Plimbari si pescuit in Delta Dunarii

Pentru ca mi se cere parerea in legatura cu trasee si locuri de pescuit prin threaduri ce au legatura cu constructiile de ambarcatiuni, am gandit ca nu este frumos sa macelarim munca oamenilor si am initiat acest topic. Poate ca pescuitul nu este o activitate barcaholica in acceptiunea acestui forum, dar prin legatura indisolubila cu apa si necesitatea deplasarii pe aceasta, ii face pe pescari, vrand-nevrand, un pic barcaholici.


@Cibi....scuze pt ca nu am reusit sa trimit pm(ma chinui de pe telefon)....rugaminte pt ciby.....Msine plecam in Delta(5persoane cu o gonflabila Zodiac 4.7m submotorizata cu 7CP)pe care intentionam sa o punem pe apa la Mahmudia si sa campam undeva intre Mahmudia si Crisan pentru 3zile)....intrebare:ceva recomandari t locuri de pescuit si eventual un traseu....pe pm sau la 0757333357?Multumesc in avans si....daca s-ar putea un nr de tel pe pm in caz ca ne ratacim pe acolo as ramane dator!
Multumesc inca o data!
Marius

Salut Marius!
Tare mi-as dori sa te pot ajuta dar am si eu limitarile mele. Zona Murighiol-Crisan o cunosc doar din tranzit in drumul spre Sulina. Uzlina - Isac - Litcov si canalul Crisan sau Caraorman, cum i-o spune. Acolo tatic este Pupezica, dar mai mult pentru trasee, ca la pescuit este un mare incepator. Daca ai fi mers la sud de Dunavat sau zona din nordul Maliucului, poate te-as mai fi putut indruma.
Dar o sa va descurcati.
Pentru crap si somn cautati locurile adanci cu obstacole, salcii cazute, vegetatie submersa, stiti voi. Pentru rapitor, in speta biban, locurile unde se amesteca apa limpede cu cea tulbure la intersectii si trecerile dintre lacuri, cum ar fi canalul Bibanilor, cum ii spune Pupezica canalului dintre Uzlina si Isac.
Locuri care mi-au facut cu ochiul din trecere, am gasit pe canalul Litcov. Pare loc bun de somn si albitura - crap, caras, rosioara, etc, dar si de acces la lacuri bune de stiuca. Google Earth si o harta buna v-ar ajuta mult.
Daca vreti sa campati in balta, trebuie sa gasiti un loc ferit, ascuns dupa o perdea de stuf sau salcii, incat sa nu fiti vizibili nici ziua nici noaptea. Peste noapte sa ascundeti si barca. Se fac controale mixte de catre echipe de la ARBDD, Politia de frontiera, cateodata si jandarmeria. Amenda pentru campare este, invariabil, 250 lei, cu toate ca incepe de la 100.
Sa nu lipseasca sacul de gunoi in care strangeti tot. In caz ca apare Bau-Bau-l le puteti demonstra ca sunteti grijulii fata de mediu si ii mai imbunati. Sa aveti toate permisele in regula, de acces persoana - 15 lei pe saptamana, de pescuit - 30 lei pe an, de acces cu barca - 20 lei per sejur. Toate le obtineti de la sediul ARBDD Tulcea, pe faleza, in spatele Casei de Cultura a Sindicatelor.
La ultima iesire, pe la inceputul lui august, am sunat o cunostinta din Maliuc, agent ecologic, sa-l intrebam in legatura cu camparea. A venit dapa noi si ne-a tras o amenda de 100 lei, pentru a nu plati 250. Tot el ne-a instruit in legaura cu ce ti-am spus mai sus. Inutil sa spun ca nu a venit nici dracu'.
 
Am aflat de la prietenul nostru Paul Condrat numit si "Navigator" , ca in acest weekend va fi la Jurilovca un festival numit " Serbarea borsului pescaresc " !

Asta pe data de 13 Octombrie, cand oficial aniversez un numar venerabil de ani, mult mai multi decat ma astept de fiecare data in astfel de imprejurari :) .
Cine ajunge la Jurilovca o sa savureze in afara borsului pescaresc si a spectacolelor de muzica si dans traditional lipovenesc, Cabernet-ul marca proprie si neinregistrata, "Florio" :D
Dau si tort, suflu si in lumanari !
Important e sa avem ceva vant , sa navigam cu vele :).
 
