Constructia geodezica. Plan gratuit !

Am decis sa deschid un subiect nou, deoarece merita.

Metoda de constructie geodesica este simpla, curata, nu produce praf, este perfect adecvata constructiei "de apartament". Ambarcatiunile sunt din clasa ulrausoara, trebuie tratate cu oarecare atentie, dar sunt foarte seaworthy, si si-au dovedit utilitatea si rezistenta in timp.

Iata un plan gratuit de canoe geodezica - 7kg!
http://dbynoe.blogspot.ca/search/label/Canoe
In plus autorul descrie constructia si tehnicile folosite pe web-site.

Iata si un video:
http://www.youtube.com/watch?v=HQ0zIZ3DQII&list=UUA65_fBZ0yj0BHPtKjYqWUA&index=7&feature=plcp

Impresionant!
Multumim autorului, care a fost foarte generos. Un astfel de plan, in versiune comerciala, e destul de scump.
 
Ultima editare:
Nu fibra, ci panza impregnata, si nu cu rasina. Citeste pagina.

"I ended up coating it with that same goop from the skin boat school that I used on my other kayaks. Its a two part polyurethane and goes on pretty quickly and painlessly. You can see how translucent it is...."

In constructia Geodezica Airolite se foloseste Dacron, care e vopsit cu latex, sau imbracat in film
 
Am decis sa deschid un subiect nou, deoarece merita.

Ambarcatiunile sunt din clasa ulrausoara, trebuie tratate cu oarecare atentie, dar sunt foarte seaworthy, si si-au dovedit utilitatea si rezistenta in timp.

Ambarcatia este - ca si realizare , superba !

Dar am dubii serioase (ca si utilizator ocazional de caiac Klepper) fata de utilizabilitatea constructiei respective.
De cate ori ieseam cu 3-4 caiace tip Klepper in Delta prevedeam - ca si rezerva de timp o reparatie la 2 zile si luam materialele necesare cu noi (clei, panza cauciucata , cateva sipci de stejar, holzsuruburi, banda metalica etc).

De fapt eu, ca si boem incorigibil nu excelam la provizii
(aduceam doar know-how-ul)
dar ceilalti, majoritatea amici din jurul Berlinului, erau constiinciosi,
chiar si in locul meu...
Si Klepperele au "pielea" relativ rezistenta, cel putin fata de membrana mult mai usoara, dar vulnerabila din proiectul laudat...

1. Pe langa cele 7 kg ale barcii, orice utilizator cu judecata sanatoasa va fi obligat (de situatie) sa mai care cateva kilograme de materiale pentru reparatii.
Presupunand 7kg pentru caiac + 5 kg materiale pentru reparatii cele 12 kg totalizate sunt comparabile cu greutatea unui caiac marin din fibra de carbon
(tipic 10-12 kg) dar usor sub ceea a unei constructii actuale din fibra + rasina epoxidica (14-16 kg).

2. O taietura /avarie la "pielea" respectiva poate "demola" tot orarul unei expeditii scurte.
Sa presupunem ca ies trei insi, 1 om/barca, intr-o expeditie de sambata-duminica, deci participa 3 constructii gen skin-on-frame.
Prima ambarcatie sufera o avarie, o taietura de 50 cm.

Nesocotind placerea unei bai (partiale) in apa de +5°C cu echipament cu tot, uscatul pielii si o reparatie rapida (cu torta de gaz si tesatura autovulcanizanta ) va dura minim 1.5-2 ore.
Reparatii mai durabile (cu rasina poliuretanica pomenita in articol nici nu se pot intreprinde pe frig (nu polimerizeaza) si chiar de ar fi cald,
polimerizarea dureaza cateva ore!
Inainte de a aplica peticele , suprafetele trebuie sa fie perfect uscate (iarasi timp afectat).

Si ce sa intampla, daca o craca , trunchi scufundat sau muchie de piatra ascutita casapeste si a doua barca?

