Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Topic: Barca din polistiren extrudat?

Senior Member Iuliutz's Avatar
    Locația
    Alba Iulia
    Posturi
    107

Default Barca din polistiren extrudat?

Dupa ce am rasfoit prin diverse topicuri si site-uri informatiile despre constructia unei barci mi-a casunat o idee.
    Se poate construi o barca din polistiren extrudat armat cu fibra de sticla ca sa duca 2 nebuni la pescuit?
    Ideea e (ma rog...imaginatia mea bolnava) ca sa lipesti polistirenul extrudat de 5 mm sau mai gros, mai multe placi una peste alta, petrecuite cumva, pana ii dau forma unei barci, dupa care sa armezi totul cu fibra de sticla pentru siguranta si impermeablitate, iar la sfarsit un strat de vopsea pentru barci pentru aspect.
    Ce ziceti? Visez eu sau chiar ar merge?
    Imi amintesc cand eram mici, gaseam polistiren de la ambalajele diverselor lucruri si ne ciopleam in el barcute pe care le plimbam cu o vela din hartie infipta intr-un bat in mijlocul polistirenului sculptat in forma de barca pe baltile din fata blocului! Misto, nu? Nu stiam de ce imi plac acum barcile........desi nu am numai una gonflabila cu vasle.

Cateva consideratii; Pex-ul este material alveolar deschis, adica daca ajunge in contact cu apa accidental, ia apa in timp . In rest, cu grija, ai putea construi o structura sandwich care sa satisfaca la conditiile de rezi impuse dar, ai nevoie de straturi intermediare de fibra intre placi pentru asta. Treaba bine facuta ar da si o flotabilitate buna in caz de rasturnare. Cred insa ca ar fi destul de laborios si nu stiu daca nu cumva mai scump decat strip. Din aceste motive eu n-am indraznit desi m-a furnicat
    Last edited by klimm; 25 Jul 2012 at 09:30 PM.

Locația
    Alba Iulia
    Posturi
    107

in cazul asta, oare se poate inlocui cu expandat? M-am gandit la PEX pentru ca e mai tare comparativ cu expandatul.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    417

Aici ai un proiect cu o barca din polistiren: Duckworks - Total 100 Percent Opposites

Nu ştiu de ce nu le-am dat niciodată un email să îi întreb cum a mers, dar dacă o faci tu aş fi interesat de răspuns.

Daca ma intrebi pe mine, eu nu sunt constructor de barci si nu ma pot pronunta asupra viabilitatii unui astfel de proiect. Iti atrageam doar atentia asupra unor probleme posibile . Expandatul ia si el apa in mod cert.Cred ca probleme pot aparea doar daca ai un element fisurat care inglobeaza polistiren si nu ai aflat. Marea provocare cred ca este sa gandesti structura destul de destept incat sa nu-ti faci viata mai grea decat permite politia.
    M-am gandit la toate astea cand voiam sa-mi fac un caiac de ape repezi din fibra cu miez de polistiren . Imi parea extrem de interesant si usor sa lipesc blocuri intre ele si apoi sa le cioplesc dandu-le forma dorita . Dupa o scurta cugetare si documentare mi-a trecut si mi-am luat un caiac de PE facut pentru asta. bafta la documentare, uite ca ai primit deja un link interesant.

6.  

Locația
    Alba Iulia
    Posturi
    107

Multumesc! Nu mă apuc de făcut încă nimic dar nu se știe niciodată! Dacă as sta la casa sau as avea un garaj ar fi mai ușor, insa așa, la bloc e cam nasol!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

M-a batut si pe mine gandul, citeste postul lui solpet: http://www.barcaholic.ro/f5/construc...puma-1485.html

Vroiam sa fac un Pantanal 25, dar mi-a trecut. Uite aici o constructie completa: Sailboat VEGA-Home Page
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Versiune simpla pentru aparament e sa iti cumperi o pneumatica sau un porta Bote.

Poti sa iti faci insa o barca plianta din placaj in... apartament daca ai nevasta intelegatoare si camere nefolosite.

Aporopos de Foam Strip building vezi si link-ul
    Bateau2.com - Technical support for builders

Dar pentru un amator incepator constructia din placaj in tehnica stitch-and glue e cea mai simpla si da rezultatele cele mai bune pentru efortul depus.
    Last edited by mihaif99; 25 Jul 2012 at 11:26 PM.

