cum fac o padela in caz de urgenta?

sal. sunt nou pe aici, posesor de caiac. momentan il testez pe lac si- mi place f f mult. o sa merg in delta cu el.

ok! o sa iau o padela ..si daca o pierd? sau o fura cineva..o rod mistretii...etc?

CUM improvizez o padela gen "survive" care sa ma scoata din necaz?

astept idei, sfaturi de la cunoscatori.

un prieten a venit repede cu o idee: 2 peturi + o prajina! din trestie..sau ce mai putem gasi pe acolo..
 
Iata o tema noua. Nu m-am gandit inca, la asa ceva... cred ca as sterpeli papucii unuia care poarta 45 la picior, si ii leg pe vreun lemn sau vreo bara si fug repede sa nu ma prinda "talpaul" ca altfel ...nici nu vreau sa ma gandesc !
 
@zztop, ia-ti o padela demontabila ieftina si poart-o cu tine in bagaje. Pe langa multitudinea de lucruri nefolositoare carate in caiac la fiecare tura, aceasta, padela adica, va trece neobservata. Sper ;).

Daca iti place aventura... merge si asa cu improvizatii.
 
@zztop, ia-ti o padela demontabila ieftina si poart-o cu tine in bagaje. Pe langa multitudinea de lucruri nefolositoare carate in caiac la fiecare tura, aceasta, padela adica, va trece neobservata. Sper ;).

Daca iti place aventura... merge si asa cu improvizatii.


OK. e bine sa ai backup, dar ideea era de improvizatie. cei care fac ture lungi au mereu 2 padele? probabil...dar as vrea sa stiu ce fac in caz de nu mai am nici o padela!. dam cu mainile! :)
 
Iata o tema noua. Nu m-am gandit inca, la asa ceva... cred ca as sterpeli papucii unuia care poarta 45 la picior, si ii leg pe vreun lemn sau vreo bara si fug repede sa nu ma prinda "talpaul" ca altfel ...nici nu vreau sa ma gandesc !

ahaaaa, fu2-10cur, sa ma pazesc. Eu port 47, stati pe langa mine.
 
o sa iau o padela ..si daca o pierd? sau o fura cineva..o rod mistretii...etc?

CUM improvizez o padela gen "survive" care sa ma scoata din necaz?
Eu zic sa ramai la principiul -Keep it simple!
Asa ca pastreaza mereu o lingurita de la serviciul de cafea in buzunarul de la vesta , sau - ce-i sigur este sigur!
fa-i si o gaura in coada si leaga cu sfoara de centura!!! ;)

Lasand gluma la o parte:
A) Varianta pentru constructor indracit
- o sipca de larice sau frasin (fasonata cu rindea, raspila , briceag sau ce ai...)
- o placa decupata din placaj marin de 6-8 mm
- cele doua piese se incleieaza (cu clei epoxidic, in cantitati mici se gaseste la orice mag. maí mare de materiale de constructii)
- 2-3-4 straturi de lac (de parchet, sau "de barca")
si gata este padela!
Nota: frasinul este f. elastic si rezistent in stare uscata, dar putrezeste repede in stare uda.
A se proteja de apa, prin N straturi de lac.


B) Varianta pentru oameni comozi
Te duci la un magazin de articole pescaresti si cumperi o vasla pentru barca pneumatica.
Coada de regula este din tub de aluminiu, lopata din polietilena, dar macar nu va fi devorata de mistreti :)
 
Ultima editare:
ZZ, daca n-a mai ridicat nimeni problema asta, inseamna ca din multitudinea de caiacisti, nimeni nu si-a pierdut padela, nici nu i-a furat-o mistretul nici nu i-a ros-o infractorul :) .
1.Daca te temi ca ai putea-o scapa in curent sau ti s-ar putea scufunda, exista un mic accesoriu: o curelusa elastica cu prinderi la cele doua capete, care ataseaza padela de caiac. Asta nu poate da gres.
2. Daca te temi ca lasi caiacul singur si dispare padela, atunci nu-l lasa :). Un hot va gasi multe alte lucruri de luat din caiac, pana la padela.
3. Daca ti se intampla ceva, cumva si iti dispare padela , orice lucru care prinde apa, e bun pentru a te deplasa . Poti vasli foarte simplu si cu un bat ale carui capete le tesesti cu cutitul tau vanatoresc :D . Prinde apa foarte bine, daca vrei sa te edifici, priveste padelele "Enot" facute maiastru de prietenul nostru Viorel .http://enot.ro/images/image17718546.jpg
 
... Sau din foaia de cort si betele lui faci o vela. Sau iei spatarul de la scaunul de caiac si il folosesti. Sau cum am vazut ca facea Bogdan Buciu :) ... dadea din maini.
 
Pai da, asa si trebuie! :agree:
Tricoul cu care ai plecat de-acasa si un bat cu doua crengi in Y, rupt dintrun copac oarecare, se gaseste. Putina imaginatie, te rog!


bun si asa! in orice caz, as ramane la varianta cu peturile, ca doar nu le arunc in Delta dupa ce le golesc! oriunde merg nu las in urma mea plastice si alte prostii! cand urc pe munte, innebunesc cand vad peturi goale de bere aruncate in natura! nu voi intelege niciodata de ce este atat de greu sa cobori cu petul gol si sa l arunci la gunoi...daca ai putut sa l urci sus plin!!!!!!!!!! in fine...

voi incerca sa improvizez o padela din lemn, una din trestie si una din peturi! si le voi teste pe lac..
 
Am cumparat ieri din Dedeman un set demontabil ce se poate transFORMA in padela sau 2 vasle. Mici ce-i drept dar ... la 26 de lei este perfect. Setul.
 
Sunt foarte sensibile la imbinarea cozii (manerului, cum ii spune?). Am patit sa se rupa de la filetul de imbinare. Dar la nevoie sunt foarte bune.
Eu am in barca un set cumparat din Selgros cu 60 - 70 lei, nu mai retin, cu coada de aluminiu si padela dintrun plastic negru, destul de dur. Au si o mufa cu care se unesc cele doua formand o padela si daca nu ma insel, am vazut intro poza de-a lui Guzi unele asemanatoare. Dar totusi nu-mi lipseste din barca o pereche de rezerva din cele prezentate de colegul Kzoli.
 
Cele cu coada de aluminiu sunt mult mai rezistente intradevar... era un timp cand foloseam exclusiv asa ceva pe mures fiindca am "pierdut" sau rupt prea multe padele incat sa imi permit ceva mai scump pe acele portiuni... singurul dezavantaj in afara faptului ca era mai grea decat cu cele eram obisnuit era ca dupa un timp gaurile de imbinare de la pale se largeau si miscau, insa un pic de banda adeziva, scotch era iarasi fixa... Cele prezentate din plastic e bine sa aveti ca rezerva ... sunt foarte usori, ocupa spatiu mic, si la nevoie te scoate din impas :) . Va doresc tuturor, sa nu aveti nevoie de vasle de rezerve.
 
Mai bine dai o fuga la decathlon iti cumperi o lesa de padela si ai rezolvat problema pierderi acesteia :p
asset_30259644.jpg
 

Back
Sus