Barca regie proprie 5m 20 Cp , ape interioare.

Salut

Doresc sa construiesc o ambarcatiune de 5m echipata cu motor max 20 de cai. Asa ceva nu trebuie inmatriculat dar..
Oare chiar nu trebuie sa fie inregistrata aceasta ambarcatiune, pot sa o las pe Dunare si sa ma dau liber?

Poate s-a mai discutat asa ceva dar eu unul am cautat si nu am gasit raspunsul.
 
Salut Vali si merci pentru raspuns.

Ce am inteles eu din acel post si corecteaza-ma daca gresesc:
-declaratie notariala pentru ambarcatiune
-acte motor
 
Exact, iti poate confirma de exemplu si byteworks, care a si plecat de cateva ori din tara cu barca. Daca mai sunt nelamuriri, ne conversam in celalalt "cuibar", cel de la semnatura ;).
 
Acu' ca te-ai lamurit, da si tu ceva detalii despre constructie.
Subiectul ma tenteaza si pe mine, chiar am vreo doua proiecte in Free Ship, la vreo 5,3 m, cabinate amandoua, una o adaptare dupa Dolphinul lui Svensons si una conceptie proprie. Prima cu motorizare mica iar cea de a doua mai mare.
 
Pai ce sa zic, tot studiez si caut pe net inca din iarna un proiect care sa se incadreze in cerintele personale :)
-barca de pescuit
-fara inmatriculare
-cat de cat usoara sa o las singur la apa fara probleme
Pana la urma m-am oprit la Fast Skiff 14 de pe bateau.com si o sa comand planurile in toamna-iarna anul acesta in ideea de a ma apuca in primavara de constructie. Pana atunci, mai caut furnizori,mai strang materiale..mai strang bani :)
 
Domnilor ,..tot respectul pentru rapiditatea cu care ati ajuns sa micsorati aria de posibile proiecte. Eu incerca sa iau o hotarare de 2 ani. Am inceput cu o lista de revendicari",iar proiectul castigator ,in prima faza a fost Nootka Sound /Joe Dobler. De atunci cred ca i-am mai spus nevestei ca m-am hotarat la un proiect,de vreo 10 ori. Dar nu disper,pana si cautarea i-mi face placere. Dupa Nootka ,au urmat : sea bee, Hartley 16-18,Adelie 16, South, Liza Jane, weekender, Q17, Elver........................................................................,iar acum au ramas in concurs doar patru OPN-uri [obiecte plutitoare neidentificate]
-o canoe cu flotor si vela in stil Hawai,dar totusi diferita de Gary D.
-doua barci pentru apa oricat de albastra[asta e pentru un,..........viitor]-TLC 19 [D.D.] si Swaggie [J.W.]
-Ultima varianta cred ca e si cea castigatoare,mrs.Chuck,de la Duckworks mi-a raspuns ca o pot construi si numai din fibra cu rasina poliesterica. Barca are 6,1m ,din care 5 m cocpit,iar restul 3-4m cabina :D. Nootka Sound-adica primul proiect la care m-am oprit acum 2 ani :confused::eek: Daca va interesa pe cineva voi da explicatii amanuntite pentru alegere.Atasez cateva imagini :
Tox,exista un proiect gratuit de barca ce gliseaza cu 15cp si care cred eu ca se comorta mai bine pe valuri decat un Garvey. E posibil sa-l stii :Marry Maid
 

Atașamente

  • nootka_sound4.jpg
    nootka_sound4.jpg
    26.8 KB · Vizualizări: 84
  • ygdkhfjd.JPG
    ygdkhfjd.JPG
    11.3 KB · Vizualizări: 70
  • iorj3l;we.JPG
    iorj3l;we.JPG
    12.1 KB · Vizualizări: 70
Ultima editare:
Marry Maid e un proiect clasic,dar economic si frumos.
 

