Pana nu se va putea folosi cu BaseCamp sau HomePort ROAD 2012 reprezinta o investitie proasta pentru un barcagiu pe Delta/Dunare. Cine are ROAD2008 sa il pastreze.
Pentru cine isi doreste rutare, ROAD 2012 nu este stralucit, desi se lauda cu cea mai mare acoperire la nivel de numar de strada. Nu a gasit adresa din Galati a parintilor mei - care au numar postal de 5 ani. Pentru rutier recomand iGo pe iPhone/iPad.
Au ramas de investigat custom maps pentru Garmin, cele 2 harti Blue Chart care acopera Marea Neagra si Dunarea (VEU504S - varianta retrasa si VRU002R - proaspat lansata) si harta de la Navionics - Navionics 43XG Gold XL9.
Am dat intamplator de acest post si am cerut explicatii la obiect referitor la o concluzie atat de dura referitoare la o harta construita in 9 ani si care a costat peste jumatate de milion de EUR. Domnul care a postat aceste afirmatii a fost foarte amabil si mi le-a dat. In speta:
1. ROAD2012 (este vorba de versiunea .30) nu gaseste doua numere postale, unul in Galati si celalalt in Bucuresti. Ei bine, nici I-Go nu le gaseste. La noi vor fi in urmatorul ROAD2013. Ma intreb insa care este relevanta. Sunt peste 2 milioane de numere postale in ROAd, aproape de 10 ori mai multe decat in orice altceva, faptul ca lipsesc 2, la dinamica existenta in domeniul imobiliar din Romania, inseamna o rata de eroare de 1:1.000.000. Si oricum asta tine de adresabilitate, nu de rutare. Si mi s-ar fi parut mai corect sa comparam ca rutabilitate echipamente similare, pentru ca intre gpsmap 78 s (ecran mic, tonuri de gri, fara indicatii vocale si doar cu bip-uri si sageti) si un navigator cu I-Go si eu as fi preferat I-Go-ul. Situatia se schimba radical daca incarcam ROAD2012.30 pe orice PND de la Garmin...
2. Canalul Virsina se scrie de fapt Varsina. De pe hartile DTM din anii '70 aceasta era grafia din pacate. Am remediat.
3. Lipseste Lacul Varsina de pe harta ca denumire. Ei bine, asta e o problema. Mentionez ca acesta nu apare pe niciun set de harti: topo 25k din 1960 si respectiv setul din 1980, planurile de tragere, harta Marelui stat Major (1884), Harta Vidrascu 1911, harta Gastescu din anii 1983-1990 etc. Nu veti gasi informatii nici pe hartile ARBDD sau cele publicate sub egita CJ Tulcea. Cu atat mai putin nu apare pe hartile OM sau OSM. Deci, ce anume ni se reproseaza mai exact? Sper sa-l fi pozitionat acum dupa indicatiile primite, desi nu-mi place sa folosesc genul asta de "referinte bibliografice" de tipul hear-say. Apropo, stie cineva unde este Canalul Lopatna? Nici ala nu e pe harta si se fac ture cu caiacul pe el...
4. ROAD2012 nu poate fi incarcat in Basecamp. Nici n-am spus vreodata c-ar putea fi incarcat... Ar fi fost mai bine daca se putea, nu ca harta este proasta ca nu se poate. In fine... Discutia despre de ce nu se poate este aici:
Calendar MapSource | Proiectul Romania Digitala
5. harta este off destul de rau pe segmentul Tulcea-Galati. Absolut fals. Domnul a navigat cu barca pe sectorul ucrainean al Dunarii, acolo unde aparea in fundal nu harta ROAD2012.30, ci harta de baza 1:1.000.000. Aceea este intr-adevar atat de off, incat la mijlocul Dunarii, in segmentul ucrainean, iti arata ca ai fi pe pamant romanesc... dar senzatia pe care o da e ca ai fi pe pamant ucrainean din cauza jumatatii de Dunare de la malul romanesc pana la granita cu Ucraina. Nu am ce repros sa-mi fac aici, dar ca sa nu se mai creeze pe viitor senzatia asta, am "intins" limita hartii in plansele L35-093, L35-105, L35-106, L35-094, L35-095, L35-096 si L35-108. pana la malul ucrainean al Dunarii si canalelor ei care urmaresc granita nationala a Romaniei si pentru ca nici asta nu a fost suficient, am eliminat cu totul harta de baza.
6. Accesul la lacul Rosulet nu mai este asa. Corect, am introdus plaurii care blocheaza accesul inspre NE si canalul din fata cherhanalei prin care se poate intra in lacul respectiv.
7. Am corectat (ma rog, introdus) si spartura din dig la nord de Gorgova in L35-107 de care vorbeste un alt utilizator mai jos.
Ideea este ca oricand am fost deschis la critici, cu atat mai mult de la clientii platitori. Nu am pretins niciodata ca avem un produs perfect, ci cu unul perfectibil. Cand altii se lauda cu acoperire 100% la nivel de detaliu cu doar 155 mii de km de drumuri, noi am spus, cu 267 mii km de drumuri in harta ROAD2012.40, ca mai avem de lucru inca 2-3 ani de acum incolo... la o medie de 10-12 mii de km adaugati la fiecare release nou. Ne adresam evident unei clientele cu venituri superioare si cu alte pretentii, asa ca genul asta de atentie este absolut normal. Ar fi bine ca atata vreme cat nu mi s-au comunicat direct corectii la harta, sa nu se foloseasca sintagma "se mentin" erorile in harta, indiferent cat de minore ar fi acestea.
Cam asta e. Voi fi de acum punctul de contact pe acest forum in care puteti trimite observatii/corectii/sugestii la harta ROAD.