P
Daca vreti sa campati in balta, trebuie sa gasiti un loc ferit, ascuns dupa o perdea de stuf sau salcii, incat sa nu fiti vizibili nici ziua nici noaptea. Peste noapte sa ascundeti si barca. Se fac controale mixte de catre echipe de la ARBDD, Politia de frontiera, cateodata si jandarmeria. Amenda pentru campare este, invariabil, 250 lei, cu toate ca incepe de la 100.
Sa nu lipseasca sacul de gunoi in care strangeti tot. In caz ca apare Bau-Bau-l le puteti demonstra ca sunteti grijulii fata de mediu si ii mai imbunati. Sa aveti toate permisele in regula, de acces persoana - 15 lei pe saptamana, de pescuit - 30 lei pe an, de acces cu barca - 20 lei per sejur.
Tare ma regasesc in expunerea de mai sus (acum doi ani am mai luat si amenda din "exces de zel" (primul din trei care a aratat actele) si necunostinta de cauza. Ca o completare, ziua lasa-ti betele cortului jos, sa nu se observe nimic (barca nu e o problema daca s-a achitat accesul in delta), daca e necesar, pune-ti deasupra acestuia o patura si dezumflati salteaua, iar pe patura asezati cateva bagaje. Noaptea nu este nici un control, De ce Oare?...:eek:

P.S. Dracu`, acum sincer vorbind, dracu` "apare" uneori si da amenzi de genul: Daca nu o sunte-ti de acord cu asta, sun si vin ailalti care va vor da amenda mult mai mare! Am incasat-o o data. Datorita forumului, a doua oara au plecat fara sa mai comenteze. Pur si simplu nu au spus nimic, s-au suit in barca si au plecat desi eu incercam sa vorbesc cu ei.
Referitor la gunoi, m-am saturat sa tot car gunoi de pe bucla de la Uzlina. Ultima oara, un sac de 240l nu a ajuns. Am mai umplut inca doi saci de rafie cu sticle sparte, borcane, conserve etc, dar nu am avut timp sa le mai duc la Mahmudia. Uneori e "cel putin ciudat" ca unii oameni nu constientizeaza ce mizerie fac.
Cu stima,
mdascalu
 
Pe noi nu ne-a intrebat absolut nimeni de sanatate pe toata durata traseului. Am avut permise de acces pe un an, ca nu ne ieseau la socoteala zilele si nu am lasat nici o urma pe unde am trecut. Am gatit exclusiv la aragaz, nu am facut foc, nu am pescuit, nu am facut galagie, am impachetat gunoiul si l-am luat cu noi mai departe pana la "oras", sau pensiune, am incercat pe cat posibil sa nu speriem pasarile, bizamii si delfinii intalniti in cale.

Nu am dat cu pietre nici dupa calul salbaticit care s-a hotarat din senin sa-mi alerge berile prin boschetii de la est de Sf. Gheorghe si n-am scrijelit nici tampitii aia care voiau sa fure probabil ca nici ei nu stiau prea bine ce.

Una peste alta, am fost cuminti, n-am scuipat, n-am injurat, n-am fluierat, ne-am jucat frumos cu ceilalti copii cand am avut prilejul sa socializam, si astfel nu ne-a bagat nimeni in seama si n-am luat nici o amenda.

Tura in Delta Dunarii si pe Marea Neagra a fost un privilegiu deosebit si ne-a umplut sufletele de bucurie. O recomand din toata inima oricarui iubitor de natura. Delta si marea ofera un taram magic care intrece multe alte locuri renumite din lume.

Domnii si doamnele de la forurile tutelare ar trebui sa ia aminte si sa ofere optiuni si celor care respecta natura si vor sa se bucure de ea altfel decat din sezlongul de la pensiune. E frumos si la pensiune si am avut norocul sa gasim pensiuni ingrijite si curate, dar lasati-ne sa hotaram cand vrem la pensiune si cand vrem la cort, nu ne impuneti pensiunea ca optiune unica.

Si daca ne gasiti cu gunoi, poluare, dati-ne o amenda de 2,500 - 5,000 de RON sa simtim pana la maduva, dar oferiti-ne si sansa sa campam curat si ingrijit. Stiu ca nu va baga nimeni in seama sugestia, dar n-am putut sa trec mai departe fara a prezenta punctul de vedere al celor doi nomazi.
 
