ROAD 2012

Am cumparat ROAD 2012. Primele impresii nu sunt imbucuratoare :

ROAD 2012 si Basecamp nu sunt compatibile la data de astazi :( si se pare ca nici in viitor.
As fi vrut sa imi fac trasee in Delta pe harta detaliata dar se pare ca pot accesa doar basemap-ul.
Oricum partea cu firmware custom m-a indispus.
Merge pe GPSMAP 78s si inca nu e compatibil cu GPSMAP 526s.
In weekend ma duc sa il testez in Delta in paralel cu ROAD 2008.
 
Nu merge decat pe GPS, nu merge in Mapsource pe PC nici in Basecamp pe Mac. Varianta Mapsource a fost promisa pentru aprilie dar probabil ca e mai usor sa transformi un firmware decat aplicatia pe PC, cred ca nici licenta de utilizare nu-i lasa sa faca modificari, asa ca strategia domnilor de la Sheba cu criptarea speciala in scop de protectie anti-piraterie ofera aceasta solutie limitata, cam greu de digerat de multi utilizatori.

Eu unul fara sa-mi fac temele acasa nu ma simt bine, caci si etapa asta a calatoriei are farmecul ei. De fapt calatoria incepe cu mult timp inainte de a pleca si se termina cu destul timp dupa ce-am revenit acasa.
 
Sheba cu criptarea speciala in scop de protectie anti-piraterie ofera aceasta solutie limitata, cam greu de digerat de multi utilizatori.
Fara Mapsource se pierde destul de mult din farmec, si mai ales "calatoriile virtuale" :) sau planificarea rutei,
dar am o intrebare catre cei care eventual ati testat ROAD2012.

Exista in versiunea ROAD2012 fata de ROAD2008 pe zona Deltei Dunarii inbunatatiri substantiale?
(detalii topo, acuratete marita , date hidrologice/ adancimi etc )

Personal nu ma intereseaza
- nici faptul ca rutarea in varianta veche este slabuta (folosesc alta harta pe drumuri)
- nici faptul ca baza de date e cam "nepieptanata" si mare (SD-cardurile recente sunt oricum destul de incapatoare)
- viteza generarii hartii este redusa (cel putin la varianta veche) dar majoritatea noastra vrem sa utilizam informatia pe apa, la viteze de deplasare rel. mici
(cel putin fata de rata de reimprospatare si centrare a hartii cu care suntem obisnuiti pe sosea...)

ma intereseaza doar acuratetea hartii si daca /eventual s-a inbunatatit ?


De fapt sunt multumit si de "lentoarea" variantei vechi,
caci in Delta se schimba asa de multe de la an la an , incat cel mai bun update de multe ori este sa stai de vorba cu pescari locali.
_________

Daca cineva (dintre barcaholici) ar putea sintetiza o comparatie intre cele doua variante (2008/2009 si 2012) cu accent pe apele navigabile,
ar fi un set de informatii f. utile....
 
Ultima editare:
Update

@Smokey : am cumparat varianta download.

@solpet : nu am sesizat schimbari fata de varianta 2008. Se mentin problemele legate de denumiri. Canalele navigabile sunt ok, probleme minore la contururi. ROAD 2008 e off destul de tare la cursul Dunarii intre Galati si Tulcea - ROAD 2012 nu am testat pe acea portiune deoarece in 2012 mi-am mutat barca la Tulcea. Conditii de test : pe barca am montat un 526s cu 2008, am pus langa un 78s cu 2012.

Problema de planificare a rutelor si vizualizare a trackurilor am rezolvat-o (nesatisfacator) instaland in Basecamp harta de la OpenMaps.
Am comparat ROAD 2008/12 si cu Navionics iPad/iPhone. Navionics nu stie amenanjarile de pe canalul Sulina, fapta ca Imputita e inchisa la jumatate, etc. Poate Navionics 43XG Gold XL9 e mai buna.
 
Concluzie personala

Pana nu se va putea folosi cu BaseCamp sau HomePort ROAD 2012 reprezinta o investitie proasta pentru un barcagiu pe Delta/Dunare. Cine are ROAD2008 sa il pastreze.
Pentru cine isi doreste rutare, ROAD 2012 nu este stralucit, desi se lauda cu cea mai mare acoperire la nivel de numar de strada. Nu a gasit adresa din Galati a parintilor mei - care au numar postal de 5 ani. Pentru rutier recomand iGo pe iPhone/iPad.
Au ramas de investigat custom maps pentru Garmin, cele 2 harti Blue Chart care acopera Marea Neagra si Dunarea (VEU504S - varianta retrasa si VRU002R - proaspat lansata) si harta de la Navionics - Navionics 43XG Gold XL9.
 