E simplu: timpul total petrecut pe apa se va reduce substantial, fata de disponibilul (teoretic) initial.

3. Toata lucrarea este superba.
Cusaturile sunt demne de invidiat (orice chirurg practicant ar pali de invidie :)
Nodurile sunt adevarate opere de arta.

Dar la peste 100..150 de noduri
(7 coaste * 10 curenti + gurnele) + inbinarile chila prova si pupa cu curentii)
si un timp afectat de cca. 1 ora /nod (incluzand pregatirea materialului, matisarea si sigilarea)
timpul total de constructie nu este
(nu poate fi) mai scurt fata de o constructie
multigurna, realizata in tehnica stich&glue.

Argumentul de mai sus o fi subiectiv, dar nu aveti decat sa replicati un asemenea sistem de noduri (coasta-punte-copastie).

Relatia mea (strict personala) cu asemenea constructii efemere este ca si ceea cu masinile din circul Formula 1:
- da, desigur, contin foarte multe idei interesante si inovatoare
- arata bine in box-ul de langa pista
- datele ref. la greutate si performanta sunt absolut convingatoare
dar nici intr-un vis gen cosmar nu mi-as dori nici 10 % din complicatiile mentinerii in functionare.

Daca Zana cea Buna mi-ar pune in brate o asemenea barca,
as accepta-o (desigur ! :)
si as fixa-o pe un perete , in atelier , drept panoplie, mai exact drept exemplu pentru ingenozitatea unor vremuri apuse.

Alternativa buna la skin-on-frame, ultrausoara dar din materiale accesibile si mai durabile , in cazul caiacelor
este placajul de tei, de 1.5..2mm , pomenit in folclor ca si "de aviatie".
Cei care ati facut aero- sau navomodelism cred ca stiti despre ce este vorba.

E posibil ca sa se gaseasca placaj de tei chiar si la Holver &Co. .... clientii fideli pot relata probabil mai multe.
 

Atașamente

  • Detail-Thwart2.jpg
    Detail-Thwart2.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 97
  • Detail-Stem.jpg
    Detail-Stem.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 84
  • Thwart.jpg
    Thwart.jpg
    27.7 KB · Vizualizări: 230
Ultima editare:
Ca fost posesor al unei de pakcanoe care a vazut barrens-ul fara o reparatie, stiu cat sunt de rezistente aceste barci skin on frame.

Acum despre constructia geodezica:
Reparatii:
Se repara in field cu banda adeziva tywek, sau cu duct-tape
In cazul barcilor acoperite cu Dacron si Latex, iata ce recomanda cei de la Airolite:

Obviously Dacron covered boats are not bullet proof...they must be treated with some respect, but not pampered. This is a tough, resillient material that will take quite a beating from rocks and snags; however it cuts fairly easily with a sharp object like a broken bottle. This has proved to be no problem. Carry some Duct tape and DON'T WORRY! You can easily make a permanent repair at home. There is little reason for repairs; instead of dragging your boat over barnicle-studded rocks, you simply pick it up (with one or two fingers) and carry it out of harms way. There are a number of stories about how these boats have survived abuse due to the resilience of the framework.

Alti constructori de barci geodesice airolite par foarte incantati de ele
Customer Comments Index; Our Testimonials - Geodesic AiroLITE Boats

Alte variante de skin:
Tot la pe sit-ul de mai sus se pot gasi si alte variante de skin (monokote) cat si varianta cu dacron dublu
Frequently Asked Questions - Geodesic AiroLITE Boats

Nu sunt baci de expeditie, dar sunt barci usoare, cu care ai acces in locuri nebanuite, fara sa iti rupi spatele.
Constructorul barcii laudate este un artist, dar se pot urma metodele mult mai simple ale celor de la Airolite.

Ideea cu placajul subtire este EXCELENTA! Se poate folosi macar pentru fund.
Eu daca as primi o asemenea barca, as folosi-o din plin.