Ultima editare:
Pe noi nu ne-a intrebat absolut nimeni de sanatate pe toata durata traseului. Am avut permise de acces pe un an, ca nu ne ieseau la socoteala zilele
Stii care este ironia Adriane, pentru o iesire de zece - doisprezece zile trebuie sa cumperi ori un permis pe numarul de zile, la 5 lei per zi, adicatelea 50 - 60 lei, ori doua permise pentru o saptamana, la 15 lei bucata, 15 * 2 = 30 lei, sau unul pentru un an la acelasi pret. Cred ca orice om normal nu ar lua in considerare prima varianta, iar daca ar opta pentru a doua este musai sa-si verifice "tigla de pe casa".
In ce ma priveste, cel putin in privinta barcii, cumpar permis pentru un "sejur", asa cum spun cei de la ARBDD, perioada de timp nefiind definita, care costa 20 de lei, fata de 100 per an. La 1-3 iesiri nu prea merita sa cumpar permis pe un an. Dar de fiecare data, trebuie sa trec pe la sediu si sa pierd timpul pe acolo (deschid la ora 8 iar procedurile dureaza cam 30 minute). Daca pleci pentru 4 zile, conteaza ca pui barca pe apa la 10 si ajungi in balta la ora 12, in loc sa faci lucrul asta cand se lumineaza si sa nu pierzi din start jumatate de zi.
 
Ultima editare:
Stii care este ironia Adriane, pentru o iesire de zece - doisprezece zile trebuie sa cumperi ori un permis pe numarul de zile, la 5 lei per zi, adicatelea 50 - 60 lei, ori doua permise pentru o saptamana, la 15 lei bucata, 15 * 2 = 30 lei, sau unul pentru un an la acelasi pret. Cred ca orice om normal nu ar lua in considerare prima varianta, iar daca ar opta pentru a doua este musai sa-si verifice "tigla de pe casa".
In ce ma priveste, cel putin in privinta barcii, cumpar permis pentru un "sejur", asa cum spun cei de la ARBDD, perioada de timp nedefinind definita, care costa 20 de lei, fata de 100 per an. La 1-3 iesiri nu prea merita sa cumpar permis pe un an. Dar de
fiecare data, trebuie sa trec pe la sediu si sa pierd timpul pe acolo (deschid la ora 8 iar procedurile dureaza cam 30 minute). Daca pleci pentru 4 zile, conteaza ca pui barca pe apa la 10 si ajungi in balta la ora 12, in loc sa faci lucrul asta cand se lumineaza si sa nu pierzi din start jumatate de zi.

Eu am optat de la inceput pentru tabla ondulata... :)
 
Si unde mai pui ca in filmuletul de la sfarsit avem ocazia sa-i revedem pe Guzi in caiac si pe Razvani in lotca lor de la TID!
 
Mie mi -a placut cel mai mult descrierea plimbarii cu doamna ambasador Gitenstein. Ivan tragea mai tare ca s -a gindit ca doamna nu poate sa traga asa bine. Si pina la urma doamna tragea la rame mai bine ca un lipovean. Si dupa ce au ajuns la mal zice: „Noi, în America, avem trei canoe în curte şi, de câte ori avem ocazia, mergem şi vâslim“. :)
 
In calitate de sotie de ambasador a demonstrat ca este pregatita inclusiv pentru tras la pagaie. A lasat o impresie placuta, cel putin pentru mine. Nu m-as fi asteptat.
 
Si unde mai pui ca in filmuletul de la sfarsit avem ocazia sa-i revedem pe Guzi in caiac si pe Razvani in lotca lor de la TID!

Mai exact un Razvan, un Aurelian si un sarb romanizat prin metoda "Lotca" :)
In acel moment (TID 2011) Legendarul era in caiacul lui pe care l-au pipait nemtii de l-au tocit, cand au vazut cu ce chestie interesanta a aparut la Ingolstadt .

Bag seama nu exista filmulet sau reportaj facut pe apa, sa nu apara macar un prieten de-al nostru :D
 
Pescuit in Delta

Daca tot e topic de pescuit in Delta Dunarii, serviti aici doi pescari model, aflati la un moment dat pe punctul de a alege : ori il invata ei pe crap sa respire aer, ori crapul pe ei, sa filtreze apa :)



[YOUTUBE]enfPOynexbY[/YOUTUBE]
 
Aha!!!! Te-am prins!!!
Filmuletul este cu Groparul!
Intrati aici ca are multe povesti frumoase si un stil deosebit de a povesti.
Ii stiu mai de mult, nu retin cum am ajuns pe blogul lui, probabil s-a mai postat linkul si pe barcaholic, dar nu mai conteaza.
Si faza cu ficatul stricat, momeala pentru somn, mancat de enot, si cea cu prietenul lor ancorat de stuful ucrainean de vis a vis pe care l-au luat granicerii in vizor prin "camerele de supraveghere Schengen" (asa se scrie chestia in care nu reusim deloc sa ne bagam?).
 
