Caiac gonflabil sau de plastic?

De multa vreme ma gandesc la "marea aventura", si anume sa cobor cu caiacul de doua persoane de la Tulcea pana la Sf. Gheorghe. Pentru inceput imi pun problema daca sa folosesc un caiac gonflabil sau unul de fibra. Ca si optiuni pentru caiacul gonflabil as avea ZPro Tango 300 iar pentru varianta de fibra ar fi un Bic sit on top de 3 persoane. Ma poate sfatui cineva care dintre aceste doua optiuni ar fi mai buna?
 
Poți lua in considerare un kaboat care este compromisul între un caiac si o barca. Poți sa ii pui si motor, poți sa o folosești si la vasle


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bic nu de fibra, e o barja de polietilena. Zebec este o constructie cu camere de pvc si e foarte mic pentru 2
Iuliut are dreptate, daca accepti idea de motor. Modelul de 4.30 metri sau 4.60 metri e bun pentru o expeditie, iar cel mai lung poate fi adaptat pentru 2 vaslasi. Altfel, eu m-as mai gandi la alte modele, ca Gumotex Sunny, sau grabneruri, daca gugetul permite. Pontoanele pentru vaslit de la sea-eagle sunt si ele interesante.
 
Salut...
Din punctul meu de vedere, poti cobora pe Dunare cu absolut orice. Sunt temerari care au facut asemenea coborari, cu ambarcatiuni din peturi, sau alt fel de improvizatii. Cu cat e mai neperformanta ambarcatiunea, vei fi nevoit sa navighezi cat mai pe langa vreun mal . Dar in acelasi timp, pe langa maluri se formeaza si contracurentii marini, care vor face ca inaintarea sa fie mai lenta.
La Tulcea traficul fluvial este destul de intens. Recomand sa pui ambarcatiunea la apa, ceva mai in aval de zona orasului.
 
Salut...
Din punctul meu de vedere, poti cobora pe Dunare cu absolut orice. Sunt temerari care au facut asemenea coborari, cu ambarcatiuni din peturi, sau alt fel de improvizatii. Cu cat e mai neperformanta ambarcatiunea, vei fi nevoit sa navighezi cat mai pe langa vreun mal . Dar in acelasi timp, pe langa maluri se formeaza si contracurentii marini, care vor face ca inaintarea sa fie mai lenta.
La Tulcea traficul fluvial este destul de intens. Recomand sa pui ambarcatiunea la apa, ceva mai in aval de zona orasului.

Korekt. Citeste "marinari pe submarin" de la inceput, si vei vedea.
 
Noi, eu+nevastă și canoe Indian West Sport, am trecut cu bacul pentru auto, 10 lei, și apoi am intrat pe canalul 36, marți la ora 15,00, iar sâmbătă pe la 19,00 eram la Sulina, pe un traseu care a atins lacul Nebunul, Mila 23, lacurile Trei Iezere, Bogdaproste, Dunărea Veche, mila 8 și brațul Sulina până în port. Precizez, nevastă la prima experiență cu canoea pe apa curgătoare.
 
Daca e sa ma refer strict la cele doua variante pe care le-ai propus:
- gonflabilul e practic d.p.d.v. al transportului, e foarte stabil, insa daca sunteti trei persoane in el, nu va mai ramane loc de bagaje (presupun ca undeva in apropiere de Murighiol veti campa pentru o noapte). Gonflabilul (propus de tine) e mai lent decat un caiac rigid si mai putin stabil pe directie;
- Bic-ul Kalao (presupun ca la el te referi) este suficient de stabil incat sa nu va dea emotii la valuri, are ceva loc de bagaje (nu stiu daca suficient pentru echipamentul de campare a trei persoane), are o viteza multumitoare. Nu e practic la transport; probabil ca peste un an iti vei dori un caiac sit-in (din zeci de motive) si vei dori sa il vinzi pe asta.
Concluzia: mai bine cauta sa inchiriezi un caiac corespunzator nevoilor tale. Vei iesi mai ieftin decat sa cumperi un caiac pe care sa il vinzi ulterior in mare pierdere. Ti-o spun din postura unuia care a cumparat pana acum o multime de caiace, atat gonflabil, cat si sit-on-top, apoi a trecut la sit-in-uri. O solutie foarte buna (pentru una sau doua persoane plus bagaje) sunt caiacele skin-on-frame, gen Pouch sau Kleper. Vezi si pe aici pe la bazar ca erau mai multe oferte.
 
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Avand in vedere ca suntem doua persoane plus bagaje ma gandesc ca gonflabilul ar fi cel mai ok. Dupa ce am citit si alte cateva posturi despre astfel de aventuri imi dau seama ca va trebui sa plec cu o zi mai devreme decat am planuit. Daca vreau sa ajung joi la Sf. Gheorghe ar trebui sa plec marti... Chiar daca vorbim de doi oameni hotarati si cu ceva conditie fizica.
 
Chiar daca vorbim de doi oameni hotarati si cu ceva conditie fizica.
Conditie fizica , ce e aia ?
Eu n-am avut niciodata-n viata, dintr-astea. ( 55kg,la 1,74m). In schimb fara hotarare, nu faci nimic :)
Succes si sa ne povestesti, ca parca au o doza suplimentara de farmec suplimentar calatoriile temerare.(Daca sunt facute de oameni inzestrati cu umor, bineinteles. Ca simplu sau usor nu va fi. dar nici imposibil !)
 
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Avand in vedere ca suntem doua persoane plus bagaje ma gandesc ca gonflabilul ar fi cel mai ok. Dupa ce am citit si alte cateva posturi despre astfel de aventuri imi dau seama ca va trebui sa plec cu o zi mai devreme decat am planuit. Daca vreau sa ajung joi la Sf. Gheorghe ar trebui sa plec marti... Chiar daca vorbim de doi oameni hotarati si cu ceva conditie fizica.

Ultimul model de la Gumotex, Solar 410 C3, usor,spatios,se usuca rapid,material rezistent, pret bun, comod, stabil,...caiacul asta are prea multe calitati!
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/GumotexSolar410C3
 
am incercat sa caut niscaiva date despre acest caiac dar din pacate dupa trei pagini pe care am gasit acelasi text, am renuntat. uneori publicitatea excesiva si un pic "nepotrivita" dauneaza.
 

Back
Sus