Alte barci ultra-usoare si ultra fragile:
Show Up and Blow Up: The Dixie States - YouTube
Atat de usoare incat daca le umflii cu helium merg si la deal;
Upstream Paddling with Helium: driB Creek, Alaska - YouTube
 
Ultima editare:
Mda. Probabil ca si apa era de fapt He2O, ca si ea urca la deal :) Avea omul ceva tehnica de rac (de mers cu spatele).

Te-ai priiinsss :) E un fel de padurea Hoia Baciu acolo in Alaska, un parau care curge invers. ;)
Trebuie sa adaug mai multe zambete cand glumesc. Vad ca glumitul cu fata serioasa nu merge online.

Oricum...
Voi deschide un topic separat despre packrafts. Sunt excelente si pentru conditile de la noi, in vestul si nordul tarii.
Un sport din ce in ce mai practicat este "fat wheel biking"+"packrafting" = bikerafting. Adica un fel de mountain bike si apoi incarci bicicleta pe barca.
Fat-Bike-Rafting 101 - YouTube


Revenind la topicul initial, canoea geodezica, la fel ca si packrafts, exceptand whitewater, este ideala pentru conditii de deal si munte, cat si "bush boating" cand trebuie sa cari barca in spate, uneori cativa kilometri ca sa ajungi la ochiul de apa dorit.
Numai cine a carat o canoe 'ultrausoara" (de 20 kg) in spate pe portaje uneori si de 3 km stie ce vorbesc.

Sigur, exista metode sa o faci mai rezistenta - fundul de placaj, invelis dublu, etc. Eventualele reparatii se fac cu banda adeziva pe loc, iar cele permanente acasa. In cazul apei reci, trebuie luate toate masurile pentru imersie, dar asta o faci si cu un caiac normal daca nu esti inconstient.
 
A-16 kg).

3.
Alternativa buna la skin-on-frame, ultrausoara dar din materiale accesibile si mai durabile , in cazul caiacelor
este placajul de tei, de 1.5..2mm , pomenit in folclor ca si "de aviatie".
.


E placaj de mesteacan,ca de tei nu se face asa subtire.Dar si ala are preturi "de farmacie" adica destul de scump.
 
E placaj de mesteacan,ca de tei nu se face asa subtire.Dar si ala are preturi "de farmacie" adica destul de scump.
Salut Levy,
ai dreptate, "placajul de aviatie" este de mesteacan !
Multumesc pentru rectificare.

Pretul este mai ridicat fata de placajul standard (de mesteacan) dar
- este compus din numar mai mare de straturi,
- este foarte flexibil (pe directia fibrelor din straturile exterioare)
- suprafetele exterioare practic sunt libere de defecte, noduri etc si
- se poate incleia /lamina excelent cu rasini epoxidice (chiar si cu clei obisnuit de tamplarie pentru aplicatii "la mediu uscat" )

Placajul de 2 mm pe care isi face gimnastica de dupa somn motanul meu are 5 straturi la 2 mm grosime totala.

Am stocat cateva placi, ca materie prima pentru flotoarele unui catamaran, dar sunt sanse serioase ca proiectul sa se metamorfozeze intr-un caiac marin ...
 