Ultima editare:
Domnilor si doamnelor,
Am un apel pentru cunoscatori!
Dat fiind ca se ridica prohibitia si apele sunt inca mari in Delta Dunarii (asta ca s nu pun la socoteala ce se anunta!) putem face pe acest forum si in acest topic o situatie cat mai la zi cu starea traseelor prin Delta?
De exemplu eu as vrea sa stiu cateva chestii pentru programarea unei excursii de pescuit:
Daca se poate trece din Canalul Caraorman in Vatafu (Bijan) si spre Lacul Lumina?
Dar la Rosu este deschis canalul intre Puiu si Rosu?
Anul trecut s-a redeschis un canal vechi intre Puiu si Lumina. Mai este acesta practicabil?
Dinspre Bratul Sulina la mila 7 e un canal care da in Vatafu-Imputita. Este acesta practicabil inspre lacul Vatafu? Dar spre Sulina pe Imputita?
Ce intrari in lacul Lumina sunt deschise?
Ce parere au cunoscatorii si cei mai putin cunoscaori care au trecut pe acolo?
Putem tine aceasta situatie cat de cat la zi?
Multumiri!
 
Domnilor si doamnelor,
Am un apel pentru cunoscatori!
Dat fiind ca se ridica prohibitia si apele sunt inca mari in Delta Dunarii (asta ca s nu pun la socoteala ce se anunta!) putem face pe acest forum si in acest topic o situatie cat mai la zi cu starea traseelor prin Delta?
De exemplu eu as vrea sa stiu cateva chestii pentru programarea unei excursii de pescuit:
Daca se poate trece din Canalul Caraorman in Vatafu (Bijan) si spre Lacul Lumina?
Dar la Rosu este deschis canalul intre Puiu si Rosu?
Anul trecut s-a redeschis un canal vechi intre Puiu si Lumina. Mai este acesta practicabil?
Dinspre Bratul Sulina la mila 7 e un canal care da in Vatafu-Imputita. Este acesta practicabil inspre lacul Vatafu? Dar spre Sulina pe Imputita?
Ce intrari in lacul Lumina sunt deschise?
Ce parere au cunoscatorii si cei mai putin cunoscaori care au trecut pe acolo?
Putem tine aceasta situatie cat de cat la zi?
Multumiri!


Mai la zi decat Pupezica nu cred ca poate tine cineva situatia :) .
Cauta in topicul "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" si pe site-ul lui despre Delta Dunarii.
 
Domnilor si doamnelor,
Am un apel pentru cunoscatori!
Dat fiind ca se ridica prohibitia si apele sunt inca mari in Delta Dunarii (asta ca s nu pun la socoteala ce se anunta!) putem face pe acest forum si in acest topic o situatie cat mai la zi cu starea traseelor prin Delta?
De exemplu eu as vrea sa stiu cateva chestii pentru programarea unei excursii de pescuit:
Daca se poate trece din Canalul Caraorman in Vatafu (Bijan) si spre Lacul Lumina?
Dar la Rosu este deschis canalul intre Puiu si Rosu?
Anul trecut s-a redeschis un canal vechi intre Puiu si Lumina. Mai este acesta practicabil?
Dinspre Bratul Sulina la mila 7 e un canal care da in Vatafu-Imputita. Este acesta practicabil inspre lacul Vatafu? Dar spre Sulina pe Imputita?
Ce intrari in lacul Lumina sunt deschise?
Ce parere au cunoscatorii si cei mai putin cunoscaori care au trecut pe acolo?
Putem tine aceasta situatie cat de cat la zi?
Multumiri!

Mai la zi decat Pupezica nu cred ca poate tine cineva situatia :) .
Cauta in topicul "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" si pe site-ul lui despre Delta Dunarii.

Multumesc Florio !!! :):):)

Acum sa trecem la treaba. Intrebarile sunt... multe si ... multiple... :):):) Nu cunosc chiar toate amanuntele dar voi incerca sa structurez raspunsul, in felul meu ingineresc !!! :cool::cool::cool: Asa ca voi posta de mai multe ori, functie de timpul pe care il am...

Dinspre Bratul Sulina la mila 7 e un canal care da in Vatafu-Imputita. Este acesta practicabil inspre lacul Vatafu? Dar spre Sulina pe Imputita?

