constructia unei euro padele

Sa le iau pe rand:
am lucrat cu sipci cu 11,5-12 mm cu grosimea de aprox 5mm ramase de la caiac . de ce la latimea asta, scrie undeva unde am schimbat macazul si am trecut pe Coaster
http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790.html la postul #9
Am facut acea bucatica de birds mouth din poza tocmai ca sa vad ce diametru iese. Dupa slefuire, a rezultat 29 mm adica convenabil pentru un schaft (coada) de padela . Ma gandisem sa alezez interiorul ca sa mai reduc din greutate, si am incercat dif burghie, 20 mm cred ca era cel care corespunde sectiunii goale actuale. Nu era o idee buna(mai ales la o padela de lac care necesita sa rulezi doar vreo 22 cm de tesatura fibra pe schaft apropos as lucra cu voal de 80 gr) pentru ca se pierdea suportul mecanic intre cele opt sipci, pe interior asa ca, am renuntat. Pe exterior se pierde oricum acea impanare, dar vine fibra si preia orice efort de intindere.
Am socotit cat lemn se duce pe metru linia(daca lucrez coada goala)r si cum orice suta de grame conteaza, am considerat ca merita facuta coada goala.Poate apare o problema cu aerul ce se dilata inauntru dar cred ca doar la expunere prelungita la soare.
Am cantarit acum o coada ce o mai am(am facut doua si mai am material taiat pentru alte 3 pentru ca nu merita efortul de setare a circularului ca sa tai doar sipcile pt o coada) la lungimea de 192 cm are masa de 321 g(inca nu are fibra, e doar lemnul slefuit cu #120
Principial pt acelasi material, o coada plina ar rezista mai bine la incovoiere decat o teava de acelasi diametru(se compara momentele polare ale sectiunilor) da, avand si fibra pe exterior, coada s-a rigidizat incredibil, Dpdv al greutatii sunt pe acolo cu o coada plina dupa ce pun fibra dar castigul de rezistenta la flexare este vizibil.
Socotelile pentru lemn, atat cat le-am facut au fost cu 600 kg pe mc respectiv cu 0,6 g/cmc Mi-au folosit ca orientare de exemplu ca sa compar lemnul cu placajul(care iese nitzel mai greu)
Coada blank rotunda are si un dezavantaj, cand ajungi sa lucrezi racorduri ca sa adaugi la sectiunea shaftului din zona palei, ai prefera sa fi avut un blank rectangular, care sa-ti permita sa rindeluiesti doar ce este nevoie si economiseam probabil doua zile de lucru(2-3 ore pe zi) si ceva efort neuronic (se masoara in zile si nopti) pana sa gasesc cum lucrez restul schelariei. Evident padela ar fi iesit mai grea cu 140 g parca.

Azi am fost cu jucaria pe apa, am maltrata-o impingandu-ma de tarm, pietre, am padelat in nisip si pietris, m-am sprijinit pe ea la urcare si coborare in/din caiac. Comportamentul a fost cel asteptat, adica ok, mai putin un flutter pronuntat la efort maxim cand padelam in amonte cu "caramida" de ww. Se simte lipsa formei dihedrale la fata activa Palele sunt mari (800 cmp) asa ca desi de obicei stau pe apa cam 2.5-3 ore, la 1,5 ore azi eram gata :) Mi-ar place sa-i pun ceva banda de kevlar acolo unde are mereu contact cu pietre dar astept sa vad daca nu simt nevoia sa micsorez suprafata palelor.
 
Ultima editare:
M-am uitat ieri prin magazine dupa teava de aluminiu in ipoteza unei "armari" interioare a cozii, care sa confere rigiditate. Am gasit teava cu diametru interior 10mm si grosimea peretelui de 1mm. La 2m lungime, cantarea fix 246g. Socotind peste teava un invelis de pin sau tei de 5mm grosime, la o densitate de 0.6kg/dm3 iese doar lemnul aprox la 300g. Deci, coada lemn+aluminiu ar fi tot 500-600g. Se pare ca daca nu folosesti cozi din materiale compozite, e greu sa scazi sub 500g.
 