ViewRanger...

Pana nu se va putea folosi cu BaseCamp sau HomePort ROAD 2012 reprezinta o investitie proasta pentru un barcagiu pe Delta/Dunare. Cine are ROAD2008 sa il pastreze.
Pentru cine isi doreste rutare, ROAD 2012 nu este stralucit, desi se lauda cu cea mai mare acoperire la nivel de numar de strada. Nu a gasit adresa din Galati a parintilor mei - care au numar postal de 5 ani. Pentru rutier recomand iGo pe iPhone/iPad.
Au ramas de investigat custom maps pentru Garmin, cele 2 harti Blue Chart care acopera Marea Neagra si Dunarea (VEU504S - varianta retrasa si VRU002R - proaspat lansata) si harta de la Navionics - Navionics 43XG Gold XL9.

Am mai scris pe postul initiat de mine: ViewRanger are, in Delta, o precizie de 95-98% ceea ce este enorm !!!

"+" Sageata de mars, care "se lungeste" odata cu viteza... pointezi fff usor intrarile / iesirile din lacuri
"+" Cache configurabil, poti sa-ti "tragi" harta acasa, cu WiFi
"+" Download prin GSM cu "cantitati" fff mici de date - on-line, unde ai acoperire
"+" Site destul de bun, pregatirea turelor este facila

"-" Fara batimetrie
"-" Nu stie spartura din digul Bratului Sulina... de la Gorgova !!! :):):)
"-" Nu stie unde au cazut salciile si nu mai poti trece !!! :):):)
"-" Nu te-njura cand esti... "mai putin destept" in alegerea traseului :cool::cool::cool:

Merge pe telefon, including Android, Symbian, IPhone... nu-ti trebuie doua device-uri...
Costa putin...
Se poate crea o comunitate in jurul site-ului pentru track exchange... b-)b-)b-)
Il folosesc de 2 ani si MERGE !!! b-)b-)b-)
 
@Pupezica : Pun ViewRanger pe lista de testare.

iPhone/iPad nu sunt facute pentru outdoor, in rest sunt super. Am reusit sa supraincalzesc un iPad si sa il descarc pe al doilea inregistrand un track. De iPhone nu mai zic nimic. Daca nu le tii in priza de bricheta se descarca mult prea repede. Pe partea de radio nu au o sensibilitate foarte buna, sunt facute pentru zone bine acoperite.

Pana acum harta Garmin custom mi se pare solutia ideala. Numai ca nu am de unde sa iau o harta actualizata a Deltei sa o convertesc.
 
Eu am încercat fără succes sa caut pe net hartile viewranger sa le pun pe etrex 20. In final am constat ca si viewranger folosește openstreetmap si cred ca o combina cu aerial map de la bing sau cel puțin asta am dedus din setari


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Iuliutz : poti sa descarci hartile de la OpenMaps (au doua intrari de la Gorgova) si sa le pui pe GPS in loc de OpenStreetMaps (nu au nicio intrare la Gorgova).
ViewRanger are o interfata ok, features ok dar nu are o harta topo actuala si detaliata. Daca face cineva rost de o harta topo adevarata pentru Delta putem sa o punem in Garmin. Ar fi varianta cu Google Maps dar vad ca au imagery date 30.04.2006.
Later edit : Precizare : imagery date e pentru zona de la Gorgova, pentru restul deltei variaza intre 2005 si 2010.
 
