ajutor deplasament vs. glisaj - profil coca, hydrofoil si trim tab

Am cumparat astazi unul la fel ca al tau,l-am montat si am iesit in probe pe Dunare.Viteza maxima a scazut cu vreo 3 km/h si apa nu imi mai arunca in barca decat atunci cand reduc viteza,la o anumita turatie.
 
ce barca ai?

da, si la mine la reducerea brusca a vitezei mai arunca apa pe la degajarea de la oglinda.

cred ca s-a redus un pic viteza... dar e irelevant pentru hydrofoil - pentru ca am avut incarcatura, totalul a fost undeva intre 350 si 450kg (inclus barca si motor)...
 
Pe langa gonflabila Quicksilver 340 Sport Enduro,mai mi-am achizitionat un trimaran de 3.8 m.Cu acelasi motor Honda 15 cp.
 
am vazut in pozele atasate in alt topic cand lucrati. pana in acest moment nu am avut probleme cu "stropitul in barca" dinspre borduri sau prova, la diferite grade de incarcare, sau distributie a sarcinii.
doar daca e vant puternic, mai sar stropi dusi de vant dar vin dinspre zona prova, si nu din zona aripilor.
problema mea era ca stropea dinspre elice, in zona degajarii din oglinda pentru motor.
ma bate gandul sa corectez aripioarele si Vali mi-a dat niste sugestii.

@teo_pes: astept ajutor pentru calcule si "uneltele" aferente. ca ma descurc eu cu ele.



am pus hydrofoil-ul cel mai ieftin si mai chinezesc - Easterner - de la marine-shop, motorul pe pozitia de trim pe care o gasisem anterior optima (fara hydrofoil).
desi am mers pe apa de vineri pana miercuri, nu am testat si singur in barca, cu toate pozitiile de trim, sa vad clar cum merge, daca se corecteaza asieta si in cele din urma cu cat (macar la ochi).

nu a fost edificator, dar:
-nu mai arunca apa elicea in zona degajarii din oglinda.
-efectul "portant" in pupa este destul de slab... dar se simte ceva.
-barca a devenit mult mai sensibila si oarecum mai instabila in anafoare - asa am apreciat pe bratul Sulina, se simtea puternic si in eche.
-parca e un pic instabila la viraje cu viteza mai mare... se inclina initial corect, in bordul virajului, dar apoi tindea sa se aplece spre bordul opus. nu stiu daca e de la hydrofoil, as zice mai curand CG-ul prea sus (din distributia greutatii celor 2 pasageri pe banchete, ei fiind mai inalti si mai masivi decat mine cu 10-15 kg).

daca vremea si timpul liber o sa imi premita o sa reiau testele undeva mai aproape pe Dunare, cu si fara hydrofoil.

eu te sfatuiesc sa nu mai incerci sa scoti mai mult de la ea ,modelul de barca nu e conceput pentru viteza ,chiar daca o latesti cu aripioare un castig major in viteza nu realizezi ,cu cat o latesti mai mult cu atat trebuie o motorizare mai mare , si viteza nu creste considerabil ,barca e conceputa practic pentru plimbare pe lacuri si elestee ,pentru noi ani de zile a fost perfecta pana am avut si noi pretentii mai mari ,e normal sa pierzi din portanta daca ai pus hidrofil pe motor ,de ce nu incerci sa pui pe fundul barcii stanga dreapta de motor , din aluminiu un 20/30 cm
daca totusi vrei sa mai incerci suna l pe pompi ca si el e deja priceput in lucrul cu rasina si fibra !
 
eu te sfatuiesc sa nu mai incerci sa scoti mai mult de la ea ,modelul de barca nu e conceput pentru viteza ,chiar daca o latesti cu aripioare un castig major in viteza nu realizezi ,cu cat o latesti mai mult cu atat trebuie o motorizare mai mare , si viteza nu creste considerabil ,barca e conceputa practic pentru plimbare pe lacuri si elestee

nu vreau sa latesc aripioarele, cel mult sa fac o umplutura, un racord la coca si sa le alungesc.
am atasat o imagine - in oranj am desenat "umplutura" prin care sa modific aripioarele.
inspre pupa voi veni tangent la coca, deci sectiunea pupa va fi intr-un V cu racord rotunjit la baza.
spre prova ma gandesc sa merg cel putin 1m pe un arc care sa se termine tangent la un curent de bordaj.

pentru noi ani de zile a fost perfecta pana am avut si noi pretentii mai mari ,e normal sa pierzi din portanta daca ai pus hidrofil pe motor ,de ce nu incerci sa pui pe fundul barcii stanga dreapta de motor , din aluminiu un 20/30 cm
daca totusi vrei sa mai incerci suna l pe pompi ca si el e deja priceput in lucrul cu rasina si fibra !

o sa il caut pe Pompi, voi ajunge prin BZ weekend-ul viitor.

placile de aluminiu - adica trim tab - presupun niste gauri in coca (in aripioare de fapt). am incercat hydrofoil pentru ca montajul insemna 4 gauri in placa anti-ventilatie de la motor si e mai simplu. trim tabs cer si un mecanism de reglaj (sa le zicem tiranti) montat pe oglinda... acum caut niste balamale pian mai solide. pe capcompas am mai primit niste sugestii.
 

Atașamente

  • barca_pupa Model (1).jpg
    barca_pupa Model (1).jpg
    16.5 KB · Vizualizări: 131
v-am mai spus da nu ati dat atentie.
deci 10x9inch este dimensiunea pt trim-taburile pt o barca ca a dvs.
amortizoarele alea nu sunt puse degeaba sunt pt a amortiza socurile de la val in trimtab.
amortizoare merg si de la masina de spalat automata numai ca trebe modificate nitel.
Domnule teo pescarul,o barca de deplasament s-a modificat cu trimtab din fibra dar cu evazare in laterale si gliseaza de mama focului.
va pun si niste link-uri pt cultivare.
Smart tabs SX trim tabs installation - YouTube
Nauticus Smart Tabs Sx Series Installation - YouTube
:titanic:
 

Back
Sus