Plimbari si pescuit in Delta Dunarii

Da Alex, pe traseul Victoria-Murighiol-Uzlina-Isac-Crisan-Mila-Eracle-Merhei-Sulimanca-Cernova, ai cativa km in minus, dar garantat faci mai mult! La un S570, cel mai bun traseu e cel propus de tine: e mai larg si mai adanc, cu putine meandre. Eu am facut traseul scurt pe cote mai mari, in jur de 170, cu o barca avand pescajul in jur de 30 cm si am avut momente cand scoteam cu dreapta iarba din cizma si cu stanga chilotii din c....r! Cum te stiu pescar nu 'pupezica', cred ca vrei sa te destinzi nu sa te aventurezi! ;)
 
Atentie !!!

Da Alex, pe traseul Victoria-Murighiol-Uzlina-Isac-Crisan-Mila-Eracle-Merhei-Sulimanca-Cernova, ai cativa km in minus, dar garantat faci mai mult! La un S570, cel mai bun traseu e cel propus de tine: e mai larg si mai adanc, cu putine meandre. Eu am facut traseul scurt pe cote mai mari, in jur de 170, cu o barca avand pescajul in jur de 30 cm si am avut momente cand scoteam cu dreapta iarba din cizma si cu stanga chilotii din c....r! Cum te stiu pescar nu 'pupezica', cred ca vrei sa te destinzi nu sa te aventurezi! ;)

Ca sa nu folosesti "betele" pe post de ghiondir, intru-cat esti pescar nu "Pupezica" :):):) spusele lai SSS, ia aminte la urmatoarele :

1. Apele sunt mici, deosebit de mici, + 54 cm la Tulcea pe 20.08.2013, si SCAD
2. Cu Uzlina s-a incheiat pe anul acesta, pana nu creste apa.
2.1. Cica (din auzite :confused::confused::confused:) a aparut pe Canalul Uzlina un obstacol submersat intre pensiunea Casa cu Salcii si pensiunea Tamarin, chiar pe mijlocul canalului
2.2. La pescajul tau, prima treime a Lacului Uzlina este IMPRACTICABILA pentru tine ( ai mai putin de 0.5 m de apa)
3. Singura varianta pentru tine de a "taia" Delta Centrala este : Victoria - Mahmudia - Dunare Noua - Cotul Uzlinei - Dunare Veche - Uzlina - Canalul Filat (trebuie sa stii sa intri, este intinsura) - Canalul Litcov - "Y" de pe Ceamurlia, primul brat - Canalul Ceamurlia - Canalul Crisan - iesirea la Crisan (trebuie sa stii sa iesi, este intinsura) - Crisan - Brat Sulina
4. Singura varianta pentru tine de a taia Delta de Nord este urmatoarea: Crisan - Brat Sulina - Marele M amonte - Mila 23 - Canalul Eracle - japsele din nordul Canalului Eracle (punct critic !!!) - Centura Vestica a Chiliei (sau Canalul Pardina, asa cum i se mai spune) - Chilia Veche - Bratul Chilia - Cernovca. Uita-te pe Harta Detaliata a Deltei Dunarii pentru identificare. Deasemenea mai ai ceva detalii (harta) despre traseu pe Tura in Delta 25.05.2013 – Chilia Veche, dragostea mea !!!

Doar ca sfat sau comentariu, daca as vrea sa aleg un traseu COMPELT LIPSIT DE GRIJI, as pleca amonte din Victoria, as prinde Canalul Mila 36, as iesi in Bratul Chilia si as veni apoi pe brat aval pana la Chilia Veche, recte Cernovca. Ai exact 60 km Victoria - Chilia Veche daca mergi NUMAI pe Dunare si un pic mai putin daca prinzi Bratul Tataru.

Tot de dragul "comentariului", cu Merheiul s-a incheiat pana nu cresc apele, in speta cu zona vestica (intrarea din Lopatna).
 
Multumesc SSS si Pupezica!
Ma intrebam daca Litcov-ul e practicabil de la capat (de la Victoria). N-am mai fost pe el din 1991 de la "accidentul Rostok" cand nava cu jet de apa "Tineretul" care ne ducea la Rosu a trebuit sa ocoleasca Bratul Sulina.
Oricum pentru siguranta traseul va fi pe Canalul Mila 36. Data trecuta cand am prins iarba mi-am stricat racirea la motor (motorul e la limita de jos, n-am observat ca am luat iarba si fiind obligat sa turez pentru glisare am bulit impellerul)
Care ar fi problema sa "prind" bratul Tataru? Am un GPS Garmin cu Road 2010. Imi face probleme uneori pe zona de granita dar l-am gadilat si ma descurc.
 
Litcovul...

