Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Topic: ajutor deplasament vs. glisaj - profil coca, hydrofoil si trim tab

Quote Originally Posted by teo pes View Post
    cu aceasta barca am mers in prima ,,expeditie " prin balta mica , 5 persoane , cu vaharul aferent
    , am avut o si de 2 ori in delta , ea a fost achizitionata de propietar pentru pescuitul stationar in curent din barca ,
    aripiarele laterale sunt scurte , mici si prea sus ,
    trebuiau incepute cu cel putin 1m mai in fata , mai late cu 15-20cm fiecare, mai jos dar nu mult si muchia lor exterioara lasata pana la nivelul chilei ,vazuta din spate sa arate ca o acolada pronuntata, astfel mai capeti 2 chile laterale ,ele sunt puse pur si simplu peste barca asa ca le poti taia , propietarul s a ferit sa le faca mai mari pentru a nu i strica deplasamentul la vasle , operatiunea o poti face personal pe fome de polistiren extrudatlipite de barca pe care pui fibra , max 2 zile de lucru
    incearca atunci cand mergi in ea sa ti atasezi un prelungitor la maner pentru a te aseza mai in fata
    multumesc, stiu ceva din istoria barcii de la proprietar (cu foto si film). singur in barca, cu prelungitor la eche, a fost in glisaj sau semi-glisaj, dar mi-a spus ca i-a fost teama. Vihor sa Vahar - motorul o sa il recuperez. desi m-a disperat cu toanele, e un motor bun.

aripioarele au fost puse pentru stabilitate (si chiar au efect!). nu vreau sa dau jos aripioarele, nu inca. ma gandesc sa adaug peste ele ca sa corectez profilul cocii (ca o activitate de iarna).

in prima faza vreau sa fac un test cu un hidrofoil (?) si apoi daca e cazul cu trim tabs.

am mai sapat aici pe forum... si pe capcompas...
    de ex. ovidiu66 a scapat de apupare cu un hidrofoil. altii au recurs la trim tabs.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salutare la barcagii . Scuze ca nu prea mai postez pe aici, dar ideea mea despre comunicarea online nu se "pupa" deloc cu forumul de fatza, asa ca m-am retras la mine in cuibar, pe celalalt forum. Oricum, pentru mine nu prea conteaza pe care forum scriu, daca e vorba de cineva care chiar are nevoie. Asa ca am sa revin cu o postare detaliata despre barca din acest topic, care este de fapt un Pescarus de la cooperativa Bratesul, modificat in stilul barcilor de la Tulcea (acum e cam tarziu si sunt cam paradit ). Apropo, si colegul microm, pe care-l salut si pe aceasta cale, stie multe despre tipul de modificare a barcii din poze.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Salutare la barcagii . Scuze ca nu prea mai postez pe aici, dar ideea mea despre comunicarea online nu se "pupa" deloc cu forumul de fatza, asa ca m-am retras la mine in cuibar, pe celalalt forum. Oricum, pentru mine nu prea conteaza pe care forum scriu, daca e vorba de cineva care chiar are nevoie. Asa ca am sa revin cu o postare detaliata despre barca din acest topic, care este de fapt un Pescarus de la cooperativa Bratesul, modificat in stilul barcilor de la Tulcea (acum e cam tarziu si sunt cam paradit ). Apropo, si colegul microm, pe care-l salut si pe aceasta cale, stie multe despre tipul de modificare a barcii din poze.
    multumesc anticipat maestrului Vali!
    la iarna voi incerca sa ii aduc modificari - sa adaug "umplutura" aripioarelor si sa le lunges - cu siguranta voi avea nevoie de ajutor atunci.