Daca vrei armare interioara care oricum ar avea un efect minimal, trebuie furtun de fibra, si un balon subtire pe care sa le bagi acolo si sa umfli balonul.Sa mai bagi aluminiu, este inutil, asa puteai face coada din lemn masiv. Teava de lemn este foarte elastica dar odata invelita in fibra, poti sa o sprijini pe capete si probabil sa stai pe ea. Ca sa intelegi de ce, cauta un tabel comparativ cu sigma(efortul unitar capabil la intindere). Intre lemn si fibra, este o diferenta de cateva ordine de marime. Nu trebuie sa reinventam padela, doar sa adaptam tehnologia la ce avem( nu avem furtun de fibra de exemplu)
Eu am folosit-o in formula obisnuita de sprijin ca sa intru in caiac, deformare aproape nula, am incercat sa o indoi cu raspundere, nu prea mai vrea. Ma imping cu nesimtire de tarm, Ieri am facut roll-uri nenumarate intr-o piscina cu doi amici. Daca treci prin Cluj cauta-ma,o sa tii padela in mana si o sa te linistesti :)
 
Ultima editare:
Euro padela, este padela noastra cea de toate zilele, cred ca a fost numita asa pentru a o deosebi de greenland paddle.
Europenii cred ca o numesc pur si simplu paddle(engleza) sau paddel(in spatiul german)
Ma indoiesc sa fie asta drumul de urmat dar nu stii niciodata. Ceva stofa de inventator ai. Astept plin de emotie sa vad ce scoti :)
 
Ma indoiesc sa fie asta drumul de urmat dar nu stii niciodata. Ceva stofa de inventator ai. Astept plin de emotie sa vad ce scoti :)

Depinde. Prin ceea ce am vazut ca iti place, cred ca atunci cand vine vorba de caiac te gandesti automat la valtori si conditii grele de exploatare. E posibil ca ceea ce ma caznesc sa realizez sa nu faca fata la asa ceva. Dar pentru ape adanci si contact ocazional cu pietre, preconizez ca voi oferi senzatii nemaiîntâlnite ;)
Cat despre stofa de inventator, cred ca mai am pe undeva pe acasa caietul de acum 30 de ani pe coperta căruia scrie: "invenţii naturale pentru copii" :))
 
Bega si Lapus sunt niste padele generice, cu mici diferente poti gasi pe net, pale aproape identice cu astea, dedicate sea kayaking.
Ma bucur la fel de un lac cum ma bucur de ape ceva mai involburate :)
cum faci coada?
Sa vedem cum iese inventia asta naturala :)
 
Am gasit inca o idee de constructie. Metoda, manerul, patternul pt pala, tot ceea ce e nevoie. Forma nu iese la fel de frumoasa ca a lui Klimm, si probabil nu va fi la fel de usoara ca a crocodilului, dar e simplu si ieftin de construit, in plus, arata mai bine decat padelele de plastic din comert. Exista in link si un plan pentru rame. Si in plus gasiti tot acolo si planurile pt portbagajul de incarcat barci.

Link:
Chap17
 
Ultima editare:
Dadusem profilul asta in postul #1 dar bine ca l-a dat si Mihai , asa am observat ca link-ul meu nu mai mergea :) si l-am reparat.
NU am fost prea bucuros de coada padelei din acel proiect, fiind mai grea decat una goala . Mai este si modul cum s-a gandit autorul sa-si marcheze directia palei prin acea subtiere neverosimila a cozii in punctul de sprijin al parghiei.
Daca uzi bine(imersie vreo ora, doua) un placaj okoume combi , acesta se poate curba pe o forma si dupa uscare, ramane curbat. Ca sa-si pastreze forma, si pentru o rigiditate mai mare a padelei,, as trage si un voal de 80 g de fibra sau mai bine kevlar pe ambele parti, dupa montarea cozii.
La o comparare a greutatii, placajul de 4mm mi-a dat mai greu decat un panou din sipci de 5mm de aceeasi dimensiune. Asa am ajuns la padela mea sa prefer lemnul. initial voiam placaj.
 
Am gasit inca o idee de constructie. Metoda, manerul, patternul pt pala, tot ceea ce e nevoie. Forma nu iese la fel de frumoasa ca a lui Klimm, si probabil nu va fi la fel de usoara ca a crocodilului, dar e simplu si ieftin de construit, in plus, arata mai bine decat padelele de plastic din comert. Exista in link si un plan pentru rame. Si in plus gasiti tot acolo si planurile pt portbagajul de incarcat barci.

Link:
Chap17

Am intalnit in realitatea o astfel de padela cand am inchiriat un caiac in Ungaria, pe Tisa. Am admirat si eu simplitatea ei dar nu mi-a placut la padelat. Pana padelei era facuta din fibra de sticla iar coada din lemn plin. Spre deosebire de padela de pe net, pana avea profil V, ceea ce dadea o oarecare stabilitate traiectoriei prin apa. E buna pentru cei ce sunt la inceput de drum, altfel e cam primitiva.

padela012.JPG


padela013.JPG


padela014.JPG


padela015.JPG
 
Ultima editare:

Back
Sus