Curse Sochi

Buna ziua,

As vrea sa merg in 2014 la sochi cu ocazia olimpiadei. Exista vreun site gen mersul vapoarelor cu plecarile navelor din constanta? Am cautat si nu am gasit nimic. Multumesc anticipat
 
cred ca mai greu sunt de gasit oemanii pentru asa o isprava, multi care au barci clasa A le-au cumparat pe post de - a treia vila - nu fac vara un drum ceva mai lung, dapai acum
 
hai sa ne adunam o gasca pe langa o barca si sa tragem o fuga pana acolo, cat e 400 Nm, o nimica toata

cred ca mai greu sunt de gasit oemanii pentru asa o isprava, multi care au barci clasa A le-au cumparat pe post de - a treia vila - nu fac vara un drum ceva mai lung, dapai acum

Cele 480 nm (care pot fi peste 600 nm in volte) sunt o aventura extrema in Marea Neagra a lunii februarie, avand in vedere si vanturile dominante de N-E .
Vanturile acestea din anotimpul rece sunt cunoscute si temute. Statisticile arata ca in istoricul accidentelor navale care au avut loc in rada portului Constanta sau in apropierea coastei romaneşti, cea mai mare parte a acestora s-au produs în sezonul rece, in intervalul noiembrie-martie, care corespunde perioadei de frecventa maxima a situatiilor cu vant puternic in zona litoralului romanesc şi a apelor costiere. Largul Marii Negre este cu atat mai periculos.

Ultimii ani au aratat niste furtuni teribile in perioada de iarna. Acum doi ani valurile au trecut peste digul marinei Tomis, depasind catargele vaselor ancorate la cheu si cazand in bazinul marinei (filmarea lui Constantin, de la etajul restaurantului On Plonge). Tot atunci absolut toate vasele din bazinul marinei au fost grav avariate, cu (din cate imi amintesc) o exceptie: Apollodor .
Asa ceva n-as vrea sa ma prinda pe mare, cazul "om la apa" insemnand o supravietuire de 10 minute .

Ca sa citez un membru al trupelor marinei americane, coleg pe un forum din SUA, "nu iti doresti sa fii pe mare intr-o furtuna. Priveste-o din clubul marinei si ai sa traiesti mai mult :) " .
Sfatul lui era adresat unui alt coleg de forum care dorea sa vada cum se comporta un model de velier, in furtuna. Totodata el exemplifica o furtuna prinsa in Oceanul Indian, alaturi de colegii din trupe, marinari cu ani de experienta, toti fiind la bordul unei nave (detalia el dar nu tin minte) a doua ca marime din flota SUA. Expresia a fost " we all shit our pants " ! .
 

Back
Sus