Articol: OpenCPN - navigatie gratis

CM93/2 (vezi link din text) zic ca-i suficient. Nu are extensia de dig din Tomis si marina din Eforie, dar in general e OK. Daca te intereseaza anumite zone iti fac capturi de ecran sa vezi care-i treaba. Chiar si ce lipseste, cu o comparatie cu pluginul din Google Earth iti pui la punct repede totul.
 
buna, pentru openCPN cunosc pe cineva in Constanta care are softul cu toate hartile si vinde GPS receiver cu 150 RON,
pt Sea-Clear II va pot da hartile BA(hartie) pt E Mediterana de la Italia spre E, cu toate insulele grecesti,M Egee, M Marmara, Bosfor, Dardanele, M Neagra, hartile trebuiesc scanate si calibrate, asigur si suportul material, lipseste forta de munca si vointa,
eu am folosit open CPN din Grecia pana in Mangalia si am fost multumit,
va astept la un gin-fizz
 
Pai nu mai trebuie scanat nimic, se gasesc toate gata facute pe net, vezi mai sus ...
 
Pai nu mai trebuie scanat nimic, se gasesc toate gata facute pe net, vezi mai sus ...
vorbeam de harti BA corectate pana in mai 2012, eu pe nava folosesc Sea-Clear II, pt a supraveghea ofiterii de cart daca respecta cursul, si prefer sa scanez si calibrez harta de lucru, dar fiecare cu tabieturile lui
o zi buna si va astept la un gin fizz
 
Am inteles, daca pui pe tranfer.ro scanurile am sa incerc sa le convertesc in BSB/KAP.
 
are cineva harti mai noi?...adica 2012.... eu lucrez cu cm 93 v2 si niste harti luate de pe diferite site-uri care apar in meniul help din open cpn
 
Am si eu o intrebare, nu ma pricep deloc, este disponibila si harta deltei? din periferialele care se pot cumpara, ce am vazut pe site, se poate folosi si ca radar , auto-pilot sau ce resurse mai are is tare curios. help, scoate-ma din ceata
 
harta Deltei / open cpn

Am si eu o intrebare, nu ma pricep deloc, este disponibila si harta deltei? din periferialele care se pot cumpara, ce am vazut pe site, se poate folosi si ca radar , auto-pilot sau ce resurse mai are is tare curios. help, scoate-ma din ceata
Din ceea ce s -a discutat mai sus reiese ca se poate scana si calibra o harta pe hirtie, care apoi se introduce in sistem. Deci se poate introduce si o harta a Deltei scanata si calibrata. Asta daca ai o harta buna a Deltei, pe hirtie.
 
Intrebare de fraier (rau!): am descarcat harti ex: ENC Kaarten Nederland 2013 si dezarhivat. sunt fisiere cu extensie .000 si, uneori, cite unul catalog.031. Dupa scan si database rebuild, in tools-charts, imi apar zone conturate (cu verde, in cazul meu) dar nu functioneaza harta, respectiv nu vad detalii. unde gresesc?
ecranul arata asa:
 

Atașamente

  • harta.jpg
    harta.jpg
    28.7 KB · Vizualizări: 8

Back
Sus