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    344
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by mihaif99 View Post
    Dar pentru un amator incepator constructia din placaj in tehnica stitch-and glue e cea mai simpla si da rezultatele cele mai bune pentru efortul depus.
    Just, daca ramanem la forme rel. simple, la care suprafetele sunt parte din trunchiuri de con, si ca ataare sunt desfasurabile
    ( intr-un plan -->avantaj trasare pe placaj).
    In literatura engleza calitatea respectiva este referita de regula sub notiunea "developable surface"

Daca se doresc suprafete mai complexe , trebuiesc cautate alte cai.

Adaugand cate ceva la postarea citata de Smokey ( multumesc, aproape ca uitasem de existenta respectivului "entry")
    raspunsul este, da, se pot construi barci, dar de regula

a) cele realizate din spuma PVC cu celula inchisa total (sau aproape total) inert la apa sunt constructii ultrausoare,
    barci de competitie, catamarane menite sa doboare recorduri de viteza etc.
    Spuma in sine este rel. scumpa (dar se pot face economii enorme de timp)
    iar aplicarea "pielii" din tesatura de fibra de sticla, carbon sau rasini aramidice (Kevlar) presupune laminare in vid, si utilizarea tehnicilor de infuzie,
    care la randul lor presupun un nivel de cunostiinte rezonabile

b) cele realizate din polistiren expandat sunt menite constructiei de forma (sablon pozitiv, primar)
    Se pot realiza si barci unicat ( "one off") dar materialul avand celule deschise , "sigilarea" depinde integral de calitatea (si prelucrerea) laminatului pe straturile interioare si exterioare
    Atasat povestea unei mici aventuri cu un model sit-on-top
    https://plus.google.com/photos/11526...93823845578081

S-a cerut un proiect (de fapt doar un studiu de forma) in faza initiala.
    Lucrand cu un prieten designer, am hotarat (ad-hoc) sa acoperim macheta 1:1 cu un laminat,
    astfel putem deduce cate cava si despre comportamentul pe apa.

Timp limitat, curiozitate crescanda, am aplicat un singur strat e tesatura (cca 100.. 120g/m2 )
    Bineinteles ca au ramasi pori deschisi (mai ales ca am sarit peste aplicarea unui pre-coat, trebuia sa ne incadram in 3 zile , cu totul).
    Cantarit obiectul inainte de lansare si dupa, am constatat ca s-a ingreunat cu cca. 1,2 kg dupa balaceala de cca. 3 ore...

A durat cam 4 luni sa-si revina la greutatea initiala, stand intr-un garaj, cat-de-cat bine ventilat...
    Last edited by solpet; 26 Jul 2012 at 06:51 PM.

Senior Member niscu's Avatar
    Locația
    Galati-Tulcea
    Posturi
    144

Vazand ca aici se discuta despre posibila constructie de barca din materiale "nebanuite" zic si eu despre o idee de-a mea care parea initial"fara costuri"iar acum e trasa pe dreapta. E vorba decpre realizarea unei matrite din lemn ieftin si apoi cu pensula urmand sa aplic mai multe straturi succesive de material plastic rezultat din dizolvzrea PET-urilor,pana se ajunge la grosimea dorita,detasand-o apoi de matrita. Asi face si acum asa ceva daca substanta ce poate dizolva PEt, nu ar fi foarte scumpa,extrem de toxica [chiar si prin simpla inhalare a vaporilor] si imposibil de procurat. Am dat multe telefoane in cautarea solventului" pana cineva m-a atentionat ca e periculos pana si sa ma interesez de asa ceva. Daca stie cineva o modalitate comoda de dizolvare PET,il rog sa ma lumineze.[cu flacara sau generator de aer cald nu iese nimic omogen]

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. cine vrea sa se cupleze pt un bidon de rasina aplicabila pe polistiren??
    de ahilesz în topicul Cuplaje achiziţii materiale
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 24 Jul 2011, 03:55 PM
  2. Constructie kaiac din polistiren extrudat
    de ahilesz în topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 87
    Ultimul post: 5 May 2011, 12:17 PM

Tags for this Thread

Bookmarks