Le-am pus toate pe garminul meu. Si openmaps si osm si road2008 si garmin basemap ( care a venit cu GPS-ul) dar încă nu am fost cu garminul in delta sa pot face o comparație live sa îmi dau seama care e mai bun si oferă informații exacte. Le pot da enable sau disable la fiecare dintre hartile încărcate in GPS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dacă timpul din portofel îmi permite si pot sa ajung o sa fac comparatia in octombrie. Dacă nu, doar la anul
Sunt dispus insa sa îl împrumut pentru un weekend la pupezica sa îl testeze dacă e de acord si el! El ajunge mai des ca mine pe acolo si exploreaza distante comparabil mai mari ca mine. Eua duc la pescuit mai mult decât la explorat!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pana nu se va putea folosi cu BaseCamp sau HomePort ROAD 2012 reprezinta o investitie proasta pentru un barcagiu pe Delta/Dunare. Cine are ROAD2008 sa il pastreze.
Pentru cine isi doreste rutare, ROAD 2012 nu este stralucit, desi se lauda cu cea mai mare acoperire la nivel de numar de strada. Nu a gasit adresa din Galati a parintilor mei - care au numar postal de 5 ani. Pentru rutier recomand iGo pe iPhone/iPad.
Au ramas de investigat custom maps pentru Garmin, cele 2 harti Blue Chart care acopera Marea Neagra si Dunarea (VEU504S - varianta retrasa si VRU002R - proaspat lansata) si harta de la Navionics - Navionics 43XG Gold XL9.

Am dat intamplator de acest post si am cerut explicatii la obiect referitor la o concluzie atat de dura referitoare la o harta construita in 9 ani si care a costat peste jumatate de milion de EUR. Domnul care a postat aceste afirmatii a fost foarte amabil si mi le-a dat. In speta:

1. ROAD2012 (este vorba de versiunea .30) nu gaseste doua numere postale, unul in Galati si celalalt in Bucuresti. Ei bine, nici I-Go nu le gaseste. La noi vor fi in urmatorul ROAD2013. Ma intreb insa care este relevanta. Sunt peste 2 milioane de numere postale in ROAd, aproape de 10 ori mai multe decat in orice altceva, faptul ca lipsesc 2, la dinamica existenta in domeniul imobiliar din Romania, inseamna o rata de eroare de 1:1.000.000. Si oricum asta tine de adresabilitate, nu de rutare. Si mi s-ar fi parut mai corect sa comparam ca rutabilitate echipamente similare, pentru ca intre gpsmap 78 s (ecran mic, tonuri de gri, fara indicatii vocale si doar cu bip-uri si sageti) si un navigator cu I-Go si eu as fi preferat I-Go-ul. Situatia se schimba radical daca incarcam ROAD2012.30 pe orice PND de la Garmin...

2. Canalul Virsina se scrie de fapt Varsina. De pe hartile DTM din anii '70 aceasta era grafia din pacate. Am remediat.

3. Lipseste Lacul Varsina de pe harta ca denumire. Ei bine, asta e o problema. Mentionez ca acesta nu apare pe niciun set de harti: topo 25k din 1960 si respectiv setul din 1980, planurile de tragere, harta Marelui stat Major (1884), Harta Vidrascu 1911, harta Gastescu din anii 1983-1990 etc. Nu veti gasi informatii nici pe hartile ARBDD sau cele publicate sub egita CJ Tulcea. Cu atat mai putin nu apare pe hartile OM sau OSM. Deci, ce anume ni se reproseaza mai exact? Sper sa-l fi pozitionat acum dupa indicatiile primite, desi nu-mi place sa folosesc genul asta de "referinte bibliografice" de tipul hear-say. Apropo, stie cineva unde este Canalul Lopatna? Nici ala nu e pe harta si se fac ture cu caiacul pe el...

4. ROAD2012 nu poate fi incarcat in Basecamp. Nici n-am spus vreodata c-ar putea fi incarcat... Ar fi fost mai bine daca se putea, nu ca harta este proasta ca nu se poate. In fine... Discutia despre de ce nu se poate este aici:
Calendar MapSource | Proiectul Romania Digitala

5. harta este off destul de rau pe segmentul Tulcea-Galati. Absolut fals. Domnul a navigat cu barca pe sectorul ucrainean al Dunarii, acolo unde aparea in fundal nu harta ROAD2012.30, ci harta de baza 1:1.000.000. Aceea este intr-adevar atat de off, incat la mijlocul Dunarii, in segmentul ucrainean, iti arata ca ai fi pe pamant romanesc... dar senzatia pe care o da e ca ai fi pe pamant ucrainean din cauza jumatatii de Dunare de la malul romanesc pana la granita cu Ucraina. Nu am ce repros sa-mi fac aici, dar ca sa nu se mai creeze pe viitor senzatia asta, am "intins" limita hartii in plansele L35-093, L35-105, L35-106, L35-094, L35-095, L35-096 si L35-108. pana la malul ucrainean al Dunarii si canalelor ei care urmaresc granita nationala a Romaniei si pentru ca nici asta nu a fost suficient, am eliminat cu totul harta de baza.