Multumesc SSS si Pupezica!
Ma intrebam daca Litcov-ul e practicabil de la capat (de la Victoria). N-am mai fost pe el din 1991 de la "accidentul Rostok" cand nava cu jet de apa "Tineretul" care ne ducea la Rosu a trebuit sa ocoleasca Bratul Sulina.
Oricum pentru siguranta traseul va fi pe Canalul Mila 36. Data trecuta cand am prins iarba mi-am stricat racirea la motor (motorul e la limita de jos, n-am observat ca am luat iarba si fiind obligat sa turez pentru glisare am bulit impellerul)
Care ar fi problema sa "prind" bratul Tataru? Am un GPS Garmin cu Road 2010. Imi face probleme uneori pe zona de granita dar l-am gadilat si ma descurc.

Litcovul... cel mai lung canal din Delta (asa se spune, desi parerea mea este ca Sontea cu toate "ramificatiile" sale, este mai lunga !!!) este navigabil permanent pe ape mici, medii si mari (conform clasificarii facute de mine pe Ghidul Deltei Dunarii - Glosar de termeni si conventii generale), insa cu urmatoarele amendamente:

1. In opinia mea Canalul Litcov are trei sectiuni complet distincte: Sectiunea 1, intre Litcov "0" si intersectia cu Canalul Filat, Sectiunea 2, "Litcovul pescaresc" cum ii mai spun eu, intre intersectia cu Canalul Filat si intersectia cu canalul care duce in Lacul Babintii Mari si Sectiunea 3 - Litcovul turistic, de la canalul care duce in Lacul Babintii Mari pana la final, in Canalul Crisan.
2. Sectiunea 1, sa-i spunem Litcov 0, are apa mica (0.5-0.8 m) acum, pe ape mici (+ 53 cm la Tulcea pe 21.08.2013), dar este curat. Eu l-am parcurs anul acesta de vreo doua ori, insa pe ape mari (< + 300 cm la Tulcea). Obstacole notabile insa nu sunt.
3. Sectiunea 2 - Litcovul Pescaresc are tot apa mica pe ape mici, insa suplimentar are si cioate submersate pe care le mai agati cu pintenul :mad::mad::mad: Nu recomand parcurgerea lui pe ape asa de mici. L-am parcurs anul trecut de cateva ori pe ape mici si nu a fost prea placut. Glisarea este periculoasa in asemenea conditii.
4. Sectiunea 3 - Litcovul turistic a fost dragat, are apa buna de circa 2 m chiar pe ape mici, dar prezinta si niste obstacole laterale care pot fi insa ocolite cu usurinta.

P. S. Pentru "consolidarea informatiei" despre Delta Dunarii pe Ghidul Deltei Dunarii mi-am permis sa postez parte a intrebarii tale si raspunsul dat de mine intr-un topic nou pe Forum GDD si anume in Canalul Litcov
 
Ultima editare:
Oricum pentru siguranta traseul va fi pe Canalul Mila 36. ...
Care ar fi problema sa "prind" bratul Tataru? Am un GPS Garmin cu Road 2010. Imi face probleme uneori pe zona de granita dar l-am gadilat si ma descurc.

Iti raspund cu eternul sfat : foloseste ViewRanger - ul, mai bun pana in prezent fata de oricare alta harta a unui GPS consacrat. In plus este free.

Detalii minimale despre intrarea pe Bratul Tataru gasesti aici : Delta de Nord – Intrarea 40 – Bratul Tataru (SE). N-am apucat s-o descriu inca, dar o voi descrie in cel mai scurt timp posibil.
 
Iti raspund cu eternul sfat : foloseste ViewRanger - ul, mai bun pana in prezent fata de oricare alta harta a unui GPS consacrat. In plus este free.

Detalii minimale despre intrarea pe Bratul Tataru gasesti aici : Delta de Nord – Intrarea 40 – Bratul Tataru (SE). N-am apucat s-o descriu inca, dar o voi descrie in cel mai scurt timp posibil.

Multumesc de sfat!
Problema este ca am acest Garmin Road Map 276 de ceva vreme (2007) si functioneaza satisfacator. Mai are si avantajul ca este "water proof"poate sa ploua pe el si tot merge. Mi-a fost furat odata in 2008 la Sulina si l-am inlocuit cu unul identic caci ma invatasem cu el. Acum e scos din fabricatie si l-am retrogradat numai pe barca, desi poate fi folosit si pe drum.
Cum eu nu fac explorari, ci numai ma deplasez din punctul A in punctul B cat mai repede si sigur posibil, trecerea pe alt sistem mi-ar da bataie de cap cu beneficii minime.
De aceea ma voi gandi la alt sistem numai dupa ce crapa acesta.
Voi gasi bratul Tataru si va spun cum a fost!
Toate cele bune!
 

Back
Sus