Intex Challenger K2 vs SeaHawk 4 - merita?

Salut,
sa va explic... :)

Am 25 de ani, sunt din Iasi si de ceva vreme ma bate gandul unei ambarcatiuni ceva mai modeste. Scopul acesteia ar fi mici iesiri de weekend in mare parte pe lacurile de prin imprejurimi cu scop de relaxare, fotografie, eventual pescuit (desi nu ma pot declara pasionat). Posibil alte iesirii in concedii pe mare sau diverse rauri/lacuri in functie de destinatia aleasa. Nu estimez un numar f mare de iesiri pentru ca din pacate stau relativ prost si cu timpul liber, acesta fiind inca un motiv pentru care "proiectul" de fata se vrea a fi cat mai low cost cu putinta.

In acest moment optiunile ar fi

1. Intex Challenger K2
IMG_5157.JPG


si 2. Intex Seahawk 4
68351a.jpg


Alte aspecte care conteaza ar fi factorul de siguranta pe care aceste ambarcatiuni sunt capabile sa il ofere si sa fie relativ usor de "impachetat/despachetat" si transportat - se pune problema transportului cu o masina "pitica". Constientizez faptul ca cele doua ambarcatiuni sunt din clase diferite, motiv pentru care apelez la ajutorul vostru - orice sugestie sau recomandare este binevenita.

Multumesc anticipat si bine v-am gasit!
 
Pai daca sunt barci diferite, tot singur va trebui sa te hotarasti pentru care sa optezi.
Pentru capitolul "prima mea barca", e bun orice. (Din punctul meu de vedere.)
Apoi cu timpul, singur vei constata cum iti v-or evolua dorintele.
 
caiacul iti ofera mai multa mobilitate, posibilitatea de a face plimbari mai lungi, miscare. cea de a doua barca este mai buna pentru pescuit, fotografiat, transportat echipament, dar pe distante relati scurte, exemplu imi duc sculele de pescuit pe ostrov, momesc la 150m de mal si imi plantez instalatiile acolo, dar nu as face kilometri cu ea pentru ca m-ar rupe. trebuie sa alegi intre mobilitate si stabilitate si confort. cat despre siguranta, iti iei o vesta de salvare pe care o folosesti 20 de ani de-acum inainte. trebuie sa incepi de undeva si vezi pe parcurs unde ajungi.
 
Multumesc pentru raspunsuri. Am ales caiacul, pentru ca nu mi-as dori sincer o barca foarte "statica. Estimez ca nu voi avea f multe lucruri de carat, iar din ce-am mai vazut prin review-uri caiacul ar tb. sa se descurce ok.

Va multumesc din nou pentru sfaturi, voi deschide un topic in care voi impartasi din experiente la Barca Mea.

Seara buna! :)
 

Back
Sus