Struer kayak LANCER (1969)-Restaurare

Zilele trecute am primit doua kaiace din mahon,unul in stare destul de buna si unul foarte...:mad::mad:
In prima faza o sa-l reconditionez pe ce mai bun ca vreau sa ies pe apa cat mai repede.
La prima vedere nu am mult de lucru:
la exterior
-ciocul crapat
-doua fisuri aproape de cioc
-de intarit portiunea de sub scaun
-o portiune la carma de refacut(carma a fost smulsa)
-coada de lipit
la interior
-suport teu de refacut
-teul de la carma de fixat
-suport palonier de refacut
-palonier de refacut
-sistemul de prindere scaun
-scaunul de lipit si refacut suportul
-teava de la carma de fixat
-si trota
M-am apucat sa indepartez lacul la exterior pana la furnir.
Eu as vrea sa il vopresc cu vopsea auto+lac,dar vazand astazi istoria si vechimea lui nu as mai vrea.

Struer Kajak - LANCER (1969)
As vrea sa ma ajutatri si pe mine cu cateva idei:
-ce fel de materiale sa folosesc
-cum sa-l vopsesc.
Maine incarc cateva fotografi sa vedeti starea lui.
Acestea sunt barculele mele...
 

Atașamente

  • StruerLancer.jpg
    StruerLancer.jpg
    120.2 KB · Vizualizări: 143
  • Lancer_1.jpg
    Lancer_1.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 157
  • DSC00129.jpg
    DSC00129.jpg
    69.1 KB · Vizualizări: 133
  • DSC00135.jpg
    DSC00135.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 128
  • DSC00138.jpg
    DSC00138.jpg
    48.7 KB · Vizualizări: 123
  • DSC00143.jpg
    DSC00143.jpg
    50.2 KB · Vizualizări: 128
  • DSC00146.jpg
    DSC00146.jpg
    68.4 KB · Vizualizări: 122
  • DSC00141.jpg
    DSC00141.jpg
    76.5 KB · Vizualizări: 118
  • DSC00127.jpg
    DSC00127.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 124
Ultima editare:
Salut,
extraordinar proiect ti-ai luat. Am si eu doua struer-uri de reconditionat dar nu ma apuc prea curand. Iti recomand sa folosesti aceeasi metoda dupa care a fost construita. Iti ofer cateva petece de furnir de mahon pentru barca ta, ca am cativa metri patrati din care nu am folosit decat un 20cm / 30cm la niste pagai. Recomand epoxy pe post de adeziv.
 
ai apucat sa il pui pe apa? cum il consideri ca stabilitate si viteza? si eu am de intretinut tot un struer lancer si am inceput cu portinuea de sub scaun, a mai fost lacuit de cineva inainte sa il primesc si parca nu merita sa ma apuc eu acum sa il refac, chiar daca l-as finisa mult mai bine, poate vara viitoare.
 
nu am mai mers pe un lancer de vreo 14 ani, dar imi aduc aminte ca era stabil din cauza formei si avea un comportament extraordinar datorita materialului din care era facut si a rigiditatii, multumita metodei de constructie. Din cate am vazut eu nu ai mult de lucru la el. Mergi cu el ca te va unge la suflet.
 
Am renuntat sa il reconditionez clasic(mahon)era foarte mult de lucru foarte multe fisuri,multe zgarileturi adanci.
Am lipit cu rasina + fibra unde a fost spart si cu chit de fibra pe zgarieturi,am dat sprit chit pe tot cu spatula ca pe chit si pe urma am finisat cu smilgher de 80 chitul/de 120 spritchitul.
Am rezolvat gaura de la carma dar trebuie sa dau gaura si sa bag teava.
Ciocul imi face probleme,mai exersez si imi va iesi(nu am spart nici un cioc in 6 ani de kaiac).
O sa o vopsesc cu vopsea auto si lac.
 
struer lancer

Ahoi
am citit cu mult interes discutia despre restaurarea caiacului.Ai reusit pina la urma sa iesi cu el?
Au trecut citeva zile......bune de atunci.
Si eu am un Struer,un cleaver si peste iarna am de gind sa dau lacul jos pentru a da un nou strat de epoxy.
 

Back
Sus