Am intrat pe la Intrarea 30 (catalogata de mine asa, pentru "ordine si disciplina" :):):) ) anul acesta, cand m-am intors din Tura in Delta 07.05.2013 – Hypertura de Sarbatoare – Delta de Nord si Golful Musura. La acea data Dunarea era la o cota enorma de +360 cm la Tulcea. Intrarea din Dunare este facila, voi posta si poze. Nu am parcurs-o pe ape mici. Cat despre incidentul cu elicea, INTOTDEAUNA la ORICE INTRARE se intra PERPENDICULAR, in lungul intrarii, incet si cu motorul sus, fff sus, la limita guvernarii barcii, pret de cel putin 100 de m in interiorul intrarii. Chiar si asa ai mari sanse sa lovesti... Nu vreau sa poluez inutil postul, dar am o serie de locuri "preferate" unde aproape de fiecare data am lovit, cu toate masurile mele de precautie.

Intrarea, asa cum am spus, este facila pe ape mari, nu-mi aduc aminte daca am mai parcurs-o in trecut, pe ape mici. Ce stiu sigur este ca pana la intersectia cu Garla Litcov - Imputita, care este prima de la N (Brat Sulina) la S, merge fara probleme. Eu am luat-o spre V pe Litcov-Imputita, dorind sa ies prin Iacub. Aici incep problemele. Daca va uitati pe Harta Deltei - detalii sau pe Harta Deltei - OSM, acolo unde Litcov-Imputita lasa o japsa pe stanga (S) si acolo unde urca maxim spre N, sunt plauri la greu. Fara motor puternic nu se poate trece decat la ghiondir. Imediat din dreptul Lacului Bondarului, cand se lasa spre S un canal de iesit in Iacub, traseul se linisteste. Iesirea in Iacub este facila, atentie la iesirea din Lacul Iacub in Canalul Crisan... este o mare insula in fata, trebuie prins un canalus pe dreapta (conform acestui sens de mers).

Traseul Canalul Crisan - Garla Vatafu - Imputita - Lacul Vatafu - Canalul de Centura (Cordon Litoral) l-am parcurs de cateva ori, dar in 2011, atat cu Pupezica cat si cu Barcuta mea gonflabila de la Decathlon :):):), nu pune probleme deosebite. Nu am informatii recente. Ce pot sa spun este ca in 2011 apele au fost in continua scadere dupa apele enorme din 2010... si imi mai aduc aminte ca Garla Vatafu - Imputita are cateva zone de ape mici, in dreptul Lacului Vatafu. Voi cauta tura si revin cu amanunte...
 
Buna ziua,
Am informatii recente despre Canalul Rosu-Puiu: cei doi plauri care au blocat in trecut canalul sunt tot acolo dar se trece fara probleme.
Pe Canalul Vatafu-Imputita de la crucea cu Garla Vatafului spre Lacul Vatafu au fost probleme mari anul trecut - pe ape mici. Erau doua zone de plauri pe canal si se trecea cu greu printr-un labirint cu motorul sus, la ghionder, dar numai cu barca ingusta. Chiar daca treceai de aceste doua zone au fost cazuri cand Lacul Vatafu a fost blocat de plauri imensi care nu permiteau trecerea spre intrarea in Lumina sau spre iesirea spre Canalul Vatafu Imputita spre Canalul Crisan Caraorman. La iesirea din Lacul Vatafu spre Crisan Caraorman, era un punct ingust dar acesta a fost largit astfel incat se poate trece.
Despre aceste treceri voiam sa obtin informatii actualizate.
 
Buna ziua,
Am informatii recente despre Canalul Rosu-Puiu
Canalul Puiu - Rosu este blocat de 3 plauri. In afara de cel deja obisnuit de la micul lac dinainte de tabara au mai intrat de pe Rosu inca 2. Se trece dar ocolit prin apa mica. Nu pot trece vaporasele de croaziera cu grupurile de turisti galagiosi uzuale in aceasta perioada-ceea ce este OK!. Dar barcile pana in 2 m latime se strecoara.
 
Salutare tuturor,
Intentionez sa merg pe 29-30 August de la Victoria, unde imi tin barca pana pe Chilia -zona Cernovca.
Pe traseul Canal 36-Pardina -Chilia- Cernovca am masurat pe Google Earth vreo 80 km.
Poate cineva sa-mi sugereze un alt traseu mai scurt pe care sa-l parcurg pe aceste ape scazute cu o barca care calca cam 60-80 cm?
Multumesc anticipat!
 

Back
Sus