Dictionar de termeni maritimi englez-roman

Bun venit, Flavia! Am sa incerc sa raspund eu intrebarilor pe care le-ati pus, in speranta ca explicatiile mele vor fi intregite de adnotari din partea colegilor mai experimentati intr-ale terminologiei britanice si echivalentul ei in lb romana. Pe scurt, eu stiu cam asa:
-se foloseste expresia "navigatia cu vele sau navigatia cu motor"
-se vorbeste despre "acostarea cu prova, cu pupa, cu bordul";
-"opening and closing borders", sau crossing? Nu cunosc.
-staysail= e un fel de forestay/headstay, un alt strai pe care adaugi o vela suplimentara (precum focul/genovezul) in sectorul prova, sau chiar si in fata, inspre bompres;
-foremast= trinchet;
-starboard tack= a naviga cu vantul din tribord si murele la babord;
-port tack= a naviga cu vantul din babord si murele la tribord;
-windward side= bordul din vant;
-leeward side= bordul de sub vant;
- turn=volta sub vant, schimbi directia de deplasare a barcii trecand cu pupa prin vant;
-tack=volta in vant, schimbi directia deplasarii barcii trecand cu prova prin vant;
-Jib sheet= scota cu care ridici/cobori focul ;
-Jib furler= scota cu care rulezi/infasori focul pe suport;
-jib tack=mura la foc;
-boom= ghiu, boom preventer=a asigura ghiul pt a preveni accidentele (cred);
- mainsheet slide= scota prin care strangi sau desfaci randa pe ghiu(boom);
-mainsheet slide probabil se refera la cursa pe sanie a ghiului;
-stern on mooring= acostare cu pupa;
-soft turnbuckle= cred ca se refera la intinzatoare;
-hawser clamp= stiu ce e, dar nu stiu exact ce denumire are in marinarie. E un fel de clema care se ataseaza cu suruburi la o parama( sau la un cablu) si o blocheaza acolo, un fel de opritor.

Dvs stiti mai bine ce va doriti si ce timp aveti, dar recomandarea mea este sa va inscrieti la un curs de barci ori in Romania, ori unde locuiti dvs. Vi se vor lamuri multe dintre notiunile astea. Succes!
 
Ultima editare:
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri! Într-adevăr cel mai în regulă este sa le iau într-o ordine logică, printr-un curs, însa acum citeam un material și mi-a fost la îndemână să întreb aici. Pe unele le-am deslușit între timp și m-a ajutat să mai sedimentez informația cu explicațiile dumneavoastră. Weekend plăcut!
 

Back
Sus