buna gsteph vreau sa-ti zic in prima faza ca daca le lungesti aripile cu un metru cum a recomandat cineva mai sus in topic va interveni problema cu stropitul in barca datorita aripilor. In acest caz trebuie stabilit foarte bine linia aripilor fata de linia de plutire ,vorbind pe intelesul tuturor, in prima faza.Apropo,vreau sa-l salut si pe Vali pe aceasta cale.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Sa traiasca toti barcagiii, si nu ma mai luati atata cu maestrul etc, dac-ati sti cat peste am furat cu carca v-ati da seama ca nu degeaba mi se spune braconieru' .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

se pare ca e un model de barca Doina facuta de Bratesul Galati. lungimea si latimea coincid, doar ca Bratesul a adaugat aripioarele (mai lungi si mai jos).

am pus un hydrofoil la motorul de 9.9 si voi testa in delta weekend-ul asta. sper sa corecteze apuparea.

aripiarele sunt puse de mine si de propietar odata cu folosirea barcii ca matrita interioara peste care am construit o alta ,asa a vrut propietarul sa le puna ,a fost o alegere aiurea fara nici un calcul sau vazut altundeva !
    bineinteles ca trebuie calculat unghiul sa nu dea apa n barca .

Abia astept sa ne spui ce rezultate ai avut in weekend ca am aceleasi probleme la noua mea achizitie...

Quote Originally Posted by teo pes View Post
    aripiarele sunt puse de mine si de propietar odata cu folosirea barcii ca matrita interioara peste care am construit o alta ,asa a vrut propietarul sa le puna ,a fost o alegere aiurea fara nici un calcul sau vazut altundeva !
    bineinteles ca trebuie calculat unghiul sa nu dea apa n barca .
    am vazut in pozele atasate in alt topic cand lucrati. pana in acest moment nu am avut probleme cu "stropitul in barca" dinspre borduri sau prova, la diferite grade de incarcare, sau distributie a sarcinii.
    doar daca e vant puternic, mai sar stropi dusi de vant dar vin dinspre zona prova, si nu din zona aripilor.
    problema mea era ca stropea dinspre elice, in zona degajarii din oglinda pentru motor.
    ma bate gandul sa corectez aripioarele si Vali mi-a dat niste sugestii.

@teo_pes: astept ajutor pentru calcule si "uneltele" aferente. ca ma descurc eu cu ele.

Quote Originally Posted by vergilcl View Post
    Abia astept sa ne spui ce rezultate ai avut in weekend ca am aceleasi probleme la noua mea achizitie...
    am pus hydrofoil-ul cel mai ieftin si mai chinezesc - Easterner - de la marine-shop, motorul pe pozitia de trim pe care o gasisem anterior optima (fara hydrofoil).
    desi am mers pe apa de vineri pana miercuri, nu am testat si singur in barca, cu toate pozitiile de trim, sa vad clar cum merge, daca se corecteaza asieta si in cele din urma cu cat (macar la ochi).

nu a fost edificator, dar:
    -nu mai arunca apa elicea in zona degajarii din oglinda.
    -efectul "portant" in pupa este destul de slab... dar se simte ceva.
    -barca a devenit mult mai sensibila si oarecum mai instabila in anafoare - asa am apreciat pe bratul Sulina, se simtea puternic si in eche.
    -parca e un pic instabila la viraje cu viteza mai mare... se inclina initial corect, in bordul virajului, dar apoi tindea sa se aplece spre bordul opus. nu stiu daca e de la hydrofoil, as zice mai curand CG-ul prea sus (din distributia greutatii celor 2 pasageri pe banchete, ei fiind mai inalti si mai masivi decat mine cu 10-15 kg).

daca vremea si timpul liber o sa imi premita o sa reiau testele undeva mai aproape pe Dunare, cu si fara hydrofoil.
    Last edited by gsteph; 1 Nov 2012 at 08:59 PM.

Iti multumesc pentru raspuns.O sa-mi pun si eu hydrofoil.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. vand trim manual pe gaz
    de teo pes īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17 Jul 2013, 02:49 PM
  2. Profil "U" din cauciuc
    de kzoli īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 20 Jun 2012, 04:07 PM
  3. intrebare despre deplasament
    de fabi īn topicul Veliere