Atașamente

  • 5c.jpg
    5c.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 56
revenind la constructia geodesica a ambarcatiunilor, problema care intervine se numeste Dacron. Materialul companiei cu acelasi nume este cel care acopera barca. Este 100% sintetic, extrem de rezistent, folosit in aeronautica si atentie, este termocontractabil. Odata barca acoperita cu aceasta panza ea suporta un tratament termic fie ca e facut chiar si cu fierul de calcat si ea se intinde perfect pe structura.Abia dupa este saturata cu o vopsea speciala sau destul de neinspirat cu rasina epoxy extrem de fluida. In ambele cazuri structura devine foarte rezistenta. Barcile construite astfel sunt adevarate opere de arta si cum spunea cineva aici, o poti expune ca obiect de decor fara probleme. Revin si spun insa ca Dacron-ul nu este chiar la indemana constructorului de barci roman. Obligatoriu trebuie sa-l importi si obligatoriu trebuie sa sti exact ce sa ceri. Eu am importat materialul de la francezi si vreau sa spun ca mi-a luat mult timp ca sa-i acord credit din cauza aparentei de fragilitate cu care se prezinta. Acum sunt convins de caracteristicile extraordinare ale materialului dar am preferat sa-mi fac vele din el decat sa incerc o constructie geodesica. Eu sunt destul de conservator si apreciez prea mult frumusetea lemnului ca sa-l tradez. Recunosc insa calitatile de necontestat ale Dacron-ului in constructia de barci. Deasemenea am constatat in timp ca o barca usoara sau ultra ultra ultrausoara nu este intotdeauna si foarte usor de manevrat (poate doar pe uscat)Am construit odata un kayak de 9 kg si vreau sa spun ca si un stranut mai sanatos ma plimba pe apa intr-un mod destul de necontrolat. O miscare din vasla nesicronizata cu balansul la fel......cand e prea usoara barca se simte nevoia lestului. Un whitehall cum e asta Whitehall Jr. - Geodesic AiroLITE Boats nu-ti permite sa te apleci peste bord iar eu consider ca nu e chiar ok. e doar frumos si usor de transportat pe uscat
 
Marius, Dacron, compania cu acelasi nume cum spui mai sus, se numeste de fapt Dupont, iar brandul se refera la fibra de polyester 52, nu la tesatura.
Dacron nu este un material minune, ci doar un nume comercial, de altfel produsul are aceleasi calitati cu produse similare ale competitorilor. Spun asta pentru ca am facut comparatii acum vreo 20 de ani pe fise tehnice.
Alti polyesteri cu nume cunoscute sunt Diolen(folosit standard in armatura caiacelor in anii 80-90), sau Trevira. Polyesteri, cinstiti pentru aplicatii outdoor sports, sunt cei produsi de Teijin, sau de Porcher Marine.
Exista o fibra 1W70, produsa de o firma al carui nume l-am uitat, care avea o rezistenta la rupere mai mare decat Dacronul cu vreo 25%.
Multe tesaturi sunt doar denumiri comerciale ale unor fibre similare. Am lucrat cu Dacron si cu tesaturi de polyester produse la noi, in Korea sau China. Nu as spune ca Dacronul este superior altor fibre de polyester . Ce a facut de multe ori diferenta, era finisajul foarte specific pentru o anumita aplicatie. Polyesterul produs la noi de exemplu era bun dar lipseau finisajele specifice pt produse marine, neexistand piata.
Din pacate si Deva si Iasiul au incetat productia. Un Polyester Crud de la acestia, era mai bun decat un Dacron finisat cand vorbim de skin on frame . Cred insa, ca cel putin in Bucuresti, se gaseste polyester crud, sau cu finisare rudimentara(no teflon) la diversi negustori de textile.
Pentru cei ce vor sa lucreze cu aceste materiale, polyesterul se intinde respectiv se contracta mai putin decat polyamida(Nylon 6.6 tot de la Dupont) deci trebuie lucrat cu grija la dimensionare.
La barci skin on frame, trebuie stiut daca ai material finisat, care va accepta mai greu orice impregnare, sau material crud care accepta mai usor impregnarea dar are contractii mai mari. Cu polyamida cruda, pe lungime aveam la cald, contractie de 10% iar pe latime de 6%, cu cordura finisata, nici pe departa iar cu polyester finisat, si mai putin.
Acoperirea/impregnarea tesaturii trebuie facuta cu un material suficient de elastic incat sa nu preia din sarcina tesaturii. Sunt deja pe piata poliuretani cu elongatii de 100-200% care se preteaza. Intr-adevar, rasinile epoxidice nu merga la fibre elastice decat pentru efecte estetice.

