tego 8-12mm sau placaj marin, cuplaj achizitie sau cumpar un rest de material...

eu am nevoie de o fasie de 400mm x 600mm (max 1000mm), de 8-12 mm. as face un cuplaj la o foaie de tego sau placaj marin.

nu prea imi vine sa iau o foaie intreaga de tego sa placaj, mai ales ca folosesc materialul pt. un test.
 
Daca are cineva ceva resturi de placaj ( 6,8,10 chiar si 12 mm) si vrea sa scape de el, este aici un doritor! Ma intereseaza, in special, straifuri lungi (pentru diverse nervuri si intarituri) dar e buna orice bucata.
 
Hi,
This I want and Mangalia, or where to get fiber. Thursday are in Bucharest, find fiber to Policolor at the entrance of the A2, I do not have much time with the children to roam, have I understood and some gelcoat. Maybe a tip how to put fiber because I remember a craftsman 2 saptamnani!

Don't feed the troll.....nu incepeti cu d'alea ca e oarecum orientat ca stie de Mangalia.......de Policolor etc. Asta face un troll ...... Wikipedia:Trolling - Wikipedia
 
La Calarasi este o fabrica de PAL/ Tego denumita ROMPLY . Eu am cumparat anul trecut o foaie de tego multistratificat de .. cred ca 1.5X 2 metri pe care am dat cca 200 de lei. Materialul este waterproof fiind folosit la confectia de cofraje in constructii.
 
Mai baieti , cand si daca mai cautati resturi de placaj nu ezitati sa ma contactati . Am atelierul plin !

Dukku , uita de ROMPLY .....
Tu ai luat de la ei o foaie de 2,5 x 1,25 . Waterproof , adevarat , insa aceasta caracteristica o are doar pe exterior unde e tratat fenolic ( si nu permite lucrul cu rasini ). Ceea ce se foloseste in constructii nautice trebuie sa poarte codul WBP . Water & boil proof , si face referire la liantul dintre straturile de furnir .
 
modi, exista furnizori de placaj la standardul WPB in Romania? As fi si eu interesat sa cumpar. Multumesc !
 
modi, exista furnizori de placaj la standardul WPB in Romania? As fi si eu interesat sa cumpar. Multumesc !

Sigur ca da ..... Dupa cum s-a vorbit mai sus in topic , unul este Holver ( dar e cu preturile "pe alta planeta ! " ) , iar al doilea ca referinte ( si cu care eu lucrez impecabil ) este Welde .

Pentru confectionari si amenajari nautice eu recomand cu tarie mesteacan de exterior si plop . Tot de exterior . Cand spun asta ma intorc la ce spuneam mai sus , ambele au acel WBP .
 
Mai baieti , cand si daca mai cautati resturi de placaj nu ezitati sa ma contactati . Am atelierul plin !

Dukku , uita de ROMPLY .....
Tu ai luat de la ei o foaie de 2,5 x 1,25 . Waterproof , adevarat , insa aceasta caracteristica o are doar pe exterior unde e tratat fenolic ( si nu permite lucrul cu rasini ). Ceea ce se foloseste in constructii nautice trebuie sa poarte codul WBP . Water & boil proof , si face referire la liantul dintre straturile de furnir .

Salut, ai vreo bucata de material pe care sa fun in spatiul de picioare din cocpit contactul motorului ,2 ceasuri, si 3-4 beculete, am facut de vreo 2 ori din diferite si se curbeaza mereu. Cam 50 pe 50 este toata placa, dar daca nu pot pune si pe jumatate sau doar ca un panou unde am decupaturile si astup cu rasina restul gaurilor.
Din spuse vad ca lucrezi cu rasina, sti cum se repara osmoza? am gasit in cateva locuri praf gri in fibra, si in altele cazut pe sub capitonaj. As vrea sa scot capitonajul asta care il am din plastic si un strat subtire de burete( dar foarte copt) si sa pun mocheta lipita si atunci as face si reparatia.
Si daca tot m-am apucat de reparatie vreau sa curat lacul umflat de pe anumite elemente din interior ( placaj ) si nu stiu ce sa fac : sa il bau cu ulei de teak , sin care dau pe lemnul din exterior sau le lacuiesc la loc.
Multumesc mult de sfat si daca ai placa mare vreau sa o platesc.
Placa care vreau sa o schimb e la piciorul schiperului..
 

