dupa scan si database rebuild, in tools-charts, imi apar zone conturate (cu verde, in cazul meu) dar nu functioneaza harta, respectiv nu vad detalii. unde gresesc?
ecranul arata asa:
 

Atașamente

  • harta.jpg
    harta.jpg
    28.7 KB · Vizualizări: 54
Nici mie ...Am incercat.
Eu am pe telefon ...(sistem de operare Android) instalate :
Osmand ....free , foarte bun . https://play.google.com/store/apps/details?id=net.osmand&hl=ro
Poti stabili ruta, din mai multe puncte , masoara distanta ...la un touch pe ecran ai si coordonatele punctului ...Merge. E Free !
Un IGO ...cu hartile pt Europa ...pt. masina ... Free ...http://thepiratebay.se/torrent/7119702/[ANDROID]_iGO_8.4___Europe_Maps_2012
si un compas ...https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apksoftware.compass&hl=ro care iti da pozitia ( coordonate ) ,compas, viteza si altitudine. Bineinteles ca busola magnetica o folosesc la orientare, dar pt coordonate si viteza e bun acest gps.
Eu nu am mari pretentii ...e un telefon. Ar merge mai bine pe o tableta cu ecran de 8-10 inch...
Nu ai nevoie de nimic ...Alimentare ...si sateliti .
 
Ultima editare:
Nu stiu ce harta e asta, s-ar putea sa fie o harta doar cu informatii despre porturi, maree sau curenti- incearca sa dai click pe porturi sau alte icoane care apar.

Daca linkul zice de copyright ... asa o fi, probabil ca au reaparut prin alta parte.

Asta e dezavantajul la sculele gratis, trebuie sapat un pic pana sa pun pe picioare..

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
 
Din pacate n-am stat sa aprofundez, dar sunt discutii amanuntite despre OpenCPN pe cruisersforum.com: OpenCPN - Cruisers & Sailing Forums .

Nu stiu sa spun despre OpenCPN, dar o solutie open-source tot din domeniul naval, initial dezvoltata de cativa amatori pentru nevoile proprii, a ajuns deja materie de studiu in facultati. E vorba de Freeship, si varianta comerciala, Delftship. Asta arata ca domeniul open-sorce nu e chiar de lepadat.

Din ce am mai citit sporadic pe cruisersforum, inca sunt probleme cu OpenCPN. Pana la urma, cel mai bun review va fi facut de vreun barcagiu care va fi folosit softul la navigatie reala pe mare. Si eu sunt interesat de acest soft, dar momentan e prioritara scula plutitoare pe care-l voi folosi.
 
link-ul nu functioneaza pe motiv de "infringement of copyright".
si o intrebare de fraier (rau!): am descarcat harti, cred ca NOAA, ex: "ENC Kaarten Nederland 2013" si dezarhivat. sunt fisiere cu extensie .000 si, uneori, cite unul catalog.031. Dupa scan si database rebuild, in tools-charts, imi apar zone conturate (cu verde, in cazul meu) dar nu functioneaza harta, respectiv nu vad detalii. unde gresesc?
ecranul arata asa:

Incearca un zoom in zonele conturate cu verde.
 
E colorata frumos, as face-o poster de pus pe perete! E greu de descarcat (FTP-ul tau cam da rateuri), poate faci o varianta mai mica, eventual cu una si mai mica de pre-vizionat ca sa stie lumea despre ce e vorba.

E cam in urma insa, detalii esentiale lipsesc, harta OSM mai ales in varianta Pupezicii e mult mai folositoare.

Multumim!
 
Scuzati va rog postarea, nu stiam de harta Pupezici, este intradevar mult mai completa. Macar ma bucur ca v-a folosit la ceva (poster). Totusi ne avind acces la harta Pupezicii o sa ma multumesc cu ce am, ca doar aici vorbim de OpenCPN.

Multumesc pentru sfat.
 
Sa stii ca aia cu posterul e chiar pe bune, mai am cateva harti ale Deltei demne de pus in rama, inclusiv cea din 1911.
Si harta Pupezicii se poate calibra si pune in OpenCPN!
 
Harta Pupezicii e a Pupezicii ca din nus'ce motive de copyright nu se poate pune la free download, ideea este alta, ca doar nu o sa mergem cu laptopu' prin delta sa ne orientam, dar o harta bunicica si calibrata pe deasupra te ajuta mult sa scoti niste puncte intermediare si sa definesti un itinerar intrun GPS Garmin de mana. Mai e varianta Google maps dar e varza pentru un incepator ca mine. Si programul asta OpenCPN pare OK si mai e si free si mai si accepta semnal GPS , NEMA pe serial si usb si garmin. Cam asta era ideea. Pana in vara tot reusesc eu sa o calibrez ...
 
Salut,
pot conecta Garmin etrex10 prin cablul usb ca si receptor gps pentru a o folosi in navigare? Am un receptor gps pe bluetooth si acesta nu am reusit sa il configurez pentru a fi recunoscut sa pot naviga. Inca nu am garminul, dar vreau sa il cumpar.
 

Back
Sus