Marius, ce fel de caiac ai facut de doar 9kg ?
 
Buna Klimm. legat de kayak-ul de 9 cred ca am raspuns deja pe celalalt post. Eu am convingerea ca lemnul a fost principalul ingredient. Asa cum sti rasinoasele au un ritm de crestere conditionat de locul in care se dezvolta. la umbra densitatea lemnului va fi mai mare decat a unui arbore scaldat in lumina. inelele busteanului taiat in sectiune iti spun exact unde a crescut, la soare sau la umbra. deasemenea soiul este ceva important, unii cresc foarte repede ca asa sunt ei altii mai putin. eu cred ca am nimerit ceva special, foarte usor inca de cand am carat scandurile in atelier, inelele foarte aerisite, o densitate foarte mica. Uscat foarte bine se slefuia cu o usurinta suspecta...gandul m-a dus la lemnul de balsa, pe cuvant. A fost o intamplare ca l-am gasit. In portul constanta exista zecii de mii de metrii cubi de lemn pregatit pentru export. Eu de acolo l-am ales din depozitul unui arab, cherestea de brad....imposibil de precizat provenienta. Cum am spus, a fost o intamplare. Legat de dacron, ai dreptate e Dupont...sunt cam ruginit si nu mi-am amintit cum trebuie. la vremea cand m-am jucat eu cu acest material nu prea aveam informatii.....acum se umplu si canapelele cu ceva asemanator...imi cer scuze pentru greselile din materialul scris mai devreme, a fost fara intentie si ma bucur de completarea ta pentru ca e competenta si cei care citesc nu cad in greseala facuta de mine. multumesc. Daca te refereai la ce fel de proiect am folosit la kayak-ul de 9 acesta era unul de competitie 6,5 metrii lungime, perfect rotund pe sectiune, ingust de 450 parca, facut pentru 80kg greutate, armat cu voal de 80 doar pe exterior. Extrem de instabil pentru un amator dar "marfa" pentru un profesionist
 
Multumesc pentru detalii Marius, m-am linistit cu caiacul, ma asteptam la carbon, kevlar et Co. si alte specialitati.
Am avut niste sipci taiate din ceva material de constructie si cum spuneai, inelele fiind rare, pe alocuri era ca o spuma de lemn :)
Am adus acele precizari relativ la Dacron, doar din motivul enuntat de tine; Sa ramana pentru cititori o informatie corecta. Ma bucur ca ai inteles corect mesajul si nu ai luat-o personal.
 
am pacalit odata o firma din korea sa-mi trimita ca mostra 5 metrii de fibra de carbon 200gr twill la 11 dolari m. l-am platit evident dar mi-au trimis numai pentru ca i-am convins ca voi cumpara mii de metrii....roman oportunist, asta am fost. ma rog, ideea este ca degeaba ai carbonul daca-l laminezi cu trafaletul sau pensula. sincer e risipa sa-l folosesti altfel decat folosind pompa de vid si cuptorul. au si preimpregnat, au tot felul de minunatii toate la un pret de te ia capul. din pacate vand la cantitati serioase. daca te intereseaza uite site-ul FIBERTECH.,CO.,LTD . Eu de atunci primesc lunar cotatii de la ei si mereu ma oftic. Daca te-ai apuca sa faci un kayak numai din carbon cred ca-l scoti la 5-6 kg ceea ce este deja revoltator, nici nu stiu de ce sa-l faci atat de usor, sa navighezi in ape de 10 centimetrii adancime.... legat de lemnul tau, daca era taiat invers probabil prindeai mai multe inele si cred era ok, nu stiu, zic, oricum ar fi. abia dupa laminarea cu fibra prinde kayak-ul rezistenta pe structura si odata inchis este precum coaja unui ou, daca intelegi ce vreau sa explic ca nu-mi gasesc cuvintele....
 
