Iunie in Marea Baltica ?

Asa s-a potrivit anul asta ca voi avea 10 zile de concediu incepand din 30 Mai, si ma voi afla in Germania atunci, asa ca ma gandesc sa inchiriez o barca sa ma duc sa vad putin din Baltica.
Planul initial e sa ma duc singur , cu o Folkboat, de la Laboe in Germania pana in Danemarca, poate ajung pana la Copenhaga, si inapoi.

E cineva interesat sa participe ?
Am vazut ca de ex sunt zboruri Timisoara - Dortmund (la 400 km de Laboe) pt 19 Euro in perioada aceea, asa ca zborul nu pare prea scump.
Oricum, daca sunteti interesati, contactati-ma si poate iese ceva
Vand din pupa
 
Cand ajungi in Laboe si incepi sa o iei spre nord da-mi de stire si te astept cu o bere i Sønderborg (destinatie aproape obligatorie cand intri in Danemarca).
Sau, depinde de planurile mele de moment (o contradictie in termeni, nu?) poate ne vedem undeva pe coasta baltica a Germaniei (de exemplu Schleimünde).

Nu stiu insa unde vrei sa inchiriezi un Folkebaad, de obicei se inchiriaza barci mai mari pentru cruising.

In alta ordine de idei, sa zbori de la Timisoara la Dortmund ca sa ajungi la Laboe nu este atractiv decat din punct de vedere al pretului. Se gasesc bilete relativ ieftine Timisoara - Hamburg (via München cu Lufthansa sau via Budapesta cu Malev).

Norbert
 
Uite ce ma gandesc eu ca si barca: http://www.happycharter.de/en/charter-yacht-6632.html
Celelalte sunt deja de doua ori mai scumpe, si pt eu singur sau cu inca o persoana e mai mult decat suficient (sper :)).
Super fain, deci esti in Danemarca si stii barci, misto de tot - daca nu te superi o sa te rog mai incolo sa-mi mai dai niste sfaturi despre itinerar, vreme, echipament (haine etc).
Mersi pt sfatul cu zbor de la Hamburg, o sa ma uit
Ceau
 
Pilotul porturilor din Baltica il poti gasi online aici:
http://www.sejlerens.com/
Este foarte bun, cu poze, informatii despre facilitatile din porturi, preturi, etc. Informatiile sunt prezentate in daneza si germana. Sper ca macar varianta in germana sa te ajute!

Daca vrei sa te plimbi "cu mouse-ul pe ecran", pot sa iti ofer niste harti in format electronic, dar nu stiu cum sa fac pentru ca sunt pe CD... Pana la urma tot trebuie sa invat cum se foloseste bittorent!

Ceea ce trebuie sa iei in considerare este vremea deosebit de capricioasa. Vara trecuta am asteptat 3 zile pe vreme frumoasa si cu soare sa se mai potoleasca vantul! Alta data a plouat saptamani intregi, chiar in perioada concediilor. Insa anul trecut a fost superb la inceputul lui iunie, singura data in tot anul cand am facut si baie in mare, cu barca ancorata frumos intr-un golf!

Starea vremii si predictia meteo o poti lua de la institutul danez de meteorologie, www.dmi.dk
Este un site german foarte bun care are 10 statii meteo in regiunea Schleswig, la nord de Kiel: http://nordwind-ev.de/

Cu un International Folkebaad te poti descurca foarte bine. Am un coleg la servici care face concediile in Folkebaad cu nevasta si 2 copii, cel mai mic avand 1 an!!! Nu exista oprelisti in calea pasiunii!
 
Daca vrei sa te plimbi "cu mouse-ul pe ecran", pot sa iti ofer niste harti in format electronic, dar nu stiu cum sa fac pentru ca sunt pe CD... Pana la urma tot trebuie sa invat cum se foloseste bittorent!

Poti face upload aici: http://s4.transfer.ro/ , si trimiti link-ul cui vrea sa descarce (poate putem descarca si noi :) )

Ceea ce trebuie sa iei in considerare este vremea deosebit de capricioasa. Vara trecuta am asteptat 3 zile pe vreme frumoasa si cu soare sa se mai potoleasca vantul! Alta data a plouat saptamani intregi, chiar in perioada concediilor. Insa anul trecut a fost superb la inceputul lui iunie, singura data in tot anul cand am facut si baie in mare, cu barca ancorata frumos intr-un golf!

Prin contrast, in zona noastra in ultima vreme se trece direct de la frig la canicula, nu prea mai stii ce-i primavara. La noi daca te prinde o caldura din-aia infernala de vara, care tine peste o saptamana, ti-ai ratat concediul. Chiar glumeam cu prietenii ca nordicii sunt atat de dezvoltati din cauza ca frigul ii pune in miscare, iar sudicii sunt puturosi din cauza caldurii :).

Cu un International Folkebaad te poti descurca foarte bine. Am un coleg la servici care face concediile in Folkebaad cu nevasta si 2 copii, cel mai mic avand 1 an!!! Nu exista oprelisti in calea pasiunii!

Pacat ca e asa de greu de adus si inmatriculat barci din State, se gasesc multe folkboat gen Pearson, Contessa, Alberg la preturi mici, si sunt barci excelente pentru echipaj redus. Acum 2 saptamani a fost o vreme superba la noi, si mi-am plimbat si eu cocutza cu barca pe un canal din zona, abia asteptam sa vina vremea buna, ne vom da cu barca in ciuda crizei...
 
Chiar glumeam cu prietenii ca nordicii sunt atat de
dezvoltati din cauza ca frigul ii pune in miscare, iar sudicii sunt
puturosi din cauza caldurii :).

Si nordicii sunt doar oameni, cu calitati si defecte...

Nu este totul chiar asa de perfect precum pare. Un exemplu, off-topic:
la sfarsitul lui ianuarie la noi in port au ars 4 barci si alte 3 au
fost avariate. Trei pusti hiperactivi de 14 ani le-au dat foc intr-o
noapte. Este absolut incredibil cum arde fibra de sticla si rasinile
epoxidice! Si pe deasupra toate rezervoarele sunt pline-ochi cu motorina
peste iarna, pentru a evita condensul. Interesant ca in una din barci a
fost o butelie de aragaz care nu a explodat!

s_brand1.jpg s_brand2.jpg s_brand3.jpg

Eu am avut un noroc chior... Anul trecut am avut barca la iernat pe acelasi loc unde a fost acuma incendiul. Daca in toamna scoteam barca din apa conform planului initial era pe acelasi loc. Insa nu s-a putut, am fost ocupat si am scos-o abia la sfarsitul lui octombrie. Astfel am ajuns sa am barca plasata altundeva si am scapat!

Revenind la CD-uri, voi incerca sa ma joc cu transfer.ro sa vad daca reusesc. Dau de stire in momentul in care CD-urile sunt uploadate.
 

Back
Sus