6. Accesul la lacul Rosulet nu mai este asa. Corect, am introdus plaurii care blocheaza accesul inspre NE si canalul din fata cherhanalei prin care se poate intra in lacul respectiv.

7. Am corectat (ma rog, introdus) si spartura din dig la nord de Gorgova in L35-107 de care vorbeste un alt utilizator mai jos.

Ideea este ca oricand am fost deschis la critici, cu atat mai mult de la clientii platitori. Nu am pretins niciodata ca avem un produs perfect, ci cu unul perfectibil. Cand altii se lauda cu acoperire 100% la nivel de detaliu cu doar 155 mii de km de drumuri, noi am spus, cu 267 mii km de drumuri in harta ROAD2012.40, ca mai avem de lucru inca 2-3 ani de acum incolo... la o medie de 10-12 mii de km adaugati la fiecare release nou. Ne adresam evident unei clientele cu venituri superioare si cu alte pretentii, asa ca genul asta de atentie este absolut normal. Ar fi bine ca atata vreme cat nu mi s-au comunicat direct corectii la harta, sa nu se foloseasca sintagma "se mentin" erorile in harta, indiferent cat de minore ar fi acestea.
Cam asta e. Voi fi de acum punctul de contact pe acest forum in care puteti trimite observatii/corectii/sugestii la harta ROAD.
 
1. Personal gasesc faptul ca autorii (sau cel putin un membru din echipa ROAD) au / a
intrat in dialog cu noi un fapt absolut pozitiv.

2. Sunt de acord cu decizia producatorului ca harta se vinde la contravaloarea poate a cca. 80 litri de combustibil,
consumul unei salupe medii pe o zi "cu zbenguieli".

Evident imi asum si oprobiul de a pune caiacisti si pescari (care se deplaseaza poate cu 8-10CP in regim economic)
in aceeasi oala cu "baietii mari" care forjeaza cu motoare de 100CP + (sau ++) la maxim ...

Testul unei politici de pret sunt veniturile globale,
si atata timp cat acceptam aceasta realitate,
este doar o chestiune de optiune personala daca cumperi un produs,
sau altul mai ieftin sau recurgi la solutii gratuite (de regula gen OpenSource).

3. Nu pot fi insa de acord cu urmatoarea afirmatie simplificatoare si care da impresia ca produsul se situeaza pe la 1ppm
marja de eroare (parts per million)

Sunt peste 2 milioane de numere postale in ROAd, aproape de 10 ori mai multe decat in orice altceva, faptul ca lipsesc 2, la dinamica existenta in domeniul imobiliar din Romania, inseamna o rata de eroare de 1:1.000.000.
Persoana care a facut testul a afirmat ca DINTRE ADRESELE TESTATE nu s-au gasit doua.

Nu a afirmat nicidecum ca
3a) a testat TOATE adresele (din baza de date) si
3b) nu s-au gasit 2 adrese...

Diferenta intre un test
- aplicat la multimea TOTALA a mostrelor si una efectuata
- asupra unui numar (submultime) de mostre este evidenta

Exista metode si modele foarte precise in cadrul Teoriei Fiabilitatii care pot prezice probabilitatea de descoperire a unei erori , bazandu-se pe teste partiale (mostre) dar exista evident o diferenta signifianta
intre a testa toate unitatile si teste bazate pe esantionare.

4. Dialogul intre echipa ROAD si noi, barcagii interesati de acel produs este benefic si datorita feedbackului,
caci a testa toata baza de date , in timp real, de o echipa cu resurse umane limitata este de-a dreptul imposibila.
 
Ultima editare:
Concluzia celui care a testat doua adrese din cele doua milioane a fost ca produsul ROAD este slab in fata unuia cu 300 de mii de adrese (I-Go) in care aceleasi doua adrese nu erau de gasit (lucru care a scapat sa fie mentionat)... Statistic este vorba de un ordin de marime aici... in favoarea ROAD.
Repet, sunt aici sa primesc feed-back-ul acestei comunitati, feedback pe care il consideram important adaugat la ce este disponibil ca imagini satelit sau culegerile pe care le face la doi ani Facultatea de Geografie din Bucuresti. Daca vine si pentru zone dinafara ei, cu atat mai bine. Avem in plan lucruri deosebite in viitor pentru zona maritima costiera a Romaniei si mai departe pentru intreg traseul Dunarii pe teritoriul romanesc.
 

Back
Sus