Era mai degraba o curiozitate; ce fel de caiac ai facut si cum. Oricand pot invata ceva nou. Ma asteptam sa fie unul de competitie cu toate cele. Al meu are 15Kg neechipat. http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790.html Undeva am precizat cam la cat ma asteptam sa-l pot scoate in extrem. Daca era de 12 kg era mai bine, dar cu al meu ma mai tavalesc pe pietre la 2Mai cand surfalesc si nu-l puteam face extrem de usor. Am lucrat cu twill de 160g.
Ca sa ma intorc la subiectul abordat aici; Facand si un skin on frame, am ajuns la concluzia ca pe lacurile interioare, acesta ar fi ideal sa fie demontabil. Cum spunea Peter(Solpet), un skin on frame este predispus la perforare, deci nu prea vad cel putin pentru mine, de ce as face un skin on frame usor, fix, cand pot face un strip aproximativ la fel de usor.. Un skin on frame demontabil ar fi insa o revansa pentru timpurile cand duceam RZ85-ul cu bicicleta . Ar fi extraordinar ca pana la lac sa-mi antrenez picioarele iar acolo sa ma racoresc antrenand bratele :)
Am cumparat Carbon doar de la intern, 2 m, sa-mi fac o padela pentru sarmani. Au coreenii preturi mult mai bune?
 
eu asa zic, preturile lor sunt mai bune decat ce am gasit in Europa. ti-am dat un link si daca esti interesat iti redirectionez pe mail si ofertele care mi-au venit mie de-a lungul timpului. problema este ca ei discuta in mii de metrii patrati....si produc o gama impresionanta de produse, fibra de sticla kevlar carbon, aramid, silica. FIBERTECH.,CO.,LTD incearca link-ul asta. primul am vazut ca nu merge, pe asta doar ce l-am verificat si te duce tot acolo
 
Era mai degraba o curiozitate; ce fel de caiac ai facut si cum. Oricand pot invata ceva nou. Ma asteptam sa fie unul de competitie cu toate cele. Al meu are 15Kg neechipat. http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790.html Undeva am precizat cam la cat ma asteptam sa-l pot scoate in extrem. Daca era de 12 kg era mai bine, dar cu al meu ma mai tavalesc pe pietre la 2Mai cand surfalesc si nu-l puteam face extrem de usor. Am lucrat cu twill de 160g.
Ca sa ma intorc la subiectul abordat aici; Facand si un skin on frame, am ajuns la concluzia ca pe lacurile interioare, acesta ar fi ideal sa fie demontabil. Cum spunea Peter(Solpet), un skin on frame este predispus la perforare, deci nu prea vad cel putin pentru mine, de ce as face un skin on frame usor, fix, cand pot face un strip aproximativ la fel de usor.. Un skin on frame demontabil ar fi insa o revansa pentru timpurile cand duceam RZ85-ul cu bicicleta . Ar fi extraordinar ca pana la lac sa-mi antrenez picioarele iar acolo sa ma racoresc antrenand bratele :)
Am cumparat Carbon doar de la intern, 2 m, sa-mi fac o padela pentru sarmani. Au coreenii preturi mult mai bune?

Merge si sa tragi caiacul rigid dupa bicicleta pe un fel de cart. E mult mai misto si mai elegant. Scapi de montare/demontare, si mai poti sa cari si toate celelalte catrafuse in caiac.

Altfel echipamenul se aduna. Experienta proprie: am o barca ultrausoara de 3kg! (un Aplackaraft Explorer 42) Cand adaug vasla da caiac, o pompa mica de picior pentru umflatul fnal, vesta, safety kit-ul (obligatoriu aici), niste apa, poate ceva mancare, o geaca un prosop, se face un pachet impresionant de peste 7 kg.
Daca esti pescar pune si: undita, trusa de pescuit, geanta pt tinut pestele, samd.
 

Back
Sus