Vis de catamaran

Mai trebuie sa tii cont ca un catamaran nu poate fi incarcat foarte mult.
De exemplu designurile de la Mike Waller Yacht Design - Stock plans and custom designs for amateur boat builders 1100, 1160 si 1200 au payload waterloine 1000kg, si maximum 2000kg!!

Sunt destul de misto cele de la Waller, pentru ca pot fi construite in doua bucati care apoi se asambleaza. Trebuie vazut insa daca merg facute din strip in loc de placaj.

Daca vorbim de sailing catamaran pentru cruising, unul cat de cat serios, trebuie sa aiba macar urmatoarele caracteristici relativ la seaworthiness:
1- lat
2- corpurile sa aiba flotabilitate si sa nu aiba intrare prea fina + trampolina in fatza, pentru cazul ca "ingropi" varful
3- nacela (sau bridge-ul) sa fie inalta ca sa eviti slap-ul.
4- masa sa fie cat mai centrata.
5- mini keels in loc de daggerboards, pentru intretinere minimala si protectie in caz de beaching, daca lovesti un sandbar, samd.

Varianta la mana a doua e si ea ok in cazut tau. Ai nevoie sa cazezi un batalion, asa ca un catamaran amenajat pentru charter (4 dormitoare si 4 bai) vandut dupa ce a fost folosit pentru charter, ti s-at potrivi. Cum nu prea exista cerere pentru tipul asa de amenajare, acestea pot sa fie cu o treime mai ieftine la mana a doua decat acelasi catamaran amenajat pentru cruising - dormitor luxos pentru proprietar, 2 bai si acomodari 3-4 oaspeti/copii.

Tine cont de urmatoarele: preturile cresc cu patratul marimii catamaranului. Un catamaran de 34-36 e mult mai ieftin, poate fi navigat MULT mai simplu, si cu multa munca e posibil sa il construiesti chiar cu bugetul tau. Marimea e perfecta pentru un cuplu si doi copii.
 
Ultima editare:
Salutare barcaholici :)

De vreo saptamana pandesc pe forumul vostru, un vizitator care va citeste posturile de aici si pandeste din spatele numelui de Guest/Vizitator. De abia azi mi-am luat inima in dinti si mi-am facut un profil cu o parola pe care nu o sparge nimeni (defect de servici). Puteti vedea mai multe despre mine pe profil, am fost destul de deschis acolo, o sa ma mai cunoasteti si pe parcursul anilor ce or sa vina, sper.

Sa incep cu inceputul : Acum doi ani a dat virusul in mine. Am vazut niste poze pe net despre barci cu vele (sailboats) si m-am indragostit de catamarane. Am cautat in lung si in lat, dar totul e in engleza. Nu e vorba ca nu inteleg, dar fiindca sper sa il construiesc cu tatal meu, o sa fie greu cu traducerile. Plus ca daca ma apuc sa inteleg ceva in engleza, o sa-mi fie greu in romana, si invers.

Acum sa prezint situatia mea : am 26 de ani, locuiesc intr-un orasel din nordul Moldovei, am access la lemn bun la bunici (zona Tg-Neamt) - stejar, nuc, brad, ce-mi doreste inimioara si ce e mai bine pt Ea (ah, Eminescu a zis bine) .

Intrebarea 1 : Cum este de preferat a construi un catamaran de ~40 de picioare (tip Lagoon 380)? Acasa la bunici, in ograda intr-o cladire special construita sau pe malul marii la ~300km departare, in chirie ?
Acasa la bunici as avea costurile foarte scazute in ceea ce priveste atat manopera, materialele cat si convietuirea pe o durata de multe luni/multi ani. Dar, se pune problema transportului : cum car ditamai barca de 6 m (?estimativ) latime si 11-12m pana la malul marii ? As avea drum bunici - raul Moldova (15m latime, 3m adancime doar in gropi de balast; paraias pe langa Dunare) - Siret - Dunare sau drum pe strada/cale ferata pana la Prut - Dunare.

Intrebarea 2: Cat ar ajunge constructia unui catamaran in regie proprie, lungime 11-12 m? Stiu ca in Romania parca nu poti construi in regie proprie barci mai mari de 12m (lege de care am citit tot pe forum pe aici).

Intrebarea 3 (asemanator cu 2) : Cat ar ajunge constructia unui catamaran dar facut din kit (kitul sa intre in estimarea totala) ?

Estimarile mele ajung pe la 50 000 euro, poate la 60 cu kit, sunt pe aproape sau nu stiu despre ce vorbesc?

O sa-mi manance cam 10 ani din viata, dar nu e bai, la 36 o tai pe marile lumii :).

Mersi mult pentru timp si intelegere. Spor in toate :) .

ps: am stat o jumate de ora sa scriu postul si l-am trecut la rubrica care nu trebuie. Rog un admin sa-l mute la Începători şi visători. Mersi

Si pe mine ma bate gandul de un catamaran, dar eu as face ceva mai simplu, doua tevi de fier unite intre ele, un motor de vreo 160 CP, cizma...de la ce oi gasi, puntea libera pe care as pune niste banchete, scaune invelite in ceva rezistent la apa, poate scanez o schita
 

Back
Sus