Atașamente

  • FastDouble.jpg
    FastDouble.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 65
  • Tandem%20Kayak%2017%20Sep%2005%20Launch_0.jpg
    Tandem%20Kayak%2017%20Sep%2005%20Launch_0.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 72
la el ma uitam acum, nu stiam de el.
Difera un pic de fast skiff :) seamana mai mult cu ce am acum si este si mai grea decat fs
 
Asa e Ciby,unde mai pui ca eu am inca masa de la garnitura Balea,care e extensibila ,rezulta- deplasament variabil :D



Tox,nu am citit cu atentie textul, dar e posibil ca deplasamentul de 910lbs sa se refere la capacitatea de transport si nu la masa proprie. Nu cred ca se poate face sa gliseze o barca avand greutatea proprie de 400kg cu 10-16 cp.:confused:
 
Ultima editare:
Cu siguranta nu este masa proprie, este capacitatea de incarcare. Eu m-am uitat si am comparat Hull weight care este aprox 125 la Merry si 84 la FS care deasemenea are capacitatea de 950 lbs deci cam 400kg.
Merry este un pic mai lunga dar latimea este mai mica decat la FS din cate am vazut eu.
Ca idee vreau ceva usor sa pot sa o "arunc" pe Olt, Dunare peste weekend, sa ma duc la pescuit.
Cu siguranta sint mult mai multe modele de care nici nu am auzit dar mai este timp pana in iarna sa ma informez .
 
Am inteles. Nu prea ne potrivim, eu vreau un minicruiser motorizat, utilizabil si la pescuit.

cam spre acelasi tip de ambarcatiune visez si eu
se poate "scoate" asa ceva in limita neinmatriculabilelor?
ar putea 20CP sa urce cu asa ceva pe Dunare?
 
Aici am postat cele doua variante si ceva caracterisici.
De scos in limita neinmatriculabilelor se poate, 5,4m cu 20 Hp nu trebuie inmatriculata.
Si de urcat pe Dunare, de ce nu? Urca lagunele cu 5 cai si un motor de 20 n-ar putea urni o barca de 5m cu vreo 4-5 sute de chile la bord?
Dunarea curge cu cativa km/ora, 4-5, nu mai mult.
 
de urcat e clar ca urca dar nu m-am exprimat eu chiar cum trebuia: cam cu cat ar urca? si aproximativ la ce consum de combustibil?
ma gandesc ca greutatea totala deplasata ar fi undeva pe la o tona si sa pui 20 hp sa impinga asa ceva nu prea mai merge in regim economic.

pe de alta parte, cam cat timp poate fi tinut un motor de talia asta in regim de mars "fortat"? ii poti cere sa urce 150-200 km pe zi? sau care ar fi "limita" reala, plauzibilia, astfel incat sa nu schimbi motorul a doua zi...
 
Pentru Dolphinul modificat, primul proiect, a doua imagine prezentata, cel desenat cu albastru, in regim de deplasament avem urmatorul grafic:


calculrezistentadeplasa.png


Dupa cum observi, cu linie neagra este graficul puterii necesare la elice, a carei scala este in stanga, iar pentru o viteza maxima de deplasament de 11 noduri (11*1,85 km/h=20,35 km/h) este nevoie de 6kW, adica in jur de 8 hp. Peste 11 noduri intra in regim de semideplasament si implicit in zona de betiv insetat, pardon, zona neeconomica! Asta pentru informatiile afisate in stanga, draft 0.25 m, deplasament 0.82 tone.
Bineinteles ca tot ce ti-am prezentat este teorie, si sper ca odata, candva, sa-ti pot confirma si practic!
Se poate monta pe oglinda o pereche de trimtabs ce o va ajuta la glisare. Dar deja intram in alta sfera si imi prind urechile!
Pentru cel de al doilea proiect, pe pagina unde este postat (vezi link-ul de mai sus) am pus un grafic.

Cat despre regimul de mers al motorului, la mine se intampla destul de des sa merg 1-2-3 ore cu motorul in blana (Mercury 20 hp, 4 timpi), de fapt nu prea des, doar cand ies in balta. Totusi, in aceste ore mai reduci cateodata, mai la un val facut de vre-un coleg de drum, mai la cate o curba stransa (de regula intersectii), mai o statie pisu, dar in principiu cam 90% din timp merg cu el aproape in blana. Vara trecuta, in august am lasat barca la apa la Nufaru si am mers pe Sontea, mai sus de intersectia cu Razboinita, cu o mica pauza la Maliuc, aproape numai in blana. Eram trei persoane cu bagaje pentru o saptamana, barca incarcata la maxim, cred eu, in jur de 750 kg. Am un papuc cu deadrise variabil, cu 0 grade la oglinda. Forma dedicata pentru glisaj. Viteza medie a fost de vreo 25km/h. La intoarcere, la fel.
 
Ultima editare:

Back
Sus