Atașamente

  • IMAG0493.jpg
    IMAG0493.jpg
    63 KB · Vizualizări: 69
Noroc !

Te ajut cu mare placere, si in mod evident o bucata de 500 x 500 mm am prin atelier, insa nu-mi spui nimic despre grosimea acesteia .....
Insa chiar si asa, pomenesti despre faptul ca se tot curbeaza. In cazul asta iti sugerez sa o faci "napolitana", adica din placaj de 4 mm, mai multe straturi cu randuri-randuri de fibra intre ele. Dar de fapt asta este treaba mea. Stiu eu ce-si-cum trebuie facut.
Da-mi pe MP un nr de tel. si stabilim cum si in ce fel te pot ajuta.
 
Placajul este de 8mm. Imi trebuie multe bucati. Cred ca o sa iau o placa undeva sao si debiteze.
 
Ultima editare:
Am multe elemente in barca din foaie de 5 mm in 3 straturi pe care nu am chef sa le curat de lacul vechi( mai au si cate o gaura, doua fara rost...). Decat sa le slefuiesc mai bine cumpar o placa noua de tego si rezolv elegant problema!
Vreau sa va intreb daca sunt bune placile pentru gofrare care se gasesc prin Dedeman, etc. Trebuie sa slefuiesc filmul fenolic? sau exista si altceva fara film pe care sa aplic lac direct?
Multumesc.
 
Rasina epoxidica nu prinde sigur pe filmul de pe tego, probabil nici multe din lacuri - adica la ce fel de lac te referi?
Poti sa slefuiesti placa dar nu stiu cat de bine va arata, cam ca o vacuta Milka :) mai bine dai un ban pe o foaie de placaj simplu, plop sau ce-o fi daca nu vrei Okoume.
 
Foile fac parte din mobilier, scheletul este de teak, cred ca o sa iau placaj de plop si lac cu nuanta de teak. Incerc sa caut si Okoume daca este prin Constanta. Au aici la Brick si optiunea sa il debiteze, nu pleci ce placa intreaga.
Am slefuit eu o bucate de tego si am facut treapta de la intrare... se macina precum cartonul, trebuie sa o scot.
 
Nu-i vad rostul folosirii tegoului doar daca vrei sa-l colezi. Placa de tego are pus accentul pe planeitate si duritatea filmului si nu pe aranjarea estetica a furnirului. Dupa slefuire... ce nu va fi deloc usoara vei vedea ca are si parti chituite sub film cu rost de cutit sau alte chituri gen ipsos ce ii dau un aspect urat. Dute la bric in constanta si cumperi placaj, iar acela dupa croire si montare ii dai direct lac pe el fara a mai fi nevoie de alte finisari decat cele pe taietura. Dupa prima mana de lac il slefui usor pana albesti placa, si ii mai dai o mana, iar la final vei vedea ca nevasta va fi invidioasa ca mobila din barca luceste mai tare ca cea din sufragerie:)
 

Atașamente

  • IMG_4919.jpg
    IMG_4919.jpg
    47.6 KB · Vizualizări: 64
Ultima editare:
Se fac confuzii ..... Tego e Tego , placajul simplu este ..... de fapt acelasi lemn ( de obicei mesteacan ) netratat fenolic .
Cand spun mesteacan ma refer si la faptul ca este un material extrem de dur , curat pe ambele fete , cu o fibra blanda si eleganta , discreta , si se preteaza de minune operatiunilor de baituire , lacuire , prelucrari mecanice diverse , samd .
Nu in ultimul rand , de obicei mesteacanul il gasim perfect plan , fara ondulatii sau incovoieri .
Personal , indiferent de ce-as lucra cu el , i-as lamina o fata in rasina+fibra , pentru a evita o eventuala incovoiere in timp . Mai ales grosimilor de pana in 12 mm .
 
Salut, Revin cu detalii despre ce placaj imi trebuie: un dreptunghi de 520x500, altul de 310x640 mm, de 10 mm care vor sta in exterior(ultimul este treapta de intrare in cabina). Inca 2 in forma de trapez cu laturile de 44x51x32-inaltimea si 51x57x32-inaltimea tot placaj de 10mm(acestea sunt panourile care inchid cabina). La Holver au OKoume decat de 5 sau 15mm.
 

Back
Sus