S/Y "Lindor" este de vanzare

Mi-ar fi placut sa fie a mea, dar m-am multumit cu postura de skipper. Din punctul meu de vedere nu e relevant daca eram proprietarul sau doar un skipper ce se bucura de barca caci adancimea apei indicata banuiesc ca era aceeasi.
 
Corect ,adancimea era aceeasi, dar modul cum e privita adancimea difera, ca proprietar orice incident te doare direct in buzunar, ca skipper te doare in alt parte, eu cand adancimea scade sub 5m iau drum de larg, si in port sub 3m nu ma bag
Eu ma asteptam ca distinsi colegi cu barci in tomis sa-mi dea cateva indicatii re adancimile in diferite puncte ale portului, pericole de navigatie si indicatii de pilotaj/manevra
 
Nu sunt convins ca "distinsii colegi cu barci in tomis" se amesteca pe forumuri cu "plebea"... :(
 
Nu sunt convins ca "distinsii colegi cu barci in tomis" se amesteca pe forumuri cu "plebea"... :(

Sau colegii nu isi mai tin barcile in Tomis :) .
Ca o forma de protest la intamplarile de acum doua ierni, cand marina a aratat ca nu ii pasa de ambarcatiunile pe care le taxeaza.
 
Eu ma asteptam ca distinsi colegi cu barci in tomis sa-mi dea cateva indicatii re adancimile in diferite puncte ale portului, pericole de navigatie si indicatii de pilotaj/manevra

Nea Sandu, in Tomis, barcile cu pescaj apropiat de 3m (ma refer aici la Adornate si Geronimo, ca nu imi aduc aminte altele) nu pot intra mai departe de primul ponton din dreptul cladirii administrative.
Pentru cele doua se balizase empiric, centrul bazinului portuar. Adornate s-a legat mereu la digul din est, iar Geronimo a fost plasata in primul loc al pontonului descris mai sus, pentru a nu risca sa atinga cu bulbul derivorului.
Din cate imi amintesc, se poate intra fara emotii, daca pescajul e de 2m. La 2,5m insa, e bine de tras la cheul de beton, in locul preferat de Adornate, nu mai in spate. Iar pana acolo se tine centrul senalului.

E mai alambicat de descris in cuvinte. Pe o harta google e insa foarte simplu :) .
Pentru o acuratete mai mare, trebuie intrebat cineva care intra acum, cu barca, in bazinul portuar, sa ne dea cateva adancimi de pe sonar.
 
SFARSIT DE SEZON

dupa o vara de balaceala , lindor a trecut la iernat in portul mangalia,
o sa ierneze la apa , la fel ca anul trecut, in primavara o sa aiba parte de o intretinere generala, inclusiv vopsea noua peste tot, si tot ce o sa mai trebuiasca ca sa arate ca o lady,
furtuna trecuta a rupt biminitopul asa ca o sa cumpar unul nou

PS: LINDOR NU MAI ESTE DE VANZARE, ASA CA LA PRIMAVARA ASETEAPTA DORITORI DE DAT IN BARCI:sail::sail::sail::sail::sail::sail:
 
dupa o hibernare care s-a lungit pe durata unui an intreg (din oct 2013- oct 2014) Lindor o sa -si intinda velele cand ceilalti se pregatesc de iernat,
faptul ca nu a fost folosit un an intrg mi-a dat o idee , care se practica prin alte parti, vanzare de procente din proprietate respectiv timp de utilizare pe an procentual cu cota detinuta din yacht, valoarea de piata 50000 Euro, procentele / timpul egal repartizate pe cele 4 anotimpuri functie de cerere si posibilitati ,
Este doar o oferta care sa duca la o utilizare mai eficienta a yahtului, nu e o gluma, dar e valabila numai pana pe 15 dec. 2014,
ca si alte oferte si asta apare o singura data, daca sunt doritori sau nu conteaza mai putin, Lindor o sa navige in continuare cu iubitorii de mare si navigatie cu vele
 

Back
Sus